Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı
Pompalı mı?
Yarıotomatik mi?
Çifte mi?
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev ahalisi için ortak yivsiz savunma tüfeği ne olmalı?
Değerli TT Forum üyeleri,

Son zamanlarda "Savunma amaçlı tüfek" tartışmaları forumda çok yer almaya başladı. Belki de bulunduğumuz coğrafyada gelişen tatsız olaylar, insanları bu arayışa itiyor. Ev savunmasının en fazla 10-15 metre içinde olacağını düşünmemiz gerekir. Savunma amaçlı tüfeğimizin kısa ve şoksuz namlu olduğunu varsayarsak:

Soru şu:

Ev ortamında her zaman biz bulunmuyoruz, olmadığımız zamanlarda ev ahalisi (Eşimiz, ergen çocuğumuz, annemiz, yaşlı babamız vs..) Allah göstermesin ama, zor bir durumda kaldığı zaman, seçenekler arasında hangisini daha kolay kullanır?

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-09-07%2005.59.07_zpsxphwbupb.png]

Silahlarımızı güvenli olarak boş tuttuğumuzu varsayarsak tüfek konusunda bizim kadar bilgi sahibi olmayan ev ahalisi hangisini daha kolay ateşe hazır hale getirebilir?

Hangi kalibre ev ahalisi için kullanımı rahattır 20 Ga? 12 Ga?

Hangisinde fişek seçeneğini (saçma, şevrotin, tek kurşun) daha kolay farklılaştırabilirler?

Bu soruların hepsini birleştirip yukarıdaki ankette seçeneklerden birini işaretlemenizi rica ediyorum

Konuyu görüşlerinize ve tartışmaya açmayı istedim. Deneyimli üstadlarımızdan çok şey öğreneceğimi düşünüyorum.

Saygılarımla

Alıntı

Bahsi geçen ev ahalisinin 20 ga çifteyi daha kolay kullanacağı neredeyse kesin fakat bu yalnızca onlar için alınmış ekstra bir tüfek olmalı yoksa evde tek tüfek bulundurulacaksa 12 ga yarı otomatikten şaşılmamalı diye düşünüyorum.

Alıntı

Kullanıcı genel anlamda ev halkı olduğunda, küçük kalibre (20, 28, 410) çifte veya süperpoze dışında akılcı bir seçenek yok. Hatta bunu için tetik erişim mesafesi (LOP) normalden biraz kısa model seçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Alıntı

Yaşlı, kadın, çocuk, tecrübesiz insanlar vs. kullanacaksa bence kesinlikle çifte olmalı. Kurma kolu, pompası, altta yükleme kaşığı vs. yok. Emniyet de manuel ise hata yapma ihtimalide yok gibi zaten. Çok çok kolay, yeryüzündeki herkes kullanabilir. Aç kapat bu kadar.

Aynı şekilde işin içinde kadın, yaşlı, çocuk falan varsa 12 ga. zaten söz konusu değil. 20 ga. demeye bile emin değilim. Mutlaka ben kullanıyorum, eşim kullanıyor, çocuğum kullanıyor , öğrettim, çalıştık diyen üyelerimiz vardır. Saygı ile selamlıyorum ama istisnalar kaideyi bozmaz. Bu oranda % 3- % 5 falandır herhalde.

Benim eşim veya annem 12 ga. ile atış yapsa çenesi mi kırılır yoksa duvara mı yapışır hayal bile edemiyorum. Sn. Harun'un küçük kalibre yorumuna kesinlikle katılıyorum.

Alıntı

Bizim evdekilere sizin için silah aldım anormal bir durumda kullanın desem gerçekte böyle bir olay yaşandığında ya panikten birbirilerini vururlar yada ateş edemeden silahı hırsıza kaptırırlar.

Bu sorunun cevabı her ev halkı için farklı olur heralde.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
(07-09-2016, 01:12 PM)harun demiş ki: Kullanıcı genel anlamda ev halkı olduğunda, küçük kalibre (20, 28, 410) çifte veya süperpoze dışında akılcı bir seçenek yok.

Sayın Harun,

Süperpoze nin doldurmasının, hele alt namluya fişek sürmenin zorluklarını biliyorsanız, açarken ejektörün fırtlattığı fişeğin bilmeyenin gözüne çarpabileceğini biliyorsanız, genellikle av, trap, skeet için üretildiklerinden namlu boyunun uzunluğu, manevra zorluğunu düşünürseniz, savunma amaçlı süperpoze önermemelisiniz.

Bu nedenlerle seçenekler arasına süperpoze koymadım.

Bu forumda durduruculuk konusu çok tartışıldı. 28 ve .410 a bu nedenle girmiyorum bile

Saygılar

Alıntı

Ben de çifte den yana oy kullandım .

Çift tetik , manuel emniyet , 47 cm namlu ,Fener ve optik takabilmek için pikatini ray ...

Süperpoze av tüfeği yıllarca kullandım . Daha önce de konusu olmuştu . Panik halinde alt namluda ki Fişeği değiştirmek pratik değil .

Çifte de ise fişek yüklemek ve değiştirmek çok pratik ve basit .

12 ve 20 ga namlu seçeneği yeterli olur kanımca .

Alıntı

Merhaba Sayın Sabri Bey,

Güzel bir konuya değinmişsiniz. Diğer değerli üyelerin de bahsettiği gibi her ev için ciddi anlamda farklılık gösterir.

Evin tipi (villa-müstakil, apartman katı, şehir içi-dışı), evdekiler (kişi sayısı), ateşli silah tecrübeleri (askerlik yapmış, atış yapmış), yaşları, ve panik hallerinde davranış şekilleri (o tüfeğin varlığını hatırlayacak mı?), tahmini beklenen tehdit unsuru/unsurları (vahşi hayvanlar, hırsızlık, toplumsal olay, eski husumetler...)
gibi onlarca değişkene sahip bir konu. Herkesin kendisine sorması gereken ve bunlara istinaden tedbir alması gerekmektedir.

Hatta bu sorduğunuz soru bana göre savunma amaçlı ateşli silah bulundurmanın ikinci basamak sorusu;
1- (Biz evde yokken savunma amaçlı ) tabanca mı bulundurmalıyız 2-(Biz evde yokken savunma amaçlı ) tüfek mi bulundurmalıyız
(... şeklinde dallanarak devam edecektir.)

Aklıma Osman Ortaç üstadın Tabanca Seçim Kriterleri isimli videosu geldi, yeri gelmişken paylaşayım.

Bu önemli konuya parmak bastığınız için şahsım adına teşekkür ederim. Naçizane fikirlerim bu kadar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
Benim eşim için farketmiyor , her üç silahıda gayet iyi kullanabilir. Namludan tutup dipçiği tehditin kafasına vurarak tabiki.Smile
Bu nedenle
Eşim için : Colt 1908 Vest Pocket ( 6,35mm ) ve Colt 1903 ( 7,65mm )
Oğlum için : Colt 1911 ( .45 ACP ) Browning HP ( 9mm )
Benim için : X5 (.40SW ) ve HK USP ( .45ACP )
Genel : Beyzbol sopası , ekmek bıçağı
En ideal ev savunması olur

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Genel olarak daha hafif ve basit bir yapıda olmasından dolayı çifte daha mantıklı.Yasal en kısa namlu olmalı.
Tercihim en yaygın kalibre olan 12 numara...Çok isabetli atılmasa bile, şevrotin ve kalın saçmalar yayılacağı için amaca daha uygun olabilir.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi