Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruixin Pro Bıçak Bileme Sistemi
Değerli arkadaşlar,

Bir süredir " Bıçak bilemek... Ama ne ile? " sorusuna cevap aradım.

Sağolsun Sn. ecorotti' nin tavsiyesi üzerine yeni edindiğim bıçak bileme sistemimden memnun kaldığım için, sizlerle de paylaşmak istedim.

Ruixin Pro Knife Sharpener

Aliexpress.com' dan verdiğim sipariş 25 gün sonra elime ulaştı.

Paket içeriğine ek olarak 2000 ve 3000 grit taşı opsiyonel olarak siparişe ekledim.

Toplam maliyeti free shipping / ücretsiz gönderi olmak üzere 32$ oldu.

[Resim: 20160724_124939_zpstjbxo8di.jpg]

Edge Pro bıçak bileme sisteminin bir çeşit klonu sanırım. İşçiliğinde ve paket içeriğinde herhangi bir problem gözlemlemedim. Sistemin verdiği ilk intiba, sağlam ve kolay arıza yapmayacağı, uzun süre hizmet edebileceği yönünde. (Şahsi fikrim.)

[Resim: 20160724_130754_zps09cqdxak.jpg]

Sistem, Lansky gibi sadece onun istediği (15, 20, 25 gibi) açılarda değil, arzu ettiğiniz her açıda ayar yapma imkanı sunuyor. Ancak Lansky sisteminde olduğu gibi, bıçağı bir kez sabitleyip, bileme sonuna kadar muhafaza edemiyorsunuz. Bıçağı tersyüz yapmak istediğiniz her seferde, bıçağı sabitleyen plakayı gevşetip, tekrar sıkılamanız gerekiyor. Sistem ile ilgili tek şikayetim, taşların gözeneklerinin görece çabuk doluyor olması.

Kutu içeriğinden kullanma kılavuzu çıkmadı. Aslında içeriği incelerken nasıl kullanılacağını anlıyorsunuz zaten ama, açı ayar olayı ile ilgili setin üzerinde herhangi bir emare olmaması, kılavuza ihtiyaç doğuruyor. Yabancı kaynaklardan anladığım kadarıyla, aşağıdaki resimde gördüğünüz kısımdaki mesafeyi yine aşağıdaki listede yapmak istediğiniz açı derecesine göre ayarlıyorsunuz.

[Resim: 20160724_132614_zpsz5gdfi6y.jpg]

[Resim: 20160724_132736_zpsmu9dndno.jpg]

Yukarıdaki resimi örnek alacak olursak, 18 derecelik bir bileme yapmak istenirse, yukarıdaki resimdeki gibi ayar pimi ile kasa arasındaki mesafeyi 30 mm.' ye ayarlamanız gerekiyor.

Evde bir kaç bıçak üzerinde yaptığım pratikten sonra elim hemen alıştı. Ağız kısmında artık kırılmalar oluşan, uzun süredir EDC olarak hunharca kullandığım Spyderco Delica çakım da, "Oh be dünya varmış." dedi.

[Resim: 20160724_131457_zps5e7dwjpa.jpg]

[Resim: 20160724_131539_zpsayrdvg0n.jpg]

Hem kalem, hem de göz ile yapılan kontrollerle 20-25 gibi derecelerin Spyderco Delica çakıma kalın olduğunu gördüm. Aslını koruyacak şekilde yapmaya çalıştığım açı ayarını 18°' de yakaladım. Sonuç bir harika! Vermiş olduğum iki saatlik emeğin karşılığı mıdır bilemem ama, bileme sonrası yaptığım kıl testinde, ilk günkü performansından daha iyi, jilet kıvamında bir performans sergiledi diyebilirim.

Arayış içersinde olan arkadaşlarıma umarım faydası olur.

Sağlıcakla kalınız.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sem, Cem1964
Hayırlı olsun sayın Yasin ALAN, iyi günlerde kullanınız.
Aynı ürünü ben de kullanıyorum, memnun sayılırım. Ürün ile birlikte gelen 1500 grit taşı göremedim. Eksik mi geldi acaba?
Taşları temizleme konusunda, üzerine fairy dökerek bir diş fırçası yardımı ile ılık suda köpürterek temizleyebilirsiniz.
Ürünü kullanmadan önce hareketli parçaları yağlayabilirsiniz. Rutubetli yerde paslanabilir, dikkat ediniz.

Bıçağı bilerken son aşamada deri masat kullanıyorum ve bitiriyorum. Fakat ağızdaki dönmeyi bir türlü düzeltemiyorum. Bu konuda bir bilginiz var mı?

Saygılar.

Alıntı

Teşekkür ederim Sayın zarif_.

Efendim tam da bahsettiğiniz gibi 1500 gritlik taşın temizleme işlemi bitmeden resim çektiğim için kadraja giremedi. Fakat kutu içeriğinde vardı.

Tavsiyeniz de olduğu gibi kullanmadan önce hareketli 1 2 adet parçayı ilk iş olarak yağladım.

Finishing işlemini 3000 gritlik taş ile aşağıdan yukarıya tek yöne doğru, 5 sağ yanı, 5 sol yanı, müteakiben 4 sağ yanı 4 sol yanı, 3, 2 ve son olarak bir kez sağ ve bir kez sol olarak bitirdim. 1500 ve 2000 gritlik taşlarla her defasında ağızdaki dönmeyi ilk sürtünmede hissediyordum ama 3000 lik taşlarla yaptığım bitirme sırasında hissedemedim. Son olarak deri masat ile yukarıdan agız kısmına (bilmenin aksi istikametine) parlatarak bilemeyi bitiriyorum.

Kullandığımız bileme sistemine uyan daha kaliteli taşlar var onları kullanabilirsiniz.

Bileme işini ilk kez yaptım. Bu yüzden yanlış bilgi vermek istemem. Uygulama da bir hata veya yanlışlık varsa ustalardan düzeltmelerini rica ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Yasin ALAN;
Ben bitişi genelde 1500 grit taşla yapıyordum. Nedeni ise el ile kontrol ettiğimde
ürün ile birlikte gelen 1500 grit taşın, ekstradan aldığım 2000 ve 3000 grit taştan daha ince olduğu kanaatine varmıştım. Belki de yanılmış olabilirim.
En kısa zamanda sizin bitiş işleminizi uygulayacağım.

Teşekkürler.
Saygılar.

Alıntı

Sn. Yasin Alan 3 saat oldukça uzun bir süre. Taşları ben ince yağ ile kullanıyorum daha iyi çalıştığını gözlemledim. Siz su mu yoksa yağ mı kullandınız?

Her biley işlemi sonunda kılağı oluğumu yaşanması kaçınılmazdır. Bu kılağıyı düşürmek için masat kullanmanız gerekiyor. Ben seramik ve deri masatlardan faydalanıyorum. Deri masat deri bıçak ağzını yuvarlıyor. Ayrıca deri masat için aşındırıcı pasta kullanmak gerekir.

Sistem şöyle işliyor.

Hassas bileme için aşağıdaki bileme taşları gibi taşlar da edinebilirsiniz. Özellikle 3000 grid ruby diye satılan bordo renkli taşın aşındırmasını seviyorum.

http://www.aliexpress.com/item/Yijian-320-800-3000-6000-Ceramic-Sharpening-Wetstone-for-Knife-Sharpener-free-shipping/32274591736.html?spm=2114.10010108.1000014.30.oeUYoS&scm=1007.13338.33346.0&pvid=780d5755-6a8a-4756-a196-85aaf625f30e&tpp=1

Yine bu tip makinalar için shapton taşlarda alıp kullanabilirsiniz. Ben ihtiyaç duymadım.

http://www.chefknivestogo.com/shprostforep.html

Bıçak bileme konusu çok derin ve eğlenceli bir konu. Bir tek yöntem söz konusu olmuyor. Zamanla tecrübe kazandıkça kendi doğru yönteminizi geliştireceksiniz.

Takıldığınız yerlerde sorularınız olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Alıntı

Sn. ecorotti,

Bileme süresinin bu kadar uzaması, ilk deneyimim olduğu için, bıçağı mundar etme korkusundan kaynaklandı.

Bileme esnasında Ultra lube silah yağı kullandım. (1' er damla.) Linkini verdiğiniz taşları da ilerleyen zamanlarda edinmeyi düşünüyorum. İşi öğrendikçe daha eğlenceli olacağını düşünüyorum.

Bu arada ilgi ve alakanız için çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım efendim.

Sağlıcakla kalınız.

Alıntı

1 damla az gelir diye düşünüyorum. Taşlar yağı emene, üzerinde de yağ tabakası kalana kadar yağ sürebilirsiniz.

Bıçakları da kağıt bantla kaplarsanız metal tozları ve taş artıkları bıçağınızı çizmeyecektir.

Alıntı

Sn. ecorotti,

Müsadenizle bu sistemde aklıma takılan bir hususu dile getirmek isterim.

Bilenmek istenen bıçağı, sabitleme plakaları arasına yerleştirirken dikkat etmemiz gereken bir formül var mıdır? Daha açık bir dille izah etmek gerekirse;

Örneğin 25 cm. namlu uzunluğuna, 6/7 cm. eninde, uç kısmı hafif dış bükey bir şef bıçağını, sabitleme plakalarına tam olarak nereden sabitlemek gerekli?

Edge pro bileme setinde sabitleme sistemi yok. Bu yüzden bıçağı kaydırarak bileme yapılabiliyor. Fakat sözkonusu bu sistemde mecburen sabitlemek gerekiyor.

Bıçağın bir yüzünü nasıl sabitledi isek, diğer yüzünü de simetrik bir şekilde sabitlemek gerektiğine aklım erdi. Fakat ilk sabitleme konusunda bir fikir verirseniz memnun olurum.

Saygılarımla.

Alıntı

Bıçağı sabitlemiyorum. Mekanizmayı ayarlayıp edge pronun eski sistemi gibi kullanıyorum. Sabitleme makas gibi düz ağızlı yerlerde kullanılıyor.

Alıntı

(25-07-2016, 11:01 AM)ecorotti demiş ki: Her biley işlemi sonunda kılağı oluşumu yaşanması kaçınılmazdır. Bu kılağıyı düşürmek için masat kullanmanız gerekiyor. Ben seramik ve deri masatlardan faydalanıyorum.

[Resim: 20160807_123206_zpsk1u4bqil.jpg]

Sayın ecorotti,

Kılağı düşürmek için resimdeki taşlardan kullanmamızı tavsiye eder misiniz?
Bir de zahmet olmaz ise, seramik masat tavsiyesinde bulunursanız memnun olurum.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi