Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LEUPOLD Deltapoint Pro Reflex Sight
Xlll .

0.5 moa fark konu değil , önemli olan ışık iliminasyonu . Ortama göre ışık iliminasyonu olmayan hiç bir ürün , gündüz ve özelikle gece kullanıma uygun değildir.
Bu konuda en iyi ürün bence Aimpoint.
Pil ömrü , zor şartlarda dayanım , ışık iliminasyonu , ışık ayarına ani müdehale...

Kısa ve öz olarak domuz avı için tercih ettiğim ekipmanı söyleyeyim .

Benelli M4 ve Aimpoint Ml2 .

Saygılar .

Alıntı

Işık illuminasyonundan kastınız nedir, kusura bakmayın tam olarak anlayamadım? Her ikisinde de ortam ışığına göre ayarlanabilir parlaklıkta kırmız nokta mevcut.

Benim av için kullandığım konfigürasyon Blaser R8 üzeri Blaser saddle mount'lu Aimpoint H1, acaba Deltapoint ya da Trijicon RMR a geçsem mi diye düşünüyorum.

Saygılar

Alıntı

Bence gerek yok .

Işık iliminasyonun dan kastım; her hangi bir noktanın 4 ayar konumu ile müdehale edilebilmesi , veya 11 kademe ile müdahale edilebilmesi .

Bu seçenek size her ortamda av yaptırmaktadır.

Saygılar.

Alıntı

Paylaşımınız için teşekkürler,

Saygılar

Alıntı

(09-06-2016, 09:17 PM)Xlll demiş ki: ... önemli olan ışık iliminasyonu . Ortama göre ışık iliminasyonu olmayan hiç bir ürün , gündüz ve özelikle gece kullanıma uygun değildir.

Leupold'un ışık şiddeti ayarı olmadığını nereden çıkartıyorsunuz?
8 kademe ışık ayarı var.

Eğer Burris Fastfire ile karşılaştırıyorsanız yanlış anlaşılacak şekilde açıklama yapıyorsunuz.

(09-06-2016, 08:15 PM)BekciHursit demiş ki: Bu konudaki Deltapoint ile diğer konudaki Aimpoint'in av yivli tüfek üzerinde kullanımında karşılaştırmasını yapacak olursak birbirlenine karşı ne gibi avantaj ve dezavantajları olacaktır?

Deltapoint Pro, bir reflex sight. Boyutları sadece 4.6 x 3.3 cm. Tabancalarda kullanılmak için optimize edilmiştir. AR sınıfı tüfeklerde ve yivsizlerde de kullanılır. Güzel özelliklerinden biri de arkasına gez takılabilmesi ve mekanik nişangah olarak da kullanılabilmesidir.

İkisi de reddot olarak kullanılsa da Aimpoint ile tam olarak aynı kulvarda değil. Aimpoint kalitesi ve özellikleri ile "reddot"a ismini vermiş bir üründür. Deltapoint biraz farklı. Çok küçük, çok hafif (54g). Örneğin dürbünlü tüfekte, dürbün üzerinde kullanabilirsiniz, yakın menzilde ortaya çıkan hızlı hedeflere anında angajman sağlarsınız. Aimpoint'in Micro'su bile tabanca ve dürbün üzerinde komik derecede büyük durur. Aimpoint'i mekanik nişangahla kullanmak için yükseltilmiş "see-thru" tipi ayak gerekir, ki bu da kullanışlı değil.

Özetle, ikisi aynı işlevi olan fakat farklı platformlarda kendine göre daha uygun kullanımları olan ürünler.

Alıntı

Leupold ile ilgili bir cümlem yok .

"Bu tip red dot lar ",dediğim de ,biri 4 kademe , Sn.Yasinalan'ın kullandığı ürün de belirttiği gibi ışık ayarı beş kademeli .

Bu kademede olan bir ürünün , Yivli veya yivsiz tüfekte bu ışık iliminasyonunun yeterli olamayacağını idda etmekteyim .

8 kademe olduğunu siz şimdi , ilk defa paylaşıyorsunuz ...!

Takıldığım başka bir husus hakkında Sn.Harun size danışmak isterim .

Tactical bir tüfekte veya görev amaçlı kullanılacak bir tabancada , her 4
dk da hareket sensörünün kapattığı red dot harekete geçildiğinde çalışacakmı ?

Saygılar .

Alıntı

(09-06-2016, 10:37 PM)Xlll demiş ki: Takıldığım başka bir husus hakkında Sn.Harun size danışmak isterim .

Tactical bir tüfekte veya görev amaçlı kullanılacak bir tabancada, her 4
dk da hareket sensörünün kapattığı red dot harekete geçildiğinde çalışacak mı?

Yazdığına göre, hareket sensörü, 5 dakika hareketsizlikle uyku moduna geçiyor ve çok küçük harekette bile reddotu devreye sokuyormuş. Eğer sistem kendini kapatacak kadar becerikliyse, yeniden açacak kadar da akıllıdır diye düşünüyorum. Sonuçta hiçbir elektronik veya elektro-optik cihaz tam güvenilir değildir, ne Leupold, ne Aimpoint ne de X marka. Hayatı silaha bağlı profesyöneller için, yedek nişan sistemi olması (mekanik nişangah vs), hatta daha iyisi yedek silahın olması en akıllıcasıdır.

Eski DeltaPoint modeli, bilmediğim (bize bildirilmeyen) nedenlerle üretimden çekildi. Altı-yedi ay sonra daha pahallı ve gelişmiş olduğunu söyledikleri DeltaPoint Pro geldi. Geçen yıl ilk modelden ısmarlamış olmamıza rağmen siparişimiz iptal edildi, "bekleyin 2016 yılbaşında Pro alırsınız" denildi. Ve tabii ki verdikleri tarihte değil ancak iki ay önce hazır oldu. Sonuçta, ben daha elime alıp incelemedim. Sadece yazılanlardan ve kullanım kılavuzundaki bilgilerden cevap verebiliyorum:

Power-Saving Mode (Motion Sensor TechnologyTM)
After the optic has been completely at rest for 5 minutes the sight transfers to sleep mode, thus nearly eliminating all battery drain. Upon any movement of the optic, the system powers up the LED to the last known setting. The unit will flash 10 times before automatic power off. The motion sensor will NOT reactivate the DeltaPoint Pro if it has been turned off manually.

Alıntı

Kullanım kılavuzunda her ne kadar 8 kademeli ışık modundan bahsedilse de 5 kademeli ışık seçeneği mevcut. Ancak kullanım kılavuzunu okurken dikkatimi çeken şey; her iki model için de (Delta ve point) aynı kılavuzun kullanılmış olması. O yüzden Delta modelinde 8 kademeli ışık seçeneği mevcut olabilir.

Red dot çalışırken hareketsizliğe maruz bırakırsanız uyku moduna geçiyor ve kapanıyor. Herhangi bir hareket algıladığında ise tekrar çalışmaya başlıyor. Cihazı kendiniz güç tuşuna basılı tutarak manual olarak kapatırsanız, power tuşuna basmadan çalışmıyor.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın XIII, DP Pro'yu 2 gün boyunca çölde aşırı aydınlıkta ve akşam üzeri alaca karanlığında G19 üzerinde deneme fırsatım oldu. Merak ettiğiniz stand-by konumuna geçtikten sonra, hareketle birlikte yeniden devreye girmesinde bir sıkıntı gözlemlemedim. Ayrıca aşırı aydınlık havada dahi dot'ın parlaklığı gerçekten yeterli seviyedeydi. Akşam üzeri dotu'ın parlaklığının otomatik azaldığını da gördüm. Cihazı 2 aydan fazla bir süre kullanan dostum, genel olarak gayet memnun olduğunu belirtti.

Kullanım kitapçığında 40metreye kadar parallax-free olduğu yazıyordu ki, ağırlıklı olarak 20-25 metreden maksimumda 50metreden yaptığımız atışlarda benim dahi yüzümü kara çıkarmadı.Smile Bana göre tek handikap yağışlı havalarda açık cam ekran üzerine gelecek su damlacıklarının atış keyfinize limon sıkma ihtimalidir...

Sayın bekçihurşit'in sorusuna cevaben, ben de gerek ebadı, gerekse kullanım şekli itibariyle Sn.harun'a katılıyorum ve DP Pro'nun tabanca üzerinde Aimpoint'e göre daha bir uyumlu olduğunu düşünüyorum. IPSC tarzı, hedefe hızlı angaje olunması gereken müsabakalarda veya benzer durumlarda kolluk kuvvetinin profesyonel tabanca kullanımlarında bu tarz "rapid fire" red dot cihazlarının uygun olduğunu düşünüyorum.

Yalnız, gerek dürbünle entegrasyonu, gerekse 90derece köşe dönüş aparatı ile kullanım özelliği gibi hususlar, aimpoint tarzı tübüler red dot cihazlarını AR tarzı yivli veya M4 tarzı yivsiz tüfeklerle "profesyonel" kullanıma daha uygun kılmaktadır. Özellikle Sayın lupus üstadımızın ofis koridorunda aimpoint micro'nun köşelerden görüntü vermeden atış imkanı sunan aparatıyla yaptığımız gözlemden sonra, aimpoint'i kafamda çok daha farklı bir yere (Eotech seviyesinde profesyonel) bir konuma yerleştirdim, bunu da özellikle belirteyim. Ayrıca Sayın lupus'un M2 si üzerinde Aimpoint mikroyu kullanma şansına da sahip oldum, 100-150 metreye kadar mesafelerde benim gibi tüfek acemisi bir atıcıyı bile "havaya sokuyor" Smile

Benim şahsi çıkarımım; DP Pro, Burris, Docter gibi "rapid fire" red dot'lar tabancalar için daha idealken, Aimpoint v.b. tübüler olanlar sanki yivli-yivsiz tüfekler için daha profesyonel ve daha efektif cihazlar...

Bizimkisi işin "fentezisi" tabii. Yani neymiş şu red dot didikleri babından merak gidermece... ister, rapid fire tip olsun, isterse tübüler red dot olsun veya hiç birisi olmasın, arkadaşlar özellikle iki gözü açık atış yapmaya lütfen özen gösterin. Biraz özen ve sıkı çalışma gerektiriyor ama, muharebe tipi mekanik nişangahlarda iki gözü açık çalışıp kendinizi iyi yetiştirirseniz, ne tür red dot kullanırsanız kullanın çok hızlı adapte olabiliyorsunuz.

Son olarak, bu tarz cihazları profesyonel manada kullanan polis ve askerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Atışları keskin olsun. Hepsinin temiz, pak alınlarından öpüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi