Ruixin Pro Bıçak Bileme Sistemi
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruixin Pro Bıçak Bileme Sistemi
Sayın Yasin Alan,

Resmini paylaştığınız iki kiraz marka arkansas taş setinden bende de var. Seti bende tam olarak ne işe yaradığını bilmeden bir heves almıştım. O set, bükümlü iskarpelaların iç kısımlarını bilemek için yapılmış. Tabii ki farklı amaçlar için de kullanılabilir. Son derece kaliteli doğal taşlardan mamul ama bıçak ağızları için çok çok küçükler.

Alıntı

Haklısınız Sn. gaul, bileme için çok küçükler.

Normal bileme taşlarının giremeyeceği kenar köşeleri bilemek için kullanılan, oldukça sert ve kaliteli olduğunu söyledi satıcı arkadaş.

Ben de ufak çakılarımın kılağı alma işlemi için düşünmüştüm.

Saygılarımla.

Alıntı

Öncelikle Sn.Yasin Alan bileme setiniz hayırlı olsun ve size bana da aynı seti almayı sağladığınız için teşekkür ederim.

Soruma gelecek olursam ben de bu ürünün 2.neslini sipariş ettim ve başka bir satıcıdan da eksta 240,400,800,1800,3000,6000,8000,10000 gritlik taşları sipariş ettim. Ancak 240,6000 ve 10000 grit taşlar malesef kırık veya çatlaktı. Ben japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım ancak daha sonra kırık olmayanlar ile karşılaştırınca taşların düz olmadığını fark ettim.

Acaba bu taşları nasıl düzeltebilirim sizden öğrenmek istiyorum ? Taşlar bugün geldi ancak set yarın gelecek ilk tecrübelerimi ve resimleri paylaşacağım.

Saygılarımla

Alıntı

Sayın Fruktoz23, hayırlı olsun.

Set ile ilgili genel şikayet, sizinde başınıza geldiği üzere taşlarla alakalı. Kırık veya çatlak olarak kargoya verilmiş olabileceği gibi, ben taşların kargo sürecinde de zarar gördüğünü düşünüyorum. Benim siparişim elime ulaştığında, "İçinde sağlam birşey kaldı mı acaba?" diyerek açmıştım kutuyu. Ezik büzük bir paket içerisinde gelmişti. Şükür ki taşların hepsi sağlamdı. Taşlar bazen hafif dışbükey olarakta çıkabiliyor kutudan.

Açıkçası bileme işlerini bende yeni yeni öğreniyorum ancak aklım erdiğince cevap vermeye çalışayım. Öncelikle Japon yapıştırıcısı gibi sert bir kimyasal ile yapıştırdığınız taşlar, bileme esnasında bıçağın ağız kısmına zarar verir mi acaba diye düşündürüyor.

Eğiklik konusunda ise,

Kullanımdan kaynaklı bileme taşlarınızın ortasında oluşan çukurluk, düzeltme taşı olarak isimlendirilen, ebat olarak bileme taşlarınızdan daha büyük, grit olarak daha kalın bu taşa, bileme taşınızı muntazam bir şekilde daireler çizip sürterek, bileme taşlarımızı bu şekilde düzeltebiliyoruz. Fakat sizin taşlarınızdaki eğilim yapıştırmanızdan kaynaklı ise, düzeltmeniz zor gibi gözüküyor.

Kullandıkça eliniz alışacak, alıştıkça da daha çok seveceğiniz, fayda/fiyat oranı yüksek, güzel ve sağlam bir sistem.

Güle güle eskitiniz,

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Yasin Alan,

Bugün ürünüm elime ulaştı ve içerisinde gelen taşların düzgün olması beni açıkçası sevindirdi. Eğiklik yapıştırıcıdan kaynaklanmıyordu çünkü çok az sürdüm.

Dün YouTube'da videolar izledim taş düzetme ile ve dediğiniz gibi düzeltme taşı veya kalın kağıt zımpara ile yapılıyormuş. Ben en kısa zamanda deneyeceğim. Kendimce de en küçük sağlam grit olan 400 ile 6000'lik taşı düzelttim ve bugün de denedim.

Sonuç inanılmazdı gerçekten,resimleri paylaşacağım ancak mirror polish denilen ayna gibilik oldu.

Bir de satıcıya söyledim kırıldığını ve bana tekrar yollayacak kırık ve çatlak olan 4 taşı.

Saygılarımla.

Alıntı

Sizin adınıza çok sevindim Sn. Fruktoz23.

Ben düzleme için Bauhaus' tan 5 TL' ye çift taraflı ucuz bileme taşlarından almıştım. (10 TL' de olabilir.)

Birkaç ufak ayrıntıya dikkat ettiğinizde gerçekten fabrikasyonel anlamda bileme yapılabiliyor.

Bu arada bu sistemi bizlerle tanıştıran Sn. ecorotti üstadıma birkez daha teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Yasin Alan'ın incelemesi ile ben de bir adet edindim bu bileme setinden. Bir takım aksilikler yaşamama rağmen(Detaylar yukardaki mesajlarda bulabilirsiniz) sonuç beni çok mutlu etti.

Ürünü 'aliexpress' alışveriş sitesinden 23$ vererek aldım. Yanında da yine ek olarak 240,400,800,1500,3000,6000,8000,10000 gritlik taşlar siperiş verdim başka bir satıcıdan.

Ürün kutusu açılmış bir şekilde geldi bana

[Resim: J34aQo.jpg]

[Resim: OEZ0vZ.jpg]

Ürünün ayrıca İngilizce kullanım kılavuzu vardı.

[Resim: 2jkr42.jpg]

Ürün standart olarak 4 taş ile geliyoruz 120,320,600 ve 1500 grit taşlar ile geliyor.

[Resim: G3kBgb.jpg]

Bende ekstra taşlar aldım.
Soldan sağa sırasıyla 240,400,800,1500,3000,6000,8000,10000 Grit

[Resim: 0yk16L.jpg]

Buda benim standı kullandığım cam stand.( Vakumlu olduğu olduğu için)

[Resim: G3k0EZ.jpg]

Ve Fox Knives Black Fox BF-116 çakımı biledim hemen ve ayna düzeyinde bir ağıza ulaştım.

[Resim: gXAWlR.jpg]

[Resim: by2GQ8.jpg]

[Resim: Y4lN36.jpg]

Fotoşop değildir Smile

[Resim: J34lEY.jpg]

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
6patlar, cnrabt, alone61, Tonyukuk ÖTUKEN, TTD, 1905sss, şekerlioğlu
Sn. Fruktoz23,

Gördüğüm kadarı ile taşları suyla kullanıyorsunuz. Yağ ile de deneyin isterseniz. Yağ ile daha çabuk bileme yapılıyor gibi geldi bana. (Sn. ecorotti' de yağ ile tavsiye etmişti.)

Taşların gözenekleri dolduğunda, Fairy ve eski diş fırçası ile sıcak su eşliğinde temizleyebilirsiniz. Kalın taşlar büyük ölçüde, 1000 grit ve üzeri incelikteki taşlar %80-%90 oranda temizleniyor. Son olarak büyük ölçüde temizlenen ince taşları, düzleme taşı ile sürttüğünüzde hem geri kalan çelik artıklarının tamamı temizleniyor, hem de zamanla oluşacak çukurlukların önüne geçilmiş oluyor.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Üyeler,

Bileme setimin videosunu çektim ve burada da paylaşma gereği duydum.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
heisenberg, Cem1964, alone61, Yasin06, sem, Gazanfer, şekerlioğlu
Ruixin Pro III. Forumdaki değerlendirmeler olumlu olunca bende Aliexpress üzerinden temin ettim. 18 günde ulaştı. 22,61 USD ödedim. İlk intiba olumlu, henüz kurup deneme yapmadım. Uyduruk karton kutu ile geldi.

https://tr.aliexpress.com/item/RUIXIN-PR...0.0.nWrU0t

[Resim: f0a14c81-6d5b-4f3d-a94f-14c04a57206f_zpseetlme6x.jpg]

Youtube üzerinde bulduğum bir video var. Kitin geliştirilmesi için oldukça faydalı, ilerleyen dönemde bu değişiklikleri yapmayı düşünüyorum.

Bu sisteme ilave olarak taş siparişi verdim. 19 günde geldi ve 18,99 USD ödedim.

https://tr.aliexpress.com/item/Yijian-Ce...0.0.nWrU0t

[Resim: 2249e82b-2e23-42dc-937f-dfb618c50876_zpsxh20dbsw.jpg]

Soldaki 4 taş kit içinden çıktı. Genel durumları iyi ancak 320'lik taşın üzerinde hafif spiral izi var, kullanmadan önce düzlemek lazım. Mavi - 320 / Siyah - 800 / Mürdüm - 3000 ve Beyaz -6000. Taşlarda kırık, çatlak, eğrilik yoktu. Whetstone taşlar kullanışlı bir kutu ile geldi.

Son olarak bir adet'de deri masat aldım ama henüz gelmedi. Teslim tarihi 29-50 gün civarı deniliyor. Bu deriyi de bir ahşap üzerine sabitleyip kullanmayı planlıyorum. 

https://tr.aliexpress.com/item/New-Cow-L...0.0.nWrU0t

Macun olarak Bauhaus'ta Pattex metal parlatıcı buldum. Muhtemelen onu alacağım. 

https://www.bauhaus.com.tr/pattex-metal-parlatici

Böylece uzun zamandır oluşturmak istediğim biley kiti hazır, artık gelsin bıçaklar stres atmaya başlayalım...

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Yasin06, 1905sss, ErDiNi78, ugurkatana, Fruktoz23, tirendaz, Gravis_Pro, Cem1964, şekerlioğlu, S@riyerli, alone61

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi