Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsılmaz B6 ve sorunlar..!
Daha önce atış yaptığım B6 modeli, dengesi, polimer olması, isabetliliği ile aklımda yer etmişti. Geçenlerde başlayan cazip kampanya ile 1050TL fiyatlara inmesiyle daha çekici hale gelen model geçtiğimiz günlerde aileye katıldı. Elbet gönül benim G19 yanında, ailede birde Hs2000 görmek isterdi ama ekonomik nedenlerle, hiç olmamasındansa böyle olsun diyerek böyle bir seçim yapıldı.

MKEK de, ilk alınan da tutukluk sorunu yaşanınca, poligon görevlisinin uyarıya gerek kalmadan kendi insiyatifiyle yenilenmesini istemesi üzerine değişim yapıldı ve poligon testinde ikincide sorun yaşanmadı. Poligon görevlisi arkadaşların bu hassasiyetini doğrusu takdir ettim. Poligon atışına katılamadığım ve görevli arkadaşta tam teşhis koyamadığı için tutukluk nedeni ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğim. Alımdan önce sarsılmaz yetkilisine şimdiye değin bu modelde hiç sorunla karşılaşıldı mı diye özellikle sorup, olmadı cevabını almıştık. Tutukluk nedeniyle değişim esnasında aynı yetkiliye durumu aktarınca "zaman zaman olur böyle şeyler" yorumunu da aldık... Elbette nedeni ile ilgili bir bilgi de veremediler...
Kendi düşen ağlamaz derler ya Big Grin Resimlerden sonra devam...

[Resim: WP_20160811_002_zpsfgae3noi.jpg]

[Resim: WP_20160811_001_zps7mn4hdpl.jpg]

Sarsılmazdan hediye olarak sadece bir dış kılıf ve şarjörlük alıp, iç kılıfla ilgili bir yönlendirme/seçenek de alamayınca ve malum o bölgedeki silahşör mağazasında da uygun kılıf bulamayınca Tac87 yolu göründü. Denemeler sonucu aşağıdaki süet kılıfı aldık.

[Resim: WP_20160811_003_zpsnncnop5t.jpg]

Toplamda 100 civarı atış yapılan silahta tetik üzerindeki pimin soldan sağa doğru içine kaçtığını farkettik. Maalesef tekrar yerine oturmadı. Şu an çalışmada bir sorun teşkil etmese de nedenini bilmek lazım. Silah sıfır olunca, üreticide yerli olunca Smile kurcalamadan firmayla görüştüm, fabrikaya git/gelle uğraşmak istemediğimi de özellikle belirttim. Ankarada servis olmadığını ama bir ustaya gösterebileceklerini ifade ettiler. Bu hafta götürmeyi düşünüyorum. Tabi bu ilk sorun ama sonuncu değil, resimlerden sonra devam...

[Resim: WP_20160819_001_zpsqi4fnehk.jpg]

[Resim: WP_20160819_002_zpswoebev5p.jpg]

[Resim: WP_20160819_003_zps1jtuwcgz.jpg]

Gelelim diğer soruna. Malum, silah yukarıda eklediğim süet iç kılıf içinde taşınıyordu. Kılıftan çıktığında üzerinde ter birikmiş ve kılıfta oldukça nemli oluyor. Tabi birkaç gün sonra şarjör mandalı, sürgü mandalı ve emniyet mandalının terle beraber hafif hafif pas atmaya başladığını da gözlemledik. Pas silince geçiyor, iz kalmıyor. Diğer kısımlarda sorun yok, en azından şimdilik.

[Resim: IMG-20160821-WA0007_zpskbkdhjzo.jpg]

[Resim: WP_20160820_004_zpsxutapmne.jpg]

[Resim: WP_20160820_005_zpsen29b2f9.jpg]

[Resim: WP_20160820_006_zpscrdw3wfm.jpg]

Boyada, elbette herhangi bir eksiklik, aşınma olmamasına rağmen bu şekilde hafif hafif pas atmasına anlam vermek zor. Bu konuda sarsılmazın bir çözüm üretebileceği inancım olmadığından (boya tekniği/kalitesi yerine kullanıcıya bağlı terleme sorunundan kaynaklı denilir muhtemelen) şimdilik wd40 kaplama, kılıf değiştirme gibi yollarla çözmeye çalışacağım.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan acil yardım beklerim.

Saygılarımla.

Alıntı

Hayırlı olsun mu desem Allah kurtarsın mı desem bilemedim.Şaka bir tarafa hayırlı olsun.Pas konusu ayrı bir dert, pimin yerinden oynamasına da inşallah çözüm bulursunuz.(Birdaha olmaması bakımından öyle yazdım.)

Alıntı

Sn. TrCiviltary,
Tabancanız hayırlı olsun. Fotoğraflardan tam net seçemedim ama paslanan ara parçaların (pim, sökme-takma-sürgü salma mandalı, şarjör salma mandalı ) yüzey renklendirmesi ve kaplaması sürgüden farklı olarak meneviş mi ?
Saygılar.

Alıntı

(22-08-2016, 12:34 PM)alpago demiş ki: Sn. TrCiviltary,
Tabancanız hayırlı olsun. Fotoğraflardan tam net seçemedim ama paslanan ara parçaların (pim, sökme-takma-sürgü salma mandalı, şarjör salma mandalı ) yüzey renklendirmesi ve kaplaması sürgüden farklı olarak meneviş mi ?
Saygılar.

Tabanca aileden birine alındı. Ben kara tavukla mutluyum Smile
Aynı gibi görünüyor Sn. alpago. Görsel olarak bir fark yok.
Saygılarımla.

Alıntı

Sn. TrCiviltary
Bende sarsılmaz marka tabanca kullanıyorum. Silahın neredeyse tamamı sizin paslı parçalarınızın görüntüsünü aldı alacak. Yaklaşık 5 senedir denemediğim iç kılıf çeşidi (dalgıç, cordura, deri, nubuk) kalmadı maalesef pası bir türlü önleyemedim. Koruyucu yağlar da fayda etmedi. Silahın çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmasa da görüntü açısından bir ustaya götüreceğim. Bir de benimle birlikte göreve başlayan arkadaşlardan (görüşebildiğim kadarı) bu tip bir sıkıntıyı bir tek ben yaşadım. Ya silah kusurlu çıktı yada vücudumuzda demir eksikliği var metali yiyoruz. Big Grin

Alıntı

(29-08-2016, 02:21 AM)jeronimo demiş ki: Sn. TrCiviltary
Bende sarsılmaz marka tabanca kullanıyorum. Silahın neredeyse tamamı sizin paslı parçalarınızın görüntüsünü aldı alacak. Yaklaşık 5 senedir denemediğim iç kılıf çeşidi (dalgıç, cordura, deri, nubuk) kalmadı maalesef pası bir türlü önleyemedim. Koruyucu yağlar da fayda etmedi. Silahın çalışmasında herhangi bir sıkıntı olmasa da görüntü açısından bir ustaya götüreceğim. Bir de benimle birlikte göreve başlayan arkadaşlardan (görüşebildiğim kadarı) bu tip bir sıkıntıyı bir tek ben yaşadım. Ya silah kusurlu çıktı yada vücudumuzda demir eksikliği var metali yiyoruz. Big Grin

Sayın jeronimo,
Yukarıda paylaştığım nubuk kılıfın dışına ince bir deri kaplama yaptırarak paslanma sorununu çözdük. Kılıfta rahatsız edici bir kalınlıkta oluşmadı. Kılıfın son hali;

[Resim: WP_20160830_0041_zpsrttgbqqm.jpg]

[Resim: WP_20160830_0031_zpsj83faeqz.jpg]

[Resim: WP_20160830_0061_zpsq6ngrkon.jpg]

Resimlerde, kılıfın içinde nem gibi görünen yapıştırıcı izi...

Sizde de tetik üstü pimde herhangi bir sorun oluştu mu merak ediyorum..? Bu sorun ve paslanma ile detaylı bilgi için, henüz Sarsılmaz'a silahı götüremedik, bayram sonu inşAllah.

Saygılarımla.

Alıntı

[Resim: IMG_20160901_154103_zpsjm1moxco.jpg]

Sayın TrCiviltary

Resimden anlaşılabilir mi bilmiyorum ancak pim üzerinde uzunca bakmama rağmen pas gözlemlemedim.

Alıntı

Benim için vahim denilebilecek ve aciliyeti olan konu ise şöyle;

[Resim: IMG_20160901_152221_zps7m7nluhc.jpg]

[Resim: IMG_20160901_152305_zps45v2ozwt.jpg]

[Resim: IMG_20160901_151441_zpspth5hoix.jpg]

[Resim: IMG_20160901_151222_zpsksurodcg.jpg]

Şarjör yuvasının içinde silince geçen bir durum söz konusu değil.

[Resim: IMG_20160901_151151_zpsjfbf9675.jpg]

Sürgü üst kısmı ve gez üzeri son 1 sene içerisinde bu hale geldi. Kurma kertiklerinin dipleri kabza ön ve arka kısmı göreve başlamamdan hemen sonra paslanmaya başlamıştı. Resimler silahın güncel halidir. Horoz kısmında bulunan pimi kontrol ettiğimde bir miktar pas lekesi çıktı. Bu duruma karşın silahın çalışmasında herhangi bir aksaklık olmadı, lakin silahın tek seferde atabildiği maksimum mermi ilk denememde 120 adet iken en son gittiğim atışta 3. şarjörde silah besleme hatası nedeniyle tutukluk yaptı. Fişek tam olarak fişek yatağına oturmadı ve sürgüye arka kısımdan bir müdahale ile yerine oturttum. Bunu da fişek rampasının içindeki şu görüntüye bağlıyorum.

[Resim: Adsz_zpsi0gjtdlp.png]

[Resim: IMG_20160901_152056_zpsu2uxmbqe.jpg]

Alıntı

Yukarıda bahsettiğim sorunlar için, dün Sarsılmaz'a silahı götürme imkanı buldum. Teknisyenlerinin paslanma ile ilgili açıklaması "Belde taşınan her silahta bu gibi paslanma olur" ve yerinden oynayan pim ile ilgili çözümü yerine oturana kadar vurmak... Big Grin

Özetle, sarsılmazı bir daha aklımın köşesinden bile geçirmem.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi