Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M1 Carbine yıllardır beklenen..
Sayın forumdaşlarım,

aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz M1 Carbine tüfeği yıllardır bekliyordum. Ben Türkiye'de üç adet M1 Carbine gördüm; bir tanesi Rüştü Çürüksulu amcamızda, bir tanesi YiBa çarşısında şimdi Hakk'ın rahmetine kavuşmuş silahçı bir amcada, sonuncusu da çok sevdiğim bir ağabeyimdeydi.

Bundan başka ne duydum ne de gördüm.

Belki altı sendir ağabeyimdeki M1 Carbine yi bekliyordum, hatta burada da beklentimden üstü kapalı da olsa bahsetmişim: 37. mesajın sonunda, http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...142&page=4

Yıllardır usul usul aksesuvarlarını topluyordum, kendisine sahip olamasam da İkinci Dünya Savaşı artığı, yer yer henüz yağlı kağıdında duran eklentileriyle avunuyordum.

Allah nasib etti, kalbimden geçeni, gerçekleştirme imkanı buldum.

Sevdiği, keyif aldığı tüfeğini bize derveden sayın ağabeyime ve vesile olanlara buradan bir kez daha teşekkür etmek isterim.

Şıkır şıkır çalışmasının yanı sıra, .45 ACP ve 9x17 bile bulunmayan canımız MKEK'imizde iki marka (Sellier&Bellot ve Remington) 110 grain fişeği mevcut.

Hafifliği ve ateş gücünün yanı sıra terminal balistik etkisinin yüksekliği dikkate alınarak, bence, meşhur piyade tüfeği M16 nın atası olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

Alelacele bir kaç fotoğraf çektim umarım beğenirsiniz.

Not: Fotoğrafçılık konusunda hiç bir iddiam olmamakla beraber, fotoğrafları da ÜTÜyle çektim!

[Resim: IMG_6160.jpg]

[Resim: IMG_6159.jpg]

[Resim: IMG_6158.jpg]

[Resim: IMG_6157.jpg]

veeee finalde "Mavi Dosya" Big Grin

[Resim: IMG_6161.jpg]

Alıntı

Bir Garand, bir BAR, bir tane de A4 denk geldi mi İkinci Dünya Savaşı seti tamamdır...

Alıntı

Sayın lupus,

A4 derken?

Alıntı

A4 şöyle bir şey Sn.evrenay... Smile

Alıntı

Tam ben Sn Evrenay'a cevap yazayım derken Sn Lupus vermiş cevabını. Askerlik yıllarımdan hatırladığım kadarı ile tank komutanı ve doldurucunun kullandığı silah. Smile 7,62x51mm mühimmat kullanır bu güzellik. M1919 ailesinin küçük kardeşlerinden.

Alıntı

(16-06-2016, 12:33 PM)lupus demiş ki: A4 şöyle bir şey Sn.evrenay... Smile

Haaa!

İleride müze olayına girersem (kendim bile inanmıyorum) o zaman belki deaktive şekilde ithal edilebilir ve kurusıkı fişeklerle takırdatılabilir.

Onun haricinde M1 Garand ülkemizde her zaman bir şekilde mümkün olmakla beraber, BAR ın ancak av versiyonu alınıp çeşitli atraksiyonlarla orjinal haline benzetilmeye çalışılabilir.

Ben bir süre gırpeşmeyeyim en iyisi Wink .

Alıntı

Hayırlı olsun Sn.Evrenay, Allah gönlünüzden geçen diğer güzellikleri de nasip eylesin.
Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Evrenay; Yeni (şarjörlü tactikal) tüfeğiniz hayırlı olsun. Sizde şarjörlü modasına uydunuz sonunda. Smile))

Alıntı

Asker de AMM'de iken az mesaim olmadı Smile Bir durum ile kucaklayıp çok koşturdum Big Grin

Alıntı

Hayırlı olsun Sayın Evrenay, güle güle sevin...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi