Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Harp kalibrelerinde tüfek...
Gereksiz bi mesaj şimdiden özür dilerim. Konu açma yetkim henüz yok. Ülkemizin bize sunduğu şartlarda alabileceğimiz bu tarz bir tüfek yok mu bu tarz derken şekil olarak demiyorum 5.56x45mm fişek atabilen bir tüfek soruyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Alıntı

(09-08-2016, 10:01 AM)hsnklc demiş ki: Gereksiz bi mesaj şimdiden özür dilerim. Konu açma yetkim henüz yok. Ülkemizin bize sunduğu şartlarda alabileceğimiz bu tarz bir tüfek yok mu bu tarz derken şekil olarak demiyorum 5.56x45mm fişek atabilen bir tüfek soruyorum. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Yalnızca kurma kollu (bolt action) yivli tüfek alabilirsiniz.5.56 değil ama 7.62 mm sks ler bulunabilmekte ama bunlara sadece bulundurma ruhsatı veriliyor.Burada kriteriniz silahın 5.56 olması mı askeri bir silah olması mı?

Forumun yivli av !!! tüfekleri başlığında aradığınız pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Alıntı

Ben burada hadi tüfeği bir şekilde bulduk ya da imal ettik ama mühimmata nasıl ulaşacağımız konusuna takıldım. Eğer savaş olur , bir şey olur ortalıkta kalan mühimmatlardan alırız derseniz zaten mühimmat kalan yerde tüfekte kalır muhtemelen diye düşünüyorum.

bence .308 kullanan bir yivli tüfek alın zor zamanda çok tavsiye edilmese de 7.62 mühimmatta kullanabilirsiniz.

Alıntı

Turkiye'de kanuni yollardan bulabileceginiz 5.56x45mm yivli silah yoktur, cunku askeri muhimmattir. Ancak daha dusuk basincli muadili 223 rem ariyorsaniz cz527 veya Mkek de su anda mevcut olan Blaser R8 mevcuttur. Blaser hakkinda bilgim yok ancak Cz 527 chamberinin 5.56 muhimmata uygun oldugu ve gerekirse kullanabilecegi IWA fuarindaki firma temsilcileri tarafindan belirtilmistir.

Alıntı

(09-08-2016, 07:17 PM)herojd11 demiş ki: Ben burada hadi tüfeği bir şekilde bulduk ya da imal ettik ama mühimmata nasıl ulaşacağımız konusuna takıldım. Eğer savaş olur , bir şey olur ortalıkta kalan mühimmatlardan alırız derseniz zaten mühimmat kalan yerde tüfekte kalır muhtemelen diye düşünüyorum.

bence .308 kullanan bir yivli tüfek alın zor zamanda çok tavsiye edilmese de 7.62 mühimmatta kullanabilirsiniz.

Alıntı

(09-08-2016, 07:17 PM)herojd11 demiş ki: Ben burada hadi tüfeği bir şekilde bulduk ya da imal ettik ama mühimmata nasıl ulaşacağımız konusuna takıldım. Eğer savaş olur , bir şey olur ortalıkta kalan mühimmatlardan alırız derseniz zaten mühimmat kalan yerde tüfekte kalır muhtemelen diye düşünüyorum.

İyi akşamlar... Cehaletimi maruz görün bildigimiz G-3 mermisini .308 Win kullanan tüfeklerle atabilir miyiz? Zor durumlar için soruyorum Allah göstermesin...

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...t=.308+win

(29-11-2009, 12:58 PM)lupus demiş ki:
berkeley demiş ki:Ben tüfeklerden anlamam bu tüfek bildiğimiz G3 mermisini mi atıyor ?

7.62x51 çap ve uzunluğu görünce içimde böyle bir intiba uyandı.

Sn.berkeley, 7.62x51 NATO ve .308 win birbirine çok benzeyen ve birbirlerinin yerlerine kullanılabilen fişekler olmakla beraber, sanıldığının aksine tam bire bir aynı fişekler değildir. Kovan dip tablaları aynı olduğu için, her iki fişek de birbiri için üretilmiş tüfeklerin kovan dip tablası destek alanları, yani iğne çıkış yüzeyleri ve tırnak çeperlerine uymaktadır. Ancak söz konusu fişeklerin ebatları diğer alanlarda çok ince farklılıklar göstermektedir.

[Resim: rimless2jpgw300h266.jpg]

7.62x51 NATO fişeğinin maksimum fişek yatak basınç değeri 50.000 PSI civarı iken, .308 win de bu değer 62.000 PSI kadardır.

7.62x51 mm nin maksimum test onay basıncı 67.500 PSI' dır. .308 win in ise minimum test onay basıncı 83.000 PSI, maksimum test onay basıncı ise 89.000 PSI ' dır.

Bunun anlamı ise şudur, 7.62x51 mm NATO için üretilmiş bir tüfekte .308 win kullanmak tüfeğe hasar verebilir, .308 win için üretilmiş yarı otomatik bir tüfeği 7.62x51 mm NATO fişeği çalıştırmayabilir ki, ikinci durum kişisel tecrübe ile de sabittir.

Saygılar.

Alıntı

Vakti zamanında neler yazılmış, çizilmiş, tartışılmış... Bir de okuyan olsa.

Alıntı

(10-08-2012, 02:09 PM)lupus demiş ki: Bu soruyu .223 kalibre tüfeğinize MKEK ' den 5.56 x 45 mm NATO mühimmatı alıp kullanmayı düşündüğünüz için mi, yoksa söz konusu tüfeğe kamu depolarından 5.56 x 45 mm fişek tedarik etmek için mi soruyorsunuz?...

Eğer birincisi ise, size şöyle cevap verebiliriz, .223 Remington ve 5.56 x 45 mm de, .308 win ve 7.62 x 51 mm ' nin tam tersi bir durum geçerli olup, 5.56 x 45 mm NATO mühimmatının basıncı .223 Remington' dan biraz daha yüksektir. CZ firması .223 Remington kalibredeki tüfeklerinde 5.56 x 45 mm mühimmatın güvenle kullanılabileceğini mail ile sorduğumuz benzer bir soruya verdiği cevapla teyid etmiştir...Diğer üreticilerin .223 kalibre tüfeklerinin de ülkemizdeki istihkak adedleri düşünüldüğünde sorunsuz bir şekilde 5.56 x 45 mm mühimmatı kullanabileceğini düşünüyorum.

(10-08-2012, 02:36 PM)lupus demiş ki: .308 win mühimamtın basıncı 7.62 x 51 mm NATO fişeğinden daha yüksektir. Kovan şekil ve ebatlarında da ihmal edilebilir farklar olmakla birlikte, karşılıklı olarak biribirilerinin yerine kullanılabilir mühimmatlardır. Ancak bazen 7.62 x 51 mm NATO mühimmatı, .308 win için üretilmiş bir yarı otomatik veya otomatik bir tüfeği çalıştırmakta yetersiz kalabiliyor veya 7.62 x 51 mm için üretilmiş yarı otomatik veya otomatik bir tüfekte yoğun bir şekilde .308 win mühimmat kullanımı erken kırımlara neden olabiliyor. .308 win için üretilmiş bir '' bolt action '' kollu tüfekte 7.62 x 51 mm mühimatı rahatlıkla kullanabilirsiniz...

Alıntı

Bir çok konuda farkettiğim bir tespitimi belirtmeden geçemeyeceğim , özellikle ciddiyetini kaybetme potansiyeli olan konuların son mesajlarına bakın mutlaka Sn.Lupus'tan olduğunu farkedeceksiniz (konu kilitlenmiştir durumlarından bahsetmiyorum) sanırım ağanın lafı üstüne laf olmaz düsturu işliyorSmile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi