Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı
Pompalı mı?
Yarıotomatik mi?
Çifte mi?
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı?
Herkes savunma amaçlı tüfek kısa namlu olmalı der, benim düşünceme göre savunma için namlu boyu fark etmez. Evin içinde poliscilik oynamanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Evin en kolay savunulabileceğini düşündüğünüz odanın içinde 1 adet çifte(kadınlar ve çocuklar için) , 1 adet pompalı veya otomatik(sizin için) koridorda ve oturma odasında tabanca olmalı. Bir tehdit olduğunda odaya girip kapıya doğru nişan almak ve polisi aramak en mantıklısı sığınılan odanın içinde ayrıca yangın çıkma ihtimaline karşılık yangın kaçış merdiveni olmalı. Tabi bunların hepsi imkan meselesi, 12 gauge hususunda Türk kadını sandığınızdan daha güçlüdür. Siz sadece bir hafta sonu ailenizle pikniğe gidin, piknikte herkese dipçiğin omuza iyice oturtulması gerektiğini anlatın, ateş edildiğinde tüfeğin verdiği tepkiyi bilsinler yeter. Yivsiz tüfekle düşmana karşı durursanız kurtulma şansınız yok ama esir düşmez şerefle yurdunuzu,namusunuzu, evinizi savunurken ölürsünüz. Hırsız, arsıza karşı elinde ateşli silah varsa göğüs kısmına şevrotin, bıçak vesaire varsa kıpırdama uyarısı ardından üstünüze gelirse 1. atış ayağa 2. atış göğüse, kaçarsa bırakın polis uğraşsın. Benim formülüm budur.

Saygılar.

Alıntı

Bu amaçla 12 ga pompalı aldım, acik poligonda test etme imkanım oldu şimdi alacak olsam kesinlikle 20 ga alırdım. Zira cok fazla tepiyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hymer
(29-09-2016, 10:56 PM)assaint demiş ki: Bu amaçla 12 ga pompalı aldım, acik poligonda test etme imkanım oldu şimdi alacak olsam kesinlikle 20 ga alırdım. Zira cok fazla tepiyor.

Saint assaint,

Bütün tüfekler teper Big Grin 20 Gauge'de teper.

Greener'in kuralına göre atış konforu için tüfeğinizin ağırlığının attığınız sıkının ağırlığından en az 96 kez ağır olması gerekir.

Saygılar

Alıntı

(29-09-2016, 10:56 PM)assaint demiş ki: Bu amaçla 12 ga pompalı aldım, acik poligonda test etme imkanım oldu şimdi alacak olsam kesinlikle 20 ga alırdım. Zira cok fazla tepiyor.

Pompalılarda mekanizma kilidi vardır. Ateş edildiği anda bütün tepme omuza aktarılır. Otomatiklerde bir miktar tepme , irca yayı tarafından kompanse edilir. Tepme azda olsa daha az hissedilir.

Yalnız tepmedeki tek sebep silah tipi değildir. Kullandığınız fişekte önemlidir. Özellikle çekirdek ağırlaştıkça hissedilen tepme artar. Çünkü fişeğin namluyu terk etmesi için daha çok etkiye ihtiyaç duyar. Dolaysıyla tepkide artıyor.

Tepmeden şikayetçiyseniz illahi çap küçültmek şart değildir. Zaten yivsiz fişekleri kısıtlı etkiye sahiptirler. Çapı düşürürek bu etkiyi azaltmayı pek gerekli olduğuna inamıyorum. 12 lik fişeklerde çekirdek ağırlığı daha düşük olanları deneyiniz. Muhtemelen en yaygın fişek tipi olan 32 gramlıkları denediniz.

Eğer 32 lik kullandı iseniz bide 28-26 gramlık fişekleri deneyin. Zaten ev tipi savunmada ağır çekirdekler şart değil. Nispeten hafif çekirdekli fişeklerde işinizi görecektir.

Tabancada 9mm parabellum fişek ne ise yivsizlerde 12 lik fişek odur. Hemen her av bayiinde hata avcı bir komşu yada tanıdıkta acil ihtiyaç durumunda temini en kolay fişektir.

o yüzden ev yada öz savunmada naçizane tavsiyem 12 lik fişektir.

Alıntı

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Herkes savunma amaçlı tüfek kısa namlu olmalı der, benim düşünceme göre savunma için namlu boyu fark etmez. Evin içinde poliscilik oynamanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Sn Tachs;
İnanın çoğumuz poliscilik oynamak için silah almıyor. Güvenlik amacı ile kullanmak için silah sahibi oluyor. Oyun oynamak isteyenler zaten genelde şarjörlü tüfek alıyorlar.
Kaldı ki 71 namlulu bir tüfek ile (yivsiz tüfek ile) zaten ev içi veya dışında savunma senaryosunu hayal etmek bile oyun oynamak değil mi? O uzun namlu ile nereye çökülecek, hangi koridordan geçilecek, nereye pusulacak, nerede nasıl o namlu sağa sola döndürülebilecek?
Ama gerekirse ve elde sadece 71 namlu bir av tüfeği varsa, elbet en iyi şekilde kullanmanın bir çaresine de bakılır, bakılacaktır..

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Evin en kolay savunulabileceğini düşündüğünüz odanın içinde 1 adet çifte(kadınlar ve çocuklar için) , 1 adet pompalı veya otomatik(sizin için) koridorda ve oturma odasında tabanca olmalı.

Amerikonyada yaşamıyoruz. Evimize kimse baskına da gelmeyecek. Pkk lı terörist de değiliz, tehlikeli bir bölgede ikamet eden kritik görevdeki asker/polis de değiliz. Evin her yerine bir silah koyarsanız olası kazaların önünü alamazsınız.

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Bir tehdit olduğunda odaya girip kapıya doğru nişan almak ve polisi aramak en mantıklısı sığınılan odanın içinde ayrıca yangın çıkma ihtimaline karşılık yangın kaçış merdiveni olmalı.

Haliyle evimize 30 bin tl lik yangın merdiveni koyma, her odadan da bu merdivene bağlantı yaptıramayacağım için ben bir tane mutfağa 2kg lık yangın söndürücü, bir tane antreye 6 kg lık yangın söndürücü koydum. 100 TL ye maloldu.

Ama yangın ile savunma arasındaki bağlantıyı kuramadım. Yani evimin bir odasını alevler içerisinde kendimi bir odada silahlı hayal edemedim. Yani evde yangın çıkaracak şiddette bir silah zaten benim beynimde patlamadık kılcal damar, vücudumda yanmamış damar bırakmaz. Silahı ne edeceğim o sırada..

Ayrıca evimde bir tehdit olduğunda şartlara göre aklımızın yettiğince davranırız. bir odaya pısıp kapıya nişan almak demek, kapı arkasından ateş etmek isteyene de hedef olmak demek kimi zaman.. Ve neden kendimi bir odaya sıkıştırayım? Ev/mekan benim değil mi? Her köşesini bilmiyor muyum? Neden rakibe hazırlık süresi vereyim? Hatta, eve hırsız girdi diye yangın merdiveninden kaçmam mı gerekiyor?.... gibi sorular mümkün..

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Tabi bunların hepsi imkan meselesi, 12 gauge hususunda Türk kadını sandığınızdan daha güçlüdür. Siz sadece bir hafta sonu ailenizle pikniğe gidin, piknikte herkese dipçiğin omuza iyice oturtulması gerektiğini anlatın, ateş edildiğinde tüfeğin verdiği tepkiyi bilsinler yeter.

Kazın ayağı öyle değil.. Kadınlara bir tane sterling fişek ile ateş ettirin bir daha o tüfeği ellerine almazlar..
Hele işin içinde hanımlar var ise 36-28 kalibreden pek şaşmamak lazım diye düşünüyorum.
Türk kadını şu an o kadar rahata alışmış durumdaki ancak ve ancak iş ciddiye binerse aç açıkta veya çok çok sıkıntıda kalırsa o silahla ateş etmeyi göze alır. Mevcut şartlarda dizlier ve evlilik programlarının etkisinden onları sıyırabilmek imkansız.

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Yivsiz tüfekle düşmana karşı durursanız kurtulma şansınız yok ama esir düşmez şerefle yurdunuzu,namusunuzu, evinizi savunurken ölürsünüz.

Bence hayır, size katılmıyorum. Ölümün (cinayete kurban gitmekten bahsediyorum) iyisi olmaz. Öldürmenin de iyisi olmaz. Sadece zorunluluktan ölmemek için, namus için, vatan için can alınabilir zor koşullarda.
Sadece aile perişan olmuş şekilde ölmemiş olur, bir mermi ile gitmiş olur her birey.
Yeri geldiğinde ekmek bıçağı da pekala ölüme sebebiyet verebilir. Şartları doğru kullanırsa insanlar yivsiz yivliyi kazandırır. Veya etraftaki yivsiz ve yivli sahipleri ile birleşilir daha fazlasına ulaşılır.

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Hırsız, arsıza karşı elinde ateşli silah varsa göğüs kısmına şevrotin, bıçak vesaire varsa kıpırdama uyarısı ardından üstünüze gelirse 1. atış ayağa 2. atış göğüse, kaçarsa bırakın polis uğraşsın. Benim formülüm budur.

Formülünüz sadece önergeden ibaret. Sivil insanlar tehlikeye maruz kaldıkları anda o anki akılları, yetenekleri ve soğukkanlılıkları doğrultusunda şartların ve şanslarının elverdiği ölçüde hareket edebilirler. Her birey buna kendi aklınca karar vermeli ve ona göre çalışma yapıp tecrübe edinmeli. Hırsızın arsızın vurulmasına karşı olduğumu her zaman söylediğim gibi tekrar söylüyorum. Sadece can-mal-ırz-vatan için adam öldürmeyi hafsalam alıyor. Hırsız görünce ödleklikten, gördüğü adama ateş edip adam öldürmek bizlere ne kadar yakışır her bireyin kendi taktiridir.

Yazınız beni çok şaşırttı Sn Tachs.

Saygılarımla

Alıntı

36 kalibre ifade yanlışı ne yazık ki dilime pelesenk oldu. Aşmanın bir çaresine bakmam lazım. Forumdaşların kusura bakmamasını istirham ederim.

Alıntı

Sayın turkmenoglu;
Her ne kadar yanlış olsada , fazlaca alıştık 36 kalibre deyimine. Zira devletin yivsizler ile ilgili şartnamelerinde bile .410 gauge/çap terimi geçmemekte. Hata baştan yapılıyor yani. Ben her yerde ısrar ile .410 gauge terimini kullanıyorum, bazen öyle bir bakıyorlar ki yüzüme, kendimi başka gezegenden gelmiş gibi hissediyorum. Big Grin

Sizi aramızda yeniden görmekte güzel bu arada.

Saygılarımla.

Alıntı

Alıntı: [
Sn Tachs;
İnanın çoğumuz poliscilik oynamak için silah almıyor. Güvenlik amacı ile kullanmak için silah sahibi oluyor. Oyun oynamak isteyenler zaten genelde şarjörlü tüfek alıyorlar.
Kaldı ki 71 namlulu bir tüfek ile (yivsiz tüfek ile) zaten ev içi veya dışında savunma senaryosunu hayal etmek bile oyun oynamak değil mi? O uzun namlu ile nereye çökülecek, hangi koridordan geçilecek, nereye pusulacak, nerede nasıl o namlu sağa sola döndürülebilecek?
Ama gerekirse ve elde sadece 71 namlu bir av tüfeği varsa, elbet en iyi şekilde kullanmanın bir çaresine de bakılır, bakılacaktır..

Poliscilik oynamaktan kastım budur; koridordan, kapılardan geçmeye çalışmak.Tüfek yatak odasında durur. İhtiyaç duyduğunuzda yatağın arkasında pusuya geçersiniz, odaya birisi girdiğinde avantaj sizde olur.

Alıntı: Amerikonyada yaşamıyoruz. Evimize kimse baskına da gelmeyecek. Pkk lı terörist de değiliz, tehlikeli bir bölgede ikamet eden kritik görevdeki asker/polis de değiliz. Evin her yerine bir silah koyarsanız olası kazaların önünü alamazsınız.

Kimsenin evimize baskına gelmeyeceğinden neden bu kadar eminiz? Belki benim kan davam var. Bakın şöyle güzel icatlar var. Minivault

Alıntı: Haliyle evimize 30 bin tl lik yangın merdiveni koyma, her odadan da bu merdivene bağlantı yaptıramayacağım için ben bir tane mutfağa 2kg lık yangın söndürücü, bir tane antreye 6 kg lık yangın söndürücü koydum. 100 TL ye maloldu.

Ama yangın ile savunma arasındaki bağlantıyı kuramadım. Yani evimin bir odasını alevler içerisinde kendimi bir odada silahlı hayal edemedim. Yani evde yangın çıkaracak şiddette bir silah zaten benim beynimde patlamadık kılcal damar, vücudumda yanmamış damar bırakmaz. Silahı ne edeceğim o sırada..
Ayrıca evimde bir tehdit olduğunda şartlara göre aklımızın yettiğince davranırız. bir odaya pısıp kapıya nişan almak demek, kapı arkasından ateş etmek isteyene de hedef olmak demek kimi zaman.. Ve neden kendimi bir odaya sıkıştırayım? Ev/mekan benim değil mi? Her köşesini bilmiyor muyum? Neden rakibe hazırlık süresi vereyim? Hatta, eve hırsız girdi diye yangın merdiveninden kaçmam mı gerekiyor?.... gibi sorular mümkün..

Bu ürünün maliyeti nasıl 30bin tl açıklar mısınız? Geçmişte evi yanmış bir insan olarak, koridor yanarken bir odada kısılı kaldığınızda koridordan geçmek yerine camı deneyeceğinize emin olabilirsiniz. Kapıya çapraz bir şekilde yatağın arkasına geçmek mi, yoksa 1 metrelik bir tüfek ile kapılardan geçerek adam kovalamak mı daha kolay ve mantıklı bunu bir düşünün.

Alıntı: Kazın ayağı öyle değil.. Kadınlara bir tane sterling fişek ile ateş ettirin bir daha o tüfeği ellerine almazlar..
Hele işin içinde hanımlar var ise 36-28 kalibreden pek şaşmamak lazım diye düşünüyorum.
Türk kadını şu an o kadar rahata alışmış durumdaki ancak ve ancak iş ciddiye binerse aç açıkta veya çok çok sıkıntıda kalırsa o silahla ateş etmeyi göze alır. Mevcut şartlarda dizlier ve evlilik programlarının etkisinden onları sıyırabilmek imkansız.

50 Fişek ard arda atmayacak kimse bir tehlike durumunda. Çifte ile iki fişek atacaklar en fazla, adrenalin denilen şey sayesinde fark etmeyecekler bile.

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Yivsiz tüfekle düşmana karşı durursanız kurtulma şansınız yok ama esir düşmez şerefle yurdunuzu,namusunuzu, evinizi savunurken ölürsünüz.

Alıntı: Bence hayır, size katılmıyorum. Ölümün (cinayete kurban gitmekten bahsediyorum) iyisi olmaz. Öldürmenin de iyisi olmaz. Sadece zorunluluktan ölmemek için, namus için, vatan için can alınabilir zor koşullarda.
Sadece aile perişan olmuş şekilde ölmemiş olur, bir mermi ile gitmiş olur her birey.
Yeri geldiğinde ekmek bıçağı da pekala ölüme sebebiyet verebilir. Şartları doğru kullanırsa insanlar yivsiz yivliyi kazandırır. Veya etraftaki yivsiz ve yivli sahipleri ile birleşilir daha fazlasına ulaşılır.

Ölümün iyisi olur demedim, daha hayırlısı olur dedim. Hırsız dediğin 1 kişi gelir 2 kişi gelir, düşmana karşı FN Minimi olsa fayda etmez, sabit kalırsanız ölürsünüz.

(08-09-2016, 11:14 PM)tachs demiş ki: Hırsız, arsıza karşı elinde ateşli silah varsa göğüs kısmına şevrotin, bıçak vesaire varsa kıpırdama uyarısı ardından üstünüze gelirse 1. atış ayağa 2. atış göğüse, kaçarsa bırakın polis uğraşsın. Benim formülüm budur.

Alıntı: Formülünüz sadece önergeden ibaret. Sivil insanlar tehlikeye maruz kaldıkları anda o anki akılları, yetenekleri ve soğukkanlılıkları doğrultusunda şartların ve şanslarının elverdiği ölçüde hareket edebilirler. Her birey buna kendi aklınca karar vermeli ve ona göre çalışma yapıp tecrübe edinmeli. Hırsızın arsızın vurulmasına karşı olduğumu her zaman söylediğim gibi tekrar söylüyorum. Sadece can-mal-ırz-vatan için adam öldürmeyi hafsalam alıyor. Hırsız görünce ödleklikten, gördüğü adama ateş edip adam öldürmek bizlere ne kadar yakışır her bireyin kendi taktiridir.

Yazınız beni çok şaşırttı Sn Tachs.

Saygılarımla

Bu yazımda, elinde silah yoksa ve saldırmazsa bırakırım polis uğraşsın dememe rağmen, hırsızın vurulması gerektiğini söylediğimi nereden çıkardınız ?

Yazınız beni çok şaşırttı Sn. Turkmeoglu ya bana kininiz ya çokça boş vaktiniz var.

Saygılar.

Alıntı

Sn Tachs;

Yapı olarak kin tutmaya meyyal biri değilim Smile, ancak sanırım bana bir kızgınlık duydunuz Smile
Mesajlarımız da yeterince açık. Herkes okur, anladığı kadarı ile kendi zihninde bir yol çizer mutlaka.

Kendi adıma tekrar tekrar cevap vererek konuyu uzatmaya veya yersiz polemik içerisinde bulunmaya gerek görmüyorum.
Bilakis şaşkınlığım şahsınıza değil; az çok bilgi ve tecrübe sahibi olduğa inandığım birinden gelen yorumlaradır ve bilgi sahibi olan/olduğuna inanan forumdaşların bu yorumlarınıza cevap vermemiş olmasıdır.

Saygılarımla

Alıntı

(30-09-2016, 02:52 AM)turkmenoglu demiş ki: Sn Tachs;

Yapı olarak kin tutmaya meyyal biri değilim Smile, ancak sanırım bana bir kızgınlık duydunuz Smile
Mesajlarımız da yeterince açık. Herkes okur, anladığı kadarı ile kendi zihninde bir yol çizer mutlaka.

Kendi adıma tekrar tekrar cevap vererek konuyu uzatmaya veya yersiz polemik içerisinde bulunmaya gerek görmüyorum.

Saygılarımla

Sorunda ''anladığınız kadarı'' zaten, son kısımda sizinle aynı şeyi söylememe rağmen yanlış anlayıp, üstüne ödleklik ile itham ederseniz kusura bakmayın elbette kızar, sinirlenirim. Yanlış anlamanız bununla sınırlı değil 100 Liralık seyyar merdivene 30000 lira fiyat biçmeniz, odada kısılı kalmışken mutfaktan yangın söndürme tüpünü almanız ayrıca takdire şayan. Polemiğe girmek istemeseydiniz, hiç yarım saatinizi ayırıp ayrı ayrı alıntı yapıp cevap yazmaz, konu hakkında kendi fikrinizi yazardınız. Sonuçta kanun yazmıyor, görüş sunuyoruz. Ne benim, ne sizin, hatta üstat dediğimiz insanların sözlerini bile akıl süzgecinden geçirmeden kimse uygulamayacaktır.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi