Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12 Gauge YİVSİZ ile 100 metreye ATIŞ: Balistik, Namlu boyu, Fişek
Değerli forum üyeleri bir önceki videonun devamı olarak şok tüpü olmadan kurşunların hem isabetini hemde hızlarını merak ettiğimden bu videoyu çektim hatsan şokları alttan vidalı olduğu için herhangi bir sorun olmayacağını tahmin ediyordum olmadıda, şoksuz atışlarda isabet kurşun türüne ve tüfeğe göre değişkenlik gösterebiliyor şoklu tüfekler özelinde söylüyorum isabetli tek kurşun atışı için tüfeğinizin kurşunu isabetli attığı şoku bulun yerli şoklar ucuz alın 3-5 tane denemelerinizi yapın isabetli atanı alın diğerlerini ister bayiye iade edin isterse arkadaşlarınıza hediye edin,720 p tavsiye edilir iyi seyirler.
Saygılarımla.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
harun, tirendaz, BuROcK, demirci57, waltherslv, Sabri, Demirhisar, fuat_61, yyildiz, Yasin06, Zemre10, Kostok, wubıh, pasa_7676, ErhanG
Bugün Rabbim bereketini esirgemedi şükürler olsun,sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışı akşama dek sürdü, bende bu anı ilerde hatırlamak için modifiye edip doldurduğum v1.5= 1550 fps olan stokta son kalan bir gualandi 4 tapalı fosteri yaktım, 720 p tavsiye edilir iyi seyirler.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
yyildiz, ilbay, red, lenduha, Yasin06, Demirhisar, BuROcK, Zemre10, Gauge12, marlinspike, Kostok, wubıh, al-me, xf7er, LAMRETOEJ, pasa_7676, Alphawolf, kuti, ErhanG
Değerli forumdaşlarım,

Forumumuzda sayın Splendes yavaş çekim videolarını çok başarılı bir şekilde elde ediyor. Böylelikle yivsiz tek kurşunların davranış özelliklerini, piyasadaki yivsiz tek kurşunların niteliklerini çok daha iyi anlamamız mümkün oluyor.
https://www.youtube.com/channel/UCneznfrmwSBK_Xqzlael5fQ

Cep telefonu ile 240 fp yavaş çekim hızında ve kamerasına 16X50 dürbün ekleyerek başarılı sonuçlar alıyor. Adeta yerli ve milli Taofledermaus. Ben de 240 fp hızda görüntülenemeyen bazı özellikleri test etmek için NTSC modunda 960 fps hıza sahip RX100 Mark ıv telefonumu kaybedince, geçenlerde yine Sony RX0 ii mini kamerasını almıştım. Aynı zamanda Sn. harun'un bayram özel indirimlerinden Prochrono Digital kronograf bilgisayar arayüzü bağlantı kablosunu TAC87 den alıp uzun süredir kullanmamıştım. Fırsat bulunca bunları test etmeye karar verdim.

[Resim: Prochrono-interface.jpg]

Atış alanında düzeni kurup çalışmaya başladım:

[Resim: Ekran-Resmi-2020-08-22-08-24-56.png]

Öncelikle Prochrono digital ara yüzü kablosundan söz edeyim. Gelen kutudaki CD de Windows programı var, sitesine giderek aradığımda, Mac için yazılımını buldum ve yükledim. Kablonun bağlantısı çok kolay, bir ucunu kronoya diğer USB ucunu bilgisayara takmak yetiyor. 

[Resim: Whats-App-Image-2020-08-21-at-18-26-03.jpg]

İlk atışta sürpriz yaşadım. Hoş bir hatun sesi, hem de Türkçe olarak okuma değerini size sesli olarak söylüyor. Ayrıca yarattığınız set içinde hızları grafik olarak size sunuyor. Diğer marifetlerini henüz keşfedemedim ama çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Sn. harun'a bu imkanı sağladığı için teşekkür ederim.

RX0 ii yi denemek için öncesinde bir internet sitesindeki videodan ön ayarları yapmıştım. Çok karmaşık ve profesyonel düzeyde ayarları var. Yavaş çekim HFR modunda NTSC olarak 240-480 ve 960 fp yavaş çekim hızları mevcut (PAL 250-500 ve 1000 fp). Ancak kayıt için 480 ve 960 fp hızlarda zaman öncelikli 4 saniye, kalite öncelikli 2 saniye çekim süreniz var. Tek başınıza çalışırsanız bu süre konusu sıkıntı.

Tek kurşunların yavaş çekimi için kamera önüne bir dürbün eklemek gerekiyor. Elimde Çin malı bir 16x monoküler, bir de 20-60x Heider mini teleskop var. Kameraya uydurabilmek için bunlara bağlantı eki yapmam gerekti. Ancak RX0 ii nin kibrit kutusunun yarısı büyüklüğünde ekranı ile ilk denememde netlik konusunda pek başarılı olduğumu söyleyemeyeceğim. Ayrıca Heider de alan derinliği sorunu yaşadım. Belki yeni bir optik bulmam gerekecek. Ayrıca kamera ayarları konusunda da deneyim kazanmam gerekiyor.

Daha kolay görüntü yakalamak için arkalarına teflon kuyruk ekleyip, 1/4 ünü kırmızı boya ile işaretlediği  Foster ve Brenneke türü kurşunları subsonik değerlerde doldurdum.

[Resim: Whats-App-Image-2020-08-16-at-17-07-09.jpg]

16x dürbün ve 480 fp yavaş çekim hızında yakaladığım görüntü şöyle:

960 fp hızda 20x büyütme ile yakaladığım görüntü, odaklama sorunu ve dürbünün alan derinliği nedeniyle kötü bir sonuç elde ettim. Ama kırmızı boyasından Brenneke'in takla attığını görüntülemişim:

Videodan aldığım bir kare de kurşunu görüntülemem mümkün oldu:

[Resim: Ekran-Resmi-2020-08-21-16-34-41.png]

Biraz uğraşırsam, optik, netlik sorunlarını halledersem iyi görüntüler yakalayabileceğimi düşünüyorum. Kameranın 2-4 saniye çekim süresine karşılık 2-3 dakika görüntüyü kayıt süresi var. Bu da atışları aralıklı yapmaya neden oluyor. Kameranı pilini 5 atışta bitirince mecburen çalışmaya son verdim. 

Saygılar

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
1905sss, Heat, axoy68, marlinspike, Bariss, Alphawolf, alone61, m16a2, al-me, sem, yyildiz, alpago, Red Kit, acillues2, ErhanG, blacksea, tirendaz, Tellioglu, lenduha, Demirhisar
Bu gün RX0 II kameram ile 960 fp çekim hızında bazı denemelerim oldu. Her ne kadar yavaş çekim videosu konusunda çok başarılı arkadaşımız sn. Splendes'ten bazı bilgiler almış olsam yüksek yavaş çekim hızlarında da bazı sorunlar yaşadım.
  • Kamerayı arkama aldığım için atış esnasındaki duman görüntüyü kapattı
  • Namlu hattıdan yukarıda konumlandırdığım için mermi seyrinin ancak son kısımlarını görüntüleyebildim
  • Netlik sorununu henüz tam çözemedim

Herhalde deneye yanıla, doğruyu buluruz.

Bu günkü görüntülerden birinde (mesafe 50 metre, büyütme 40x, kamera çekim hızı 960 fps) tapasından ayrılan bir Foster kurşunun danseder gibi hareketlerini görüntülemişim. 30" de tapa yukarı doğru giderken, kurşun taklalar atarak sola doğru seyrediyor (39. saniyeden sonra) :

Bir diğer karede 1405 fps namlu çıkış hızında bir Gualandi tek kurşunun hedefe giderken kendi etrafında, oldukça da hızlı dönüşünü görüntülemişim (mesafe 50 metre, büyütme 25x, kamera çekim hızı 960 fps):

Gualandi'nin tapasının arkasına koyduğum kırmızı renkli işaret görünmüyor. Görünse devir sayısını hesaplamam mümkün olacak. Bu konuda çalışıyorum. Yakında bu konu ile bağlantılı yivsiz tek kurşunlarla ilgili ezber bozacak bir yazı yazmayı planlıyorum.

Yavaş çekim konusunda gelişme sağladığımda sizlerle paylaşacağım.

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
lenduha, aseyhan, Heat, Tellioglu, Alphawolf, al-me
Sn Sabri, çekim yaptığınız kamera dürbünün optik ekseni ile tam çakışmamış veya göz kurtarma (eye relief) mesafesi tam olmamış gibi. Sanırım kendiniz bir aparat uydurmuştunuz bu iş için ama eğer Denemekten yorulursanız ?Scope cam holder? diye aratın çin sitelerinde vs bu iş için çok da masraflı olmayan hazır aparatlar var. Telefon ile havalı tüfekte bir süre kullandım ayarlandığında bu yaşadığınız parlama vb sorunlar olmuyordu kayıtlarda. Elinizdeki kameranın boyutlarına uygun bir hazır aparat bulursanız işiniz kolaylaşır.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(28-08-2020, 09:30 PM)aseyhan demiş ki:  çekim yaptığınız kamera dürbünün optik ekseni ile tam çakışmamış veya göz kurtarma (eye relief) mesafesi tam olmamış gibi. 

Sayın aseyhan,

[Resim: image.jpg]

3x2 cm ekran boyunda gözümüz teleskop gibi olursa mümkün, ama benim gözlükle bile bu boy ekranda sorunum oluyor. Öneriniz için teşekkür ederim, üzerinde çalışacağım

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
aseyhan, lenduha

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi