Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsizlerde GERİ TEPME
Sn. XIII

Tekrar söylüyorum,

Farz edelim ki savunma için alacaksınız Benelli M4 ile Supernova arasında SuperNova ComforTech® dipçik ile satılıyor diye SuperNova mı tercih edersiniz ? Yoksa kriterleriniz farklı mı olur?

Bunlar iki yakın tüfekti, seçiminiz tahminimce otomatik mi yoksa pompalı mı istediğinize göre şekillenir.

Yine farz edelim av için alıyorsunuz, domuz avı özelinde konuşalım domuz avına uygun fişek mi alırsınız, '' Bu daha az teper'' diye düşündüğünüz fişeği mi ? Kuş avı içinde böyledir, bilirsiniz her fişek her kuşa atılmaz, atarsanız kuştan eser kalmaz.

Şimdi tekrar soruyorum av için namlu boyunu, silah ağırlığını, fişek türünü, silah tipini ava göre mi karar verirsiniz? '' Bu daha az teper'' bunu alayım mı dersiniz?

Tabi sn. Sabri'ye teşekkür ederim, takip ediyorum güzel bilgilendirici konular açıyor ancak mevzumuz tüfek olunca geri tepme hardaldır.

Savunma içinse en güvenilir olanı, kısa namlu olanını ; av içinse ava göre değişik namlu ve fişek ayrıca mümkünse en hafif olanı almak makbuldür. Geri tepme işin lüksüne girer.

Ayrıca serbest diye bütün bir sürüye göz dikmek avcılık değil torbacılıktır.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.tachs,

Bahsettiğiniz konular tartışılsın , dipçik konusu tartışılsın ,silahlar ile ilgili her türlü bilgi bu sayede paylaşılsın.

Burası silah forumu , gayet doğal ve gerekli .

" Hardal" olayı, konuya yaklaşım doğru olmamış bence.

Konunun başından beri kimse, tüfekte tepme " hayati bir konu" demiyor ki ...!

Arkadaşımız araştırıp bilgi paylaşımında bulunuyor sadece .

Forum da , ne abuk konular var .

En azından bu tip paylaşımlar sayesinde ,silahlar ile ilgili birşeyler öğreniyoruz .

Alıntı

(12-08-2016, 07:38 PM)tachs demiş ki: ... mevzumuz tüfek olunca geri tepme hardaldır.
Geri tepme işin lüksüne girer.

Tabii ki abartmayalım

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-08-12%2021.43.37_zps4s1q21em.png]

Ard arda atışlarda geri tepme nişan hattını tutturmada önemsiz bir konudur
Ustalar, kolunuz yorulur ağır tüfek almayın der
Ağır sıkılar attığımızda veya çok atış yaptığımızda omuzumuz hiç rahatsız olmaz
Atış konforu diye bir konu yoktur
Google da "Shotgun Recoil" araması yaparsak yüzlerce makale çıkmaz
Önemsiz bir konu olduğu için Beretta, Benelli, Remington gibi firmalar araştırmalara para dökmez, özel dipçikler, apareyler imal etmez
Geri tepmeyi engelleyen pedler hiç imal edilmemiştir, lüzumsuzdur.
Bu listeyi uzatmayalım...

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Sn. XII ve Sn.Sabri,

O zaman sizin kriteriniz o olsun. Lüzumsuz demedim, lüks dedim ikincil gereksinimler bunlar. Forumda elbette olsun güzel bir konu bende teşekkür ettim konu için hatta, hardal içinde Heinz, Pınar, McDonalds gibi şirketler araştırmalar yapar, yapmalı ayrıca. Nasıl Mercedes S Serisinde olan ''Magic Body Control'' dünya üzerinde ki her otomobilde yoksa ve buna gerek yoksa. ComforTech dipçik gibi sistemler bunun gibi lüks sistemlerdir. Polemiğe dönmemesi amacıyla bu konudaki son mesajımdır. Emeğiniz, araştırmanız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Bir atıcı için geri tepme kesinlikle lüks degildir!

1.300 k.g agirliginda tek kırma tüfekle attiginiz tekkurşunu birde 3.500 k.g ağırlığındaki tüfekle deneyin.

Sırf hafif olduğu için kullanmadığım ithal tüfeğim var.
Sırf ağır olduğu için kullandığım , aşık olduğum yerli tüfegim var. Binlerce atımda yerli tüfegim...

Belit olan bir konuyu tartışmaya bence gerek yok.
Omuz sizin tüfek sizin...

Herkese saygılar. Selamlar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Alphawolf, 1905sss
Bu faydalı bilgiler için Sn Sabri'ye teşekkürler.
Sahip olduğum tüfeklerden Stoeger P350, 3150 gram ağırlığında. Omzumu morartmışlığı vardır.
Ata Arms SP Sporter ise 3500 gram. Biriyle tek kurşun diğeri ile 9.5 numara skeet fişeği atıyorum. 1 yıl tek kurşun attıktan sonra skeete geçince daha ağır olan tüfek ile daha düşük gramajlı saçma fişek attığım için geri tepme neredeyse hiç yokmuş gibi geliyor.
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Tepme işi bence atış zevkini direkt etkileyen bir şey. Bu yüzden de bir tüfek atış yapmak amacıyla alınıyorsa elbette ki az tepmesi en aranacak kriterlerden birisi. Savunma amaçlı olarak hiç güvenmeyeceğim Safir, atışta en fazla zevk aldığım silah. Kulaklık varsa eğer, patladığını sadece boş kovandan anlıyorum. Çalışmasına güvendiğm defenderla ise, bir gün önce atış yaptığımı sabah duşta bile hatırlıyorum omuz ağrısından.

Ağalar, beyler, abiler, kardeşler; her şey "alınacak silahın ne amaçla alınacağında" noktalanır.

Alıntı

Sayın Sabri, sizi bu kadar işin ilmine inmeye götürdüğüne göre 1301 tactical ciddi tepiyor demek ki.

Saygılar.

Alıntı

(13-08-2016, 07:38 AM)cnrabt demiş ki: Sayın Sabri, sizi bu kadar işin ilmine inmeye götürdüğüne göre 1301 tactical ciddi tepiyor demek ki.

Sayın cnrabt,

Hesaplara göre o kadar değil.
Benim Beretta, 2900 gm. ağırlığında. 29 Gm YAF speedy slug ile hesaplarsak 31 foot-pound (42 Nm) tepiyor

3500 gm ağırlığındaki bir tüfeğin ayni fişekle tepmesi 27 foot-pound (36 Nm).

Aradaki 4 foot-pound (6 Nm) tepmeyi biraz daha fazla hissettiriyor. Fişek ağırlığı ve namlu çıkış hızı arttıkça bu fark haliyle artıyor.

Saygılar

Alıntı

(13-08-2016, 01:08 AM)Murata demiş ki: Tepme işi bence atış zevkini direkt etkileyen bir şey. Bu yüzden de bir tüfek atış yapmak amacıyla alınıyorsa elbette ki az tepmesi en aranacak kriterlerden birisi. Savunma amaçlı olarak hiç güvenmeyeceğim Safir, atışta en fazla zevk aldığım silah. Kulaklık varsa eğer, patladığını sadece boş kovandan anlıyorum. Çalışmasına güvendiğm defenderla ise, bir gün önce atış yaptığımı sabah duşta bile hatırlıyorum omuz ağrısından.

Ağalar, beyler, abiler, kardeşler; her şey "alınacak silahın ne amaçla alınacağında" noktalanır.

Tamamen katılıyorum Sayın Murata'ya. Ama defender'i de çok seviyorum.( Kulaklık da bence bu işin önemli bir bölümü, önceden alışalım diye hiç kulaklık takmazdık, çook yanlış yapmışım. Bugün yaptığım boks maçında kulağıma yediğim yumruk kulaklık takmadığım o günleri çok güzel hatırlattı Smile .)

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi