Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı
Pompalı mı?
Yarıotomatik mi?
Çifte mi?
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı?
(07-09-2016, 02:22 PM)Sabri demiş ki: Süperpoze nin doldurmasının, hele alt namluya fişek sürmenin zorluklarını biliyorsanız, açarken ejektörün fırtlattığı fişeğin bilmeyenin gözüne çarpabileceğini biliyorsanız, genellikle av, trap, skeet için üretildiklerinden namlu boyunun uzunluğu, manevra zorluğunu düşünürseniz, savunma amaçlı süperpoze önermemelisiniz.

Bu yazdığınız çok anlamlı değil. Eğer deneyimsiz kişiler için konuşuyorsak, zaten namludaki 2 fişekten ötesini pek fazla düşünmeye gerek yok. Yine deneyimsiz kişiler için her ikisini de doldurmak zordur. Ha yan yana fişek yüklemiş, ha alt üste, onlar için pek bir şey fark etmez. Bilen için ise her ikisi de kolay.

"Fırlatan" tipte ejektör kaç süperpozede var ki? Trap-skeet amaçlı süperpozeyi zaten savunma amaçlı kim önerir? Hem ejektörlü, hem de uzun namlulu, zaten olmaz. Özetle savunma için çifte veya süperpoze zaten kısa namlulu olmalı ve temelde bu amaç için gerekli değişiklikler yapılmış olmalı. Bu modellere tanıdığımız en iyi örnek Stoeger Double Defense. Hem çifte, hem süperpoze modeli mevcut. Bana göre de çifte savunma için daha iyi seçenek, ama ben sizin yazdığınız nedenlerden değil; çok daha basit bir nedenle, iki namlu arasından refleks nişan alma kolaylığını nedeniyle tercih ederim.

Bu arada bir not: Genel olarak ejektör teriminde bir sıkıntı var. Biz fırlatanlara ejektör diyoruz ama sadece çıkarıcı özelliği olup fırlatmayanlara da bazı üreticiler ejektör diyor. Bu konuda ben Chiappa ile bir anlaşmazlık yaşadım. Geçen gün Sayın lupus ile, fırlatmayanlar için "extractor" yani çıkarıcı deyiminin daha uygun olduğu konusunu konuşmuştuk.

(07-09-2016, 02:22 PM)Sabri demiş ki: Bu forumda durduruculuk konusu çok tartışıldı. 28 ve .410 a bu nedenle girmiyorum bile

Neden 20 Ga altındaki kalibreler konusuna girmiyoruz, anlamadım.
Forumdaki tartışma sonucunda 410 kalibrenin adam öldürmeyeceğine mi karar verildi?

Alıntı

(07-09-2016, 09:55 PM)harun demiş ki:
(07-09-2016, 02:22 PM)Sabri demiş ki: Süperpoze nin doldurmasının, hele alt namluya fişek sürmenin zorluklarını biliyorsanız,
Bu yazdığınız çok anlamlı değil. Yine deneyimsiz kişiler için her ikisini de doldurmak zordur. Ha yan yana fişek yüklemiş, ha alt üste, onlar için pek bir şey fark etmez. Bilen için ise her ikisi de kolay.

Bana göre de çifte savunma için daha iyi seçenek, ama ben sizin yazdığınız nedenlerden değil; çok daha basit bir nedenle, iki namlu arasından refleks nişan alma kolaylığını nedeniyle tercih ederim

Sayın Harun,
Ev ahalisinin bizim kadar atış deneyimi olmadığını, stres ortamında ve zorunlu olarak eline silah aldığını düşünürsek, süperpozede alt namluya fişek sürmenin zorluğu ile ne demek istediğimi ve çiftenin kolaylığını alttaki resimde görebilirsiniz:
[Resim: Ekran%20Resmi%202016-09-08%2005.39.39_zpswd4ojjpw.png]

Zaten siz de Bana göre de çifte savunma için daha iyi seçenek, diye yazmışsınız, çifte ile nişan almak daha kolay diye yazmışsınız. Size %100 katılıyorum. Her ikisinin birbirine göre kolaylık ve üstünlükleri zaten tartışılan bir konudur. Meraklıların okuması için bir kaç makale buldum:

Randy Wakeman : Reasons for avoid over/under shotguns (Süperpoze tüfekten uzak durmak için nedenler)
http://www.chuckhawks.com/avoid_ou_shotguns.htm

http://www.positiveshooting.com/WhichisB...Under.html

https://www.quora.com/What-are-the-advan...de-shotgun

(07-09-2016, 09:55 PM)harun demiş ki: Neden 20 Ga altındaki kalibreler konusuna girmiyoruz, anlamadım.
Forumdaki tartışma sonucunda 410 kalibrenin adam öldürmeyeceğine mi karar verildi?

Sayın Harun,
Öldürücülük ile durduruculu farklı şeyler. Hasmı vurusunuz ancak deviremediğiniz takdirde, ölünceye kadar geçen süre içinde (bıçak olur, balta olur, ateşli silah olur, domuz gibi tehlikeli bir canlı olabilir neyse) ve can havliyle sizin hayatınızı elinizden alabilir. Daha önce yazıldı, Hindistandaki savaşta İngiliz askerlerinin vurmasına karşılık, Hintlilerin palalarıyla onları doğrayabilmesi dolayısıyla, daha durdurucu yüksek kalibrelere yönelinmiş. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi forumun .410 öldürmez diye bir kararı zaten yok. Anlatılmaya çalışılan şu: .410 öldürebilir ama durdurmaz

Bizim Balistik Jel testlerinde de .410 ile 12 Ga tahribat farkını sergilemiştik.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13670

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-09-08%2005.52.22_zpsro0gqkiu.png]

Aşağıdaki videoda da değişik kalibrelerin tahrip gücü ile ilgli güzel bir video var, üstelik atıcı bir kadın:

Bu arada yeri gelmişken kadın ve çocuklarda geri tepme ile ilgili yorumlara bir grafikle yanıt vereyim. Geri tepme sıkının ağırlığı ile doğru orantılı, Tüfeğin ağırlığı ile ters orantılıdır:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-09-07%2023.46.54_zpsusgkhk32.png]

Tercümesi şudur: Düşük kalibrelerde de sert sıkı ve hafif tüfekle 12 Ga. nın tepmesine yakın bir geri tepme mümkün olabilir. Tersi: Yüksek kalibrelerde hafif fişek ve ağır tüfekle tepme çok azaltılabilir Smile

Saygılarımla

Alıntı

Benim evimde, dolabımda tüfeklerim boş halde durur. Fişekler yakındadır. Yanında ki çekmecede ise tabancam boş halde durur. Ama dolu şarjör çok yakınındadır. Evde bir tıkırtı duysam Allah korusun, tüfek falan hikaye direk tabancamı alırım.

15 mermi dolu şarjörü takmam ve ilk mermiyi namluya sürmem 1 saniye falan sürüyor. 100 cm boyu olan, kimisi 4-5 kimisi 8 tane fişek alan tüfeğe göre evin içinde tabancam vazgeçilmez benim için.

Ama tabanca alması zor ve pahalı. Taşıma ruhsat alamıyoruz. Mermisi, istihkakı bir dert. Onun için yivsize sarılıyoruz. Ama bu sefer yivsizde de 9 mm. mermiden çok daha güçlü bir kalibreyi çocukların atış yaptığı kalibre olarak yorumluyoruz. Burada kafam karışıyor.

Bence hata şurada; Ne zaman küçük kalibrelerden konuşulsa hemen 12. ga ile kıyaslanıyor. 12 ga. başka .410 başka. Hepsini ayrı değerlendirirsek karşıklık olmayacaktır. Yoksa 9 mm. tabancalarda yetersiz deriz. Tüm dünyada polis, asker vs. durdurucu gücü olmayan bir silah tercih ediyor gibi geliyor aklıma.

Alıntı

(08-09-2016, 10:14 AM)1905sss demiş ki: Yoksa 9 mm. tabancalarda yetersiz deriz. Tüm dünyada polis, asker vs. durdurucu gücü olmayan bir silah tercih ediyor gibi geliyor aklıma.

Sayın 1905sss,

Durduruculuk açısından 12ga slug ile 9 mm ayni klasmanda yer alıyor Big Grin
Aşağıdaki diagramda Çelik yeleklerin durdurma gücünde Level IIIA bölümünü inceleyebilirsiniz.

Saygılar

[Resim: Body%20Armour%20classes_zpszpqvltax.png]

Alıntı

Çeşitli kalibrelerde fişeklerin ve tüfeklerin ev savunması için bir arada bulunması hep kafamı kurcalayan bir sorun olmuştur? Baskı anında bir karışıklık yaratır mı diye? O yüzden mühimmat karışıklığı neden olmamak kolay tedarik avantajı nedeniyle 12ga benim şahsi tercihimdir. Fişek tercihim gulandi yada breneke kurşundur.

Bence öncelikle ev hanesinin eğitimi diyorum. Eğitimle tüm bu silahlar kullanılabilinir, fakat çifte basitlik yönünden ve kırılma ile emniyete alınabilmesi nedeniyle gözümde bir tık daha önde.

Ama şahsi kullanımım da otomatik tüfeği tercih ediyorum el alışkanlığım bu yönde olduğu için.

Bu işin temel çözümü.

Eğitim şart.

Eğitim şart.

Eğitim şart.

Hiç tüfek kullanmayı bilmeyen bir hane halkının eline tüfek almasını istemem.

Saygılarımla.

LAMRETOEJ

Alıntı

Sayın Sabri buradaki stopping power, yeleğin durdurucu gücü mü; yani çekirdeği yeleğin arkasına geçirmeme durumu mu? Yoksa çekirdeğin tehtidi durduruculuğu mudur?

Aynı kategoride çekirdek durduruculuğa sahip yelek gerektirse de ki bunun muhtemelen 9 mm fmj mühimmattın deliciliğinden kaynaklandığını düşünüyorum,12 ga ile 9 mm lugerin aynı kategoride hedef durduruculuğa sahip olmasının imkanı olmasa gerek. Yada bizim düzmantığı aşan birşeyler var.
Saygılar.

Alıntı

(08-09-2016, 11:07 AM)Sabri demiş ki: Durduruculuk açısından 12ga slug ile 9 mm ayni klasmanda yer alıyor Big Grin
Aşağıdaki diagramda Çelik yeleklerin durdurma gücünde Level IIIA bölümünü inceleyebilirsiniz.

[Resim: Body%20Armour%20classes_zpszpqvltax.png][/URL]

Sn. Sabri; ,isteyen istediği diagramı yapabilir. Kim ne diagramı yaparsa yapsın 12 ga 1 oz. kurşun ile 9mm parabellum fişeğinin ev içi mesafede aynı ''durdurma gücü''ne sahip olduğunu iddia edene ben şüphe ile yaklaşırım. Bu diagram yeleklerin içeri kurşunu alıp almamasını gösteriyor sanırım.

Hele 410 'nun 9 mm den daha az durdurma gücü olduğunu da aklım almıyor. Bilimsel olmayan şahsi kanaatime Smile göre .410 slug ile durduramadığınız bir insanı herhangi bir tabanca kalibresi ile de durduramazsınız. (Fantazi extrem örnekleri hariç tutuyorum)

Bu işte bir terslik var. Sanırım sadece namlu çıkış hızları dikkate alınmış. 00 Buck ile 22'lik aynı klasmanda. Allah korusun bir gün vurulursam bu diagramı dikkate alan kişinin 00 yerine 22 ile ateş etmesi tek temennim olur. Smile

Saygılarımla...

Alıntı

Şahsen ben bulabilsem DAO ( sadece çift hareketli) tetikli yani iğnesi kurulmayan streste olmayan , emniyet tertibatı olmayan ,

tek tetikli , ejektörsüz, 50cm namlulu 12 gauge bir üç namluyu ev için alıcam. Her daim dolu hazır bulunsun. Ben yoksam ev

ahalisi hanım coluk cocuk için kullanması basit. Ama piyasada DAO tetikli tüfek yok.

[Resim: Mammut-335-camo-kubuz-acik-jpg-201432231533-.jpg]

Alıntı

Geçmiste sahibi olduğum iki adet çifte ve 4 adet superpoze tabir edilen tüfek çesitlerinden edindiğim tecrübe ile superpoze kuş avı tüfeğidir, spor tüfeğidir. Savunmada , çifte ile kıyaslaması yapılmamalıdır. Yükleme tam kırma gerektirir, hatta bazen tam krılmayan pozeyi biraz daha kırmak için ikinci bir hamle yapıyorsunuz. Hızlı yükleme antremanlarında çifte ile ulaşacağınız yükleme hızına, poze ile asla ulaşamıyorsunuz. Kaldı ki zaten yetersiz kapasiteye sahip bu tüfekler yavaş yükleme ve yükleme zorluğu kabul edilemez.

Konumuza dönersek çift kırma, tek kırma, pompalı, kinetik yarı otomatikler tepmesi nedeni ile ev ahalisinin kullanımına uygun değildir. 60 yaşında ama sağlam bir yapıya sahip olan babam, zamanında; poze, çifte, kinetik, pompalı ve yarı otomatik silahlarım ile atış yapardı. Yarı otomatik hariç hepsinden büyük rahatsızlık duyar bu silahlar kullanılmaz derdi. Bırakın babamı, ben oldukça fazla atış sayılarına ulaşmış , silah tutmayı ,pozisyon almayı bilen 100 kg birisiyim ve en büyük sorun benim içinde tepme. Zamanında Benelli M2 mi bile tepme yüzünden sattım, zira pompalılar ve çift kırmalarımıda.

Taktik çalışırken değişik siper pozisyonlarında, değişik oturuşlarda, yatarak, yada dar bir yerden nizami atış pozisyonunda olmadan hızlı tepki vererek yaptığım atışların birinde M2 ile yere düşünce hemen sattım ve kurtuldum.

Savunma kullanımında tüfek, kesinlikle az tepmelidir, rahat rahat uzun süreli, hızlı ve isabetli atışlar yapabileceğiniz bir tüfek olmalıdır., bu yüzden gazlı yarı otomatik harici hiç bir tüfek benim nazarımda kötü gün tüfeği olamaz. Gazlı tüfeklerde bile tepme kontrolü iyi olan tüfek önemlidir. Benelli M4 bile orjinal hali ile tepme konusunda sınıfta kalmaktadır. Şu anda M4 ün üzerine aksesuar olarak ağırlığı arttıracak parçalar ekleme planı yapmaktayım, ayrıca bir muzzle brake ve uygun bir dipçik pedi de kesinlikle ekleme yapacağım. O zaman savunmaya uygun bir tüfek haline gelecek.

Kısadan hisse; 12 gauge durduruculuk, tüfek ve mühimmat çeşidi ve bulunabilirlik yüzünden rakipsiz bir yivsiz kalibresidir, bunu tartışmaya gerek yoktur.

Ağırlığı fazla, tepme konusunda modifiye edilmiş bir gazlı yarı otomatikte, en iyi savunma tüfeğidir.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın kara45 sizden 4 kilo eksiğim olmasına (forumun da maşaAllah ı var hani Smile )rağmen M2 ile 2000 e yaklaştı atımlarım. İlginçtir ki slug,şevrotin,kışın ağır gramaj saçma vs hiç öyle rahatsızlık duymadım. Dipçik comfortech. Sizinki eğer faklı düz dipçik tipiyse, tepmenin bu kadar farketmesine şaşırdım doğrusu. Eğer dipçik sizde de comfortech ise benzer fiziki yapılardaki iki kişide tepmeyi kontrol edecek uygun duruş ve tutuşta da olduğumuzu farzediyorum,geri tepme algısı kişiden kişiye bu kadar farkeder mi?

Geri tepme konusunun alanına girdiysek konuyu dağıtmamak adına affola.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi