Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AV TÜFEKLERİNDE BAKIR KAPLAMA SAÇMA ve TEK KURŞUN
Değerli TTC üyeleri,

Geçenlerde paylaştığım Beretta 1301 Tactical ile 100 m. atış ile ilgili yazımda, atışlarda bakır kaplı tek kurşun MECA X-treme slug ile en iyi sonuçları aldığımı, yüksek isabet oranı elde ettiğimi yazınca bazı sorular gelmeye başladı. "Namluyu çizmez mi?" "Zarar vermez mi?". Meraklı kimliği nedeniyle hemen okumaya başladım. Diğer yerli av ve atıcılık sitelerinde övgü yanısıra, yergiler; ayni tür sorular, pazarlama taktiği iddiaları dile getiriliyordu.

Bakır kaplı saçmaların ilk olarak 1929 yılında ABD de "Lubaloy shot" adıyla Winchester tarafından piyasaya sürüldüğünü öğrendim . O zamanlada belkide tapanın çevresinden gaz sızması nedeniyle saçmaların ısıyla yapışmasını veya saçmaların aşırı dağılmasını önlemek için üretilmişti "Lubaloy shot".  II. dünya savaşından sonra fişek teknolojisindeki ilerlemeler ve kap şeklinde tapaların ortaya çıkması ile sorunlar kısmen çözüldü.

Bakır kaplanmış saçmalar, kurşuna göre biraz daha sertleştikleri için namlu içindeki hareket ve şoklardan geçerken daha az ezilme ve deformasyona uğradıkları için daha düzgün hareket etmektedirler. Saçmaların namlu içindeki hareketinin bir animasyonunu bulamadım. Ancak namluyu terkettikten sonraki hareketleri ile ilgili güzel bir video var:

Bakırın kurşuna göre çelik namlu içinde hareket ederken sürtünmesi daha az olduğu için kaydırıcı etki ile daha uzak mesafelere gidebilmesi mümkündür. Aşağıdaki tabloda değişik malzemelerin çelikle olan sürtünme katsayılarını göstermeye çalıştım:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_30_09_06_01.png]

En yüksek sürtünme yumuşak bir metal olan kurşunda ortaya çıkmaktadır. Bakırın sürtünme katsayısı ise kurşundan yaklaşık 3 kat düşüktür. Diğerlerine de sonra değineceğim.

Kurşun yumuşak, bakır daha sert deyince namlu çizilmez mi sorusuna da cevap vermem gerekiyor. Tabiattaki sertlik derecesi en düşük madde talk, en yüksek sertlik derecesine sahip madde ise 10 sertlik dercesindeki elmas Aşağıdaki tabloda değişik maddelerin sertlik derecelerini görebilirsiniz.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_30_09_06_12.png]

MOHS sertlik derecesine göre çelik bakırdan iki kat daha sert bir malzemedir ve pratik olarak çeliği, hele daha sert çelik alaşımlarından yapılan namluyu çizmeyeceğini düşünüyorum.

Bakır kaplı saçma ve tek kurşunların, daha kaydırgan olması, daha az deforme olmaları nedeniyle daha düzgün seyirleri ve daha uzak mesafelere ulaşmaları değişik yazılarda ifade edilmektedir.

Kanada ve ABD de Çevre kanunları nedeniyle özellikle toksik bir madde olarak kabul edilen kurşunla; ördek, kaz gibi göçmen kuşların vurulması yasaklanmıştır. Bu da fişek üreticilerinin geleneksel kurşun yerine, çelik, tungsten, bizmut veya bunların alaşımları olan saçmalara yönelmesine neden olmuştur. Çelik saçmaların hafifliği balistik sorunlara ve kısa mesafede dağılmalara neden olmaktadır. Bakır ile kaplanmış kurşun ağırlığından kaybetmediği gibi, kurşuna göre daha az deformasyonu ve kaydırıcılığı nedeniyle özellikle 2000 li yıllardan sonra bir çok firma tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Remington özellikle yabani hindi avlarında bakır kaplı kurşunların daha toplu vuruş , daha uzak mesafelerde etkili olduğu reklamları yapmaktadır. Tek kurşunlarda da bakır kaplamalı olanların atıcılık sporunda daha düzgün ve uzak atışlara izin verdiği ifade edilmektedir.

Bazı firmalar değişik fişeklerde tamponlayıcı ve kaydırıcı olarak saçmaların arasını yukarıda listede verdiğim  sürtüme katsayısı az olan kaydırıcı polietilen türevleri kullanmaktadır. En sağ alttaki resimde saçmaların daha düzgün ve toplu çıkışı gösterilmektedir.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_30_09_06_23.png]

Yerli firmalarımızın da bu türden ürünlerinden bu yazıyı yetiştiriken aceleyle bulabildiğim bazılarını aşağıda resimde görebilirsiniz, göremediklerim için özür dilerim. Reklam gibi bir amacım kesinlikle yoktur.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-05-26%2023.43.04_zpslvq8zx3f.png]

Tek kurşunlarda ABD de avda yasak olduğu için sadece atıcılık için kullanılan Teflon kaplı kurşunlarda vardır. Bunun bir örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-05-27%2000.05.45_zpswiqiaqzs.png]

Özetler isem, kurşunun toksik etkisinden uzaklaşmak, yasalarla zorlanan ülkelerde yeni yollar bulmak, daha düzgün, uzak, toplu atışlar için bakır kaplamalı kurşunlar piyasada çoğalmaktadır.

Burada amacım bu tür mühimmatı övmek değil, deneyimli atıcılarla görüş ve bilgi paylaşmaktır. Üstatlardan katkı ve yorum bekliyorum.

Bu arada ben de atışlar yaptıkça deneyimlerimi paylaşmak amacındayım.

Tüm Forum üyelerine saygılar sunarım.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
lenduha, TrCiviltary, FRD, PersonalDefence, Yaşar Engin, Yabgu35
SORU ŞU:
http://www.outdoorlife.com/answers/guns/...othbore-sh

"TEK KURŞUNLAR (Rifled Slugs) DÜZ NAMLUYU TERKETTİKTEN SONRA UYGUN ŞEKİLDE ETRAFINDA DÖNER Mİ (Spin atar mı) ?"

YANIT : Evet

[Resim: spining%20around_zpsqdsjesfu.png]

Namluyu terk ettikten sonra kanatçıkları aracılığıyla bir okun yaptığı gibi etrafında döner.  Amerikan patent enstitisünün tek kurşunlar (rifled slug) arşivinde US3200751 sayılı patente göre ilk 50 yarda içinde 10.000 RPM devire ulaşırlar.
http://www.google.com/patents/US3200751?hl=tr
yiyli namlular bunu 40.000 devire çıkarır. Her ikiside kurşunun ucuna bağlı olarak jiroskopik etki ile sola doğru dönerken biraz devir kaybederler. Giro stabilizasyon faktörünü (SG) daha da hesaplarsak (Don Miller'rin dönme kuralına göre) kurşun 50 yardayı geçince SG>1 olur. Supersonik uçuş esnasında kurşun kanatçıklarının ne kadar hava ile karşılaştığı belirsizdir(ters dönme "reverse-spin" etkisi mermi seyrinin bir kısmında mevcuttur)

[Resim: Ekran_Resmi_2017_02_28_07_38_27.png]

Değerli TTC üyeleri,
Rahmetli olan bir arkadaşım tercüme için aynen şöyle söylerdi:
"Tercüme kadın gibidir; sadık olursa güzel olmaz, güzel olursa sadık olmaz"  Ben bu deyişin kadın kısmına katılmıyorum ama, konuya tam hakim değilseniz tercüme bir sorun.

Benim buradan çıkarttığım SONUÇ ŞU:

Benim bilgilerime göre bu sluglar 300-500 devir falan yapabilir diye düşünürken, gerçekte ses üstü hızla çıktıklarında kanatçıkların etkisiyle 10.000 hatta yivli şoklarla 46.000 devire kadar ulaşabiliyormuş. Ancak merminin çapı ve ağırlığı nedeniyle bu çok uzun sürmüyormuş.

Bu soru benim bilmediğim yerden çıktı. Joker hakkımı kullanmak ve ustalara sormak istiyorum.

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lenduha, FRD, PersonalDefence
Değerli TT Forum üyeleri

1 Numaralı mesajda sürtünme katsayılarını incelersiniz, en düşük sürtünme katsayısının TEFLON olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle TEORİK olarak teflon kaplı fişeklerin çok düşük sürtünmeleri nedeniyle daha iyi bir namlu çıkış hızına sahip olacakları, dah düzgün gidecekleri hatta daha uzun mesafeye gidecekleri söylenebilir.

Bu hafta sonu teflon kaplı 12 Ga bir Tek kurşunu test etme imkanı buldum.

Baschieri&Pellagri Black Shock Coated 12 Ga 32 gm 70 mm boyutunda bir fişeği.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-05%2014.53.04_zpsprpxgxpb.png]

Atıştan sonra kovanları kıyamadım topladım. Atılmış haliyle bile ben kaliteliyim diyor.

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-05%2015.55.42_zpsqmy2xwg4.png]

Ama en önemlisi iddiaları doğrulayan atış sonuçları. Aşağıdaki resimde 50 m den vuruş sonraki hedefteki çok düzgün girişleri, hatta Brenneke çekirdeğin yiv-set izlerini seçebilirsiniz. Ben 47 cm şoksuz bir slug namlu ile attım. Haftaya uzak atış neticelerimi paylaşacağım. İlk izlenimim düzgün seyirli bir fişek olduğu yönünde. Olumsuz yanı fişek başına 3,75 TL civarı fiyatı

[Resim: Ekran%20Resmi%202016-06-05%2018.56.59_zpstagviwum.png]

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, FRD
(27-05-2016, 12:16 AM)Sabri demiş ki: Kanada ve ABD de Çevre kanunları nedeniyle özellikle toksik bir madde olarak kabul edilen kurşunla; ördek, kaz gibi göçmen kuşların vurulması yasaklanmıştır.

Küçük bir irdeleme:

Sularda ağır metal kirliliğine neden olduğu için, kurşun saçmaların sulak alanlarda kullanımı yasaktır.

Sonuç olarak su kuşlarının avında kullanılamıyor diyebiliriz; yazdığınız doğru yere varıyor ama nedenini bilelim. Yakın zamanda bizde de lüzumlu yasaklardan biri olmasını dileyelim, su havzalarımızı kirletmeyelim.

(27-05-2016, 12:16 AM)Sabri demiş ki: Tek kurşunlarda ABD de avda yasak olduğu için sadece atıcılık için kullanılan Teflon kaplı kurşunlarda vardır.

Teflon kaplı tek kurşun ile av yasak, doğru mu anlamışım?
Yoksa tek kurşunun avda kullanılması yasak değil diye biliyorum.

Alıntı

Kurşun maddesinin suyu kirletmesi haricinde, suyun dibini karıştırarak beslenen su kuşlarının hedefe isabet etmeyen bu saçmaları bünyelerine alarak kurşun zehirlenmesine maruz kalıp öldükleri ve dahi bu hayvanları yiyen diğer leşçilerinde aynı zehirlenmeye maruz kaldıklarını anlatan bir belgesel izlemiştim. Ne var ki sene 91 veya 92 ler civarıydı sanırım. Bilgiler geçerliliğini kaybetmiş olabilir.

Alıntı

(05-06-2016, 09:36 PM)harun demiş ki:
(27-05-2016, 12:16 AM)Sabri demiş ki: Tek kurşunlarda ABD de avda yasak olduğu için sadece atıcılık için kullanılan Teflon kaplı kurşunlarda vardır.

Teflon kaplı tek kurşun ile av yasak, doğru mu anlamışım?
Yoksa tek kurşunun avda kullanılması yasak değil diye biliyorum.

Sayın Harun,

Haklısınız, cümleyi devrik kurmuşum " ABD mevzuatında teflon kaplı tek kurşunların avda kullanılması yasak" ama nedenini bilmiyorum.

Kurşun zehirlenmesi uzun süreli ve tehlikeli bir hastalıktır, bir dönem Çin malı oyuncakların kurşun içeren boyaları nedeniyle dünyada çok sayıda çocukta kurşun zehirlenmesi yaşanmıştı. Dünyada bir çok ülke kurşun saçmaları yasaklamaya başladı, onun için yeni arayışlar var.

Saygılarımla

Alıntı

(05-06-2016, 09:57 PM)cnrabt demiş ki: Kurşun maddesinin suyu kirletmesi haricinde, suyun dibini karıştırarak beslenen su kuşlarının hedefe isabet etmeyen bu saçmaları bünyelerine alarak kurşun zehirlenmesine maruz kalıp öldükleri ve dahi bu hayvanları yiyen diğer leşçilerinde aynı zehirlenmeye maruz kaldıklarını anlatan bir belgesel izlemiştim. Ne var ki sene 91 veya 92 ler civarıydı sanırım. Bilgiler geçerliliğini kaybetmiş olabilir.

Tamamen doğru. Geçerliliğini kaybetmediği gibi son 15 senede daha da durum berbatlaşmıştır.

Ben uzun süredir, bizimkiler gibi her türlü atıkla dolu iç denizlerimizden (özellikle Marmara) geldiği için dip balığı bile yemiyorum, yedirmiyorum, gezici balıkları tercih etmeye çalışıyorum.

Alıntı

Söz konusu ABD;dünyada Kyoto protokolünü imzalayan lakin onaylamayan tek ülke olunca,
teflon kaplı tek kurşun kullanımını yasaklamasının çevresel duyarlılıktan öte bir gerekçesi olduğuna inanmak pek güç olmasa gerek.

Alıntı

Sayın Sabri bey, teflon kaplı kurşunun namlu sıvanması ile ilgili bir gözleminiz oldu mu? Ben namlu temizliğinden kaçınmak için olabildiğince sabot kurşunlara yöneldim. Onlarda da, sabottan ayrılamama veya sabotun namlu çıkış hızını kestiği gibi yorumlar var. Eğer bu tipin sıvanması yok ise, fiyat açısından diğer ithal sabotlardan uygun ve sabot olmaması gibi bir avantajı var görünüyor. Saygılar.

Alıntı

(05-06-2016, 11:19 PM)TurkishMauser demiş ki: Sayın Sabri bey, teflon kaplı kurşunun namlu sıvanması ile ilgili bir gözleminiz oldu mu?

Sayın TurkishMauser,

Namlu sıvaması yapmadığı söyleniyor ancak benim bunu söyleyebilmem için yalnız bu kurşunu atmam gerekir, henüz denemedim http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid319502

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi