Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsizlerde GERİ TEPME
(17-12-2017, 12:16 PM)izmarit demiş ki: Namlu freninin geri tepme ve şahlanmaya etkisinin test edildiği yedi farklı ürünün kullanıldığı güzel bir test videosu olmuş.

Molot GK serisinin yurt dışı satış fiyatı 149$.Bildiğim kadarıyla yerli firmalardan sadece utas ın xtr 12 için ürettiği namlu freni var.Dr.Alparslan Şen bu ürünle ilgili bir video yayınlamıştı.Etkisini bilmem ama ben görüntü olarak çirkin buldum.

Bu muzzle brake'lerin şahlanmayı bu kadar azaltabileceğini tahmin etmezdim. Özellikle Molot GK-03 çok mantıklı görünüyor. Geri tepme için ise amortisör destekli kaliteli bir dipçik ile çok iyi bir kombinasyon olacaktır.

Alıntı

Ben de şunu merak ediyorum:
Geri tepme ne zaman başlar-oluşur ?
Patlama anında mı yoksa merminin namluyu terk ettiği anda mı?
Aynı soru şahlanma için de geçerli..

Alıntı

(18-12-2017, 12:07 AM)muyasar demiş ki: Ben de şunu merak ediyorum:
Geri tepme ne zaman başlar-oluşur ?
Patlama anında mı yoksa merminin namluyu terk ettiği anda mı?
Aynı soru şahlanma için de geçerli..

Sayın muyasar,

Silahların geri tepmesi Newton'un hareket kanunları, enerjinin sakınımı kanunu çerçevesinde oluşur.
İlk geri tepme iğne kapsüle vurup barut ateşlendiği andan itibaren oluşur ancak mermini hızı geri tepme hızından fazla olduğundan namlu şahlanması dediğimiz olay mermi namluyu terkettiği andan itibaren ortaya çıkar. Tüm bunlar iç balistik konusu içindedir, namlu şahlanması biraz da geçiş balistiğini ilgilendirir.

Aşağıdaki iki video sanırım sorularınızın cevaplarını verir

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
1905sss, muyasar
[quote pid='346298' dateline='1513599433']
İlk geri tepme iğne kapsüle vurup barut ateşlendiği andan itibaren oluşur ancak mermini hızı geri tepme hızından fazla olduğundan namlu şahlanması dediğimiz olay mermi namluyu terkettiği andan itibaren ortaya çıkar.

[/quote]
Sabri Bey,
Filimlerin çok net olmamasına karşın net bilgileriniz için sağolun.
Bu bilgilerden 2 sonuç çıkartıyorum:

1. Geri tepme patlama anında başladığına göre eşdeğer silahlardan daha ağır olanı ile daha isabetli atış yapabiliriz (daha az geri tepme). Tabi ki geri tepme tam namlu ekseninde olursa bu sonuç geçerli olmaz.

2. Şahlanma mermi çıktıktan sonra olduğuna göre (seri atışları saymazsak) atışı olumsuz etkilemez.

Doğru mudur..?

Alıntı

(18-12-2017, 06:47 PM)muyasar demiş ki: 1. Geri tepme patlama anında başladığına göre eşdeğer silahlardan daha ağır olanı ile daha isabetli atış yapabiliriz (daha az geri tepme). Tabi ki geri tepme tam namlu ekseninde olursa bu sonuç geçerli olmaz.

2. Şahlanma mermi çıktıktan sonra olduğuna göre (seri atışları saymazsak) atışı olumsuz etkilemez.

Sn. muyasar,

Ben size teorik olarak yanıt verebilirim. Elbette üstatlarımızın bu konuda uygulamalarla ilgili yorumu olur, hatam varsa düzeltirler.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_12_18_20_59_57.png]

Yukarıdaki resimlerde göreceğiniz gibi geri tepme gücü ve silahın ağırlık merkezine bağlı olarak namluda bir dönme momenti ortaya çıkar.  Teorik olarak ağırlık merkezi ne kadar yukarıda ve önde olursa, dönme momenti o kadar az olacaktır.

Sağdaki Wikipedia'dan aldığım şekilde görüleceği gibi geri tepme bizim silahı kavradığımız (dönme momentine neden olan) nokta ile de ilgilidir. El kabzesinde kavradığımız yer namluya yaklaştıkça dönme momenti az olur ve şahlanma azalır. (Örneğin Revolverler, yarı-otomatik tabancalara göre daha fazla namlu şahlanması yaratır)

Namlu şahlanması ve isabet konusunda benim okuduklarım ilk atış için etkilenme olmadığı veya çok az etkilendiği yönünde. Ama mükerrer atışta hedef hattına dönme sorunu yaşanacağı için isabet etkilenir. (Bu nedenle namlu şahlanmasını azaltan kompansatör, geri tepmeyi azaltan namlu freni gibi ekler kullanılmaktadır)

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
muyasar, harun, ThePulchra, husrev
Sabri Bey,
İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi