Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni tüfeğim; ATA ARMS SP SPORTER!
Hayırlı olsun Sn. ThePulchra.

Güzel günlerde, bol isabetli atışlar dilerim.

Sağlıcakla.

Alıntı

Çok yakışıklı duruyor çok .. Bayıldım hatlarına, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı

(18-05-2016, 08:22 PM)ThePulchra demiş ki:
(18-05-2016, 02:27 PM)TrCiviltary demiş ki: Hayırlı olsun Sn. Pulchra,

Yanak yüksekliği ayarlanabilir dipçik, faydalı bulduğum bir özellik. Umarım diğer ölçülerde size uymuştur. Açı ayar pullarının takılabileceği birleşim yeri yok galiba.

Saygılarımla.

Sağolun Sn TrCiviltary
Yanak yüksekliği ayarlanabilir oluşu en büyük tercih sebebim. Kutu içerisinden şoklarla birlikte 3 adet de açı ayar pulu çıktı. Fakat yoğunluktan henüz tam inceleyemedim. Nereye ve nasıl takılıyor öğrenmeye çalışacağım.

Saygılar.

Yakacıkta Cüneyt abimiz var, size, tüfeğin size en uygun şekilde ayarlanması için yardımcı olacaktır. Ölmez sağ kalırsak ben bu Pazar sabahtan akşam üstüne kadar poligonda olacağım, görüşmek dileğiyle...

Alıntı

Sn. gaul
Tüfeğin ayarlanması konusunda yardımcı olacak birisinin olması çok iyi. Fakat ben bu Pazar İstanbul dışında olacağım. Tüfeği de henüz ruhsata işletemedim. Emniyetin sitesinden e-randevu almak mucize. Haftaya aksilik olmaz da işletirsem ve müsait olursak haberleşelim.

Alıntı

Sn. ThePulchra,

Siz nerede oturuyorsunuz ve hangi şubeye gidiyorsunuz bilmiyorum ama Üsküdar'da o randevuya hiç bakmadılar bu güne kadar. Bence ilk fırsatta şubenize uğrayın, yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Haftaya Cumartesi yine ölmez sağ kalırsam Fuardayım Big Grin Ama pazar görüşebiliriz.

Alıntı

Ben de İstanbul dışı araçlı seyahatten ölmez de sağ kalarak dönebilirsem Perşembe veya Cuma günü fuarda olacağım. :] Öneriniz üzerine haftaya randevu alamasam dahi Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gidip şansımı deneyeceğim. Umarım ruhsata işlerler ve haftaya Pazar tüfeği deneyebiliriz.
Bu arada bir düzeltme : Dipçik açı ayar pulu 4 adet çıktı. Önceki mesajımda 3 adet yazmıştım. Şokların bulunduğu kutuda 1 tanesi şokların altında kalmış.

Alıntı

Fuarda bu tüfeğin şoklarının bulunduğu kutudan çıkan pulların ne işe yaradıklarını öğrenmek için Ata Arms standındaki arkadaşlara danıştım. Yükseklik ayarı için olduğu bilgisini aldım. Ayrıca salon girişindeki Ata Arms'ın ahşap dipçik ve el kundaklarının yapım aşamasındaki hallerinin sergilendiği bölüme yönlendirildim. Oradaki bir arkadaş kolumun ölçüsünü aldı. Skeet atıcılığına başlayacağımı, daha önce hiç süperpoze kullanmadığımı belirttim. Oradaki bir süperpozeyi omuzlamamı istedi. Omuzladığımda bandın en uç kısmını ve arpacığı görmem gerektiğini söyledi. Ben ise bandın çok daha gerisini görüyordum. Duruşumu inceledikten sonra tüfeğimin dipçiğinin 2-2.5 cm kısaltılmasının gerekebileceğini söyledi. Bana adres ve telefon bilgilerinin yazılı olduğu bir kart verdiler. 2 hafta sonra tüfeğimle beraber Ümraniye'deki fabrikaya gitmemi istediler. Orada ölçümlerin yapılıp dipçiğin bana göre ayarlanacağını söylediler. Umarım en doğru biçimde ayarlanır.

Alıntı

Sayın ThePulchra,

Skeet konusunda çok kısıtlı bir bilgim var, çoğuda "abiler" ile muhabbet ederken kulağıma çalınanlar. Ancak sınırlı da olsa bilgim dahilinde uyarmak benim görevim. Skeet'de farklı atış stilleri var ve bu stillere göre "görmeniz gereken bant miktarı" değişebilir. Kimi skeetçilerin hemen arpacığın arkasına 5-7 cmlik bir beyaz bir bant sardığını görürsünüz. Bu size dipçik ustasının söylediği şekilde atanlar için geçerli. Ancak daha farklı atanlar da var. Şöyle ki, Türkiye'nin şu anda müsabık olan sayılı Skeetçilerinden Cüneyt Karakuş abimiz, "komple bant görerek" attığını söylüyor. Skeet müsabakalarını izliyorsanız, aynı istasyonda farklı atıcıların farklı vücut pozisyonları ile durduğunu görürsünüz. Ayrıca tüfeği yüzlemeleri de farklı farklı.

Şahsi fikrim tüfeğinizde kalıcı bir tadilata girişmeden önce bir süre mevcut hali ile atış yapın. Biraz tekniğe alıştıktan sonra bu işlere girişin derim. Yine Türkiye'nin atış konusunda duayenlerinden ve bu işlerin mühendisliğini de çok iyi bilen Bekir abimiz "kulağımı çekerek", "Oğlum, 25'de 20'yi görmeden tüfek, 23'ü görmeden de benle bir daha fişek konuşma" dedi. En kötü tüfek, en kötü fişek kombinasyonu ile en az 20 sayı alamadan, yani atış tekniğinizi tam olarak oturtamadan bu işlere girişmeyin derim.

Karar tabii ki sizin...

Alıntı

Atış = Tüfek + Fişek + E...

İşi bilenlerin hepsi en etkili değişkeninin E... olduğu konusunda mutabık. Smile

Alıntı

(30-05-2016, 11:07 PM)ThePulchra demiş ki: Fuarda bu tüfeğin şoklarının bulunduğu kutudan çıkan pulların ne işe yaradıklarını öğrenmek için Ata Arms standındaki arkadaşlara danıştım.

Skeet atıcılığına başlayacağımı, daha önce hiç süperpoze kullanmadığımı belirttim.

Sayın ThePulchra,

Sanırım dipçik ayar pulu ve tetik çekme mesafesi üzerine bu forumda daha önce yazışmıştık.

Ustaların yanında bana söz düşmez ama, ustalara sormadan önce ilgileneceğiniz konu ile ilgili çok, ama çok okumanızı, araştırmanızı naçizane öneririm.

Bu arada Lupus ustaya saygılarımı sunarım "E..." faktörü bence de en önemlisi Wink

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi