Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı
Pompalı mı?
Yarıotomatik mi?
Çifte mi?
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı?
12 GA için düşük tepmeli ev savunma fişekleri var ithal markaların ama kullanmak, görmek daha nasip olmadı. Sanırım ev ahalisi de kullanabilir bunları.

İşin özü yine de eğitim ve pratik tabii, bizim ülkede ortaokul düzeyinde öğrencilere ateşli silah eğitimi okullarda verilmeli artık.

Alıntı

Sayın TT forum üyeleri,
Konuyu hatırlatayım dedim Big Grin

[Resim: YANGIN_zpsqf0ljlic.png]

Soru şu:

Ev ortamında her zaman biz bulunmuyoruz, olmadığımız zamanlarda ev ahalisi (Eşimiz, ergen çocuğumuz, annemiz, yaşlı babamız vs..) Allah göstermesin ama, zor bir durumda kaldığı zaman, pompalı, yarı otomatik, çifte seçenekler arasında hangisini daha kolay kullanır?

Silahlarımızı güvenli olarak boş tuttuğumuzu var sayarsak tüfek konusunda bizim kadar bilgi sahibi olmayan ev ahalisi hangisini daha kolay ateşe hazır hale getirebilir?

Alıntı

Sayın cnrabt;
Benim M2 taktik modeldi. Odun gibi bir dipcik vardı maşallah. Smile Elbette comfortech daha iyi olacaktır.

Ben tepmeden aşırı rahatsızlık duyan birisiyim. Hedef kağıdı önünüzde, duruş, tutuş herşey nizami, mühimmat düşük basınçlı, eyvallah herşey güzel bu şekilde, fakat reel de pek böyle olmuyor benim açımdan, değişik duruşlar, ani tepki vereceğim pozisyonlar, elimde ne mühimmat varsa atmalar, bu tarz çalışmalarımda hep problem yaşadım tepmesi çok hissedilen tüfekler ile.

Poligonda yaşadığım hadiseyi anlatayım; Tüfeği kılıftan çıkarıp, birkaç fişek yükleyip, koşar pozisyondayım bu arada. Az önümde duran küçük bir tenekeyi siper kabul ederek, aniden çökerek, atış yapacağım hedefe, zaman tutarak, böyle bir çalışma içindeyim. M2 ile ilk atıştan sonra tüfek ve ben gökyüzüne baktık. Smile

Hadi insan kendini eğitebilir, her konuya adapte olabilir, .700 nitro expres ile bile taktik çalışma yapabilir, ancak bu zor bir süreç, her zaman sağlıklı, sıhhatli, genç, formda olamayabiliriz. Yaralı, yorgun, yaşlı, hasta olabiliriz, yada yanımızdaki aileden kimseler tam eğitimli ve zinde olmayabilirler. Benim amacım burada en azından tepme hususunu baştan kontrol altına alacak bir silah ile çalışıp kendimize ve ailemize bir kolaylık sağlamak.

Benim planladığım M4 ile; ailemden çalıştıracağım 7 den yetmişe neredeyse herkes atış yapabiliyor olacak.

Saygılarımla.

Alıntı

Değerli forum üyeleri

Lütfen GERİ TEPME tartşmalarınızı

TabancaTufek.com Silah Forum / TÜFEKLER / Yivsiz Tüfekler / Genel Konular v / Yivsizlerde GERİ TEPME başlığı altında sürdürmüsünüz?

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13647

Alıntı

İlk sayfada yazmış olduğum çiftenin ,daha da basit bir yapıda olması gerektiğini düşünüyorum .

Hırsıza karşı kullanılacak , evde bulunan neredeyse herkesin kullanacağı kadar da basit bir yapısı olmalı.

Çift tetik yerine tek tetik ;

Çift tetikli bir silahı kullanmak için bile tecrübeye ihtiyacınız var . Tek tetik bu konu da en pratik çözüm olur .

Emniyet olmasın ;

Manuel de, otomatik emniyet te acemi bir insan için risk oluşturacak . O panik halinde manuel bile olsa emniyeti açmayı aklına getiremeyebilir .

Emniyet bile olmasın ,Glock gibi olsun . İki fişek sürülüp atılsın sadece .

Pikatini raylar ;

Optik ve fener kullanmak ta ciddi tecrübe gerektiriyor . Bu ınıgır zıngıra da gerek yok . Fosforlu bir arpacık yeter .

Tek tetik ama selektörsüz ;

Atacak insanın tecrübesizliğini düşünürsek , tek kurşun veya şavrettin kullanmak çok riskli olur . Saçma kullanmak en mantıklısı . Bu sebepten dolayı fişek önceliği için selektör kullanmakta gereksiz .

Eğitim mutlaka şart , herkesin fizik kondisyonu da iyi olmaya bilir , veya Sn. Kara45 in yaptığı gibi " gökyüzü ne bakarken Smile, duruş ve tutuş pozisyonların da hata yapabilir .

Bu tip "kaldır at " atışlarında , acemi ve panik halinde olan insan büyük ihtimalle kalça atışı tarzında bir atış yapmalı . Nişan almayla uğraşmamalı .

Bu atışta tepme etkisi de minimum seviyede olacaktır . Saçmalar da gerekeni mutlaka yapacaktır .

Saygılar .

Alıntı

4 kişilik aileler için ideal çözüm, Vierling. Smile

20 gauge yivsiz, 8x75RS, 6,5x57R ve 22 Hornet yivli.

[Resim: n1PXY7X.jpg]

Alıntı

Sn İlksurfer bu seçim pek uygun olmadı.

Mühimmat çeşitliliği çok fazla.
Panik hali ile silahı tekrar yüklemede, eli ayağına karışabilir kullanıcının.
Ülkemiz mevzuatında yivli olarak ruhsata tabi olacağı için efektif olmayacaktır.

Ama güzel bir görsel şölen için teşekkürler.

Saygılarımla.

LAMRETOEJ

Alıntı

Bazen böyle karışıklıklar olabiliyor demekki . Big Grin

Sn.ilksurfer, siz ABD ' de yaşıyorsunuz ,kurmuş olduğunuz forum ve üyeler Türkiye'de . Smile

Alıntı

Ev içinde dolu tüfek ne kadar saklanabilir.Hollywood filmlerinde genellikle 2 katlı evlerde bu tür olaylar yaşatılır.Bizim evler küçük ve odada boş bir şekilde durur.Gece yarısı ansızın eve giren birisi olursa tüfeği düşünmek bulmak doldurmak ...Genellikle komidin de tabancam , çalışma odamda çantada diğer tabancam olur bir diğer tabanca ise dolapta kilitli .Muhtemelen ben tabancaya sarılırım.Bu arada alttaki alet yatağın altında sallayınca açılıyor.Smile))

[Resim: D3Pzly.jpg]

Alıntı

Tüfek çifte(SxS) olmalı. Çapı da, evde başka çap tüfek varsa onunla aynı olmalı. İhtiyaç anında farklı çapta mühimmat seçimi kötü sonuçlar doğurur.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi