Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bersa Jenerasyonları
Aşağıda, ilk jenerasyon Bersa'ların örneklerini görüyorsunuz.
.22 LR kaliberede Model 60 ve .32 ACP kalibrede Model 84;

[Resim: bersa60xb2.jpg]

[Resim: bersa84aqe8.jpg]

Aşağıda Model 84'ün yerini alan 844'ü görüyorsunuz.
1974'den, 1983'e kadar üretilmiştir.
Model 84 ve 884, Bersa'nın ikinci nesil silahlarının birer örneğidir.
Model 884'deayrı bir icra yayı mili olmayıp, icra yayı namlu çevresindedir.
Şarjör emniyeti eklenen silahın sürgüsüne de ayrıca horoz irtibatını kesen bir emniyet yerleştirilmiştir.

[Resim: bersa884vd0.jpg]

[Resim: bersa884bns4.jpg]

[Resim: bersa884ait7.jpg]

Aşağıdaki resimde, sürgü altında yerleşmiş, ayrı bir parça '' TAKE DOWN LACTH '' olan sökme mandalını görüyorsunuz.
En alttaki şemada da, yuvarlak içerisindeki '' 27 '' no lu parçadır.
Bu mandal yukarı doğru bastırılarak, sürgünün daha geriye gitmesi sağlanıyor.
Müteakiben de sürgü Walther PP'ye benzer bir şekilde yukarı kaldırılarak önden alınıyor.

[Resim: bersa884ccm6.jpg]

[Resim: bersa884day6.jpg]

Alıntı

Aşağıda Bersa'nın üçüncü nesil tabancalarının bir örneği olan Model 383'ü görüyorsunuz.
Artık sağ tarafa ayrı bir sökme mandalı eklendiği görülüyor. Bu sökme mandalı aşağıya indirelerek, aynı CZ Vzor 50 / 70'lerdeki gibi sürgü daha geriye getirilerek, yine yukarı kaldırılarak gövdeden kurtarılıyor.

[Resim: bersa383bnb9.jpg]

[Resim: bersa383acb5.jpg]

Alıntı

Aşağıda dördüncü nesil Bersa'ların bir örneğini görüyorsunuz.
En önemli değişiklik artık '' Dabıl Aşkın '' olayına girilmiş olması, Cool .
Sökme takma işlemi aynı 3 ncü jenerasyon gibi.
Emniyet sistemi tekrar sürgüye taşınmış.
Tetiği bloke eden emniyetin yerine de şarjör mandalı gelmiş.

[Resim: bersa383da1uy3.jpg]

[Resim: bersa383da2pw1.jpg]

Alıntı

Aşağıda beşinci nesil Bersa'ların bir örneğini görüyorsunuz.
Son fişekten sürgüyü yakalayan manevela içeriye taşınmış.
Artık çift sıralı şarjör opsiyonu da sunulmaya başlanmış.
Sahra sökümü hala 4 ncü nesil gibi.

[Resim: bersa5azr4.jpg]

[Resim: bersa5bcd1.jpg]

Alıntı

1994 'den itibaren ise artık Thunder Serisi olarak adlandırılan silahları üretmektedir.
Aşağıda .22 LR' den, .380 ACP' ye kadar modelleri olan Thunder Serisi örneklerini görüyorsunuz;

[Resim: thunder1ax1.jpg]

[Resim: thunder2cw4.jpg]

Aşağıda da 9x19 mm den, .45 ACP ye kadar modelleri olan,
Model 90'ın devamı olan Thunder'ları görüyorsunuz;

[Resim: thunder3ry8.jpg]

[Resim: thunder4lt4.jpg]

[Resim: thunder5uy1.jpg]

Alıntı

sayın lupus fabrika uretime devam ediyormu

Alıntı

Sn.wolf, Bersa halen üretime devam etmekte olup, özellikle Kuzey Amerika pazarına hatırı sayılır miktarda silahı, hem de herhangi bir firmanın gölgesi altında faaliyet gösteren fasoncu olarak değil, direk kendi adı ile satıyor.

Alıntı

Sayın lupus ;
Bir kaç günlük evrak koşuşturması sonucu (kendim emniyet personeli olmama rağmen yoruldum, silah almak isteyen sivil vatandaşımıza Allah sabır ve maddi güç versin) emekli bir emniyet müdürümüzden çok cuzi bir miktar karşılığı genel olarak iyi durumda gözüken 22 LR çapında Bersa mod64 tabancayı almış bulunmaktayım.Tabanca 1996 yılında ruhsatlandırılmış.Forumda mod 64 hakkında bir bilgi bulamadım.Kısacası kendi çapımda yaptığım araştırmalar da sonuçsuz kaldıSmileFotoğraf atmaya becerebilirsem atacağım.Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Saygılar

Alıntı

Bersa marka 22 LR çapındaki mod 64 tabancam 1996 yılında Ordu Donatım tarafından zor alım sonucu ruhsatlandırılmış.Benim double atışlarıma(!) dayanamayıp atış sırasında icra mili ve yayını fırlatıp tam da anlayamadığım bir sebepten dolayı tam anlamıyla dağıldı.Silahı incelediğimde her hangi bir kırıma rastlamadım.Yalnız icra yayı muhtemelen ömrünü tamamladı ve ilk aldığım zaman kontrol ettiğimde her hangi bir sıkıntı gözükmezken şimdi ise fotodaki gibi bir hale geldi.Yeni bir icra yayı sorunu çözer kanaatindeyim.Yalnız 22 Lr çapındaki bir tabancaya tüm araştırmalarıma rağmen hangi basınçtaki yayı alacağımı bulamadım.Bersa'nın sitesine mail atıp sordum.1 hafta geçti cevap alamadım.Sayın forum üyelerinin yardımlarını bekliyorum.Saygılar

[URL=http://s1308.photobucket.com/user/dimitrikopulo/media/811a9ee2-da06-4fec-8866-3700f361144f_zpsz8eho4ir.jpg.html][Resim: 811a9ee2-da06-4fec-8866-3700f361144f_zpsz8eho4ir.jpg]

Alıntı

Sayın dimitrikopulo,

Thunder22 olarak arama yapmayı deneyin: http://www.bersa.com.ar/manuales/M-cast-...22y226.pdf

Paylaştığınız fotoğrafa bakılırsa, irca yayı ve mili 7.65 Star'ın parçalarına oldukça benzer görünüyor. Üstad daha iyi bilir ama, sanki yerli 7.65 klonların irca yayları ile probleminizi çözebilirsiniz gibi geldi bana.

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi