Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
.410 Cal tüfeğim ( 36 ga ) ile savunma durumu olursa ne kadar etkili olur?
Öncelikle başlığa 36 ga ibaresine de eklediğim için özür dilerim. Yanlış olduğunu bildiğim halde yazdım. .410 memlekette bilinmiyor gibi bir şey. Türkiye'de ismi resmen 36 ga olmuş çıkmış.

.410 tüfekler yurt dışında çok popüler. Yüzlerce binlerce inceleme videosu, paylaşımlar var. Gerçi bizde de son bir kaç sene de .410 videoları revaçta. Ama yurt dışındaki tüfekler bizimkiler gibi % 90 ı garip şarjörlü tüfekler değil.

Remington, Winchester, Mossberg vs. pek çok popüler markanın bu kalibre tüfeklerini görüyorum. Hatta defans diye üretilenlen .410 cal. tüfekler var.

Bizim forumda genelde .410 savunma tüfeği olur mu sorusuna cevap 12 ga nın ne kadar güçlü olduğu şeklinde veriliyor. Av forumlarında ise .410 kalibre ile av yapılır mı yapılmaz mı diye tartışılıyor. Pek işe yaramaz diyen de var, domuzu tek atışta indiren arkadaşlarımızda var.

Benim zaten her iki kalibre de tüfeğim var. Bütün dünya savunmanın hangi kalibrede olacağına karar vermiş iken ( 12 ga ), forumumuz da yüzlerce kere konuşulmuşken yeni bir icat çıkarmıyorum. Yeni bir arayış ta değil bu. Sadece sahip olduğum .410 tüfeğim ne kadar durdurucu, ne kadar etkili olur merak ediyorum. Sonuçta bu tüfek şu an evimde ve eşim onu rahatça kullanabilir.

Elma ile armutu karıştırırsak, sorduğum çoğu kişi 9 mm mermiden daha güçlü olduğunu söylüyor. 9 mm mermide bütün dünyada savunma kalibresi olarak seçili durumda. Peki .410 kalibre neden bu kadar hafife alınıyor kafam karışıyor?

Fırsat bulursam poligona gidip bütün .410 fişeklerden biraz deneyeceğim. Hem daha iyi anlamak için, hem de fişekler arasında farkı belki görebilirim diye. Keşke ölçümler falan yapan arkadaşlarımız kadar anlasaydım...

Bu arada dayanamadım her markadan bir fişeğimi kestim bakayım dedim. Hatta nasıl yapacağımı bilsem 9 mm çekirdeğinide çıkartacaktım. Yanyana resim çekmek için.

YAF marka fişeği meyve keser gibi kestim. İthal fişekler çok zor kesiliyor. İlk Federal ile başladım. YAF fişekten sonra çok zor kesildi. Smile

Hazır kestim biçtim sizlere de gösterteyim. "Resimlere 9 mm mermiyi koyma amacım ebatlar belli olsun diyedir."

Burada .410 slug YAF , 9 mm mermi, , ve yine YAF marka 9 lu şevrotin var.

[Resim: IMG_0343_zpsebxpvbwn.jpg]

YAF 9 lu şevrotin. Şevrotin her zaman savunmada tavsiye edilir ama bunlar işe yarar mı acaba? Çok küçük galiba Smile

[Resim: IMG_0342_zpshofo5suu.jpg]

9 mm mermi ve .410 YAF slug

[Resim: IMG_0341_zps9w2izyea.jpg]

B&P magnum slug ve 9 mm. B&P magnum kurşun diğerlerinden daha büyük.

[Resim: IMG_0340_zpsgjybg2ge.jpg]

Remington, Federal, 9 mm, B&P, YAF

[Resim: IMG_0339_zpsxsnziqu5.jpg]

Remington, Federal, B&P, YAF

[Resim: IMG_0336_zps3chd9hwi.jpg]

YAF 9 lu şevrotin

[Resim: IMG_0335_zpsr0i0yxt5.jpg]

YAF Slug

[Resim: IMG_0334_zpsnod3gr9x.jpg]

Federal, B&P

[Resim: IMG_0333_zpsvilc4zhp.jpg]

Remington Slug

[Resim: IMG_0332_zpsobmiafdk.jpg]

Remington marka fişekten bu toz çıktı.

[Resim: IMG_0344_zpsbmrfkqdw.jpg]

[Resim: IMG_0331_zpspxqllvw0.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
şekerlioğlu, hymer, defender45acp, Metur, Guns N' Cars, kruppmak, BBNinca
Savunma amaçlı, silahımı çok şükür kullanmak nasip olmadı .

Konu durdurucu güç ise , bu konuda domuz avından örnek verebilirim .

Yurt dışında havalı tüfekler ile de bu av yapılmakta . Ölümcül noktalara yapılan atış ile sonuç almak mümkün .

Ben ,yaptığım av'ın risklerini , doğabilecek kötü sonuçları , avımın potansiyel gücünü bildiğim için ona göre silah ve mühimmat seçiyorum .

Şunu iyi biliyorum ; hareket halindeki kas kütlesine , panik halinde ölümcül noktadan isabetli atış yapamazsam gelmeye devam edecek , ve her saniye mesafe kapanacak ve isabetli ikinci atışı yapma olasılığım ilkine göre çok düşük bir ihtimal .

Size tavsiyem, balistik jel test videolarını seyretmeniz .

Burada amaç vurmak değil , durdurmak . İnanın çok farklı kavramlar .

Savunmaya geçersek .

Savunma amaçlı kullanılacak yivsiz tüfeğin amacı" kaldır at " 'tır . Hedef noktası gözetmeksizin panik halinde yapılacak en basit harekettir .
Kalbi aramaz , kafa atışı yapmayı düşünmez , sadece namluyu doğrultur ve tetiğe basarsınız .

İşte tam burada durdurucu güç devreye giriyor . Hasmınız durduramazsanız " ölümcül noktadan vuramaz iseniz ) haraketine devam edebilir .

12 ga Winchester Süper X slug kurşunun canlı üzerinde yapmış olduğu tahribatı inanın hayal bile edemezsiniz .ölümcül nokta aramanıza gerek bile yok .

Saygılar .

Alıntı

Kinetik enerjiden giderek çekirdek gücünü bulabilirsiniz. 1/2 x M (kütle) x V x V (süratin karesi)

.410 Federal slug 10.5 gram (3/8 ons) ve namlu hızı 425 m/sn (1400 fpm) = 948,280

9x19 Luger 124 grain yani 8 gram +P FMJ alalım ve namlu 385 m/sn = 592,900

Görüldüğü üzere güçlü bir 9x19 mermi bile .410 tek kurşunun ancak %60'ı gücünde enerjiye sahip.

Duruduruculuk etkisi için, mermi çekirdeğinin deformasyonu (mantarlaşması), kütlesini koruması gibi farklı kriterlerin de değerlendirilmesi gerekir. Ancak elimizde MKE'nin JHP (jacketed hollow point) olmayan FMJ (full metal jacket) mermileri olduğu sürece, bu .410 çekirdek ile aralarında anlamlı bir fark olmuyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
unal.aslan38tr
(14-06-2016, 10:15 AM)1905sss demiş ki: Öncelikle başlığa 36 ga ibaresine de eklediğim için özür dilerim. Yanlış olduğunu bildiğim halde yazdım. .410 memlekette bilinmiyor gibi bir şey. Türkiye'de ismi resmen 36 ga olmuş çıkmış.

Kasmayınız, TSE'nin av tüfeği standartlarında .410 diye bir kalibre yok 36 Ga. var.

Sırf bu yüzden, TSE'de arıza çıkar diye Chiappa Double Badger'lar üzerine ".410/76mm (36 Ga.)" ibaresini yazdırdım. Hem de her avcı kahvesi mensubu kalibresini doğru anlayacaktır.

Alıntı

(14-06-2016, 02:31 PM)harun demiş ki: Duruduruculuk etkisi için, mermi çekirdeğinin deformasyonu (mantarlaşması), kütlesini koruması gibi farklı kriterlerin de değerlendirilmesi gerekir. Ancak elimizde MKE'nin JHP (jacketed hollow point) olmayan FMJ (full metal jacket) mermileri olduğu sürece, bu .410 çekirdek ile aralarında anlamlı bir fark olmuyor.

Burası yanlış anlaşılmaya açık olmuş:

Aralarında fark yok derken, her iki çekirdek aynı durduruculuğa sahip demek istemedim. Sadece durduruculuk konusunda da enerji oranın korunacağını, herhangi birisi için mermi formundan kaynaklı ek bir avantaj olmayacağını anlatmak istemiştim. Yani .410 slug için çekirdek enerjisi 9x19'un neredeyse iki katıysa, durduruculuk olarak da neredeyse iki kat etkilidir demek istemiştim. JHP çekirdek kullanıyor olsak, durduruculuk etkisi olarak 9x19 mermi bir miktar arayı kapatabilirdi.

Alıntı

Savaşlar haricinde ateşli silahlarla vurularak ölenlerin hangi kalibrelerle vurularak öldükleri hakkında bir çalışma yapılsa son derece çarpıcı sonuçlar çıkacağından eminim.

Alıntı

(15-06-2016, 10:28 AM)lupus demiş ki: Savaşlar haricinde ateşli silahlarla vurularak ölenlerin hangi kalibrelerle vurularak öldükleri hakkında bir çalışma yapılsa son derece çarpıcı sonuçlar çıkacağından eminim.

Sayın Lupus,

Adli tıp literatürüne göre hayati organlara gelen her kalibrede kurşun öldürücüdür. Hatta mantar tabancası, airsoft silahı bile öldürücü olabilir. Mantar göze çarpıp okülo-kardiak refleksle kalbi durdurup öldürebilir.Eğer kurşun ana damarlara gelirse kanamadan zaman içinde ölüm olur. Ama bu arada hasım size zarar verebilir. Bu durumda hasma karşı durduruculuk ön plana çıkar.

Hikayeyi tam bilmiyorum ama Hindistandaki İngilizlere karşı isyanda, Hinduların vurulmalarına rağmen koşup palaları ile İngiliz askerlerini doğradıkları, bu nedenle daha güçlü durdurucu kalibrelere yöneldiklerini duymuştum.

Burada önemli olan DURDURUCULUK tur. 12 çap bir fişek hele mantarlaşmasıda varsa, nereye gelirse gelsin o güçlü enerjisi ile hasmı (Domuz olsun, başka canlı olsun) kesinlikle devirir ve durdurur. .410 kalibre hasmı vurur vurmasına da, enerjisi itibariyle durdurucu etki yapmayabilir, hasım da gelip size zarar verebilir.

Şu anda bir projemiz var, henüz malzeme tedarikindeyiz, . Çalışma bittiği zaman net, belgeli, ispatlı, matematik ve istatistik verileri paylaşacağız.

Saygılarımla

Alıntı

Kod:
12 çap bir fişek hele mantarlaşmasıda varsa, nereye gelirse gelsin o güçlü enerjisi ile hasmı (Domuz olsun, başka canlı olsun) kesinlikle devirir ve durdurur.

Sayın Sabri, Özellikle, nereye gelirse gelsin ifadesi (söz konusu canlı Domuz ise), bana göre çok abartılı olmuş. Kağıt üzerindeki enerji hesabıda bir yere kadar.Smile

Alıntı

(15-06-2016, 06:09 PM)şekerlioğlu demiş ki:
Kod:
12 çap bir fişek hele mantarlaşmasıda varsa, nereye gelirse gelsin o güçlü enerjisi ile hasmı (Domuz olsun, başka canlı olsun) kesinlikle devirir ve durdurur.

Sayın Sabri, Özellikle, nereye gelirse gelsin ifadesi (söz konusu canlı Domuz ise), bana göre çok abartılı olmuş. Kağıt üzerindeki enerji hesabıda bir yere kadar.Smile

Çok haklısınız , youtube da izlediğim onlarca av vidyosundan gördüğüm kadarıyla 4-5 kurşun yeyip devrilmeyen domuzlar var. Teoriyle pratik birbirini tutmaya biliyor. Saygılar.

Alıntı

Kazan dairesi veya kafadan vurulmayan domuz durmaz .

Konumuz domuzu durdurmak değil haliyle . Bu modellerin iki ayaklıları sıkıntı . Smile

Saygılar .

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi