Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stoeger Cougar 8000F, 2.600 Atım Sonrası Ceracote Kaplama İşlemi
(27-04-2016, 09:36 PM)Yasin ALAN demiş ki: Bünyamin usta, Cougar' ın gövde üzerindeki seri numaranın çok sığ olması sebebiyle, kafasını uzanca bir süre kaşımıştı. Ancak fotoğraflarda görünen o ki, güzel bir iş çıkarmış.

Geri bildirimlerinizi bekliyoruz Sn. demirci57. Smile

Güle güle eskitiniz.

Saygılar.

"Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyunuz" gibi yazılara bir çare neden düşünmemiş Big Grin Madem yaptınız bir iş tam olsaydı. Gereksiz yazıları da sildirse idiniz daha yakışıklı olmaz mıydı acaba Smile (Tabii ki tamamen silah sahibinin tercihi geçerlidir, benimki sadece aklımdan geçen bir fikir)

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın turion64, Sayın Oberon, iyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim. İnanın çıplak gözle incelendiğinde fotoğraflarda görünenden çok daha şık, çok daha diri duruyor. Allah her silah severin gönlüne göre versin.

Sayın Yasin Alan, hatırlarsanız silahı kendisine bırakmaya gittiğimizde Bünyamin bey sürgüdeki değil ama, alüminyum gövde üzerindeki seri numaralarının kaybolma riski olduğunu belirtmişti.Açıkçası, silahı kaplatmadan evvel benim de Ceracote kaplama ile ilgili tek endişem buydu, ama işin enteresan tarafı kaplamadan sonra gövde üzerindeki lazer serigrafi ile kazınmış numaralar daha net okunur ve daha belirgin oldu. Eminim ki bunda işini titizlikle yapan Bünyamin beyin işçiliği ana sebeptir. Buradan ilgilenen dostlara belirtelim, Ceracote kaplamada silah üzerindeki yazıların kaybolması silinmesi gibi bir risk yokmuş.

Sayın ErDiNi78, silahın üzerinde sağ tarafında yazan "gereksiz" yazılarla ilgili olarak size tamamen katılmakla beraber, bir gün gelir de silahın kullanma kitapçığını kaybedersem, üzerinden okurum, aleti o şekilde çalıştırırım diye düşündüm Smile Efendim o yazılara müdahale etmememizin asıl gerekçesi silahın orijinal fabrika çıkışındaki görüntüsünü muhafaza etmekti. Yoksa ileride silahı satarken "abi bu silahla 1 şarjör bile mermi atılmadı" diyerek nasıl kaptırabilirdim? Smile Öyle değil mi?

Günün bomba sorusu silahı kullanan Sayın Borz'dan gelmiş! İşte ben de günün birinde bana bu sorunun sorulmasını bekliyordum! Neden mi? Arkadaş bütün tecrübeli Cougar kullanıcıları bu silahın siyahını satın almayı tercih ederken, taktik kullanımı, estetik dayanımı v.b. gerekçelerle Sayın Ortaç ve Sayın lupus dahil tüm ustalar silahın siyahını tavsiye ederken, bu forumu okumuş yutmuş biri olarak neden gittin bu rengini aldın? Öncelikle Sayın Borz'un sorusunu cevaplayayım; silahı Bünyamin beye bıraktığımda 2 parçasını yanımda geri götürdüm; namlu ve irca mili-yay setini. Yani namlu üzerinde hiç bir işlem yapılmadı. 2.600 atımdan sonra da Cougar'ın namlusu aynen ilk günkü gibi duruyor. Ne bir iz, ne bir çizik, ne de bir leke...

Yaptığım iş itibarıyle bu silahın sürgü ve gövdesi üzerindeki elektrostatik toz boya, eloksal kaplama ve dahi lazer serigrafi cihazı dahil her türlü araç ve gereç elimin altında bulunmakla birlikte, silahın müdahale edemeyeceğim tek parçası namlusudur. Silahımı seçerken, tüm ikaz ve yakın arkadaşlarımdan gelen "düğüncü müsün birader?" tenkitlerine rağmen gri renkli olanını tercih etmemin tek sebebi silahın namlusudur. Cougarların siyah renkli olanlarının namluları 4140 dövme çelik malzemeden meneviş kaplamalı olarak İtalya Beretta'dan gelirken, gri renkli olanları 316 kalite dövme paslanmaz çelik, atım yatağı üzeri 5-7 mikron, namlu içerisi 10-12 mikron krom kaplama olarak yine Beretta'dan gelmekte. Bu bilgiyi İtalya Brescia'daki Beretta fanatiği bir dostum vasıtasıyla İtalya'dan, ve Stoger'in İstanbul fabrikasına giderek imalattaki arkadaşlarla görüşerek teyid ettikten sonra silahımı satın aldım. Hasılı kelam, aslında silahın grisini değil, namlunun paslanmazını tercih ettim. Nasıl olsa bir gün silahı siyaha çeviririm, ama namluyu değiştiremem diyerek böyle bir tercih yaptım. Ömrümüz vaki olur, bütçemiz de yeterse yaptığım tercihin doğruluğunu sahada teyid etme şansını yakalarım. Öngörüm odur ki, paslanmaz bulaşık teli benzeri bir malzemeyle temizleme hatasına düşsem dahi bu namlunun sadece krom kaplaması çizilebilir, ama paslanmaz çelik namlu uzun yıllar bizim kahrımızı çeker. Bu arada yine belirteyim namlu temizliğinde sadece plastik veya prinç kullanalım arkadaşlar. Özetle Sayın Borz, namlu ilk günkü haliyle durmakta.

İlgi alaka ve iyi niyetli temennileriniz için çok teşekkür ederim Sayın asuspc. Deneyip göreceğiz ama, öngörüm odur ki, eldeki imkanlar dahilinde dayanımı en yüksek kaplama Cerakote'dir, ben de bu sebeple bunu tercih ettim.

İleride buradan sizlerle bilgi paylaşmaya devam edeceğim. Allah hepimizin gönlüne göre versin. Glock'tan sonra Cougar'ı da kapkara yaptık, olduk tamamen Dark Side Smile

Selamlar, Saygılarımla

Alıntı

Hayırlı olsun sn. Demirci57.

Gayet yakışıklı olmuş, vahşi kediden parsa dönüşmesi, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

Saygılar...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı

Allah razı olsun Sayın NigDeli,

Kısmetse cumartesi günü gidip poligonda deneyeceğim, göreceğiz bakalım; vahşi kedi mi, yoksa titrek kedi yavrusu mu oldu? Smile

Saygılarımla

Alıntı

(27-04-2016, 09:47 PM)vgun demiş ki: Sn. demirci57, çok güzel olmuş güle güle kullanın. Ben de 25 Nisan tarihi itibarı ile Cougar'ımla 5. yılımı doldurdum (maaşallah diyorum kendisine Smile). Bu aralar bakıp bakıp kozmetik sorunlarına nasıl çözüm bulsam diye düşünüyordum. Bu fotoğrafları görünce çok sevindim Smile

Beni bu belaya siz attınız Sayın vgun Smile Allah size Cougar'ınızla nice nice 5 yıllar yaşamayı ve bol bol taşıma harcı ödemeyi nasib eylesin. Smile
Çok selamlar efendim.

Saygılarımla

Alıntı

Sn.Demirci57,

O gün geldi,o soru soruldu Wink

İşin latifesi bir yana,2600 atım adedi bir namluyu değerlendirmek için elbet referans değer değil. İstanbul'da,yanlış hatırlamıyorsam Princess poligonda +80.000 atışı görmüş bir 8000 f hizmete devam ediyordu.O namlu bir kıssas olabilirdi bizim için.
Bu noktada sorulması gereken ikinci soru,4140 dövme-meneviş kaplama namlu ve 316 dövme-paslanmaz çeliğin (belli mikron değerlerindeki krom kaplamalar dahil),hangi açıdan gerçek manada birbirinden ayrıştığı ya da tercih sebebi olduğu.Kullanılan malzeme farklılığı hangi noktada ne gibi bir değer sağlar?

Ben de üç haneli rakamlara tekamül eden atım sayısına ulaşmakla beraber belirttiğiniz gibi henüz namlumda belirgin bir hataya rastlamadım. Aslında bu konu Cougar için yapılan fiyat/fayda yaklaşımının ne kadar doğru olduğunu yeniden ortaya koyuyor sanırım.

[Resim: 06a763f4c201955506c80e06083fef1c.jpg]

"Daima savaşacak kadar genç, ölecek kadar yaşlıyız."

Alıntı

Sn Demirci57,

Cougar'ınız ilk günkü gibi olmuş... Güzel günlerde kullanın.

Alıntı

Ağız tadıyla eskitin Sn. Demirci57.

Saygılar.

Alıntı

Sn.Demirci57

Kazasız, belasız eskitin, güzel olmuş. Yıpranınca bende benim Cougar'a yaptırayım.
Saygılar

Alıntı

Sayın zucchero, Sayın mlm, Sayın judasdsc,

İyi dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim. Kazasız belasız hep beraber İnşaAllah.

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi