Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4210 Yard = 3849.624 Metre
Eh, ben de hedefin hakkını teslim edeyim bari Smile
Atıcının fiziksel formunun önemi de yadsınamaz: maşallah tüfeğin arkasına yatmamış, demir atmış Big Grin
Saygılarımla

Alıntı

Menzili biraz daha uzatmışlar. 4160 metre!

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
heisenberg, lupus, şekerlioğlu, PersonalDefence, Borz, demirci57, tirendaz, Xlll
200 - 300m 'ler için dost sohbetlerinde ahkam kesiyorum ama çekirdeğin bu 10,3 saniyelik yolculuğunda, nasıl bir jiroskopik dengeyle havayı delerek gittiğini hayal etmeye çalışıyorum, edemiyorum...Hayal ve bilim gücü benden iyi olanlar paylaşımda bulunursa makbule geçer.

Bir de, bu mesafe için tonton amcanın optiğin "Reticle" 'ında nereye nasıl nişan aldığını görmek isterdim!

* 4210 yard'da 10,8 olan çekirdek uçuş süresi, 4549 yard'da 10,3 düşmüş...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
taarruz, eraonk, alone61
Gerçekten hesap kitap kısmı mı, atış ve vurma kısmı mı daha zor belli değil.

Çekirdeğin namludan çıktığı andan itibaren havada yol aldığı 10 saniye boyunca yer küre dönmeye devam ediyor. Bu da demektir ki hedefin yeri değişiyor ve atış yönüne bağlı hedef mühimmatın ateşlendiği noktaya yaklaşıyor ya da uzaklaşıyor. Bunun yanında yer çekimi. rüzgar, sıcaklık, mühimmatın balistiği, Tokyo'da kanat çırpan kelebekler. Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
(20-03-2017, 02:47 PM)eraonk demiş ki: Gerçekten hesap kitap kısmı mı, atış ve vurma kısmı mı daha zor belli değil.

Çekirdeğin namludan çıktığı andan itibaren havada yol aldığı 10 saniye boyunca yer küre dönmeye devam ediyor. Bu da demektir ki hedefin yeri değişiyor ve atış yönüne bağlı hedef mühimmatın ateşlendiği noktaya yaklaşıyor ya da uzaklaşıyor. Bunun yanında yer çekimi. rüzgar, sıcaklık, mühimmatın balistiği, Tokyo'da kanat çırpan kelebekler. Big Grin

Sn. eraonk,

Bence hesap kitap işi en önemli kısmı. Sonuçta atıcı bu hesaplara göre atışı tamamlıyor. Bu mesafede yazdığınız gibi atışı etkileyen çok faktör var.

Atış yönü bu mesafede çok önemli. Dünyanın dönmesine bağlı Coriolis etkisi ve vertikal Coriolis (Eötvös) etkisi, bulunduğunuz enlemde bile farklılığa neden olur. Bu kadar uzun mesafede merminin kendi etrafında dönme istikametine bağlı jiroskopik kayma ve magnus etkisi de büyük olur. Öte yandan merminin yapısına bağlı ağırlığı, çapı, şekli ile değişen balistik katsayı mutlaka bilinmesi gerekir    . Atmosferik şartlara bağlı yükseklik, hava sıcaklığı ve rüzgar da işin içine girince ancak bilgisayar programında dış balistik hesaplanarak gerekli düzeltmeler yapılarak böyle bir atış gerçekleştirilebilir. 

Zaten bu tür videolarda atıcının ardında atışı hesaplayan, izleyen, sonuca göre düzeltmeleri veren (Lupus üstadın dokundurduğu fıkradaki fener tutan gibi Wink ) kalabalık bir ekip de görülüyor. Bu mesafede Hedefi bulmak herkesin başarabileceği bir şey değil.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
eraonk
Bu mesafenin sonunda çekirdekte ne kadar enerji kalmıştır, ne miktarda penetrasyon beklenir, hesabını yapmak mümkün müdür?
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sakin

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi