Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aimpoint PRO (Yeni model)
Sn Kut4;

Ben kim trap skeet kim..
Ben şu uçan şeyleri vurma disiplininin a sını bile çözemedim..

Yanılmadığıma sevindim. Zira reddotu iki göz açık kullanayım, tüfeğe yapışmak zorunda kalmayayım diye aldım.
Eğer yanılgıya düşmüş olduğumu görseydim ayırdığım kaynak yüzünden içim yanardı.

Saygılarımla

Alıntı

Sayın Türkmenoğlu;
Mesajda bahsettiğim gibi kendi atış disiplinimden dolayı reflex sight, bana hep daha kolay ve hızlı gelmiştir. Bir türlü kullanamadım şu tüplü meretleri. Reflex sight ile oldukça hızlı ve hatasız bir biçimde nişan alabiliyorum.

Trap konusu farklı bir disiplin, ve optik nişangah kullanımı ile alakası yok pek. Madem yeri geldi söyleyim 2012 yılından beri lisanslı trap sporcusuyum bireysel olarak. Amatörüm, derece için bir iddeam yok ancak iyi atarım. Lisanslı trap poligonlarında çok attım. Optik nişangaha geçince durum çok farklılaştı. Yaptığım onca trap atışının faydası olmadı, bir kere tüfeklerin yapısı çok farklı, tutuş şekli deseniz ona keza. Düz kundaklı , yanak destekli, soft dipçik pad'li superpozeyle 24g 7.5 numara saçma atarken. M4 gibi teleskopik kundaklı taktik bir tüfek üstünde, reflex sight ile nişan alıp tek kurşun atmak, trap atışlarına pek benzemiyor.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn Kara45;

Benim sizin yeterliliğinizi sorgulamak gibi bir amacım olmadı, olamaz da zaten. Bunca zaman sohbet ettik, tanıdık birbirimizi az çok.

Ancak herhangi bir "red dot kullanımı" ile "tek gözle nişan alma" konularının yan yana yeri yok. Onu söylemeye çalıştım, siz tek gözle kullanmakta zorluk yaşıyorum dediğiniz için.

Ben trap ile skeet in arasındaki farkı bile bilmem. Sn Kut4 skeet dedi, benim gözümde iki dal benzer olduğu için trap diye ben ilave ettim. Faydası olur olmaz yorum yapamam, çünki hiç aşinalığımın olmadığı bir disiplin.

Kendi açımdan düşündüğümde; poze-çifte-pompalı-y.oto / ghost sight-std nişangah-şeritli namlu / 47-71 namlu arasında uçurum yok. Ancak hepimiz kendi açımızdan bakarak yorum yapabiliyoruz, bu da algımızı kısıtlıyor doğal olarak.

Alıntı

Sayın Türkmenoğlu;
Estağfurullah, alınmadım zaten, sizleri gayet iyi tanıyorum. Benimde amacım bildiklerimi anlatmak sadece, denemediğim şeyleri kesinlikle tavsiye yada algı olarak yerleştirmek istemem insanların kafasına. Sadece denediğim şeyleri paylaşmaya çalışıyorum, belki bir kişiye faydam dokunur, yoğurduğunu üfleyerek yer diye.
Yeteneğim falanda yok, kendi çapımda bütçem doğrultusunda mümkün olduğunca silah ve mühimmat kullanıp kendimizi geliştirmeye uğraşıyoruz. Hoş motosiklet hobimi mecburiyetten bırakmam gerektiğinden dolayı özellikle bu yıl içinde mühimmata fazla bütçe ayırıyorum, işi ve evimin atış alanına yakın olması dolayısı ile, rutinde her hafta bir koli fişek atma fırsatım oldu bu yıl içinde.Yine foruma yazmadığım 2 adet Supernova geçti elimden, aynı şekilde 2 tanede superpoze bu yıl içinde.

4 haneli atım rakamlarını çoktan geçmeme rağmen halen emekliyoruz. Uygun fiyata bir red dot sahibi olunca onu denemeye başladık, hoş hakkında birşey bilmiyoruz, Sayın XIII ustamızdan öğrenmeye çalışıyoruz. Derslere başladık bile çoktan. Geçen red dot konumda arkadaşlar ayrıntılı açıklama istemiş, farkındaysanız altına ayrıntılı açıklama yapmadım, açıklama yapacak bilgiye haiz değilim henüz çünkü. Sadece sıfırlama ve atış deniyorum şimdilik. Red dot ile tek göz atış yaptığım doğrudur, buda beni ister istemez geniş ekranlı reflex sight'lara yöneltiyor.

Saygılarımla.

Alıntı

Estafurullah Sn.Kara45 . Ustalık kim , biz kim . O sizin güzelliğiniz .

Bildiğimiz kadarıyla paylaşmak burada olma amacımız zaten . Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz forum sayesinde .

Öğrenmeye , araştırmaya , öğrendiklerimizi Poligonda uygulamaya devam .

Saygılar .

Alıntı

AIMPOINT PRO SIFIRLAMA

Aimpoint PRO normal olarak fabrkadan sıfırlanmış olarak geliyor. Picatinny raya oturttuktan sonra Tüfeğine göre ufak ayarlamalar gerekiyor.

Yukarı-aşağı ayarları üst ayar düğmesinden, Sağ-Sol ayarları yan ayar düğmesinden yapılıyor.

-Vuruş noktasını sağ tarafa almak için yandaki vidayı saatin tersi istikamette
-Vuruş noktasını sol tarafa almak için yandaki vidayı saatin dönüş istikametinde
-Vuruş noktasını üst tarafa almak için yandaki vidayı saatin tersi istikamette
-Vuruş noktasını alt tarafa almak için yandaki düğmeyi saatin dönüş yönü istikamettinde çevirmek gerekiyor

Klik değerleri şöyle: Her bir klik-

25 m de 3 mm
80 m de 10 mm
100 m de 13 mm oynama yaratıyor

Sıfırlama kağıtlarına atış yaparak destekli 3 atış sonrası klik değerleri hesaplanarak kolayca sıfırlamak mümkün. Sıfırlama için Aimpoint sitesinde yazıcınızda basılmaya hazır kağıt modelleri var. Bunun üzerinde de kolayca hesap yapabiliyorsunuz.

http://us.aimpoint.com/support/handling/...our-sight/

http://us.aimpoint.com/fileadmin/user_up...585_A4.pdf

Ben hem Aimpoint PRO nunkini 25 m sıfırlama için yazıcıdan bastırıp kullandım. Hem de Tac87 den aldığım vizishot'u. İkisi de kolayca hesaplatıyor

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-10%2020.30.33_zpsnkomfcla.png]

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-10%2020.31.40_zpso4yrstn3.png]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
MEHMETEMİN73
AIMPOINT MICRO RED DOT SIFIRLAMA

Ekteki videoda Aimpoint için kırmızı nokta işaretleyicinin sıfırlamasının nasıl yapılacağı, ilk üç atış sonrası hedef kağıdı üzerinde hesaplama ve kaç klik ile nasıl ayarlama yapılacağı çok güzel anlatılmış.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
MEHMETEMİN73
İDEAL RED DOT SIFIRLAMA MESAFESİ NE OLMALI?

Red Dot'umu aldığım sıralarda bu forumda kaç metreye sıfırlamam gerektiğini sorduğumda genel olarak 25 m. yanıtını aldım. 12 Gauge fişekler için 25 m. sıfırlandığında balistik eğrisi nedeniyle 100 m de de sıfır olacağı teorik olarak düşünülebilir.

(Tüfeğimi yeni aldığım ve ilk heves atışa gittiğim günlerde poligonda karşılaştığım Remington 870 sahibi (adını sormadığım bir avcı) yeni aldığı red dot'u 70 m. de sıfırlıyordu. Karşılıklı tüfeklerimizle atış yaptığımızda, onun tüfeği ve red dot'u ile güzel atışlar da yapmıştım.)

Sn. XIII ile tüfeklerimizin Red Dotlarını 25 m. için sıfırladık. Atış denemelerimizde 100 m de aşırı düşüş gözlemiştik. Sn. XIII evvelki gün gittiği avda hep alt attığını söyleyince, internet üzerinden yeniden araştırmaya giriştim.

Br sürü forumda bu konuda bir kafa karışıklığı olduğunu 25-50-100 metreye sıfırlama konusunda herkesin bir fikir sahibi olduğunu izledim.

http://www.warriortalk.com/showthread.ph...dot-on-870 sitesinde #8 nolu mesaj http://www.frfrogspad.com/shotgun.htm sitesinden aldıklarını yeniden yorumlamış. Onun üstüne ben de burada bir yorum yazmaya karar verdim.

Genelde Foster slugların 47-51 cm kaval namlu (smooth bore - slug) ile uzun mesafede isabetli olmayacağının düşünüldüğünü, ancak gerçekte isabet olmasına rağmen hedefte penetrasyonun düştüğünü ifade ediyor bu yazıda. 51 cm namlu boyu ve Ghost ring nişangahı olan bir slug da Foster tipi çekirdek ile 75 yarda (68,5 m) ve 100 yarda (91,4 m) sıfırlamalarda hangi mesafede mermi çekirdeğinin ne kadar düşüş yapacağını aşağıdaki tabloda vermiş:

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-13%2007.24.08_zpswbnphatt.png]

Burada göreceğimiz gibi 75 yarda mesafedeki sıfırlamada 0-75 arasında en fazla 1 inch kadar bir değişkenlik olduğu görülüyor. O zaman, benim poligonda gördüğüm kişi 70 m de sıfırlama yaparken doğru bir iş yapıyormuş diye düşündüm.

Genellikle benim okuduğum 25 yarda sıfırlama yazılarının AR türü yivliler için olduğunu da belirtmeliyim.

Çoğunlukla düşüncemiz, slug mermilerin bir havan topu eğrisi çizdiği şeklinde, ancak gerçekte daha düz eğri çizdikleri biliniyor. Aşağıdaki iki şekilde izleyebilirsiniz. Bu çizimlerde mesafeler sıkışık tabloya konunca grafikler öyle görünüp yanıltıyor.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-13%2007.30.21_zpsftenbcl7.png]

Şimdi ilk fırsatta Red dot'umu 70 m. için sıfırlayıp atış sonuçlarımı sizlerle paylaşmayı düşünüyorum. Ustaların bu konuda katkı ve yorumları bilgi zenginliğimizi arttıracaktır.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
MEHMETEMİN73
Alıntı: Genellikle benim okuduğum 25 yarda sıfırlama yazılarının AR türü yivliler için olduğunu da belirtmeliyim.

Sn.Sabri,

İzninizle bu cümleye bir muhalefet şerhi koymak isterim.

5.56X45 mm veya .223 kalibre bir fişeğin çekirdeği, 7.62X51mm veya .308 kalibre bir fişeğin çekirdeğin, yaklaşık 50 m civarında tam bir jiroskopik stabilite ile uçmaya başlar. Bu nedenle bu mesafenin altındaki mesafelere yapılacak sıfırlamalar, çok sıhhatli sıfırlamalar olmayacaktır.

Büyütmeli, ayar tamburalı optik nişangahlarla ile kullandığınız sisteme göre tüfek 100 m veya 100 yardaya sıfırlanır. Çünkü bütün balistik tablolar, hesaplamalar, ayarlar 100 m / 100 yarda mesafe üzerine inşa edilir.

Yivli tüfeği 25 m' ye sıfırlama eskiden sıkça uygulanan ve kaba, ancak pratik bir hesaba dayanan bir ameliyedir. Örneğin mermi yolu ile ilk buluşma noktası 25 m olan, yani 25 m ye sıfırlanmış .308 kalibre bir tüfekten atılan çekirdeğinin mermi yolu, tüfeğe ve fişeğe bağlı olarak nişan hattını tekrar 175-200 m arasında kesecektir. Bu şekilde bir avcı veya avcı eri, 200 m mesafeye kadar ava veya düşmana pratik bir şekilde ölümcül vuruşlar yapabilmektedir.

Bu durumda bu ameliye doğru mudur? Hem doğru, hem değildir. Uygun mudur? Uygundur. Pratik midir? Özellikle mekanik nişangahla, çookk. Wink

Saygılar.

Alıntı

(13-06-2016, 11:02 AM)lupus demiş ki:
Alıntı: Genellikle benim okuduğum 25 yarda sıfırlama yazılarının AR türü yivliler için olduğunu da belirtmeliyim.

Sn.Sabri,

İzninizle bu cümleye bir muhalefet şerhi koymak isterim.

Sayın Lupus,

Yazdıklarımı, daha dikkatli kaleme almam gerektiğini anlıyorum. Yukarıda "AR" değil sadece "yivli" yazsaydım daha doğru olurmuş. Yivliler konusunda söyletiklerinize katılıyorum.

Yivsiz kategorisi için de yorumlarınız beni çok mutlu edecektir

Saygılarımı sunuyorum

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi