Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış amaçlı modifiye etmek için yerli tabanca arıyorum?
Öncelikle herkese hayırlı forumlar diliyorum,forumdaki ilk mesajım.
Uzun süredir forumu dikkatlice takip ediyorum ,
Güncel olarak gündemimdeki bir konu olduğu için ilk mesajımı buraya attım,umarım yanlış anlaşılmam.

Bir süredir tamamen keyif amaçlı , poligonda ve atış alanında kullanılacak , modifikasyona uygun bir tabanca almayı düşünüyorum , tabiri caiz ise silahın ana parçaları da dahil olmak üzere , her tarafı ile oynamayı ve bulabildiğim her tür mermiyi de atmayı düşündüğümden , mümkün mertebe ithal bir ürüne yüksek meblağlar harcadıktan sonra olası bir durumda silahı mundar etmek ve yeni parça ithalatına ait bürokrasi ile de uğraşmak istemiyorum.

Bu sebepten ötürü konuya uygun yerli bir alternatif arayışındayım , Yerli üretimlerin dayanımları hakkında çeşitli bilgiler olsa da , benim güncel üretim yerli modellerin atım adetleri ve dayanımları hakkında pek fazla bilgim yok , malum yerli firmalarımızın işçilik ve malzeme konusundaki standartları maalesef her zaman istenilen verimi sağlayamıyor , dolayısı ile son durum ne şekilde bilemiyorum.

Dediğim gibi tabancayı yoğun olarak kullanmayı düşündüğümden ve ana parçalar üzerinde'de modifikasyon planlarım olduğu için , seçeceğim modelin en azından 15-20 bin adet atıma kadar ana parçalarda kırım yaşatmaması önemli.
(tabi mevcut ise)

Karışıklık olmaması için liste halinde yapmayı düşündüğüm değişiklikleri aşağıda sıraladım;

*Kullanım amacına uygun gez ve arpacık yuvalarının açılması.
*Tetik/horoz - tetik kolu/yayı ve tulumbasının custom olarak değişimi.
*Bunlara ait çalışma yüzeylerinin cilalanması.
*Mümkün olan en hafif ve en az boşluğa sahip tek hareketli tetik karakteristiğinin stabil olarak sağlanması.
*Yakışıklılıktan ziyade uzun vadede yıpranmayı gizlemesi amacıyla mat krom kaplama.(elzem değil)
*Kabze sırtı ve diğer kavrama bölgelerine yapılıcak checkering(bu durum biraz ustalık istediğinden bunun yerine talon benzeri bantlarda kullanılabilir.)
*Kızak yakalama,şarjör butonu ve emniyet mandalının cnc imal pratik versiyonları ile tamamen değiştirilmesi.
*Mümkün olur ise beavertail kuyruk eklenmesi.
*Toleransları biraz daha daraltmak amacı ile mümkün olur ise yüzük değişimi.
*İrca mili , yayı değişimi ve buna uygun buffer kullanımı.
*Tabancanın elden geçtikten sonraki son haline uyumlu kabze kapakları.

Modifikasyon için düşündüğüm modeller;

-Canik- p120
-Zigana 14
-Canik S-120
-Armalite Ar-24

Çelik gövdeli Canik modellerinin yüksek atım adetlerine ulaştığını okudum ve duydum yalnız , poligonlardaki kullanımlarında her zaman aynı sonucu vermediğini ve zaman zaman 5-6 bin adet civarlarına gelmeden ana parça kırımları yaşandığını da gördüm.
Hal böyle olunca modellerin dayanımlarına ait güncel standartlar ile alakalı net bir bilgim yok, yurt dışına ithal edilen modellerin , müşteri kitlesi de genellikle bu modelleri bütçe için tercih eden kullanıcılardan oluştuğundan , internet üzerinde bahsi geçen modellere ait yüksek atım adetlerine sorunsuzca ulaşıldığına dair herhangi bir geri bildirime de rastlayamadım.
Hal böyle olunca iş biraz içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Mümkün mertebe becerebilirsem derli toplu ve eli yüzü düzgün bir silah ortaya çıkartmayı planladığımdan Zigana 14, diğer modellere göre biraz daha ağır basıyor.
Model hakkında tek bildiğim ise fabrikanın belirttiği üzere parçalarının birebir olarak orjinal Hp serisi ile uyumlu üretildiği,bunun dışında dayanım ve genel performans ile alakalı hiçbir kayda değer bilgiye ulaşamadım.
Sonuç olarak,
Eğer mümkünatı var ise bunlar kadar olmasada benzer birşeyler yapma umudum var;

https://www.youtube.com/watch?v=luUkvUk5....be&t=6m4s

https://www.youtube.com/watch?time_conti...-n-2u3ww00

Yada en azından bu şekilde;

http://www.nighthawkcustom.com/pistols/b...g-hi-power

Zigana 14 ve Canik modelleri veya mümkünatı olan diğer yerli ürünler yelpazesinde öneriye açığım,(1911 hariç)
Sarsılmaz'ın Profesyonel modeli biraz işe yarar görünse de firmanın üretim mantalitesinden ötürü üretmiş oldukları herşeye temkinli yaklaşmakta fayda var diye düşünüyorum.

Ar-24 modelini Amerika'ya satamadıktan sonra en sonunda iç pazara sunmuşlar, tabiki bu tabancanın zamanında Amerikan marketine yollanılan ürünler ile aynı kalitede olup olmadığını bilmiyorum ve Tanfoglio üretimi bazı parçaların uyumlu olma ihtimali olsada tam anlamı ile custom parçalar ile kalıcı olarak modifikasyona ne kadar uygun olur net bir fikrim yok.
Olası bir problemde de kendileri ile yüzgöz olmayada açıkçası pek niyetli değilim
Haliyle Sarsılmaz ürünleri şu aşamada biraz uzak ihtimal.

Öte yandan aslında pek fazla uğraşmayıp Tp9 Sf veya Match namlulu Sfx modellerinden birini alıp mümkünatı var ise Apex tetik kiti montajlayıp birde Talon grip ekleyip çokta fazla kurcalamayım diye düşünmedim değil ama ortalıkta bahsi geçen 50 küsur binlik atım adetleri ile alakalı herhangi gerçek bir kullanıcı raporunada rastlamadığımdan hali hazırda 10 yıldır üretilen çelik gövdeli modeller ile hızlı revize yesede henüz yeni sayılıcak bir platform arasında net bir karar vermek zor olduğundan bu konuda da muallaktayım.

Benim ricam bilgisi olan arkadaşların bana yardımcı olması,oluru var ise ne şekilde olabileceği hakkında fikir beyan etmeleri veyahut ülke şartlarına göre fazla hayal kurdu isem beni uyarmalarıdır.

Umarım yanlış anlaşılmam,

Saygılar.
Atilla.

Alıntı

Sn Triggernazi,

Ben sizin durumunuzda olsam 1911 klonlarından paslanmaz çelik olanlara bakardım. Ancak alıp memnun kalan var mı araştırmak kaydı ile.

Canik p120 serisi atıcılığa uygun bir tabanca diye sunuldu ama kullanınca tam bir fecaat gibi geldi bana tetik karakteri yüzünden. Atış tabancası haline getirmek isteyen bir dostum en son satacaktı. Sonra ne oldu bilmiyorum. Zig14 zaten tasarımı sebebi ile çok keyifli bir atış tabancası olamayacaktır diye düşünüyorum. Armalite hakkında yorum yapamam. Geriye s120 kalıyor ama beklenen kondisyonu size sunar mı ona da yorum yapamıyorum. Bir ihtimal diyelim. Bence 2. El bir cz size harika bir atış tabancası olabilir. Sizi üzmez yormaz.

Saygılarımla

Alıntı

Hayırlısı olsun sayın Triggernazi. Bulabileceğiniz tek tip mühimmat hepimizin malumu olacak o konuda hayal kırıklığı yaşamamanızı dilerim.

Zig 14 ün sabit harp tipi nişangahını değiştirmek için sürgüyü bayağı traşlatıcak ve oyduracaksınız anlaşılan. Bir de kunduz kuyruğu için gövdeye parça eklenecek...

Yüzük değişimi... İşte bu beni düşündürüyor. Bununla alakalı hiç bir bilgim yok. Bu başlık sebep olmuş olsun, memlekette yapılan örnek var mıdır, yapılmışsa atışa somut etkisi olmuş mudur? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Bütün bunlar yurt içinde düzgünce yapılır ve Nighthawk custom benzeri birşeyler ortaya çıkar,dayanıklı da olursa tüm HP severler için iyi bir haber olur.

İşi yerli, ithal mevzusuna vurmadan eğer uygun bir mk3 alınır ve işe bununla başlanırsa en azından sabit nişangahın dönüşüm işini risksiz olarak halletmiş olursunuz. Sonuçta o da bir maliyet tutacak ve istediğiniz gibi olmama riski var.

Bahtınız açık olsun.

Alıntı

Sn. Turkmenoglu, Dediğiniz gibi 1911 klonu alıp onun üzerinde çalışmayıda düşündüm, yanlız Tisaş üretmiş olduğu gövde ve kapak takımında
Simetri ayarını bile düzgün bir şekilde tutturamayacak halde üretim yaptığından vazgeçtim.
Döküm gövde içerisindeki kalan boşluk payları , kabze konturunun gerçek 1911'ler ile alakasız oluşu ,
namlu hariç ana parçalardaki özensizlikten ötürü biraz uzak ihtimal.

Güncel üretimlerde bunlar bir standarta bağlandı ise, 9 minimetre bir model düşünebilirim.

Girsan'ın 1911'leri biraz daha düzgün görünsede onlarında yapmış olduğu 1911 modelleri ile alakalı hiçbir kayda değer geri bildirim olmadığından ,
oda biraz kumar gibi görünüyor.
Aslı astarı hakkında bilgi edinebilirsem Tisas yerine Girsan düşünebilirim.

Aklıma taşınmamış ve kullanılmamış 2. el temiz bir Cz 75 veya Mk3 bulup almak geliyor açıkçası ama onlarda da bir yanlışlık yapıp mundar etme durumunda silahı kaldırıp çöpe atmak gerektiğinden henüz karar veremedim.
Yerlide bu işin oluru yoksa sanırım dediğiniz şekilde yapmak gerekicek.

Sn. Cnrabt , Heine tipi bir nişangah takmayı düşünüyorum , duvarı iğne yuvasına makul bir pay kalıcak kadar traşlatıp montajını yapabilirim diye umuyorum , kunduz kuyruğu içinse kaynakla ekleme yapmak gerekicek.

Browning konusunda uzman seviyesinde çok detaylı bilgim olmadığı için yüzük konusunda net bir bilgim yok ,
Canik'lerin yüzükleri kırılabildiğinden mümkün ise en azından orjinal Cz yüzüğü ile değiştirebilirim, kapak takımı uç kısmına müdahale ederek 1911 modellerindeki gibi tam boy irca milli yay ve
Yüzük takılsada, bununda farklı kalibredeki namluların kullanımı için olduğunu biliyorum, toleransa ne kadar katkıda olur biraz araştırmak lazım.
Öte yandan toleransa avantajı olsada, yerli malzeme üzerinde bu kadar oynamayı kaldırırmı ve buna değicek sonuçlar elde edilirmi buda muallak , o yüzden yüzük elzem değil.
En kötü ihtimalle ebatları aynı ise orjinal Cz 75 yüzüğü kullanabilirim.

Hiçbiri ile uğraşmayıp match namlu takıldığı iddia edilen Tp9'un yeni çıkan Sfx modelini alıp birkaç ufak değişiklikle
kullanmayıda düşündüm,en azından üzerinde gelen gez ve arpacık makul görünüyor, değilsede değiştirmek için tadilata gerek yok ve opsiyonlar mevcut, yanlız onlarında yüksek atım adetlerindeki mekanik güvenilirlikleri ile alakalı herhangi bir bilgi yok.
Ayrıca tetik kolları geometrileri benzer olsada Apex PPQ kitinin takılıp takılmayacağını denemeden öğrenmek zor.

Burdaki İthal tabanca ile alakalı tek çekincem olurda bir şekilde elimizde patlatırsak , namlu ve kapak takımı için 6 ay süren ithalat izinleriyle uğraşmak istememem.
Anlayacağınız üzere durum bu şekilde , bir karara varmadan evvel biraz daha bilgi edinmek gerekicek gibi görünüyor.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Triggernazi, eğer Canik düşünüyorsanız yapmanız gerekenler Sn.Kanuni tarafından aşağıdaki linkte anlatılmıştı. Tetik ve sear değişmediği sürece CZ tadı yok bilginize.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13231

Saygılar.

Alıntı

Herkese merhabalar forumda yeniyim bu yüzden sürç i lisan edersem affola belki yanlış yere yazıyorum fakat yeni konu açamadığım için affınıza sığınarak merakımı gidermeye çalışmak istiyorum. İpsc yarışmalarında kullanılan silahlara uzun zamandır merakım var ınfinity,tanfoglio gibi markalara baktım fakat bunlar biraz hayal gibi. Sorum su:nasıl böle bir silah alabiliriz ve ya tek tek bütün parçaları düzenleyip browning,canik,sarsılmaz gibi silahları (namlu,tetik sürgü,icra mili ve yayı) değiştirilip bu hale getirebilir miyiz? Yeterli performans alabiliriyiz? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Alıntı

(13-09-2017, 02:11 AM)can1can5 demiş ki: Herkese merhabalar forumda yeniyim bu yüzden sürç i lisan edersem affola belki yanlış yere yazıyorum fakat yeni konu açamadığım için affınıza sığınarak merakımı gidermeye çalışmak istiyorum. İpsc yarışmalarında kullanılan silahlara uzun zamandır merakım var ınfinity,tanfoglio gibi markalara baktım fakat bunlar biraz hayal gibi. Sorum su:nasıl böle bir silah alabiliriz ve ya tek tek bütün parçaları düzenleyip browning,canik,sarsılmaz gibi silahları (namlu,tetik sürgü,icra mili ve yayı) değiştirilip bu hale getirebilir miyiz? Yeterli performans alabiliriyiz? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER
ALETLER HAKKINDA YÖNETMELİK

Silahlarda yapılacak tamir ve değişiklikler
Madde 70 - (Değişik: 16/11/1992 - 92/3721 K.)
Ruhsatlı silahlara sahip olanlar, aşağıda belirtilen şartlar çerçevesinde bu silahlarını tamir ettirebilirler.

a) (Değişik: 2/12/1999 - 99/13749 K.)
Ruhsata bağlanarak tescil edilmiş tabanca, yivli ve yivsiz tüfekler üzerinde yapılacak basit tamirat, boyama, işleme ve dürbün montajı gibi işlemler izne tabi değildir. Ancak tabanca ve yivli tüfeklerin ana ve balistik önemi haiz parçaları olan namlu, sürgü, çerçeve, çıkarıcı, tırnak ateşleme iğnesi ve mekanizma başı üzerinde yapılması istenilen tamir veya tadilat için, silah tamir yeri açma ruhsatı bulunan tamirci tarafından bu hususla ilgili düzenlenmiş raporla birlikte valiliğe müracaat edilir. Valilik bu müracaatı silahla birlikte ilgili Kriminal Polis/Jandarma Laboratuvarına gönderir. Buradan alınacak rapora istinaden valilikçe tamir veya tadilat izni verilebilir.

b) (Değişik: 25/10/2000 - 2000/1550 K.)
Silahların parça değişikliği gerektiren tamiratlarında yukarıdaki bentte belirtildiği şekilde sözkonusu silahlara ait ana parçaların yurt dışından temini Bakanlığın iznine tabidir. Seri numarasının bulunduğu ana parçalar üzerinde yapılması gerekli görülen değişiklik, kayıtlı bulunan seri numarası değiştirilen yeni parça üzerine ilgili Kriminal Polis Laboratuarında işlenerek kayıtlara geçmesi sağlanır.

(Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/3.5.911779.pdf)

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi