Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YENİ ÜYELER; OKUYUN !
Değerli TT Forum üyeleri,

Bu gün bir silahı bile olmayan yeni bir üyenin, inatla ve tüm imla kurallarını katlederek, kulaktan dolma bilgilerini dayatması nedeniyle yazdığım eleştiriyi bazı üyelerimiz telefonla arayarak eleştirdi.Yeni üyelere kötü davranıldığı, üyelerin kırılıp kaçırıldığı gibi ithamlar var.

Eğer bir ortamın kuralları belirlenmiş ise ona uymak zorundasınız.
Tabanca Tüfek forumuna ilk girdiğinizde en üstte FORUM KURALLARI (Özellikle yeni üyeler lütfen okuyunuz) yazıyor.
http://www.tabancatufek.com/forum2/forum...php?fid=22
Eğer bunları okumadan bulanık suya balıklama atlarsanız, çoğu zaman bir tarafınızın kırılması kaçınılmaz oluyor.

Benim gözlediğim; bu forumda diğerlerinde olmayan bir şey yapılıyor. Kurallar uygulanıyor. Kurallar uymayan kaç yıllık, yüzlerce paylaşımı ve olağanüstü deneyimi olan üyelerin bile uzaklaştırıldığını gördüm. O nedenle kuralların sadece yeni üyelere uygulandığı düşüncesi doğru değil. Elbette, yeni giren üyelerin acemilik döneminde bir uyum süreci var. Önce nazikçe uyarılıyor. İnat ve israrla devam ederse... Ben de yeni üyeyim, bir kaç kez nazikçe nasihat aldım ama söz dinledim, uyarıları değerlendirip, kendimi düzeltmeye çalıştım.

Bu forumun benim gözlemlediğim diğer önemli bir özelliği, kanıtlanmamış, kulaktan dolma bilgilerin kesinlikle onaylanmadığı. Eğer bir iddiada bulunuyorsanız, kanıt getirmek, referans bulmak zorundasınız. Bu da forumu daha bilimsel yapıyor.

Bu forumun duayenlerinden Sn. Osman Ortaç "Fikir sahibi olup, bilgi sahibi değilseniz yazmayın" diye uyarıyor, taa en başta:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-22%2020.38.34_zps82oguayb.png]

ÖNCE OKUYUN

Bu forumda (Ağustos 2016 itibariyle) Üyelerimiz Şimdiye Kadar 11,228 Konuda 283,462 adet mesaj yollamışlardır. Toplam Kayıtlı Kullanıcı: 13,984 Kişi.

Google'da silahlarla ilgili arama yaparsanız en başta TT com bilgileri çıkıyor. Site içinde en üstlerde büyüteç imleci üzerine tıkladığınızda site içi detaylı bir arama ekranı çıkıyor:
[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-22%2020.47.03_zpsmvmttfwq.png]

Bu site tam bir ansiklopedi gibi, silah ve mühimmatla ilgil inanılmaz sayıda ve doğru bilgiye ulaşma imkanınız var. Diğer siteler gibi afaki bilgi de pek yok. Yazılar çoğunlukla bir deneyim ve emek eseri, bundan yaralanalım.

Millet olmanın en önemli ögelerinden biri dil birliğidir. Türkçe'ye saygı göstermezsek, birliğimizi bozacak bir yola destek vermiş oluruz. Elbette Türkçe karşılığı olmayan kelimeleri yabancı dilde yazıldığı gibi kullanmamızda sakınca yok ama, karşılığı varsa öncelik onun olmalı. Bu forum Türkçe konusunda çok duyarlıdır, bu duyarlılığa saygı göstermek ve sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır.
Sayın Lupus bu konuda dertli:
[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-22%2020.06.18_zpssfxb1hh8.png]

NEDEN OKUMUYORUZ?

Yıllık okuma alışkanlıklarına bakarsak acıklı bir tablo ile karşı karşıyayız:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-22%2021.05.20_zpsz0ndjwyv.png]

Mili Eğitim Bakanlığının 1993 de yaptığı bir araştırmada millet olarak okumama nedenlerimiz şöyle sıralanmış:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-22%2021.01.38_zpstuu4v49k.png]

Buradaki temel sorunun okuma alışkanlığının olmadığını üzülerek görüyoruz. Bir ankette en çok gerekçe olarak, kitapların pahalılığı ileri sürülüyor. Oysa ki TT com. da okumak bedava.

Yeni bir üye olarak Sevgili Yeni Üyeler lütfen forum kurallarından başlayarak önce okuyun. Fikir sahibi değil, bilgi sahibi iseniz yazın. Burada öğrenmek amaçlı soruları istisna olarak tutuyorum. Yazarken de Türkçe'ye özen gösterin

Bu kadar basit

Saygılar

Sn.Sabri ,

Elinize,emeğinize sağlık.

Saygılar.

1 üye teşekkür etti:
Sabri
Yeni Üyeler, bakın

Ekşi sözlük tabancatufek.com için ne diyor:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-23%2009.01.51_zpsgtsfblfz.png]

Forumumuza üyesi olmakla iftihar ettiğini dile getiren Sn. ecmel, yeni üye sanırım. Smile

Bu özen ve itina, yazı yazdığınız her platforma, kişisel mesajlarınıza dahi yansıyor. Fark edersiniz ki, istesenizde imla kurallarını katledemiyorsunuz. Karşınızdaki kişinin de aynı hassasiyeti göstermesini bekliyorsunuz.

Sevgili yeni üyeler,

tabancatufek.com muteber bir sitedir. Aramasını bilirseniz gerçekten silah üzerine çok değerli bilgilere ulaşırsınız.

Başka sitelerde övgü dışında yergi de var. Seviyesiz ve argo dille sadıranları burada zikretmeyeceğim. Yazdıkları saçmalıklara değer vermek olur. Belki de kuyruk acıları vardır.

Yukarıda bahsettiğim siteden bir başka bir bölüm kopyaladım. Okuduktan sonra izninizle cevap vereceğim.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-23%2008.50.56_zpscgtdemqf.png]

Başta biraz övmüş arkadaş. Arkasından forumun kıdemlilerine (Guru Wink )saldırmış, sanki tek bir marka dayatılıyormuş gibi. Arkadaş, bu forumda her türlü yivli yivsiz, tabanca, tüfek, bıçak inceleniyor. Elbette kötü yanları eleştirilirken iyi yanları övülüyor.

Elinize aldığınız silah, elinizde dağılıyor, patlıyor, zamansız ateşleme yapıyorsa, canınızı tehlikeye atacak arızalar çıkartıyorsa niye övülsün? Avda domuz gibi bir azılıyla karşılaştığınızda , evinize giren kötü niyetli birini, tutukluk veya arıza yaptığı için durduramayan, hayatınıza mal olacak bir silah neden eleştirilmesin?

Bu sitede sadece bir markanın ön plana çıkartıldığı doğru değil. Benelli elbette kalitesi ve üstün özellikleri ile övülmeyi hak ediyorsa, burada dürüstçe yazılır. Tercih söz konusu olduğunda A.B.D. ordusu envanterine yivsiz silah olarak bu İtalyan malını seçiyorsa, onlar da mı tarafgirlik yapıyor? Örneğin Mercedes ile Tata, ikiside dört tekerli, insanı bir yerden bir yere götürür. Ama sürüş konforu, can güvenliği, dayanıklılık, güvenilirlik söz konusu olduğunda bir tercih yapmayacak mısınız?

Yerli üreticileri, daha iyisini, daha kalitelisini yapmaları için bu sitede eleştirmek doğruları göstermek neden yanlış? Yurt dışı sitelerde bizim ihraç ürünü silahlarımızı, video görüntüleri ile acımasızca eleştirdiklerinde, alay ettiklerinde hiç içiniz sızlamıyor mu?

Bu sitede duygusal nedenlerle değil, objektif ölçülerle değerlendirme yapılıyor. Eğer yerli imalat bir silah hak ediyorsa o da övülüyor. Sitede arama yaparsanız çok örneğini görürsünüz. Kimse size ille de yabancı marka silah alın diye dayatmıyor. Ekonomik ölçünüz, ihtiyacınız oranında deneyimli forumdaşlardan tavsiye ve yardım alırsınız.

Sevgili yeni üye arkadaşım,

Bir konuya daha dikkatinizi çekmek isterim. Hobi amaçlı, keyif için istediğinizi almakta özgürsünüz. Ancak av, güvenlik, savunma söz konusu olduğunda görüntüsüyle seni cezbeden M16, AK47 görünümlü, şarjörlü yivsiz silahları öne sürmeyeceksin.

Görüntüsü çok cezbedici, karşı taraf için ürkütücü olabilir, hatta yivlisine çok benzeyebilir. Ancak belirlenmiş arızaları, tutuklukları, fişek dikmeleri savunma durumunda seni çok zorda bırakabilir. Bu forum önce senin paranı, malını, canını savunuyorsa buna da saygı göstereceksin.

Saygılar

Konuşulanların ve kuralların neredeyse tamamına katılmakla beraber özellikle şu sıralar forumu okuyan , yeni üye olan ve ilk defa silah alma arifesinde olan kişilerin can havliyle kendini burada bulduğunu düşünüyorum ve bu kişilerin büyük çoğunluğunun da genellikle eğitimli , yurtsever ve düzgün kişiler olduğunu (son problem yaşanan örnek maalesef uç noktaydı) ve dertlerinin aile ve vatan savunması olduğunu düşünüyorum.

Şahsen daha önce değil silah , savaş konularını konuşmayı bunları aklına dahi getiremeyecek kadar polyanna olan ve beni artık takıntılı denebilecek "Hazırlıkçılar" ile bir tutan arkadaşlarımın bir an da etrafımda bitmesi ve sorular sormaya başlamasını yaşıyorum ve yine şahsi kanaatim olarak ülkemizin maalesef çok yakın vade olmasa bile orta vadede bir şekilde iç ya da dış çatışma ortamında bulunabileceğini düşünen biri olarak bazı konularda yeni üyelere esneklik rica ediyorum.

Saygılarımla

(23-08-2016, 11:28 PM)herojd11 demiş ki: Konuşulanların ve kuralların neredeyse tamamına katılmakla beraber özellikle şu sıralar forumu okuyan , yeni üye olan ve ilk defa silah alma arifesinde olan kişilerin can havliyle kendini burada bulduğunu düşünüyorum ve bu kişilerin büyük çoğunluğunun da genellikle eğitimli , yurtsever ve düzgün kişiler olduğunu (son problem yaşanan örnek maalesef uç noktaydı) ve dertlerinin aile ve vatan savunması olduğunu düşünüyorum.

bazı konularda yeni üyelere esneklik rica ediyorum.

Sayın heroid11,

Eğer kuralların tamamına katıldığınızı ifade ediyorsanız, yeni gelen üyelerden de bu kurallara uymasını istememiz gerekmez mi?

Bu sitede yazışmalar "Sayın" diye başlayıp "Saygılarımla" diye bitiyor. Bu bile belirli bir düzeyi ifade ediyor. Yeni gelen üyeden istenen önce forum kurallarını okuması. Daha sonrasında uyarıları dikkate alması. Red-dot rehberi konusundaki yazışma, gerçekten uç örneklerden biriydi.

Bu site "Türkçe" ye önem veriyor.

Dil bir iletişim aracıdır. Duygu, düşünce ve istekler dil ile aktarılır. Duygu ve düşüncelerin aktarılmasında sözü söyleyen kişi kaynak, söylenen bir söz (mesaj, ileti), iletilen sözü alan alıcı ve bir de iletişimin yapıldığı iletişim ortamı vardır. Bu düzeneğe iletişim sistemi denir. Bu yönüyle dil en etkin bir iletişim aracıdır.

Bir rapor, bir makale, fıkra ya da bilimsel içerikli yazı hazırlarken kullanılan dile de yazı dili denir. Günlük resmi yaşamda, gazetelerde, dergide ve kitaplarda kullanılan dil yazı dilidir. Yazı dilinde cümlelerin açık, akıcı, sade ve dil bilgisi kurallarına uygun olmasına dikkat edilir. Yazıda yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine uyulur.

Bir milleti ayakta tutan, onun varlığını ve devamını sağlayan, millî şuuru besleyen, bir millete mensup olma hazzını veren ve bireylerini birbirine yaklaştırarak onlar arasında birlik yaratan unsur olarak dilin, millet hayatındaki yeri çok önemlidir. Öyle ki milletin varlığı, dilin varlığıyla mümkündür.

Bir de üslup konusu var:

Üslup bu özellikleri bakımından duygu ve düşüncelere kelimelerle şekil verme işidir. Sanat dünyasından başka, günlük hayatta karşılaştığımız her insanın da kendine göre bir üslubu vardır. Çünkü her insan duygu ve düşüncelerini ayrı bir tarzda dile getirir veya anlatır. İfade tarzı başkalarından az veya çok farklıdır.

Bu sitede yazan kişininin üslubuna da dikkat etmesi gerekir. Karşısında hiç görmediği bir kişiyi incitici, rahatsız edici, hakaretamiz bir üslup kullanılamaz.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu da özellikle siyaset ve inanç konularıdır. Herkesin kendine göre hassas olduğu bu konulara girilmemesi gerekir. Aksinin ciddi sorunlara yol açtığı TT com yakın geçmişinde varittir. Bu sitenin esas amacı bilinçli silahseverlerin konu üzerinde paylaşımlarıdır.

Evet, yeni giren üyelere tolerans gösterelim ama doğruları da...

Uyarıları dikkate almayan, inatla üslubunu sürdüren, bilmediği, deneyimi ve bilgisi olmadığı konularda kanıtsız olarak fikrini sürdürenler için Ziya paşa şöyle demiş:

"Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir"

Burada kötek atmayacağımıza göre, üyelikten uzaklaştırma veya çıkartma uygulanmaktadır.

Saygılarımla

Peki diyelim;yeni üye arkadaş belki tahsil seviyesi düşük sizin kadar iyi eğitim alamamıştır bu yüzden sizin kadar yazıları düzgün yazamıyordur.Sırf bu yüzden bu siteden atılmalımıdır,egitimi yetersiz ise;yazıyı düzgün yazmayı istesede bunu sizin kadar iyi yapamıyorsa bu siteye layık diyip kovulmalıdır.
Not: Bu bu yazım kimseye eleştiri yada cevap verme diyildir..
Saygılar.

Sn.Sabri,

Son derece düzgün bir Türkçe ile de yazsanız bile üslubunuzda sıkıntı varsa zaten bunların affedilmemesi gerektiği ve art niyeti belli olanların uyarılmasına bile gerek olmadan uzaklaştırılması gerektiği hususunda aramızda bir fikir ayrılığı olmadığı kesin ve maalesef çok başarılı olmasam da Türkçe'mizin doğru kullanılmasının özendirilmesi hem bahsettiğiniz tarihsel nedenler hem de forumun okunulabilirliği açısından elzemdir.

Benim ricacı olduğum kısım ise belli bir düzeni oturtmak amacı ile de olsa bazen buranın forum olduğunun unutulduğu ve sanki bir ansiklopedi edasıyla her yazılanın muhakkak doğru ve belli bir index ile giderek tekrarlanmaması gerektiği gibi bir algı oluşmasıdır.Tabi ki çok meşhur ve her önüne gelenin yorum yazdığı ve aynı konuların defalarca , aynı şekilde tartışıldığı ve hatta çoğunlukla sulandırıldığı forum ortamlarını örnek almak ya da o yoldan gitmemin doğru olmadığı çok net olmakla beraber özellikle şu sıralar biraz daha orta yol bulmaya çalışmanın önemini vurgulamak istemiştim.

Bir de önemle hatırlatmak istediğim kısım ise zaten insanların yeterli bütçesi olsa emin olun çoğu kişi M4'ten , Glock'tan , Rolex'ten , Mercedes'ten vb. markalardan ya da muadil ürünlerden şaşmaz ama bazı ürünlere madden ve çoğu ürüne ise hukuken ulaşamadığımız güzel ülkemizde ve özellikle böyle sıkıntılı günlerde insanların telaşını anlamaya çalışalım.

Muhakkak benim bu isteğimin nedenlerinin en büyüklerinden birinin de yenileri bahane ederek kendime pay çıkartmak ve yarım yamalak bilgilerimle daha özgür konuşabilmek olduğu da atlanmasın Smile

Saygılarımla,

(24-08-2016, 11:00 AM)ykza demiş ki: Peki diyelim;yeni üye arkadaş belki tahsil seviyesi düşük sizin kadar iyi eğitim alamamıştır bu yüzden sizin kadar yazıları düzgün yazamıyordur.Sırf bu yüzden bu siteden atılmalımıdır,egitimi yetersiz ise;yazıyı düzgün yazmayı istesede bunu sizin kadar iyi yapamıyorsa bu siteye layık diyip kovulmalıdır.
Not: Bu bu yazım kimseye eleştiri yada cevap verme diyildir..
Saygılar.

Sn ykza,

Bu site her ne kadar halka açık olsa da bir amme hizmeti değil, masrafları tarafımdan karşılanan özel bir sitedir.

Kurulma amacı Türkiye'deki silah kültürünü geliştirmek, havaya ateş eden cahil kesimi bilinçlendirmek, silah kazalarını önlemek, daha önce hiç bilinmeyen ve hala maalesef çoğu kimse tarafımdan tam uygulanmayan güvenlik kurallarını tam olarak öğretebilmek ve silahlar hakkında bilinçli bilgi paylaşmaktır. Bunu yaparken de doğru bilgilerden oluşan referans niteliğinde bir kütüphane oluşturmaya çalşıyoruz. Takdir edersiniz ki, bu kütüphane doğru yazılmazsa, ne ifade ettiği anlaşılamayan yazılarla dolu olursa, okuyan kimse de maalesef hiçbirşey anlayamaz ve tüm uğraşlarımız boşa gider.

Burada ciddi bir emek var. Üye isimlerine bastığınız zaman üyelerin sitede toplam ne kadar zaman harcadıklarını görebilirsiniz. Sn Lupus bu siteye bugüne kadar hayatının duraksız 1 senesini harcamış, benim emeğim 6 ayın uzerinde. Bunların heba olmaması ve yukarıda belirttiğim prensiplerin oturtulabilmesi için özellikle imla gibi, politika gibi, saygı gibi kuralların koşulsuz olarak uygulanabilmesi lazım.

Umarım tüm üyelerimiz ne demek istediğimi anlayabilmişlerdir ve kurallara itiraz yerine uygulanmasında yönetime yardımcı olurlar.

Saygılar,

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi