Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
.410 Cal tüfeğim ( 36 ga ) ile savunma durumu olursa ne kadar etkili olur?
Merhaba ...... Durduruculuk ve delicilik kavramları birbirine karıştı galiba, özellikle 9 mm durdurucu özelliğinden çok, delici özelliği olan bir çap diye biliyorum Saygılar

Alıntı

(04-07-2016, 02:24 PM)forest man demiş ki: Merhaba ...... Durduruculuk ve delicilik kavramları birbirine karıştı galiba, özellikle 9 mm durdurucu özelliğinden çok, delici özelliği olan bir çap diye biliyorum Saygılar

Karışan bir şey yok, yazdığınız da tam olarak doğru değil.

Biz burada sadece "enerji"den bahsediyoruz.

Enerjisi aynı olan çekirdeklerde durduruculuk ve delicik, çekirdek yapısı, vuruş sonrası nasıl şekil değiştirdiği, kütlesinin ne kadar fazlasını koruduğu gibi bir takım özelliklere göre değişir. Örneğin FMJ çekirdek daha delici, HPJ çekirdek daha durdurucudur.

Formları aynı olan çekirdeklerden enerjisi yüksek olan, tabii ki daha delici, daha durdurucudur.

Alıntı

Rio Double tek kurşun. İki misket kurşun var içerisinde. Misket çapı 9.10 mm

Yurt dışında ne ararsan var ama burada kısıtlı, ben de bulduklarımı, hoşuma giden fişekleri topluyorum. Sizlerle de paylaşayım dedim.

[Resim: IMG_1189_zpsdtmxzxw2.jpg]

[Resim: IMG_1190_zpsg9gawekx.jpg]

[Resim: IMG_1191_zpssyyibv5g.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, Ruhsuz
Ben ikili misket kurşun buldum diye sevinirken şunlara bakın. Smile

[Resim: DDupleks-Dupo7-1_zps51mbtzz5.jpg]
[Resim: 393924_zpsnlk5yw8f.jpg]
[Resim: 5f2d10430b1f3ae93b479fa19ef10a43_2_zpsdin2zbr4.jpg]
[Resim: 84b122bc91add9d63855b87dd235ee41_zpslp7dbixz.jpg]
[Resim: H3T_CoverB1_s_F_zpsdbaagg6h.jpg]
[Resim: pdx1_410pack_shells-tfb_zpssdkrhhy5.jpg]
[Resim: Hornady-410ga-Critical-Defense-packaging...pfr7xg.png]
[Resim: 2385_zpsm3wx9iho.jpg]

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
TTD, Mutluay, haplo, Fruktoz23, şekerlioğlu, Ruhsuz, husrev, Tonyukuk ÖTUKEN, ERDAL, mimaslan
.410 tek kurşun ve 9 mm fmj çekirdek

[Resim: IMG_2152_zpszbqct7vm.jpg]
[Resim: IMG_2151_zps4fakrlcx.jpg]
[Resim: IMG_2150_zpslgkiishp.jpg]
[Resim: IMG_2149_zps04uh3lp2.jpg]

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
blueokkes, heisenberg, Fruktoz23, Dr.Oz, Gazanfer, şekerlioğlu, Ruhsuz, orhancengizk, Tonyukuk ÖTUKEN, ERDAL
Ateşlenmiş olan 9mm son derece iyi durumda fazla bir deformasyon yok.

Alıntı

36 GA'nın gücü çok hafife alınıyor bence. Su tabancası yapacaklar 36 GA atan tüfekleri yakında bundan korkuyorum. Smile

Alıntı

Size doğru koşan bir kas kütlesinde deneyin bence . Durmadığı anda anlarsınız .

Saygılar .

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
karabasan
Ev savunmasında kullanılan silah ve kalibre ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı bir makale.

http://abesguncave.com/pistol-vs-shotgun...e-defense/

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lupus, 1905sss
Aşağıdaki videoda 12 ga ve .410 iki tüfekle bir kaç karşılaştırma atışı yapılmış. Özellikle 11:30 da et, kemik ve bir kaç malzeme daha kullanılarak yapılan atış oldukça ilginç. Atıcı Özellikle üst gövdeyi simüle etmeye çalışmış. .410'un yarattığı etki hafife alınmamalı düşüncesindeyim.

Ev savunması senaryolarında kısa mesafe, daha kolay idare edilir geri tepme, yüksek sesin atıcı üstündeki etkisi, .410'un hafiflik avantajı gibi unsurlardan dolayı özellikle yaşlı insanlar ve bayanlar için daha doğru bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Düşünsenize evin alfası şehir dışında, beta tek başına vakit geçiriyor ve evde bir tane yarı otomatik 12 ga (5 kapasite), bir tane düzgün çalışan yarı otomatik.410 (10 kapasite) ve bir tane güvenilir 9*19 ( 15 kapasite) var. Bayan için hangisi doğru seçenek olurdu?

Şahsen bu seçenekler içinde hiç düşünmeden 12 ga'yı elerdim. Hem yüksek tepme hem de aşırı ses atıcının ikinci atışa geçişini nerdeyse imkansız hale getirecektir. Yaklaşık 130 cm koridorda yapılacak atışın yarattığı ses kalıcı sağırlığa ve denge bozulmasına sebep olabilir. Eğer ilk atış boşa giderse saldırganın şansı artacaktır. Bunun yanında bir tabanca panik ahlinde nişan alması oldukça zor bir seçenek olacaktır. Yukardaki makalede bahsedildiği gibi tüfeğin nişan alma avantajı, az tepme, nispeten düşük ses yüksek kapasite gibi durumlar bayanların .410 ile daha rahat atış yapmasına imkan vermekte.

Tüm bu şartlar göz önüne alındığında ben eşimin ( minyon yapısını göz önüne alarak) güvenilir bir şarjörlü .410 ile atış yapmasını yeğlerim. Ha o iş zaten olmaz yok öyle bir silah derseniz tabanca eşim için kaçınılmaz savunma aracı olur diye düşünüyorum. Halen evde güvenilir bir .410 olmadığı için tabancayı temel savunma silahı olarak tanıttım ve pratik yaptırttım.

Eğer bu üçü de olan bir senaryoda olsaydım ben de .410 u tercih ederdim sanırım. Üs gövdeden vurduğunuz bir insanın 5 li buckshotu yedikten sonra durmaması imkansız gibi geliyor ama bu tamamen kişisel görüşüm ve tamamen yukardaki sebeplerden ötürü. Bilimsel bir dayanağım yok ve kimseye bir tavsiyede bulunmuyorum.
Saygılarımla,

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
AsmTR, Boztepeli, lupus, Xlll, 1905sss, Cem1964, xf7er, harun, Dr.Oz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi