Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BERETTA 1301 TACTICAL!
(24-06-2017, 11:12 PM)lenduha demiş ki:
(24-06-2017, 06:27 PM)Yaşar Engin demiş ki: Sayın Sabri bey, Sayın forumdaşlar,

... Forumdan takip ettiğim üzere, yerli bazı firmalaraın fişeklerinin namlu ve piston üzerinde fazla sıvaşma yaptığını tespit ettim. Benim ilk atışlar için aldığım fişeklerden aman kullanmayın dediğiniz tipler var ise lütfen bildiriniz. Kurşun sıvaması yapmayan marka ve tipleri kullanmak istiyorum.

Sn Yaşar Engin,

Beretta'nızı iyi günlerde kullanın. Mutlaka daha iyi yahut kötü seçimler vardır. Ancak başınızı ağrıtmayacak ve atışlar dışında başkaca sorunlarla sizi uğraştırmayacak bir seçim yaptığınıza sizi temin ederim.

Şimdiye dek yaptığım atışlarda hep yerli fişek kullandım. Belki bu nedenle namluda kurşun sıvaşması, pistonda kurşun toplaşması durumlarını fazlaca yaşıyorum. Ancak marka verin derseniz Sterling'de bariz daha fazla yaşadığım bu durumu Yavaşçalar'da daha az yaşıyorum. Elbette ithal fişek kullanmak da bir seçim. Ancak ben tercihimi aynı maliyet ile daha fazla fişek atmaktan yana kullanıyorum.

Bahsettiğiniz parçadaki tek lastik conta, pistonun girdiği yuva içinde kendine ait bir kanal içinde gömülü halde bulunuyor (57). Farketmek güç. Pistonun dış kısımda sadece bir adet -kenarı tırtıklı- segman bulunuyor (5). Bunun dışında ikinci bir halka/segman hele hele lastik conta yok.

Saygılarımla.

*Beretta 1301 (Tactical) şematik parça listesi: http://www.brownells.com/schematics/Bere...d1064.aspx
Sayın Lenduha, 

İyi temnnileriniz için teşekkür ederim. Ben pistonun üzerindeki oringin 2 adet olduğunu yazmıştım, yanılmışım. O-ring, üst tarafında biri tırtıllı olmak üzere 2 adet çıkıntısı olmasına rağmen tek parçadır. Cevabınız için teşekkürler.
Saygılarımla,
[Resim: image.jpg]

free image hosting

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
(25-06-2017, 04:18 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Sayın Yaşar Engin,
Bir Beretta 1301 sahibi olarak tüfeğiniizin hayırlı olmasını dilerim.
Sayın Lenduha sorunuzu cevaplamış. Ben de lastik o-ring'i piston yuvasının içini silerken bilmeden yerinden çıkarttığım zaman ilk defa gördüm. Daha sonra o-ring'i hiç yerinden çıkarmadım ve silerken zedelememeye  dikkat ettim. Bu bölgenin yağlanmaması gerekiyor. Kurşun ve Barut kalıntılarını temizleyen bir solvent kullanıyorum. O-ring dışında kalan yerleri, pistonu vs. Bakır fırça, namluyu  harbi  ile temizliyorum. Gerçi Sayın Gunman'den öğrendiğime göre Beretta bu pistonun (BLINK SYSTEM) el sürülmeden 10.000 atış yapabileceğini söylüyormuş ama ben her atıştan sonra  temizlemeyi tercih ediyorum. Kalıntıların uzun süre temizlenmemesi korozyona zemin hazırlayabilir.
Beretta 1301 Tek Kurşun atmaya uygun bir namluya sahip. Tabi bu tip Kaval namlu aynı zamanda diğer her tür fişeği de atabilir. Yerli Tek Kurşun markalarının incelemelerini forumda aratarak bulabilirsiniz. Bunlar Foster tipi yivli , Brenneke tipi yivli ve birleşik tapalı, Gualandi tipi çift yivli topaç formunda birleşik tapalı ve Misket tipinde olabilir.  Genel olarak Misket tipi Kurşunların en az sıvaştığı fakat diğerlerine nazaran daha isabetsiz olduğu Sayın Aseyhan tarafından önceden forumda belirtilmişti. Belki 1 atışınızda Misket tipi bir fişek kullanıp sıvaşmayı azaltabilirsiniz. 30-40 mt gibi mesafelerde İsabet oranının çok etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Misket bulamazsanız, yivli tip bir fişek kullanmanızı tavsye ederim. Av yapmayacaksanız, hedef çalışmak için Tek kurşun 28gm uygundur. Gualandi bence en çok sıvaşan kurşun. Forumda okuduklarım yüzünden YAF'tan başka marka almadım. Diğerlerinden deneme amaçlı 10'ar tane aldım. Tek söyleyeceğim  hemen hepsinin top gibi patladığı ve 3-5 atıştan sonra ağrı sızı yaptığıdır. Bildiğiniz gibi Kargo ile fişek yollanmıyor, yani bizzat alınacak, heryerde de her fişek bulunmuyor.  

Saygılar

Sayın Ahmet Özalp bey,

İyi temennileriniz için teşekkür ederim.

Fişek secimi için siz sayın forumdaşların tecrübelerinden faydalanarak bir tip tespit etmek istiyorum. 28 gr. tek kurşun en iyi tercih olarak gözüküyor. Marka konusunda,  yerli ve ithal birer marka belirleyip ihtiyaca göre onlardan devam etmek gerekir diye düşünüyorum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Alıntı

(25-06-2017, 09:09 AM)Yaşar Engin demiş ki: Sizin tüfekte contanın , piston yuvası içinde olduğunu belirtmişsiniz, piston üzerinde conta için yer açılmış contanın orada olması gerektiğini düşünüyorum, sizin tüfekte piston  yuvasından çıkartılırken conta sıyrılıp yuva içinde kalmış olabilir. Conta olmadan kullanmanın ne tür zararı olur, tüfeği kullanmak için terettüt etmekteyim.

Sn. Yaşar Engin,

Brownell's de yedek parça olarak mevcut, Sn. Lenduha ve Sn.Ahmet Özalp'te de varmış, Aşağıdaki incelemede resimlere bakarsanız böyle bir conta piston yatağının dibinde gömülü olarak görünüyor, sizin resimlerinizde de aynısı var. Bunun dışında piston başı üzerinde ayrı bir conta zaten yok. Benim tüfeğimde yok ve 6000 atışı sorunsuz tamamladı.

http://www.thetruthaboutguns.com/2014/09...l-shotgun/

[Resim: Ekran_Resmi_2017_06_25_10_13_19.png]

Aşağıdaki "Temel Bakım" videosunda böyle bir contadan söz edilmiyor, sadece piston kılıfının yağlanmaması gerektiğini söylüyor

Tüfeğinizde bik eksiklik veya sorun bence yok, güvenle atış yapabilirsiniz

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Yaşar Engin, Ahmet Özalp, lenduha, Gazanfer, Dr.Oz, 1905sss
Gaz pistonu yuvasınında oringin olmaması bir miktar gaz kaçağına sebebiyet verecektir. Çok hafif dolular harici bir problem yaratmaz. Hatta bizdeki speedy sluglar gibi imansız patlayan fişekler kullanırken daha iyi bile olabilir Smile Oringin orjinanilin olmasına gerek yok, kumpas ile kalınlık ve çap ölçüsü alınıp, sanayiden aynı ölçülerde, ısıya, basınca ve kimyasala dayanıklı olan; Viton oring temin edilerek takılabilir.
Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
kaan han, Yaşar Engin, Xlll, Gazanfer
(25-06-2017, 09:59 AM)Sabri demiş ki: [quote='Yaşar Engin' pid='341115' dateline='1498370988']
Sizin tüfekte contanın
[/quote

Sn. Yaşar Engin,

Aşağıdaki "Temel Bakım" videosunda böyle bir contadan söz edilmiyor, sadece piston kılıfının yağlanmaması gerektiğini söylüyor

Tüfeğinizde bik eksiklik veya sorun bence yok, güvenle atış yapabilirsiniz

Saygılar

Sayın Sabri bey,

Temel bakım videosu' nda pistonun üzerindeki kurum bağlamış siyah kısmı muhtemelen conta zannettim. Bu konuda,  acemiliğim ile sizleri vaktinizi aldığım için bağışlayın. İlginiz ve değerli paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Alıntı

(25-06-2017, 11:12 AM)Kara45 demiş ki: Gaz pistonu yuvasınında oringin olmaması bir miktar gaz kaçağına sebebiyet verecektir. Çok hafif dolular harici bir problem yaratmaz. Hatta bizdeki speedy sluglar gibi imansız patlayan fişekler kullanırken daha iyi bile olabilir Smile  Oringin orjinanilin olmasına gerek yok, kumpas ile kalınlık ve çap ölçüsü alınıp, sanayiden aynı ölçülerde, ısıya, basınca ve kimyasala dayanıklı olan; Viton oring temin edilerek takılabilir.
Saygılarımla.

Sayın Kara45,

Piston yuvası iç kısımda gömülü oring tüfekte mevcut. Ben piston dışında siyah bir oring olduğunu düşünerek siz sayın forumdaşların bu konuda gereksiz bir şekilde vaktini aldım. İlginiz ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Haftasonu, poligonun açılış saati 8:30 civarlarında atışlara başlamış olmamıza karşın aşırı sıcak nedeni ile 10:00 gibi atışları bitirmek durumunda kaldık. Ara vermeden yaptığımız atışlarda haliyle namlu da ısındı, ancak bir sıkıntısını görmedik.

Atışları YAF Speedy Slug (29 g), Sterlig Palla (34 g), Zuper Extra Palla (34 g), Meca 9'lu şevrotin ve YAF Double Action ile icra ettik.

Diğer tüm atışlardan farklı olarak ilk defa YAF Speedy Slug ve Zuper Extra Palla'nın tüm kovan ağızları yırtıldı yahut parçalandı. Sterling tek kurşunlarda ve tek kurşun dışındaki diğer fişeklerde ise bu durum yaşanmadı:

[Resim: 2017-07-09_09-28-00.jpg]

Aşırı sıcağın, barut tipinin, yahut -sökümde farkettiğimiz- yukarıda sözü edilen piston içi contanın yerinden oynamış olmasının bunda etkisi olabilir mi, sıcaktan kaçarken o kısmını pek tartışamadık. Bu durum atış kalitesini ne kadar etkiler orası ayrı bir konu. 

Diğer taraftan özellikle kabus gibi namlu kurşun sıvaşması nedeni ile daha önceden burun kıvırdığımız Sterlig'lerle "bunlara kaldık" hatıra fotosu da çekmeyi ihmal etmedik Smile

[Resim: 2017-07-09_09-28-17.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, ThePulchra, 1905sss, heisenberg, Yaşar Engin, defender45acp
Sayın lenduha,

YAF speedy sluglarda yaşanan soruna Maxam marka kartuşlarda, kendi dolumlarımda da yaşadım, malzeme kötü, ayrıca gualandilerin iki kanadı bunu yırtıyor.

Sıvaşma meselesine gelince, Sterling'lerin molibden oranı yüksek çekirdekleri çok sert, dolayısıyla fazla bulaşma yapmıyor. Çekiçle vursanız ezemezsiniz.  Ancak bu kadar sert çekirdekleri yivsizler için ben sağlıklı bulmuyorum, hatta riskli buluyorum ve önermiyorum.

Bulaşmanın nedenine "NAMLU" yazımda değinmiştim:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid341553

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
lenduha, Yaşar Engin
Ancak şu bilgiyi ileteyim, eksik yazmış olabilirim. YAF Speedy Slug fişeklerden daha önce 1000'e yakın aynı tüfekle attım. Hiçbirinde bu şekilde bir deformasyon olmamıştı. Keza, daha önce attığım Zuber'lerde de... Bir seri/imalat farkı da olamaz bu arada, çünkü uygun şartlarda depoladığım aynı muhimmattan kullandım.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yaşar Engin
(10-07-2017, 01:52 PM)lenduha demiş ki: Ancak şu bilgiyi ileteyim, eksik yazmış olabilirim. YAF Speedy Slug fişeklerden daha önce 1000'e yakın aynı tüfekle attım. Hiçbirinde bu şekilde bir deformasyon olmamıştı. Keza, daha önce attığım Zuber'lerde de... Bir seri/imalat farkı da olamaz bu arada, çünkü uygun şartlarda depoladığım aynı muhimmattan kullandım.

Saygılarımla.

Sayın lenduha,

Sıcak havalarda namlu fişek yatağı basıncının arttığını ve namlu çıkış hızının değiştiğini hatırlamamızda yarar var 

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lenduha, Yaşar Engin, LAMRETOEJ

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi