Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optik merkezleme konusunda yardım ?
Merhabalar...

Geçenlerde kullandığım bir temizleme solüsyonu nedeniyle üzerinde Swarovski Z6i 1.7-10x42 raylı versiyonunun bulunduğu ön dürbün ayağı yerinden çıkmıştı , ayak tekrar takıldı ancak sehpayla yaptığım atışlarda dürbünün sağ sol ayarını bir türlü tutturamadım. Şöyle ki, rüzgar ayarı en son noktasında olmasına rağmen 100 metrede 7 cm sağ vuruyorum. Bu durumu daha kısa ya da uzun mesafelerde de teyit ettim. (50 metrede 3 cm sağ, 200 metrede 14 cm sağ gibi )

Sorum şu;

Bu durumu ön ayak sökülmeden düzeltmenin bir yolu var mıdır?

Alıntı

(21-06-2016, 12:10 PM)cemyl23 demiş ki: Merhabalar...

Geçenlerde kullandığım bir temizleme solüsyonu nedeniyle üzerinde Swarovski Z6i 1.7-10x42 raylı versiyonunun bulunduğu ön dürbün ayağı yerinden çıkmıştı , ayak tekrar takıldı ancak sehpayla yaptığım atışlarda dürbünün sağ sol ayarını bir türlü tutturamadım. Şöyle ki, rüzgar ayarı en son noktasında olmasına rağmen 100 metrede 7 cm sağ vuruyorum. Bu durumu daha kısa ya da uzun mesafelerde de teyit ettim. (50 metrede 3 cm sağ, 200 metrede 14 cm sağ gibi )

Sorum şu;

Cevap vereyim diyeceğim ama anlamadığım bazı noktalar var:

Öncelikle, eğer sadece yapışma değilse, temizleme solüsyonu nasıl mekanik bir ayağı yerinden çıkarır? Konuyla ilgili değil ama bir "muamma" olarak dikkatini çekti.

Sizin tüfek - ayak/base - dürbün sisteminin bir fotoğrafını yükleyebilir misiniz? Anladığım kadarıyla "direct mount" gibi bir sistem kullanıyorsunuz.

Tahminim,

1) ayak doğru şekilde yerine oturmadı,

2) ön ayak yeniden yerine montajlanırken dürbün-ayak bağlantıları az da olsa kanırtıldı ve dürbün-ayak teması bozuldu. Normalde ayak dürbüne oynamaması için yapıştırılmış olmalıdır.

Bence, bu durumun ayaklar sökülmeden düzeltilme ihtimali yok. Önce tüfekten ayak+dürbünü sökün. Ayak, direk bağlama ise montaj yerlerini, kızakla montajlı ise kızağı kontrol edin. Ayak bağlantı çenelerini kontrol edin, tam ve uygun temas sağladığından emin olun.

Ayak-tüfek montajı ile çözüme ulaşamazsınız, dürbünü de söküp yeniden ayaklara montajlamanız gerekecektir.

Alıntı

Harun bey tüfeğin dış yüzeyine ilgili ürünü kazara(koruyucu yağ ile yan yanaydılar ) uygulamamla birlikte ön ayağın tüfekle birleşim yerinden kahverengi bir akıntı oldu.2 dakika sonra namludaki menevişte attı.Daha sonra gittiğim ilk atışta da ön ayak sallanacak derecede gevşedi,vidaları tam olarak sökünce aynı kahverengi tortuları vidaların üzerindede olduğunu gördüm tekrar sıktım ancak bi daha ayar tutmadı.Bende bu solüsyonun ki nihayatinde bunlar çözücü,vidaları yapıştırmakta kullanılan kimyasalı çözdüğüne kanaat getirdim.Durum bundan ibaret.

Alıntı

[Resim: DSC_0029_zpsyl6noaxr.jpg][/URL]
[Resim: IMG-20160531-WA0003_zpsrja04h5e.jpg][/URL]
[Resim: IMG-20160531-WA0005_zpsul22qyrb.jpg][/URL]

Alıntı

(21-06-2016, 02:52 PM)cemyl23 demiş ki: Harun bey tüfeğin dış yüzeyine ilgili ürünü kazara (koruyucu yağ ile yan yanaydılar) uygulamamla birlikte ön ayağın tüfekle birleşim yerinden kahverengi bir akıntı oldu.2 dakika sonra namludaki meneviş de attı.Daha sonra gittiğim ilk atışta da ön ayak sallanacak derecede gevşedi,vidaları tam olarak sökünce aynı kahverengi tortuları vidaların üzerindede olduğunu gördüm tekrar sıktım ancak bi daha ayar tutmadı. Ben de bu solüsyonun, ki nihayatinde bunlar çözücü, vidaları yapıştırmakta kullanılan kimyasalı çözdüğüne kanaat getirdim. Durum bundan ibaret.

Burada zaten bir sorun var. Vida yapıştırıcısı vidaların titreşimle gevşemesini engellemek için kullanılır, yani aslında "yapıştırmaz". Kullandığınız kimyasal vida yapıştırıcısını açsa bile vidaların böyle gevşememesi gerekiyordu. Şimdi vidalar tam olarak sıkılabiliyorsa sorun olmaması lazım. Tüm vida ve diş yataklarını solvent ile tam olarak temizleyin ve yeniden vida yapıştırıcı ile birlikte vidaları yerleştirin ve tam olarak sıkmayın. Laserli boresight veya optik (kalimatör) gibi bir imkan varsa kaba optik ayar yapın. Vidaları tam sıkın ve 48 saat tam donmasını bekleyin.

Ama sıkılmıyorsa veya ayak oynuyorsa ciddi bir sorun var. Bazı silahçı müsveddeleri, doğru vida bulamadığında elindekini "uydurabiliyor". Kimyasala maruz kalınca vidaların açılmış olması, bende aslında vidaların uygun olmadığı ve yapıştırılarak "uydurulduğu" izlenimi uyandırıyor. O zaman doğru vida bulmanız gerekecek.

Tahmin ettiğim gibi "direct mount" kullanıyorsunuz. İlk fotoğrafta net olarak görmesem de, ön ayakta ayar mekanizması gibi iki vida görüyorum. Bu vidalar, ayakları dürbüne bütünleşik olan kızak mekanizmasına mı sabitlemek için kullanılıyor? Yoksa Leupold'un bazı modellerine olduğu gibi "windage" (rüzgar düzeltmesi) ayar imkanı veriyor mu? Eğer ayar imkanı varsa zaten sorununuz çözülür. Siz de kontrol edin, birçok kişi dürbün ayaklarının bazılarında böyle bir ayar imkanı olduğunu bilmez.

Ne yazık ki, oldukça sıkıntılı bir durum. Çözemezseniz, bu konuda size iyi bir tüfek ustası dahi öneremiyorum. Piyasadaki "tanınmış" kişilere götürmeyin. Araştırmam lazım.

Alıntı

Harun bey öncelikle İlginiz için teşekkür ederim.
Resimdeki iki vida o parçayı tüfeğe sabitliyor. Üstünede mak'ın pivot denilen ön ayağı oturuyor,ilk paragrafta belirttiğiniz durumu daha önce denedim loctite 242 ile,fakat sonuç alamadım.
İstanbul'da bir Tüfek tamircisi farklı bir yapıştırıcı ile 5 dakikada beton gibi yaptı üstüne yaptığım 30 kadar atışta da bir gevşeme olmadı ancak bu kezde dediğim durumla karşılaştım.Anlaşılan bu iş beni gene aşıyor.Ne diyelim sağlık olsun.Allah Türkiyede'ki silah severlerin yardımcısı olsun.

Alıntı

Sn.cemy23,

Hassas mekanik ve montaj söz konusu olduğunda " Size matters..." , hatta " Size is the king! " derler.

Sabitleyici kimyasallar kalıcı dolgu işlevi görmez. Uyumsuz ölçüyü uyumlu hale getirmez. Vida sabitleme kimyasalları sadece tam ölçüdeki vidaların vibrasyonla yataklarında gevşemelerini engeller. Herhangi tornavida ile tork verilmeden çözücü bir kimyasalla temas sonrası gevşeyen vida yatağına tam uyumlu değildir. Yatağına tam uyumlu vida torklu bir tornavida ile sabitlendiğinde, en ince ve uçucu kimyasal bile araya kolay kolay giremez.

TAVSİYE:

Alet işler, el övünür!

Tüfeğinizin model ve vida yataklarına tam uyumlu montaj kaideleri tedarik ediniz.

Kaide ve vidalarını önerilen torkla sıkabilecek tork ayarlı tornavida edininiz.

Dürbün kelepçesi eksen ayarı yapmak için zımba seti edininiz.

Dürbün kelepçesi adaptör zımbası edininiz.

Kendi dürbününüzü kendiniz monte etmeyi öğreniniz.

UYARI:

Size sattığı kaide ve vidalarının kaç N torkla sıkılması gerektiğini açık ve net olarak beyan edemeyen üreticilerin malzemelerinden uzak durunuz. Weaver, Leupold, Sphur gibi üreticiler size sadece malzeme satmaz, malzeme ile birlikte know how satar, sadece malzeme satanlarla aradaki farkı ancak canınız yandığında anlarsınız.

Saygılar

Alıntı

(21-06-2016, 12:10 PM)cemyl23 demiş ki: Merhabalar...

Sorum şu;

Sn cemyl23 öncelikle geçmiş olsun. Üstadlar yapılması gerekenleri zaten yazmış, benim dikkatimi çeken ise yukarıda yazdığınız cümle oldu. Dürbünün sağ-sol ve yukarı-aşağı (windage elevation) kliklerini asla son ayara getirip kullanmayın, aksi halde erector tube aşırı baskıya maruz kalacağından tube içindeki merceği çatlatabilirsiniz (maalesef tecrübeyle sabit). Naçizane tavsiyem, önce dürbünü optik merkezleyip montaj sonrasında gerekirse shimleme yapmanız. Selamlar, saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi