Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVSİZLERDE SON BALİSTİK ve BALİSTİK JEL TESTİ
#1
Ateşli silahlarda merminin hedefe ulaştıktan sonraki davranışını (terminal) son balistik ile inceliyoruz. Özellikle canlı doku içinde ilerlemesi geçici kavite(boşluk)ve kalıcı kavite etkileri ile meydana gelir. Geçici kavite, merminin vücud içerisindeki kinetik enerjisinin oluşturduğu genleşme etkisidir. Buna geçici kavite (boşluk) denir. Kalıcı kavite (boşluk) ise, merminin vücud içerisinde izlediği yol buyunca dokuda oluşturduğu kalıcı hasardır. Bunun dışında, merminin vücut içerisinde yarattığı basınç etkisi de dokularda yırtılma meydana getirir.

Merminin bu etkilerini deneysel olarak balistik jelatin ile inceleme imkanımız var. Balistik jelatin yoğunluğu ve viskozitesi ile canlı dokuları taklit eder. 1960 dan beri Son birkaç dekattır mermilerin doku içindeki tahribatını değerlendirmek için kullanılmaktadır.

FBI test protokollarında %10 ve %20 yoğunlukta balistik jelatinler kullanılmaktadır.
http://www.firearmsid.com/Gelatin/Ballis...Report.pdf
Balistik jelatin testi bize:
* Doku hasarının yeri, tip, miktarını
* (Atış öncesi ve sonrası) Merminin kitlesi, hızı, yapısı ve şeklini
* Merminin deformasyon ve fragmantasyonunun uygun olup olmadığını
* Karşılaştırmalı olarak mermilerin etkilerini değerlendirme imkanı sunar.

BALİSTİK JEL TESTİ İLK DENEYİMİMİZ

Tabanca Tüfek forumunda bu konuda ile ilgili daha önce yazılmış başlıklar olmasına rağmen uygulamasının yapılmadığı, dışarıda yapılan çalışmalardan resim ve videolar paylaşıldığını görünce Sn.Lupus ve Sn.XIII le yaptığımız görüşmeler sonucu bizzat uygulama yapmaya karar verdik.

Malzeme temini ve hazırlıklar biraz uzun sürdü. Kronografi cihazı gümrüğe takıldı, tam testi yaparız derken araya bir darbe ve OHAL girdi. Beklemek zorunda kaldık. Bu arada geçen ay jel yapıp evde havalı tüfekle bir deneme yapmıştım, aşağıdaki kısa videoda bu ilk denemeyi izleyebilirsiniz:
[Resim: th_Haval%20tufek_zpswgagjgfg.mp4]

Bu hafta eksikler tamamlanıp durum netleşince Sn. XIII ile çalışmayı yapmaya karar verdik.

Balistik jel FBI %10 protokolüne göre hazırlandı. Molay kimyadan temin ettiğim "Sığır jelatini" %10 çözelti olarak eritilip, Tarçın yaprağı yağı ile  (hava habbeciği yoketme, mantar ve bakteri üremesini engelleme, şeffaflığı arttırma amaçlı) muamele edilip, 3 saat buzdolabında bekletilip, 50 C benmaride tekrar eritilip 15x15X50 şaç kalıplara dökülüp 24 saat +4 C buzdolabında bekletildi. Standardizasyon için +4 C de 450 m/s hızda .177 çelik bilye atan tabanca ile test edildi. Testlerde 7.5 cm penetrasyon tam standart bir jel elde ettiğimizi gösterdi:

[Resim: DSC00002.jpg]

2 adet yukarıdaki şekilde elde edilen balistik jel ile atış alanında Sn.XIII ile buluştuk. Jelleri buz kutusu içinde alana getirirken dereceyi görüntülemeyi unutmuşum 2 saat sonra dışarının 34 derece sıcaklığına karşılık ancak 10 derece olmuştu ( Giderken 2.8 dereceydi)

[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_13_15_49_13.png]

Atış planımız FBI standartlarına göre aşağıdaki şekildeki gibiydi. Aşırı rüzgar nedeniyle 3 defa yer değiştirdik. Kronograf en az 10 defa devrilip yeri öptü ve torture testinden bana göre başarıla çıktı ( Hala çalışıyor Big Grin)


[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_10_21_00_37.png]

Planlamaya uygun olarak düzenek yerleştirip konumlandık: (İlk denememiz olduğu için acemilik tabii ki had safhadaydı)

[Resim: Balistik_jel_at_s.png]Planlamaya uygun olarak düzenek yerleştirip konumlandık: (İlk denememiz olduğu için acemilik tabii ki had safhadaydı)İlk atışımızı .410 kalibre ile yapmaya karar verdik. Projemizin atıcısı sn.XIII bu kalibre ve tüfeğe acemi olduğundan birkaç test atışı ile başarılı olduktan sonra teste geçtik:

Atışı yaptıktan sonra balistik jel içinde .410 çekirdeği aradık ama, delip geçtiğini farkettik, aşağıdaki resimde test sonucu görülüyor:

[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_13_15_46_10.png]

Aşağıdaki resimde YAF .410 7,5 gm çekirdek (ons), barut (grain) ve Kronograf (1518 fps) ölçümlerni görüyorsunuz:

[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_13_15_36_11.png]

Bunların sonucu hesaplamalar şöyle oldu:

[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_13_16_09_08.png]

.410 Balistik jeli delip geçmiş ama önemli bir tahribat yaratmamıştı.

Daha sonra 12 Gauge atışına geçtik. Sn. XIII ün Benelli M4 ü arabadan düştüğü için Reddot ayarı az kaçmış o nedenle alt vuruyordu. Jeli vurunca jel şahlanıp havaya fırladı ve yere düştü. Havadayken bile gözlediğimiz  ciddi tahribat vardı. Remington 28 tek kurşunun mantarlaşmış parçalarını giriş yerinin 27 cm uzağından çıkarttık.

[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_13_15_47_37.png]Ölçümlerimiz şöyleydi:

[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_13_15_37_23.png]

Bunların sonucu hesaplamalarımız aşağıdaki gibi oldu:
[Resim: Ekran_Resmi_2016_08_13_16_17_00.png]

12 Gauge'un enerji ve vuruş gücünü hem gözlemle hem de ölçümlerle denemiş olduk.


Bu ilk denememizde maalesef ağır çekim kameramızın uzaktan kumanda sorunları ve yüksek hızlı çekim süresinin kısıtlı olması nedeniyle başarılı olamadı. Bu kez sizlerle ağır çekim videosu paylaşamıyoruz.

Bir daha sefere 12 Ga atışları için jeli atış tahtasına bağlamayı düşünüyoruz.

Biraz heyecanlı, acemilik dolu ama hatalarla tecrübe kazandıran bir çalışma oldu. Daha sonraki Balistik jel çalışmalarımızda görüşmek üzere hepinize iyi bir hafta sonu diliyoruz.
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, lenduha, tirendaz, Gravis_Pro, Alphawolf, BBNinca, splendes
#2
Sn.Sabri , Sn.Xlll güzel bir çalışma olmuş , elinize sağlık .
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes
#3
Doğum günüm " 40 oldum Smile " olan bu gün de herşeyin ters gitmesi biraz can sıktı.

Havanın aşırı rüzgarlı oluşu , çatüsün yaklaşık 20 cm üst vuruyor olması , M4 ün " sonradan farkettik " alt vuruyor olması , jelin ısıya karşı duyarlı olmasından dolayı acele etmemiz , kameranın çalışmaması ...!

Xlll ' mü , ne oluyoooo lannnn , dedirtti . Smile


Sn. Sabri ,

Harcadığınız emek , harcadığınız Zaman , okadar araştırma ve maddi külfet ...!

Ne diyeyim .


Elinize , emeğinize , bilginize sağlık .

Bence çok güzel bir proje . Bir çok tecrübe kazandım sayenizde .


Birdaha ki test atışmız ,edindiğimiz tecrübe sayesinde çok daha iyi olacak .


Herşey için tekrar teşekkürler .


Saygılar .
 
Alıntı

#4
(13-08-2016, 07:02 PM)Xlll demiş ki: Doğum günüm " 40 oldum Smile " olan bu gün de herşeyin ters gitmesi biraz can sıktı.

Sayın XIII,

Keşke bilseydim, doğum günü pastasını alır gelirdim. Sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diler yeni yaşının güzellikler getirmesini dilerim.

Ayrıca bu gün 13 Ağustos, Sn.XIII ile keyifli bir çalışma yaptım. Tüm aksiliklere, sert rüzgara rağmen her şey bence güzel oldu. Katkılarınızdan dolayı asıl ben teşekkür ederim

Saygılar
 
Alıntı

#5
Elinize,emeğinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Size de mutlu yıllar dilerim Sn.XIII.
Saygılar.
 
Alıntı

#6
Sn Sabri, elinize emeğinize sağlık.Yazıları hazırlamak ve resimleri yüklemek yönünden bu tip yazı çalışmalarını forumda naçizane yapmaya çalışmış biri olarak ne kadar zahmetli ve zaman alan işler olduğunu biraz bilirim. Bu sefer malzeme temini, hazırlık vs çok yoğun emek var, artı olarak. Emeklerinize sağlık, kuru da olsa teşekkürlerimizi kabul etmeniz dileğiyle.

Sn XIII, elinize sağlık, doğum gününüz kutlu olsun.


Saygılar.
 
Alıntı

#7
Forumda geçmişi hatırlatan, özlediğimiz paylaşımlar bunlar...
Afaki söylemlerle 3 attım 5 attım değil, görsellerle kayıt altına alınmış, emek verilmiş, zaman harcanmış.

Teşekkürler.

 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
#8
(13-08-2016, 07:02 PM)Xlll demiş ki: ... , jelin ısıya karşı duyarlı olmasından dolayı acele etmemiz ,

Sayın XIII haklı, %10 balistik jel standartında +4 C de atış yapıldığında standart penetrasyon (giriş derinliği) sağlanıyor, Isı arttıkça penetrasyon artacağı için test sonuçları bozuluyor. Aşağıdaki grafikte Isı arttıkça  penetrasyonun nasıl arttığını izleyebilirsiniz

[Resim: Penetration_Dept.png]

image

hosting

for

forums
Jelin ısınması elbette ortam sıcaklığı ile de ilgili. Yaz aylarında ısı yükselmesi doğal olarak çok hızlı oluyor. İlk paylaşımdaki resimlerden birinde jelin kenarından çıkan dijital ısı ölçerin kablosu görülüyor. Kenar ısısı 7-8 C kadar olduğunda atış yaptığımız merkez ısısı hala +4 C oluyor. Ancak bunun içinde ortam sıcaklığına göre jel sehpaya konulduğu andan itibaren 5-10 dakikamız var. Sayın XIII ün söz ettiği acele bu yüzden. Acemilikte haliyle el ayak biri birine karışıyor. Aşağıda ortanm sıcaklığı ile jelin ısısının artma sürelerini grafik olarak izleyebilirsiniz.


[Resim: Block_core_vs_time.png]
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
#9
İlk deneme icin jelin viskozitesinin tam tutturulmasi bile bir basaridir tebrik ederim. 12ligin tahribati yuksek olmus gercekten de, savunma icin yivsiz tufek basligina kanit niteliginde olmus.

saygilar.
 
Alıntı

#10
(14-08-2016, 01:21 AM)CeUn demiş ki: jelin viskozitesinin tam tutturulmasi

Sayın CeUn,

Balstik jel işi çok parametreli bir konu. Bazı özelliklere dikkat etmezseniz doğru sonuç almayabilirsiniz. Kalibrasyon elbette önemli. Standartı 3 m den .177 kalibre ile 450 m/s ile 7-8 cm penetrasyon elde edilmesi. Bu bütün herkesin kabul ettiği FBI standartı.

Diğer önemli bir konu da jelin süresi. 36 saatten önce ve 72 saatten sonra yine sonuçlar etkileniyor. Erken dönemde jel çok yumuşak, geç dönemde sert oluyor. Aşağıdaki grafikte bunu görebilirsiniz:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-27%2007.38.53_zpsu0foejvc.png]
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi