Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BERETTA 1301 TACTICAL!

BERETTA 1301 TACTICAL!

NİYE ALINIR-NİYE ALINMAZ?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Sayın Türkmenoğlu'nun "SAVUNMA AMAÇLI YİVSİZ TÜFEK SEÇİMİ" Konusunu takip ederken, seçim için bana şöyle yazmıştı:

1. 12gauge den şaşmayın.
2. Yerli tüfeklerde tacticool modellerden uzak durun.
3. Kinetik sistem 24 gr ı bile rahatlıkla çalıştırabilir, gazlı sistemler 28 gr altında tahliye problemi yaşatır. 24 gr ı eğer çalıştırmıyorsa tüfek tasarımı veya montajı veya işçiliği ile ilgili bir sorun var demektir. Ancak unutmayın tüfekteki yay vb aksam 200-300 atım ile oturur. Bundan sonra hala tahliye problemi yaşatıyor ise o tüfek problemlidir, uzak durulmasında fayda vardır.
4. Savunma amaçlı tüfek alacaksanız domuz vb avlara uygun av tüfeklerinden şaşmayacaksınız yerli ürünlerde.
5. Her tip fişeği de kullanabilirsiniz. 10 mt altında 5 numara veya 7 numara saçmayı yiyen de iflah olmaz..
6. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Benim daha önce tüfeklerimi aldığım bayide bir iki tane yerli taktik tüfek denedikten, 100 e yakın değişik tipte ve gramajda fişek harcadıktan sonra bunların olmadık zamanda yarı yolda bırakacağına inandım. Araştırmaya başlayınca fiyat/fayda üzerinden değerlendirmelerimde, internette yabancı sitelerdeki değişik marka yorumları okuyunca bir karara vardım.

Bu silah işini biraz arabaya benzetirsek (hepsi bir yerden bir yere götürüyor ama) marka, güvenilirlik, dayanıklılık, konfor, güvenlik, bakım kolaylığı vs.. faktörleri ele alıp şu değerlendirmeyi yaptım:

Savunma Amaçlı tüfeklerin içinde Rolce-Royce BENELLİ M4
Yine bu amaçı tüfekler içinde Mercedes FABARM-SAT8
Bu gurup tüfekler içinde Cadillac REMINGTON
Benim seçtiğim model BERETTA 1301 ise standart bir BMW gibi göründü gözüme
(Çok kaliteli yerli tüfeklerimiz de var ama bizim Doğan görünümlü şahin modellerini burada ele almayacağım)

Ekonomik gücümü zorlayınca Benelliye yanaşamayacağım, SAT 8 için zorlanacağım yargısıyla araştırmalarım sonucu bulduğum bir bayide gücümün yeteceği BERETTA 1301 Tactical modelini, pazarlıkla alım seviyeme indirince almaya karar verdim. Çarşamba günü resim ve videolarımı paylaşmayı planlıyorum.

Şimdi gelelim soruya:

BERETTA 1301 TACTICAL NİYE ALINIR?
1. Beretta güvenilir bir dünya markasıdır, 1301 taktikal fiyat/performans indeksi yüksektir
2. 1301 Tactical diğerlerine göre kısa kompakt yapısı ile kapalı mekan dahil her ortamda manevra kabiliyeti taşır (Ev savunması bana göre 0-10 m arasında oluşur)
3. Eşimin kolay taşıyabileceği, kullanabileceği ağırlık ve ölçülere sahip
(Bu konuda kadınların yorumları ekte: http://thewellarmedwoman.com/beretta-130...gun-review )
4. Diğerlerine göre daha büyük kurma mandalı, sürgü mandalı, emniyet mandalı kullanımda kolaylık getirir
5. Nişan hattını bozmadan, tüfek hedefte sol elle üstten dolum yapılıp sürgü mandalının uzunluğu dolayısıyla kolayca silah kurulabilir
6. Berettanın dövme çelik namlusu çok uzun ömürlüdür
7. Mekanizması 1 saniyede dört atış yapacak kadar (yorumlarda diğerlerine göre %36) daha hızlıymış
8. Beretta'nın kendini temizleyen sistemi nedeniyle diğerlerine göre daha az bakım gerektirdiği söyleniyor
9. O anda Elinize ne varsa 24 gm dan, magnum a kadar hepsini sorunsuz atar, tahliye sorunu yaşatmaz (Yakın mesafede en ince saçma da durdurucu ve öldürücüdür) diğer bir çoğu sadece şevrotin ve tek kurşun atar.
10. Şarjör uzatması ve dipçik için 780 tl daha öderseniz tam taktik tüfek görünümü elde edebilirsiniz.

http://mesatactical.com/products/urbino-...a-black-2/
https://nordiccomp.com/categories/berett...nsion-kit/

[Resim: XkzRWk.jpg]

BERETTA 1301 TACTICAL NİYE ALINMAZ
1. Şarjör uzatması ve dipçik eklediğiniz zaman ortaya çıkan fiyat biraz zorlarsanız Fabarm SAT 8 fiyatına yaklaşır
2. Mevcut haliyle şarjör 5+1 diğerlerinden düşük kapasitededir
3. Sürgü mandalı çift işlevlidir. Arka kısmına basarsanız mekanizmayı kullanmadan şarjörü boşaltabilirsiniz. Bu bir avantaj ve pratiklik olarak görünse de gerdel kapalıyken çift fişek hazneye alır. Namludakini attıktan sonra besleme yapmaz, olmadık zamanda tıkanıp kalabilirsiniz ( savunma durumunda ciddi bir sorun!)
4. Diğerlerine göre 400-600 gm daha hafiftir. Taşımada kolaylık denilebilir ama, uzun atışlarda yorucu, daha fazla tepme ve namlu şahlanması yaşanabilir
5.Namluda fren veya kompansatör olmaması, ard arda atışlarda stabiliteyi bozabilir.

Bir acemi olarak şimdilik yazabileceklerim bunlar. Elbette ustaların değerli katkısı olacaktır.

Tüfeğimi seviyorum, en kısa zamanda görüntüleri paylaşmaya çalışacağım.

Tüm foruma sevgiler, ustalara saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Alphawolf, lenduha, Antiterör, hymer, dalfi
Bu yıl Mesa Tactical'dan Beretta 1301 aksesuarları da geliyor, sipariş edildi. Henüz çok fazla çok fazla 1301 ürün çeşitleri yok ama işinize yarayabilecek parçalar olacak. Muhtemel Haziran ayında tac87'de satışta olur.

Alıntı

Sn Sabri;

Müsadeniz ile yanlış anlaşılmaya müsait bazı konuların tekrar üzerinden geçelim. Daha sonra yanılgıya düşülme sebebi olmasın.

Aşağıdakiler sizin sözleriniz; benim değil. Ben sadece izleyiciyim.

BERETTA 1301 TACTICAL NİYE ALINIR?

1. Beretta güvenilir bir dünya markasıdır, 1301 taktikal fiyat/performans indeksi yüksektir. (Fiyat performans indeksi neye göre yüksektir? Bir ara 5 bin küsur tl isteniyordu Ankara'da. Örneğin siz yaklaşık 4000 e aldıysanız onu belirtin ki bizde fayda fiyat anlamında nedir ne değildir anlayabilelim. net rakam vermeyin tamam anladık da yaklaşık 4 tü, 4.5 du, 5 di diyebilirsiniz. Beretta yı 4500 tl lik bir rakam fayda fiyat anlamında iyi yapmaz baştan söyleyeyim. Çünkü sonuçta sadece bir av tüfeğidir.

2. 1301 Tactical diğerlerine göre kısa kompakt yapısı ile kapalı mekan dahil her ortamda manevra kabiliyeti taşır (Ev savunması bana göre 0-10 m arasında oluşur)
M4 ve sat8 e göre ne kadar kısa? Örneğin toplam boyu nedir? Bunu belirterek ifade etmelisiniz.

3. Eşimin kolay taşıyabileceği, kullanabileceği ağırlık ve ölçülere sahip
(Bu konuda kadınların yorumları ekte: http://thewellarmedwoman.com/beretta-130...gun-review )
toplam ağırlığını bildiriniz ki bizde diğer tüfeklerle karşılaştırma yapabilelim.

4. Diğerlerine göre daha büyük kurma mandalı, sürgü mandalı, emniyet mandalı kullanımda kolaylık getirir.
Evet bende bu hususta size katılıyorum.
Zaten 5. maddede bu sebebin sonucu var. Yani 5 madde aslında yok.

6. Berettanın dövme çelik namlusu çok uzun ömürlüdür.
Örneğin Sat8 in namlusu da tribore olarak adlandırılan şekilde üretiliyor. Beretta nın akranlarına olan namlu üstünlüğü nedir ki namlusunun daha iyi olduğunu söyleyebiliyoruz?

7. Mekanizması 1 saniyede dört atış yapacak kadar (yorumlarda diğerlerine göre %36) daha hızlıymış
Sat 8 ile de 2 saniye geçmeden 8 atış yapılabiliyordu forumda denenmişti yanlış hatırlamıyorsam. M4 hakeza daha da seri. 2 saniyede 8 fişek atışının gazlı sistemler içerisinde ne gibi bir üstünlüğü var? Ha sat8 3 saniyede 8 fişek atabiliyorsa tabiki doğru bir yargı olabilir. Ama bunu deneyen sat8 sahiplerinden teyit etmek lazım.

8. Beretta'nın kendini temizleyen sistemi nedeniyle diğerlerine göre daha az bakım gerektirdiği söyleniyor.
Bunu testleriniz bize gösterecek.

9. O anda Elinize ne varsa 24 gm dan, magnum a kadar hepsini sorunsuz atar, tahliye sorunu yaşatmaz (Yakın mesafede en ince saçma da durdurucu ve öldürücüdür) diğer bir çoğu sadece şevrotin ve tek kurşun atar.
Ben bu cümleyi gerçekten anlayamadım.
1301 sonuçta gazlı sistem ile çalışan bir tüfek. 24 gr ı atabilen bir tüfek yaptık diyorlarsa amenna, ama bunu da siz deneyip bize göstereceksiniz zaten. m4 ve Sat8 24 grı atabiliyor diye anımsıyorum ama deneyenlerden teyit etmek lazım. Diğer tüfekler sadece tek kurşun ve şevrotin atar 1301 herşeyi atar şeklinde bir söyleme dönmüş cümleniz ki gerçeklerle en ufak alakası yok. Lütfen anlatmak istediğiniz şekilde netleştirin ki bizde anlayabilelim.

10. Şarjör uzatması ve dipçik için 780 tl daha öderseniz tam taktik tüfek görünümü elde edebilirsiniz.
780 TL şarjör uzatması için korkunç bir bedel. Ben süpernovanın uzatmasını TAC 87 den 260-280 tl gibi bir bedelle aldım. Daha fazlasını da vermek zihni sinir bir durum olur.

BERETTA 1301 TACTICAL NİYE ALINMAZ
1. Şarjör uzatması ve dipçik eklediğiniz zaman ortaya çıkan fiyat biraz zorlarsanız Fabarm SAT 8 fiyatına yaklaşır
Beretta 1301 Fabarm sat8 den daha kötü bir tüfek değildir. Biz incelerken fabarm sat8 3750 tl den, beretta 1301 5000 tl üzerinde bir bedelden satılıyordu.
Haliyle 1500 tl fazla verip beretta 1301 almanın mantıklı bir izahı yoktu.Şimdi fabarm oldu 5 bin.. Beretta1301 şimdi 3750 tl den satılıyorsa fabarm sat8 almanın mantıklı bir izahı olmaz.

2. Mevcut haliyle şarjör 5+1 diğerlerinden düşük kapasitededir.
Beretta 1301 almak yerine 6 art 1 kapasiteli 1201 sf modelini almayı tercih ederim. Zira harika biz gez arpacığa sahiptir. Hafiftir ve kinetik sistemdir. Üstelik 3000 tl civarına tertemizini hatta atım görmemişini bulabilirsiniz.

3. Sürgü mandalı çift işlevlidir. Arka kısmına basarsanız mekanizmayı kullanmadan şarjörü boşaltabilirsiniz. Bu bir avantaj ve pratiklik olarak görünse de gerdel kapalıyken çift fişek hazneye alır. Namludakini attıktan sonra besleme yapmaz, olmadık zamanda tıkanıp kalabilirsiniz ( savunma durumunda ciddi bir sorun!)
Bu ciddi bir sorun değil, bu tüfeğin alınmamasını gerektiebilecek bir durum. Ama bunu da sizin testleriniz gösterecek bize. Şimdiden karar vermek manasız olur.
Sizin tecrübeleriniz ile aydınlanacağız.

4. Diğerlerine göre 400-600 gm daha hafiftir. Taşımada kolaylık denilebilir ama, uzun atışlarda yorucu, daha fazla tepme ve namlu şahlanması yaşanabilir
2900 veya altında ise ağırlığı, bizim zayıf yerli tüfekler gibidir. Yada 1201 sf gibidir. Yani av tüfeği kıvamındadır. Eğer 3100 üzeri ise nazaran daha iyidir. Bu konuyu tüfeği tartıp öğrendikten sonra bizimle paylaşabilirseniz seviniriz.

5.Namluda fren veya kompansatör olmaması, ard arda atışlarda stabiliteyi bozabilir.
Bu ilk önce ağırlık ile ilgili, ben şahsen kompansatörü aşırı itici buluyorum. 51 namlu almak daha doğru benim için.

Saygılarımla

Alıntı

Sn. turkmenoglu,
Bu aralar yoğunsunuz biliyorum lakin, bir M4, SAT8, 1301, 1201 ve Super Nova buluşması ayarlasak fena olmaz diyorum. Smile
Havalar da güzelleşti. Sizin de biraz stres atmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Türkmenoğlu,

Objektif, açık sözlü ve titiz bir insan olduğunuzu biliyorum. Değerlendirmelerinize saygı duyuyorum.

Benim statüm ACEMİ. Babam asker olduğundan çocukluğumdan beri envai çeşit silahın içindeyim ama bilgili olduğumu söyleyemeyeceğim sadece meraklı diyebiliriz. Av tüfeklerine merakım son 2 senedir. Bilmemekten veya bilmediğini söylemekten çekinmiyorum, öğrenmemekten utanıyorum.

Eğer internet bilgisi bazı yorumlarım ile hata yaptıysam tüm forumdan özür dilerim (miş li geçmiş veya söyleniyor demişim). Onlarca silah forumu içinde en ciddi ve eğitici TTC u buldum.

Sorularınızın bazılarına şu anda cevap vereceğim, diğerlerini resimli, yer yer video görüntüsüyle 3 gün sonra paylaşmaya başlayacağım, tarafsız objektif olmaya hassasiyet göstereceğim.

Beretta 1301 i alırken okuduğum yabancı yayınlardan etkilendim herhalde. Bazı forumdaşlar müstehzi davransa da aldığım için pişman değilim

Fiyatı 4-5 arası ortalarda diyebilirim.

Sanırım gözünüzden kaçtı bağlantı adresi vermiştim. Şarjör uzatma seti (namlu bağlantısı dahil) internette 129 USD, Taktik kabzeli dipçik ise 145 USD fiyatla buldum. Toplamı TL olarak 780. Yoksa şarjör uzatması tek başına fahiş olurdu. Daha araştırırsam daha ucuza belki bulabilirim.

İzin verirseniz diğerlerini görüntülü paylaşayım

Saygılar

Alıntı

2 tane Sat 8 sahibi olmuş, Beretta 1301 modelini sadece bayide sökerek incelemiş birisi olarak işçilik, boya ve parça kalitesi bakımından Sat 8 in önde olduğunu söyleyebilirim.
Namlu kalitesine gelince Beretta'nın 1370 bar cip değerine sahip namlusu karşısında, Fabarm'ın 1630 bar cip değerli ve tribore denilen bir namluyla durduğunu söyleyebilirim.

Bana; Yüksek ve düşük gramajlı, yerli ve yabancı fişeklerde, alışma döneminden sonra hiç bir problem yaşatmayan Sat 8, boya kalitesi ve iç aksamın adeta bir kuyumcu işlemiş gibi kusurusuz işçiliği ile yeni sahip M4'ümden bile bu konularda bir adım öndedir.

Kaldı'ki Sat 8' in fabrika paket içeriği oldukça zengindir, ABS çanta, pikaçu raylı el kundağı, muzzle brake ve gereğinde kolayca sökülebilen hayalet gez ile yükseklik ayarlı arpacık büyük kolaylık sağlamaktadır.

M4'e ilk geçtiğimde ne yaparsam yapayım fener bağlamanın pratik ve sağlam olmadığının farkına vardım, Pikaçu raylı el kundakları ateş pahası ama edinmek şart, ayrıca kurma kolu Sat 8 e göre oldukça kısa onunda değişmesi lazım, yine kaliteli bir çanta edindim bunlar hep ekstra masraf. Aynı şekilde muzzle brake almaya kalktığınızda 250 dolares gibi bir fiyatı mevcut, kutu içeriğinde olmayan silindir şoka 150 tl daha bayıldım. Sıfırlamada arpacık yüksekliği yetmeyince sökerek altına pul ile yükseltme yaptım, bu Sat 8'de bir tık kadar kolaydı. Red dot ve büyütmeli optik birlikte kullanmaya kalktığımda orjinal gezi de sökmek zorunda kalıyorsunuz, mekanik nişangaha geçmek için tekrardan takmak, işte hep uğraşı hep masraf.

Sat 8 inanılmaz dolu ve kolay bir tüfek, aynı zamanda da sahip olduğum iki tanesi ve yine iki arkadaşımın sahip olduğu toplamda 4 tane Sat 8 i denemem ve problem yaşamamam sonucu bu görüşleri yazıyorum.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
hymer, Antiterör
BERETTA 1301 TACTICAL ÖN İNCELEMESİ

Değerli Tabanca Tüfek forum üyeleri,

Yeni aldığım Beretta 1301 Tactical ile ilgili ön incelememi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir acemi olarak teknik hatalardan dolayı sürçü lisan edersem affola.

[Resim: YkoLyl.jpg]

Beretta 1301 sert platik kutusunda geliyor. Kutu kilitleri bana biraz basit geldi, yine de üzerinde BERETTA yazılı şık görünümlü bir kutu.

[Resim: z5Nk7Y.jpg]

Kutu açıldığında, güzel bir sünger destek üzerinde silahın kendisi dışında, dipçik ayar pulları, tüfek askı aparatı ekleri, dipçik uzatma parçaları, plastik takoz, kullanma talimatı, garanti belgesi ve güvenlik önlemlerini anlatan broşürler görülüyor.

[Resim: d39dmD.png]

Tüfeğin ölçüleri şöyle:

Toplam uzunluk 93 cm
Namlu uzunluğu 47 cm
Şarjör uzunluğu 40 cm (Henüz fişek sürmedim 5+1 diye biliyorum)
Tetik çekme mesafesi 34 cm
Dipçik arka düşüklüğü 5 cm
Tetik çekme ağırlğı (hassas ölçüm aletim yok ama) 2 kg civarında
Tüfeğin toplam ağırlığı 2600 gm ölçtüm

[Resim: pzOJvq.jpg]

Sağ yanda üzeri yumuşakça plastik kaplı iri bir kurma mandalı var, rahat kuruluyor, çıplak eli rahatsız etmiyor. Önde uzun bir rahat kullanımlı sürgü mandalı var. Tetik korkuluğu önünde iki ratarfan kontrol edilir geniş bir emniyet mandalı mevcut. Tetik korkuluğu eldivenle bile parmağın rahat girebileceği şekilde tasarlanmış.

[Resim: 21pzg0.jpg]

Tüfeğin üzerinde bir hayalet nişangah ve önünde kısa bir pikaçu rayı mevcut, nişangah bakış açısından oldukça iyi görünüyor.

[Resim: PkjJqv.jpg]

İlk ön incelemem şimdilik bu kadar. Bundan sonrakinde çalışması ile ilgili bilgileri, tüfeğin sökümü ve iç yapısını video ile değerlendirmeye çalışacağım. İçeride incelediğim için güvenlik nedeniyle bu gün sahte fişek üreteceğim (dummy ammo).

Saygılarımla

Sabri

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Alphawolf, lenduha, Antiterör
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Alıntı

Araştırırken internette taktik dipçik ve şarjör uzatması bulduğumu yazmıştım. Daha ucuzunu bulan arkadaşlarım bildirirlerse, ilgilenebilirim

Taktik dipçik
[Resim: ljAMdb.png]

Şarjör uzatma seti
[Resim: BPjqAg.png]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Alphawolf, lenduha

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi