Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Savunma için yivsiz tüfek almak istiyorum....
#71
(09-09-2015, 10:33 PM)sbaslar demiş ki: sbaslar

Tabi bu işin üstadları var görüşleri de çok değerlidir. Kesinlikle dikkate almak gerekir.


Forumun eski üstadlarından birinin yorumu:

(09-09-2015, 10:33 PM)turkmenoglu demiş ki: Değerli forumdaşlar,

Savunma amaçlı denildiği zaman neye karşı savunmak için diye sormak gerekiyor aslında.

Mevzu bahis bir köy evi avlusu veya bahçesi ise çifte yeterlidir, dağ evinde yaşayan ve etrafı fazla hayvan dolu olmayan biri için pompalı yeterlidir.

Ancak, ayı / domuz / 2 ayaklı domuza karşı savunma tüfeği istiyorsanız almanız gereken sadece ve sadece yarı otomatiktir. Diğer seçeneklerin sizi felakete sürüklemesi muhtemeldir. 

Ben eşime dostuma, bu işten biraz anlayan herkesin, ikili veya az kişili sohbetlerdeki sorusuna şimdiye kadar yarı otomatik cevabını verdim. 

Ikisini de severim, ikisini de severek kullanırım. Ancak işin içinde 2 ayaklı domuz veya 2 ayaklı it olacaksa elimi pompalıya sürmem.

Bu soru kendisine de çok sorulmuş olmalı ki Hickok amcamız şöyle bir video çekmiş. Sizden ricam videoyu sonuna kadar izlemeniz. 

Değerli forumdaşlar, size bu soruyu,soranlara lütfen aşağıdaki videoyu izletiniz. Yarı otomatiğin ne olduğunu pompalının en fazla ne olabileceğini göreceksiniz. 

Ve unutmayın ki hiçbirimiz Hickok kadar profesyonelce pompalı kullanamayız. Videoda alınabilecek en iyi pompalı tüfeklerden biri var ve en iyi 3 lüyü bulmanız zor, genelde bulamazsınız unutmayın. Daha da önemlisi Hickok bile takılıyor, dikkatli izlerseniz farkedebilirsiniz. Saygılarımla

(09-09-2015, 10:33 PM)turkmenoglu demiş ki: Ayrıca bilinenin veya genel olarak düşünülenin aksine (bunu ilk kim nasıl uydurdu bilmiyorum) pompalının tutukluğu kolay aşılmaz, aksine pompalının tutukluğu çok pis olur, çok basit tutukluklar dışında hızlı çözüme izin vermez, acil müdahaleyi bir yana bırakın namluyu çıkarmadan adam edemezsiniz.

Umarım biraz olsun yardımım dokunabilmiştir size, ve sizin vesileniz ile diğer forumdaşlara.

Diğer seçeneklerde de ısrarcı olacaksanız, son tavsiyem yerli almamanız olur.

Bu önerimi de tutmazsanız başka söyleyecek sözüm yoktur; bana sormayın gönlünüzden geçeni yapın derim.
Saygılarımla

Stres ortamında kullanım için de şöyle bir yorum var:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=12974
[/quote]
(08-01-2016, 12:08 AM)musti267 demiş ki:
Konu askeriye olduğu için konuya birazda o gözle bakmak lazım. Yıllardır askeri konuları yankından biri olarak söyleyebilirim ki kaliteli olmak koşuluya otomatik tüfek askeri kullanım için daha tutarlı gözüküyor bence..

Ancak konu askeriye ve farklı ihtimaller devreye giriyor.

A-) Tek kolun veya elin yaralanması ki çatışma durumunda çok yaygındır durumunda otomatik model atışa imkan verebiliyor.

B-) Çatışma ortamının gereği seri yoğun atış ön plana çıkabildiği için yine otomatik daha tutarlı gözüküyor.

C-) Araç içinden , dar araç atış mazgallarından , dar siper noktlarından atışta yine otomatik daha pratik gözüküyor.

D-) Çatışma ortamının icabı bir elde tabanca , el bombası, fener , bıçak vb var iken bir elde otomatik tüfek taşımak mümkün.

E-) Çatışma ortamının yoğun stresi askerlerde pompa mekanizmasını manüple etmeyi problem hale getirdiği bilinen olaydır. Normalde otomatik beslemeli piyade tüfekleri kullanan ve alışık olan askerlerin manuel doldurmalı silahlarda sorun yaşadığı olmuştur. Otomatik burda daha benimsenmesi basit bir platform gözüküyor.

Sanırım ABD ordusunun Benelli M1104 ü kabul etmesinde bu faydalarda gözetilmiştir.
[/quote]
Saygılar.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
lenduha, hunter 12, foottwo, Xlll, ThePulchra, sbaslar
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi