Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsizlerde GERİ TEPME
http://s649.photobucket.com/user/ozer_bi...sort=3&o=0

Poligonda tüfeğin tepmesinden dolayı 25-30 fişek anca atabiliyorum. Fakat Av sırasında avın heyecanından dolayı bu tepmeyi hissetmiyorum.

Alıntı

Sayın turkmenoğlu, sayın UFUK35,

Konu yivsiz tüfeklerde geri tepme olduğuna göre, tartışmayı doğru yere, bu başlık altına taşıyalım isterseniz

(18-08-2016, 04:08 PM)turkmenoglu demiş ki: Aslında şu da bir gerçek. Önemli olan atıcının tepmeyi ne kadar hissettiği.

birisinin namlusu 47 cm iken diğeri 71 cm ise; evet 71 cm namlulu tüfekte o tepmeyi daha az hissedersiniz..

Elbette hesaplanan veya ölçülen geri tepme ile, hissedilen tepme farklı şeyler.

1. Silahın atıcıya uygunluğu
2. Atıcının deneyimi
3. Atıcının o andaki zihni, fiziki durumu
4. Silahın tipi (pompalı, yarı-otomatik= gazlı veya kinetik enerjili oluşu)
5. Geri tepme azaltıcı destek veya aparatlar
6. Atıcının giysisinin kalınlığı
7. Silahın sesinin şiddeti, irkilme
8. Silahın tepmesi konusunda atıcıya yapılan telkinler

Atıcının o anda hissettiği geri tepme üzerine etkili bulunmuştur.

Ayni ağırlıktaki iki tüfekte kişisel kanım, ölçülebilen tepme aynı olurken, hissedilen tepme açısal bakımdan uzun olanı daha fazla namlu şahlanması göstereceği için daha fazla hissedilir diye düşünüyorum. Yanılıyorsam nedenlerini bana açıklarsanız sevinirim

(18-08-2016, 04:19 PM)UFUK35 demiş ki: Sn.Sabri ;ayrıca tepme konusunda düşündüm de tüfek uzunluğu bi etken olabilir.. El kundağından kavradığınız noktadan sonraki uzunluk (aynı ağırlık farklı uzunluktaki tüfekler için) bence tepmeyi etkiler.. Moment olayı gibi, kuvvet*kuvvet kolu..

Olabilir... demişsiniz. Yani emin değilsiniz. Geri tepme ile ilgili onlarca kaynaktan yazı okudum ama maalesef tüfeğin boyu (ağırlığı demiyorum) ile geri tepme arasındaki ilişki ile ilgili bir not göremedim. Böyle bir kaynak bulursanız ben de öğrenmiş olurum.

Sn.turkmenoglu sizinle aynı şeyi söylemiyor. Sizin ifadenize göre tüfeğin Boyu uzayınca kuvvet kolu uzar moment artar diyorsunuz,moment artarsa tepme de artmaz mı? Ama o uzun namluluda geri tepme daha az hissedilir diyor

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Sn. UFUK35,

Araştırınca namlu boyuve geri tepme ilişkisinin şöyle formülize edildiğini buldum. Ayni ağırlıkta namlu boyu farklı tüfeklerde:

Uzun namlu = daha yüksek çıkış hızı = daha fazla moment = daha fazla fiziksel geri tepme

Kısa namlu=Daha fazla patlama sesi=Çoğu kullanıcı için daha fazla hissedilen geri tepme

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Alphawolf, AteşErim, ERDAL, yyildiz
Geçen ay "Enson ne aldınız" başlığı altında paylaştığım mini amortisörler ilgi çekmişti. Berettanın Kick-off dipçik tasarımından esinlenerek kendi özgün "geri tepmeyi azaltıcı dipçik", tasarım aşaması iyi bir yere geldi diye düşünüyorum. Yakında ilk prototipini yapıp deneme ve ölçümlere geçmeyi düşünüyorum

Saygılar

[Resim: Amortisorlu%20dipcik%20projesi_zpspe6xsd2f.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Ohal ve iş güç derken temmuz ayından beri atışa gidememiştim. Başlarda tepmeden çok çeksemde son atışlarımda ( her hafta 50-150 arası atış yaptıktan, toplam 800 kadar atıştan sonra ) artık yorulmadan-fazla dayak yemeden tepmeyi düzgünce karşılayarak atış yapabiliyor, omuzumu çürütmeden eve dönebiliyordum. Bir aydan biraz fazla aradan sonra bugün 130 kadar tek kurşun attım ve sonuçta eve geldiğimde hem elmacık kemiğime hem omzuma buz koymak durumunda kaldım. Bir ayda duruşum-tutuşum, kendimce geliştirdiğim ve zaten tam oturmamış olan melekeler bariz şekilde zayıflamış. Tepme kontrolünde idman seviyesinin daha doğrusu kendi fiziki yapınıza uygun, doğru tutuşa alışmış kas hafızasının düşündüğümden daha ciddi bir etkisi varmış bugün yaşayarak öğrenmiş oldum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
Herkese merhabalar değerli forum üyeleri konu başlığı benim uzun zamandır araştırıp merak ettiğim sorunun birazda olsa cevap bulmuş hali konu açamadığım için konunun altına cevap yazıyorum sayın uyeler, 3 seneye yakındır amatör olarak trap atışı ile ilgileniyorum ayni zamanda avcıyım yarı otomatik çifte poze gibi standart av tufeklerinin bir çok farklı turevini kullandım fakat hep ayni soru yıllarca kafamı kurcaladi geri tepme... Yukarıdaki bilgilerden bana en yakın gelen çözüm amortisorlü dipcikler oldu benelli ve beretta bu konuda hayli yol kat etmişler fakat orta bütçeli bir insanın alabilegi tüfekler değiller bunun yanında 24 gram fisekte belki hissettirmeyebilir fakat 40 42 50 gramlarda nasıl bir sonuç verir bu dipcikler? Eğer bir ölçüde kesecekse tepme kuvvetini bu kadar para dökmeye gerek var mıdır? Beretta nin iddiası %70 e kadar dusurebildikleri fakat hangi fisekte kaç numarada kaç gramda hiç bir bilgi bulamadım. Ben kendi tufegime bunlara benzer bir amortisor sistemi yaptırabilir miyim? Amortisor sistemini daha güçlü yaylardan kurup ultra magnum fiseklerde bile geri tepme hissiyatını %90 lara indirebilir miyim? Vereceğiniz değerli cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Alıntı

(01-12-2017, 01:08 PM)can1can5 demiş ki: Herkese merhabalar değerli forum üyeleri konu başlığı benim uzun zamandır araştırıp merak ettiğim sorunun birazda olsa cevap bulmuş hali konu açamadığım için konunun altına cevap yazıyorum sayın uyeler,  3 seneye yakındır amatör olarak trap atışı ile ilgileniyorum ayni zamanda avcıyım  yarı otomatik çifte poze gibi standart av tufeklerinin bir çok farklı turevini kullandım fakat hep ayni soru yıllarca kafamı kurcaladi geri tepme... Yukarıdaki bilgilerden bana en yakın gelen çözüm amortisorlü dipcikler oldu benelli ve beretta bu konuda hayli yol kat etmişler fakat orta bütçeli bir insanın alabilegi tüfekler değiller bunun yanında 24 gram fisekte belki hissettirmeyebilir fakat 40 42 50 gramlarda nasıl bir sonuç verir bu dipcikler? Eğer bir ölçüde kesecekse tepme kuvvetini bu kadar para dökmeye gerek var mıdır? Beretta nin iddiası %70 e kadar dusurebildikleri fakat hangi fisekte kaç numarada kaç gramda hiç bir bilgi bulamadım. Ben kendi tufegime bunlara benzer bir amortisor sistemi yaptırabilir miyim? Amortisor sistemini daha güçlü yaylardan kurup ultra magnum fiseklerde bile geri tepme hissiyatını %90 lara indirebilir miyim? Vereceğiniz değerli cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Trap-skeet tüfeklerine amortisörlü dipçikten bahsediyorsanız, sonradan takmanız oldukça zor. Kendinizin yapması da biraz sıkıntılı olur. Ancak benzer konularda üretim tecrübeniz varsa, amortisörlü bir dipçik satın alıp mekanizmasını uyarlayabilirsiniz (belki). Üretim tecrübeniz yoksa hiç bu işlere girişmeyin diyeceğim.

Yarı-otomatik veya pompalı tüfekler için amortisörlü dipçik bulunabiliyor. Biz Mossberg sattığımız için M500 için amortisörlü dipçik de ithal ediyoruz, başka markaların dağıtıcılarının aksesuar ithalatları hakkında çok bilgili değilim. Ama genel olarak Remington ve Mossberg gibi markalara daha çok aksesuar bulusunuz. Yarı-oto kinetik sistemlerde amortisörlü dipçik kullanmayın, mekanizma aksayabilir. 

En kolay ve ucuz çözüm olarak, size Pachmayr'ın omuz pedlerini önereceğim. 
Tüfekteki pedin yerine trap için üretilmiş ultra yumuşak pedi takarak tepmenin sıkıntısını belli bir miktar hafifletebilirsiniz:

http://www.tac87.com/XLT-ULTRA-YUMUSAK-T...R-184.html

Üzerindeki pedi çıkarmadan, uygun ölçüde geçme ped de kullanarak, tepmeyi yumuşatabilirsiniz:

http://www.tac87.com/DECELERATOR-MAGNUM-...R-187.html

Fakat bu durum tetik erişim mesafenizi uzatacaktır. Eğer uzun biri iseniz, belki daha iyi olur ama kol boyunuz kısa ise sıkıntı çıkarır. Kısa bir dipçik veya dipçiği kısaltmak düşünülebilir. Aynı durum, kullandığınız pedi daha kalın bir pedle değiştirdiğiniz her durumda karşınıza çıkabilir.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, 1905sss, Alphawolf, Cem1964, Albayasım
Sn.harun öncelikle verdiğiniz açıklayıcı cevaptan dolayı teşekkür ediyorum. Amortisorlü dipçik konusunu baya araştırdım fakat kendimi tatmin edebilecek ve bu olabilir diyecek bir sonuç bulamadim. Kendim üretme tecrübem yok ancak bir tüfek ustasına ve ya bir dipçik ustasına böle bir sistem yaptırılabilir mi? Dipçik pedlerine baktım fakat ne kadar ise yarar bilemedim ultra yumuşak trap dipçik pedleri ne kadar iş görür?

Alıntı

(13-12-2017, 07:31 PM)can1can5 demiş ki: Sn.harun öncelikle verdiğiniz açıklayıcı cevaptan dolayı teşekkür ediyorum. Amortisorlü dipçik konusunu baya araştırdım fakat kendimi tatmin edebilecek ve bu olabilir diyecek bir sonuç bulamadim. Kendim üretme tecrübem yok ancak bir tüfek ustasına ve ya bir dipçik ustasına böle bir sistem yaptırılabilir mi? Dipçik pedlerine baktım fakat ne kadar ise yarar bilemedim ultra yumuşak trap dipçik pedleri ne kadar iş görür?

Türkiye'de "dipçik ustası" gibi bir zanaat sahibi yok. Demek istediğim amortisörlü dipçikler konusunda bilgili pek bir kimse bulamazsınız. Tüfek ustası tabir edeceklerimizin de bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olduğunu sanmıyorum.

Ped size önerebileceğim en ucuz ve pratik çözümdür. Mutlaka yararı olur ama sizi bulutların üzerine çıkaracak bir sistem yok. Eğer tepme sizin için bu kadar önemliyse, düşük kalibreli ağır bir tüfek seçerek hissedilen tepmeyi azaltabilirsiniz. Tabi bu durumda hayli keskin nişancı olacaksınız demektir. Antremanda 20 Ga ile hedefleri vuruyorsanız, yarışmada 12 ile zaten süper vurursunuz  Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
can1can5
Namlu freninin geri tepme ve şahlanmaya etkisinin test edildiği yedi farklı ürünün kullanıldığı güzel bir test videosu olmuş.

Molot GK serisinin yurt dışı satış fiyatı 149$.Bildiğim kadarıyla yerli firmalardan sadece utas ın xtr 12 için ürettiği namlu freni var.Dr.Alparslan Şen bu ürünle ilgili bir video yayınlamıştı.Etkisini bilmem ama ben görüntü olarak çirkin buldum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Guns N' Cars, tirendaz, lupus

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi