Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
12 Gauge YİVSİZ ile 100 metreye ATIŞ: Balistik, Namlu boyu, Fişek
(02-12-2018, 09:51 PM)Ktenology demiş ki: Sayın Sabri, sayenizde yivsiz tüfeklerin neler yapabileceğini ve yivsiz tüfekler ile neler yapılabileceğini öğrenmiş oldum. Bu öğrendiklerimden ve hayalimden gaz alarak 50-100-120 M hedef atışları için yarı otomatik (DMR tipi)  ve dürbün arayışlarına başladım umarım en kısa sürede konunuza faydalı olabilecek duruma gelirim. Hevesle yeni deneyimlerinizi bekliyorum.

Sayın Ktenelogy,

Övgünüz için teşekkür ederim. 30 Mart ve 27 Ekimde iki kez bel ameliyatı oldum. Son ameliyatımdan önce sol bacağımda ciddi bir güç kaybı oluştu. Bu nedenle bir süredir sahalardan uzaktayım.

1050-1600 fps arasında namlu çıkış hızındaki yivsiz tekkurşunlar, yaptığım testlerde de görüldüğü gibi ciddi transsonik etkilenme yaşadıklarından isabetleri belli mesafeler altında düşük. Bu nedenle bu hız aralığındaki fişeklerle yivsiz tüfekte söylediğiniz mesafelerde dürbün kullanımı anlamsız oluyor. Yivsiz için bence sofistike bir dürbüne gerek yok. Geri tepmeye dayansın yeterli. Söylediğiniz mesafelerde 2 MOA reddot ile de keskin değil ama isabetli atışlar yapabilirsiniz.

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
yyildiz, Ktenology, 1905sss, tirendaz, ERDAL, ThePulchra
Sayın Sabri,

En kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz umarım çok geçmiş olsun.

20 Ga arayışlarım devam etmekle birlikte şuan elimde bulunan Ersüs .410 ile testleri gerçekleştirmeyi düşünüyorum, dürbün istememin bir diğer sebebi ise yivsiz de beni tatmin edemezse PCP tüfeğimde kullanmak için aslında. Ufak bir araştırma sonucu hem yivsizler de hemde PCP tüfeğimde kullanabileceğim Hawke markasının VANTAGE 3-9×40 AO MIL DOT IR (Model:14 225) ürününü istek listeme ekledim ilk fırsatta satın alıp testlere başlayacağım.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
(03-12-2018, 11:50 AM)Ktenology demiş ki: Ufak bir araştırma sonucu hem yivsizler de hemde PCP tüfeğimde kullanabileceğim Hawke markasının VANTAGE 3-9×40 AO MIL DOT IR (Model:14 225) ürününü istek listeme ekledim ilk fırsatta satın alıp testlere başlayacağım.

Ben de sizin ufak araştırmanıza katkıda bulunayım:

PCP ile yivsiz dürbününü aynı kategoride değerlendiremezsiniz. Hatta nisbeten düşük kaliteli yivli dürbünü bile yivsizde kullanılmamalıdır. Yivsizlerin tepmesi aşağı yukarı memlekette kullanabileceğiniz tüm yivlilerden daha fazladır. Yivsizde kullanılacak dürbün ve reddotların yivsiz (shotgun) için üretilmiş olmaları gerekir. Aksi taktirde, dürbünün veya reddotun sıfır tutmaması, mekanizma dağıtması sorunlarına hazırlıklı olun.

Yivsizde Hawke kesinlikle liste dışı tutulması gereken bir markadır. PCP için sorunsuz olsa da, küçük kalibreli yivlilerde bile Hawke kullanıp dağıtan, bizden uygun dürbün alan çok müşterimiz oldu. (Aslında biz Hawke'yi çok severiz Wink  ) Yivsiz için uygun dürbün almaya bütçeniz yeterli değilse bile, en azından değişken büyütmeli yerine sabit büyütmeli bir dürbün seçin (3-9x40 yerine 9x40 gibi). Böylece mekanizmanın en önemli iki arıza kaleminden birini elersiniz.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Xlll, Ktenology, Sabri, Kara45, 1905sss, yyildiz, husrev, tirendaz, ERDAL, wubıh, ThePulchra
Sayın Harun,

Üretici firma Waterproof, Shockproof, Nitrogen purged. All calibre rated. olarak nitelendirmiş ürünü bende bunun üzerine firma ile iletişime geçip 12 Ga dahil mi gibi bir soru sordum şuan daha cevap gelmedi fakat yazdıklarınızdan sonra kafam karıştı açıkcası.

Alıntı

Düzenleme; Firmanın cevabı '' The Vantage series of our riflescopes are our entry range of scopes and so not best suited to the heavier recoil of a 12ga. We'd sooner recommend something from our Endurance series which are made to withstand much higher recoil energies '' Kısaca Vangate serisi ürünler 12 Ga için uygun değildir bu seri yerine Endurance serisini tavsiye ederiz diyorlar.

Sayın Harun'un dediği gibi sanırım yivsizler için en mantıklı dürbün Core SX 2-7x32SGR BDC Shotgun Scope ve benzeri amaçla üretilen dürbünler olacaktır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
(03-12-2018, 03:22 PM)Ktenology demiş ki: Düzenleme; Firmanın cevabı '' The Vantage series of our riflescopes are our entry range of scopes and so not best suited to the heavier recoil of a 12ga. We'd sooner recommend something from our Endurance series which are made to withstand much higher recoil energies '' Kısaca Vangate serisi ürünler 12 Ga için uygun değildir bu seri yerine Endurance serisini tavsiye ederiz diyorlar.

Sayın Harun'un dediği gibi sanırım yivsizler için en mantıklı dürbün Core SX 2-7x32SGR BDC Shotgun Scope ve benzeri amaçla üretilen dürbünler olacaktır.

Verdiğiniz örnek üründe shotgun için BDC (Bullet Drop Compensation) neye göre hesaplanmış, bilemedim. Yerli piyasada sorarsanız, hepsine "yivsize olur abi" yanıtını alırsınız. Yabancılar ise 12 Ga tepmesine daha temkinli yaklaşırlar.  Çok kolay değildir yivsiz dürbünü bulmak, çünkü genelde kullanım alanı dar, tercih edilmez; buna göre de seçenek azdır. 

Bizde de bu amaçla ithal edilmiş ürünler var:

Weaver daha hesaplı:

https://tac87.com/urun/4044-yivsiz-tufek...7639766666

Eğer bütçenize uyarsa Leupold'u da değerlendirebilirsiniz, daha kaliteli bir dürbün.

https://tac87.com/urun/ultimate-slam-3-9...0688789664

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ktenology, tirendaz
Merhaba sayın Büyüklerim ve değerli arkadaşlar forumda fazla atış çalışması videosu göremedim açıkça nasıl karşılanır diye tereddüt ederek değişik zamanlarda yaptığım bir kaç 100 metre atış videosunu paylaşıyorum konu açamayınca en uygun yerin burası olduğunu düşündüm Saygıdeğer Hocam bağışlasın beni,eleştiriye açığım 720 p tavsiye edilir iyi seyirler efendim.
Fişekler kendi dolumum geco 27 g. v1.5=1600 fps

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
ilksurfer, demasoni, MEHMETEMİN73, kuti, red, XXAHMETXX, Ahmet Özalp, Kıraç Ata, Yasin06, wubıh, Sabri, mimaslan, yyildiz, kut4, Cem1964, alone61, sem, tirendaz, ThePulchra, DoganSW, demirci57, Surmene
(11-02-2019, 08:15 PM)splendes demiş ki: Fişekler kendi dolumum geco 27 g. v1.5=1600 fps

Sayın splendes,

Sizi içtenlikle kutlarım. İlk önce, elinizdeki yavaş yanışlı, bizim elde etmekte zorlandığımız barutla, 1600 fps namlu çıkış hızında ve bu hız nedeniyle 100-110 metrelerde transsonik olmayan, (artık bilinen bir gerçek, Foster çekirdek ile elde ettiğiniz jiroskobik stabilitenin de yardımıyla) kendi dolumlarınızla bu mesafede net vuruş sağladığınız için. Üstelik de şerit bant ve arpacıklı bir tüfekle.

İkincisi, uyguladığınız yavaş çekim tekniği ile bu fişeklerin gidişini görünür hale getirdiğiniz için kutlarım.  Çalışmalarınızı ve atıcılık yeteneğinizi hayranlıkla izlediğimi bilmenizi isterim.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
splendes

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi