Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AV TÜFEKLERİNDE BAKIR KAPLAMA SAÇMA ve TEK KURŞUN
Daha önce de paylaşmıştık ama yeri geldi, tekrar paylaşalım. B&P fişeklerini kaval namlulu Benelli Vinci ve Paradoks namlulu Benelli M1 ile test etmişler, sonuçlar çarpıcı... Smile

Saygılar

Alıntı

(05-06-2016, 07:14 PM)Sabri demiş ki: Değerli TT Forum üyeleri

1 Numaralı mesajda sürtünme katsayılarını incelersiniz, en düşük sürtünme katsayısının TEFLON olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle TEORİK olarak teflon kaplı fişeklerin çok düşük sürtünmeleri nedeniyle daha iyi bir namlu çıkış hızına sahip olacakları, dah düzgün gidecekleri hatta daha uzun mesafeye gidecekleri söylenebilir.

Bu hafta sonu teflon kaplı 12 Ga bir Tek kurşunu test etme imkanı buldum.

Baschieri&Pellagri Black Shock Coated 12 Ga 32 gm 70 mm boyutunda bir fişeği.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-05%2014.53.04_zpsprpxgxpb.png]

Atıştan sonra kovanları kıyamadım topladım. Atılmış haliyle bile ben kaliteliyim diyor.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-05%2015.55.42_zpsqmy2xwg4.png]

Ama en önemlisi iddiaları doğrulayan atış sonuçları. Aşağıdaki resimde 50 m den vuruş sonraki hedefteki çok düzgün girişleri, hatta Brenneke çekirdeğin yiv-set izlerini seçebilirsiniz. Ben 47 cm şoksuz bir slug namlu ile attım. Haftaya uzak atış neticelerimi paylaşacağım. İlk izlenimim düzgün seyirli bir fişek olduğu yönünde. Olumsuz yanı fişek başına 3,75 TL civarı fiyatı

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-05%2018.56.59_zpstagviwum.png]

Saygılar

Sn. Sabri,

İzninizle B&P kurşunlar için bir ekleme yapayım. Pisayada bulunan 32 gr üç B&P nin içinde en yavaşı ve uzak mesafede en çok düşeni Black Shock tur.
Thrill Shock 30 metreye kadar en hızlı ve en fazla enerji taşıyan fişek olmakla beraber -ki bu arkadaşlar diğerlerine göre daha yüksek başınçlı olduğu için daha fazla teper , Big Game fişekleri 30 metreden sonra 80 metreye kadar görece daha hızlı ve daha az düşüşe sahiptir.
Özetle; Black Shock için ödediğiniz kutu başı 7 ila 10 liralık fark sadece namlunun daha temiz kalmasına yarar ama kötü performansla beraber. Uzak mesafe atışı için Big Game daha çok işinize yarayabilir.

Saygılar.

Alıntı

[Resim: 4_zpsljztvmjj.jpeg]

[Resim: 3_zpsdilow3q2.jpeg]

[Resim: 5_zpshl2z1hcr.jpeg]

[Resim: 1_zpsbyfrnbfz.jpeg]

Alıntı

Sayın şekerlioğlu,

Bu fabrika balistik düşme değerleri (trajectory) yanıltıcı.

Nişangah yüksekliği hesaba katılmış ve 50 metreye sıfırlanmış silah için verilmiş. Normalde bir fabrika trajectory değerlerini test namlusundan atıldığı şeklinde vermesi gerekir.

Veriler buna dikkate alarak değerlendirilmelidir.

Alıntı

Bu fişek hakkında küçük bir yorumda ben yapmak isterim .

İsabetliliği yüksek , mantarlaşması yok denecek kadar az , atış için ideal , durducu güç olarak düşünülmemesi gereken bir fişek .

80 kg lık bir domuzun koltuğundan girip diğer taraftan kurşunun ucu çıkmış . Çekirdeği çıkardım , mevcut şeklinde hiç bir değişiklik yoktu .

Bu sebepten dolayıdır ki ,domuzu yaklaşık 300 mt sonra buldum .

Saygılar .

Alıntı

Aslında çok merak etmeme ve istememe rağmen, bugüne kadar hiçbir domuza otopsi yapmak nasip olmadı. Dolayısı ile kurşunun hedef içerisindeki yapısal deformasyon'un nasıl olduğunu gözlemliyemedim. Gualandi tip kurşunlar, foster tiplere nazaran, evet daha bir serttir, ve hızınada bağlı olarak deliciliği fazladır diyebiliriz. Bu nedenle, özellikle yumuşak doku üzerinde, Fosterler gibi mantarlaşma olmasıda beklenmemeli.

Diğer tarafdan, geçmişte ve hali hazırda kullandığım fişekler, çok yüksek oranda Gualandi tip fişekler oldu. Yapmış olduğum avlarda, Kullandığım bu kurşunlarda bugüne kadar karşılaştığım delip geçme olayı, bir elimin parmağını geçmez. Geçmez diyorum, çünki benim net olarak hatırladığım sadece iki vaka var. Bunlardan birisi, yaklaşık 6-7 metre, diğeri ise 35-40 metre civarları idi. Bunların dışında, yine aynı mesafe aralıklarında yapmış olduğum isabetli atışların hiç birinde delip geçme olayı ile karşılaşmadım.

Kanımca, delip geçmede, sadece kurşunun yapısı değil diğer etkenlerde bir hayli önemli rol oynuyor. Bu etkenlerden aklıma gelen olasılıkları sıralayacak olursam, 1. Vuruş noktası. 2. Vuruş açısı. 3. Kurşunun vücud içerisinde izlediği yol. 4.Av'ın fiziksel durumu gibi etkenleri sayabilirim.

Alıntı

5. Kurşunun sertlik derecesi .

Alıntı

(27-05-2016, 03:35 PM)Sabri demiş ki: SORU ŞU:
http://www.outdoorlife.com/answers/guns/...othbore-sh

"YİVLİ TEK KURŞUNLAR (Rifled Slugs) DÜZ NAMLUYU TERKETTİKTEN SONRA UYGUN ŞEKİLDE ETRAFINDA DÖNER Mİ (Spin atar mı) ?"

YANIT : Evet

[Resim: spining%20around_zpsqdsjesfu.png]

Namluyu terk ettikten sonra kanatçıkları aracılığıyla bir okun yaptığı gibi etrafında döner.  Amerikan patent enstitisünün tek kurşunlar (rifled slug) arşivinde US3200751 sayılı patente göre ilk 50 yarda içinde 10.000 RPM devire ulaşırlar.
http://www.google.com/patents/US3200751?hl=tr
yiyli şoklu namlular bunu 40.000 devire çıkarır. Her ikiside kurşunun ucuna bağlı olarak jiroskopik etki ile sola doğru dönerken biraz devir kaybederler. Giro stabilizasyon faktörünü (SG) daha da hesaplarsak (Don Miller'rin dönme kuralına göre) kurşun 50 yardayı geçince SG>1 olur. Supersonik uçuş esnasında kurşun kanatçıklarının ne kadar hava ile karşılaştığı belirsizdir(ters dönme "reverse-spin" etkisi mermi seyrinin bir kısmında mevcuttur)

[Resim: spin%20ratio_zpsncfrnn33.png]

Benim buradan çıkarttığım SONUÇ ŞU:

Benim bilgilerime göre bu sluglar 300-500 devir falan yapabilir diye düşünürken, gerçekte ses üstü hızla çıktıklarında kanatçıkların etkisiyle 10.000 hatta yivli şoklarla 46.000 devire kadar ulaşabiliyormuş. Ancak merminin çapı ve ağırlığı nedeniyle bu çok uzun sürmüyormuş.

Geçen yıl bu konuyu yazmışım.  26 Ocak 2017 de  TAOFLEDERMAUS youtube kanalında yüksek hızlı kamera ile yapılan çekimlerde bu konu kanıtlanmış. Yivli tek kurşun (Rifled slug) namluyu terkettikten sonra kanatçıklara gelen hava basıcıyla Dönme dengesi (spin stability) sağlayacak kadar kendi etraflarında dönüyorlar.
(Not: Yavaş çekim videoda sarı-gri boyalı kısmın yakın mesafede 90 derece dönüşünü izleyebilirsiniz, yine ayni hızda çekilmiş videoda metal paranın dik eksende dönüşü denge sağlıyor para devrilmiyor) İyi seyirler

Saygılarımla

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
lupus, LAMRETOEJ, xeorx, hymer, Oberon, kuzeybuzulu, blacksea, Xlll, Gravis_Pro, PersonalDefence, Gazanfer, heisenberg, cnrabt, alpago, fuat_61, demirkağan, ugurucar57, TULPARR, ismicey, şekerlioğlu, aseyhan
Bazen bir fotoğraf binlerce kelimeye bedeldir... Bu tür video çekimleri ise gerçekten tarifsiz... Teşekkürler.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, kuzeybuzulu, alpago, fuat_61, ugurucar57

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi