Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BERETTA 1301 TACTICAL!
(14-04-2017, 08:52 PM)Ahmet Özalp demiş ki: Beretta 1301'de yaptığım modifikasyonlardan en faydalı ve fayda fiyat oranı yüksek olanın, Hi Viz Arpacık olduğunu  belirtmek istiyorum. Kaç MOA olduğunu değerlendiremiyorum, ancak arpacığın hedefte kapladığı alanı göz  kararı yarı yarıya belki daha fazla küçültüyor. Alaca karanlıkta parladığından görüşü de çok kolaylaştırıyor.

Sayın Ahmet Özalp,

Gerçekten ben de Beretta 1301 deki kalın arpacıktan rahatsızım, 100 m. de yaklaşık 10 MOA alanı kapatıyor. Resimlerinizden oranlamayla Hi Viz'in 3-4 MOA kapatacağını düşünüyorum. Acaba nereden aldığınızı öğrenebilirmiyim, dışarıdan getirttiyseniz gümrük sorun oldu mu?

Yalnız gördüğüm kadarıyla sıfırlamasını 25 metre civarına yapmışsınız. Ben yivsizlerde bu mesafede sıfırlamayı sorunlu buluyorum. Uzun mesafede sorun yaşamıyormusunuz? Beretta 1301 in normalde fabrika çıkış sıfırlaması 100 m. dir.

Saygıla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
(14-04-2017, 09:51 PM)Sabri demiş ki:  Acaba nereden aldığınızı öğrenebilirmiyim, dışarıdan getirttiyseniz gümrük sorun oldu mu?

Yalnız gördüğüm kadarıyla sıfırlamasını 25 metre civarına yapmışsınız. Ben yivsizlerde bu mesafede sıfırlamayı sorunlu buluyorum. Uzun mesafede sorun yaşamıyormusunuz? Beretta 1301 in normalde fabrika çıkış sıfırlaması 100 m. dir.

Sayın Sabri,
Arpacığı Brownells UK'den aldım, ancak yanımda getirdim çünkü Türkiye'ye gönderim yapmıyorlar. Şarjörler ve Nişangah takımları UK kanunlarına göre 'Component Parts' sınıfına girmiyor, dolayısıyla ülkeden çıkarılmasında sorun yok. Türkiye'ye ithali serbest ancak gümrüğe girerse uygulama nasıl olur bilemiyorum.
https://www.brownells.co.uk/epages/UK.sf.../638000191 
Sıfırlamayı, daha önce forumda okuduğum, POA ve POI nin 25 ve 100 mt.lerde kesiştiği bilgisini göz önünde tutarak, 25 mt. de yapmayı tercih ettim, çünkü daha kolay oldu. Sonra yaklaşık 60-70 mt.de deneyince biraz üst vurdum. Bu da 100 mt. de yine yaklaşık POA'ya vuruş yapılacağını gösteriyor.  
 En önemli nokta: Sizin 100 mt. atışlarınızı ve Sıfırlamanın fabrikada 100 mt. için yapılmış olduğu konusundaki değerlendirmenizi biliyorum. Fakat benim arpacığım bariz şekilde merkezden kayıktı (arpacığın somunu gevşetildiğinde sağa-sola 1mm civarında oynayabiliyor) ve lazer bore sighter ile windage ayarı yaptığımda Gez'i orta akstan 3-4 tık kaymış şekilde ancak ayarlayabiliyordum. Bu yüzden arpacığı merkezleyip fabrika ayarını bozmuş idim. Arpacığı tam olarak merkezleme işini fabrikada neden yapmadıklarının yorumunu size bırakıyorum. Evet, Gez'de buna göre kaydırılınca farketmiyor ancak baştan savma bir iş olduğu açıkça görülüyordu.  Hi Viz'i takınca bütün ayarları baştan yaptım. 25 mt. için yaptığım yükseklik ayarının 100  mt. için yaklaşık geçerli olacağını da atışta gördük.
Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Antiterör
(14-04-2017, 08:22 PM)Ahmet Özalp demiş ki:  NC'nin elemanları Aluminyum (veya alaşım) gibi görünüyor. ( Manyetik çekim oluşmuyor ve paslanmaz malzeme olmadığı belli).

Saygılar

Sayın Ahmet Özalp doğrudur, NC tüpleri 6061 Alüminyum'dan (Aircraft Aluminum) imal ediliyor. Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Bir süredir ara verdiğimiz atışlara Pazar günü Sn. Tirendaz ve Sn Red Kit ile birlikte devam ettik. Üzerimizi saniyeler içerisinde sarımtrak yeşile boyayan çam polenleri arasında atışlarımızı gerçekleştirdik. 

Bu konu başlığına bilgi olarak; son atışın üzerinden iki ay geçmesine ve 3-4 atıştır temizlemiyor olmama rağmen Beretta yine bir sorun çıkarmadı ve baktığımız yeri vurduk.

Bir diğer ortak tespitimiz, ekip içinde atış yaptığımız diğer tüfeklere kıyasla 1301'in geri tepmesinin asla daha fazla hissedilmediği idi. Bizzat tişört ile yaptığım atışlarda da omuzumda herhangi bir olumsuzluk hissetmedim/olmadı.

Saygılarımla.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
1905sss, Sabri, Antiterör, lupus, demirci57, Murata, Gravis_Pro, alone61, Gazanfer, Dr.Oz, Ahmet Özalp, Yaşar Engin
Sayın Sabri bey, Sayın forumdaşlar,

Savunma amaçlı olarak füfek arayışına girdikten sonra yaklaşık bir yıldır değişik forumları takip ettim. TT formunda ki sayın forumdaşların bu konu ile ilgili paylaşımlarını bir kaç defa okudum. Nihayetinde sayın sabri beyin beretta 1301 başlığı ile yaptığı çok güzel testleri takip ederek Beratta1301 almaya karar verdim, İlk tüfeğim 2 gün evvel geldi ve ruhsat işlemlerimi yaptırdım, bayramın son günlerinde imkan bulursam atış yapmayı planlıyorım. istanbul da bulunan forumdaşlar var ise onlar ile beraber olmak , onların desteğini almak isterim.

Yaklaşık 35-40 yıllık bir ayrılıktan sonra söküp takma işlemlerini ve snap cap ile doldur boşalt provalarını yaparak acemilik gidermeye çalıştım. Beretta videosunda piston arka tarafında bulunan, siyah çonta gibi gözüken parçanın tüfeğimde olmadığını düşünüyorum.

Biraz uzun oldu, tüm forumdaşların affına sığınarak bir konu hakkında da bilgi almak istiyorum. Forumdan takip ettiğim üzere, yerli bazı firmalaraın fişeklerinin namlu ve piston üzerinde fazla sıvaşma yaptığını gördüm. Benim ilk atışlar için aldığım fişeklerden aman kullanmayın dediğiniz tipler var ise lütfen bildiriniz. Kurşun sıvaması yapmayan marka ve tipleri kullanmak istiyorum.

Sterling less-leth 12/70 ses fişeği                      25 adet
Jet export 12/70 gram 9 no saçma 28 gr           25 "
Fıocchı tıro a palla 12/70/22 tek kurşun  28 gr.  25 "
Jet super thrust 3 no saçma 30 gr.                     25 "
Rottweil extra line 12/70 tek kurşun 32 gr.         10 "
Zuber orion palla tek kurşun 33 gr.                    10 "
Özkursan high quality 9'lu şevrotin 34 gr.          10 "

SAGLIKLI, MUTLU  BİR BAYRAM GEÇİRMENİZİ DİLERİM

Saygılarımla,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tirendaz, lenduha, Gazanfer
Sayın Sabri bey, Sayın forumdaşlar

Fişek resimlerini aşağıda ekledim,

Saygılarımla,

[Resim: image.jpg]

upload image

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
S@riyerli, heisenberg, Xlll, Fruktoz23, şekerlioğlu
(24-06-2017, 06:27 PM)Yaşar Engin demiş ki: Sayın Sabri bey, Sayın forumdaşlar,

Nihayetinde sayın sabri beyin beretta 1301 başlığı ile yaptığı çok güzel testleri takip ederek Beratta1301 almaya karar verdim, 

beratta videosunda piston arka tarafında bulunan siyah çonta gibi gözüken parçanın olmadığını fark ettim. Sayın sabri beyin demonte resimlerinde de bu parçanın olmadığını fark ettim. Bu parça olması gereken bir parça değilmi ? 

Forumdan takip ettiğim üzere, yerli bazı firmalaraın fişeklerinin namlu ve piston üzerinde fazla sıvışma yaptığını tespit ettim. Benim ilk atışlar için aldığım fişeklerden aman kullanmayın dediğiniz tipler var ise lütfen bildiriniz. 
Sayın Yaşar Engin,

Öncelikle çok yararlı bilgilere ulaşacağınız TT foruma hoşgeldiniz

Sağolun, elimdeki bir tüfeği her yönüyle incelemeye çalıştım. Umarım bu tüfeğin incelediğim ve yazdığım olumsuzluklarını da okumuşsunuzdur. Keşke satın almadan önce foruma yazıp danışsaydınız, daha iyi öneriler alabilirdiniz. Fakat yine de iyi bir tüfek aldığınızı söyleyeyim, forumda bu tüfeği kullanan bir kaç arkadaşımız da var. Onlar da fikirlerini yazarlar.

Berettanın A... Xplor serisi ve 1301 serisi blink piston sistemi kullanıyor.  Bu serinin standart pistonunda dönen tırtıklı halka dışında başka bir conta benim bildiğim yoktur.

Slug namlulu bir tüfeğiniz var. Genelde tek kurşun nadiren şevrotin atarsınız. Aldığınız fişekler arasında forum üyelerinin "yerde bulsam almam" dediği fişekler var. Bu tüfekle 24-50 gram arası her türlü fişeği sorunsuz attım ama 32 gram üstü bence anlamsız, omuzunuza yazık. 

Fişek değerlendirmeleri için şu başlıkları inceleyin derim:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ht=sorunlu
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...light=veri
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ur%C5%9Fun

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Yaşar Engin, Gazanfer
(24-06-2017, 08:53 PM)Sabri demiş ki:

Nihayetinde sayın sabri beyin beretta 1301 başlığı ile yaptığı çok güzel testleri takip ederek Beratta1301 almaya karar verdim, 

beratta videosunda piston arka tarafında bulunan siyah çonta gibi gözüken parçanın olmadığını fark ettim.

Forumdan takip ettiğim üzere, yerli bazı firmalaraın fişeklerinin namlu ve piston üzerinde fazla sıvışma yaptığını tespit ettim. Benim ilk atışlar için aldığım fişeklerden aman kullanmayın dediğiniz tipler var ise lütfen bildiriniz. 
Sayın Yaşar Engin,

Öncelikle çok yararlı bilgilere ulaşacağınız TT foruma hoşgeldiniz

Sağolun, elimdeki bir tüfeği her yönüyle incelemeye çalıştım. Umarım bu tüfeğin incelediğim ve yazdığım olumsuzluklarını da okumuşsunuzdur. Keşke satın almadan önce foruma yazıp danışsaydınız, daha iyi öneriler alabilirdiniz. Fakat yine de iyi bir tüfek aldığınızı söyleyeyim, forumda bu tüfeği kullanan bir kaç arkadaşımız da var. Onlar da fikirlerini yazarlar.

Berettanın A... Xplor serisi ve 1301 serisi blink piston sistemi kullanıyor.  Bu serinin standart pistonunda dönen tırtıklı halka dışında başka bir conta benim bildiğim yoktur.

Slug namlulu bir tüfeğiniz var. Genelde tek kurşun nadiren şevrotin atarsınız. Aldığınız fişekler arasında forum üyelerinin "yerde bulsam almam" dediği fişekler var. Bu tüfekle 24-50 gram arası her türlü fişeği sorunsuz attım ama 32 gram üstü bence anlamsız, omuzunuza yazık. 

Fişek değerlendirmeleri için şu başlıkları inceleyin derim:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ht=sorunlu
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...light=veri
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...ur%C5%9Fun

Saygılar
Sayın Sabri bey,

Hoşbulduk, Cevabınız için teşekkür ederim. Beretta 1301 tactical videosunda piston üzerindeki yanyana biri tırtıllı olan 2 adet metal Oring'in dışında bunların yanında muhtemelen metal olmayan siyah bir contaya benzer bir parca olduğunu düşünüyorum. Video üzerinden resim cekerek ekte paylaşıyorum.

Deneme amaçlı olarak aldığım fişekler ile ilgili paylaşımınızda hassas davranarak firma ismi vermemişsiniz. Paylaştığınız, konu ilgili sayfaları inceliyorum, teşekkür ederim. Sizin ve sayın forumdaşların tek kurşun, gramajı düşük, kaliteli önerebileceğiniz bir marka var ise önerirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla,
[Resim: image.jpg]

Alıntı

... Forumdan takip ettiğim üzere, yerli bazı firmalaraın fişeklerinin namlu ve piston üzerinde fazla sıvışma yaptığını tespit ettim. Benim ilk atışlar için aldığım fişeklerden aman kullanmayın dediğiniz tipler var ise lütfen bildiriniz. Kurşun sıvaması yapmayan marka ve tipleri kullanmak istiyorum.

Sn Yaşar Engin,

Beretta'nızı iyi günlerde kullanın. Mutlaka daha iyi yahut kötü seçimler vardır. Ancak başınızı ağrıtmayacak ve atışlar dışında başkaca sorunlarla sizi uğraştırmayacak bir seçim yaptığınıza sizi temin ederim.

Şimdiye dek yaptığım atışlarda hep yerli fişek kullandım. Belki bu nedenle namluda kurşun sıvaşması, pistonda kurşun toplaşması durumlarını fazlaca yaşıyorum. Ancak marka verin derseniz Sterling'de bariz daha fazla yaşadığım bu durumu Yavaşçalar'da daha az yaşıyorum. Elbette ithal fişek kullanmak da bir seçim. Ancak ben tercihimi aynı maliyet ile daha fazla fişek atmaktan yana kullanıyorum.

Bahsettiğiniz parçadaki tek lastik conta, pistonun girdiği yuva içinde kendine ait bir kanal içinde gömülü halde bulunuyor (57). Farketmek güç. Pistonun dış kısımda sadece bir adet -kenarı tırtıklı- segman bulunuyor (5). Bunun dışında ikinci bir halka/segman hele hele lastik conta yok.

Saygılarımla.

*Beretta 1301 (Tactical) şematik parça listesi: http://www.brownells.com/schematics/Bere...d1064.aspx

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, Yaşar Engin, Gazanfer, Dr.Oz
Sayın Yaşar Engin,
Bir Beretta 1301 sahibi olarak tüfeğiniizin hayırlı olmasını dilerim.
Sayın Lenduha sorunuzu cevaplamış. Ben de lastik o-ring'i piston yuvasının içini silerken bilmeden yerinden çıkarttığım zaman ilk defa gördüm. Daha sonra o-ring'i hiç yerinden çıkarmadım ve silerken zedelememeye  dikkat ettim. Bu bölgenin yağlanmaması gerekiyor. Kurşun ve Barut kalıntılarını temizleyen bir solvent kullanıyorum. O-ring dışında kalan yerleri, pistonu vs. Bakır fırça, namluyu  harbi  ile temizliyorum. Gerçi Sayın Gunman'den öğrendiğime göre Beretta bu pistonun (BLINK SYSTEM) el sürülmeden 10.000 atış yapabileceğini söylüyormuş ama ben her atıştan sonra  temizlemeyi tercih ediyorum. Kalıntıların uzun süre temizlenmemesi korozyona zemin hazırlayabilir.
Beretta 1301 Tek Kurşun atmaya uygun bir namluya sahip. Tabi bu tip Kaval namlu aynı zamanda diğer her tür fişeği de atabilir. Yerli Tek Kurşun markalarının incelemelerini forumda aratarak bulabilirsiniz. Bunlar Foster tipi yivli , Brenneke tipi yivli ve birleşik tapalı, Gualandi tipi çift yivli topaç formunda birleşik tapalı ve Misket tipinde olabilir.  Genel olarak Misket tipi Kurşunların en az sıvaştığı fakat diğerlerine nazaran daha isabetsiz olduğu Sayın Aseyhan tarafından önceden forumda belirtilmişti. Belki 1 atışınızda Misket tipi bir fişek kullanıp sıvaşmayı azaltabilirsiniz. 30-40 mt gibi mesafelerde İsabet oranının çok etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Misket bulamazsanız, yivli tip bir fişek kullanmanızı tavsye ederim. Av yapmayacaksanız, hedef çalışmak için Tek kurşun 28gm uygundur. Gualandi bence en çok sıvaşan kurşun. Forumda okuduklarım yüzünden YAF'tan başka marka almadım. Diğerlerinden deneme amaçlı 10'ar tane aldım. Tek söyleyeceğim  hemen hepsinin top gibi patladığı ve 3-5 atıştan sonra ağrı sızı yaptığıdır. Bildiğiniz gibi Kargo ile fişek yollanmıyor, yani bizzat alınacak, heryerde de her fişek bulunmuyor.  

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Yaşar Engin, lenduha, Gazanfer, Dr.Oz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi