Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsizlerde GERİ TEPME
http://s649.photobucket.com/user/ozer_bi...sort=3&o=0

Poligonda tüfeğin tepmesinden dolayı 25-30 fişek anca atabiliyorum. Fakat Av sırasında avın heyecanından dolayı bu tepmeyi hissetmiyorum.

Alıntı

Sayın turkmenoğlu, sayın UFUK35,

Konu yivsiz tüfeklerde geri tepme olduğuna göre, tartışmayı doğru yere, bu başlık altına taşıyalım isterseniz

(18-08-2016, 04:08 PM)turkmenoglu demiş ki: Aslında şu da bir gerçek. Önemli olan atıcının tepmeyi ne kadar hissettiği.

birisinin namlusu 47 cm iken diğeri 71 cm ise; evet 71 cm namlulu tüfekte o tepmeyi daha az hissedersiniz..

Elbette hesaplanan veya ölçülen geri tepme ile, hissedilen tepme farklı şeyler.

1. Silahın atıcıya uygunluğu
2. Atıcının deneyimi
3. Atıcının o andaki zihni, fiziki durumu
4. Silahın tipi (pompalı, yarı-otomatik= gazlı veya kinetik enerjili oluşu)
5. Geri tepme azaltıcı destek veya aparatlar
6. Atıcının giysisinin kalınlığı
7. Silahın sesinin şiddeti, irkilme
8. Silahın tepmesi konusunda atıcıya yapılan telkinler

Atıcının o anda hissettiği geri tepme üzerine etkili bulunmuştur.

Ayni ağırlıktaki iki tüfekte kişisel kanım, ölçülebilen tepme aynı olurken, hissedilen tepme açısal bakımdan uzun olanı daha fazla namlu şahlanması göstereceği için daha fazla hissedilir diye düşünüyorum. Yanılıyorsam nedenlerini bana açıklarsanız sevinirim

(18-08-2016, 04:19 PM)UFUK35 demiş ki: Sn.Sabri ;ayrıca tepme konusunda düşündüm de tüfek uzunluğu bi etken olabilir.. El kundağından kavradığınız noktadan sonraki uzunluk (aynı ağırlık farklı uzunluktaki tüfekler için) bence tepmeyi etkiler.. Moment olayı gibi, kuvvet*kuvvet kolu..

Olabilir... demişsiniz. Yani emin değilsiniz. Geri tepme ile ilgili onlarca kaynaktan yazı okudum ama maalesef tüfeğin boyu (ağırlığı demiyorum) ile geri tepme arasındaki ilişki ile ilgili bir not göremedim. Böyle bir kaynak bulursanız ben de öğrenmiş olurum.

Sn.turkmenoglu sizinle aynı şeyi söylemiyor. Sizin ifadenize göre tüfeğin Boyu uzayınca kuvvet kolu uzar moment artar diyorsunuz,moment artarsa tepme de artmaz mı? Ama o uzun namluluda geri tepme daha az hissedilir diyor

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Sn. UFUK35,

Araştırınca namlu boyuve geri tepme ilişkisinin şöyle formülize edildiğini buldum. Ayni ağırlıkta namlu boyu farklı tüfeklerde:

Uzun namlu = daha yüksek çıkış hızı = daha fazla moment = daha fazla fiziksel geri tepme

Kısa namlu=Daha fazla patlama sesi=Çoğu kullanıcı için daha fazla hissedilen geri tepme

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Geçen ay "Enson ne aldınız" başlığı altında paylaştığım mini amortisörler ilgi çekmişti. Berettanın Kick-off dipçik tasarımından esinlenerek kendi özgün "geri tepmeyi azaltıcı dipçik", tasarım aşaması iyi bir yere geldi diye düşünüyorum. Yakında ilk prototipini yapıp deneme ve ölçümlere geçmeyi düşünüyorum

Saygılar

[Resim: Amortisorlu%20dipcik%20projesi_zpspe6xsd2f.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Ohal ve iş güç derken temmuz ayından beri atışa gidememiştim. Başlarda tepmeden çok çeksemde son atışlarımda ( her hafta 50-150 arası atış yaptıktan, toplam 800 kadar atıştan sonra ) artık yorulmadan-fazla dayak yemeden tepmeyi düzgünce karşılayarak atış yapabiliyor, omuzumu çürütmeden eve dönebiliyordum. Bir aydan biraz fazla aradan sonra bugün 130 kadar tek kurşun attım ve sonuçta eve geldiğimde hem elmacık kemiğime hem omzuma buz koymak durumunda kaldım. Bir ayda duruşum-tutuşum, kendimce geliştirdiğim ve zaten tam oturmamış olan melekeler bariz şekilde zayıflamış. Tepme kontrolünde idman seviyesinin daha doğrusu kendi fiziki yapınıza uygun, doğru tutuşa alışmış kas hafızasının düşündüğümden daha ciddi bir etkisi varmış bugün yaşayarak öğrenmiş oldum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi