Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TİSAŞ ZİG M1, BK-YP, 9x19 mm.
Sn. İbrahim61, Sn. İlkakdeniz çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Alıntı

[Resim: afe46a81818ccb4008366a857d6e9e85.jpg]

Alıntı

Bugün Sn. Evrenay'la mini bir Eskişehir buluşması yaptık, kendisine samimi ve keyifli sohbeti ve de misafirperverliği için çok teşekkür ediyorum.

Poligonda yaptığımız atıştan;

Benim grupman,
[Resim: b3b249038d75098f6decf3857091125b.jpg]

Sn. Evrenay'ın grupman ve Sn. Spyderco.Smile
[Resim: 96c83df7fa22baa81acbb623d7da739d.jpg]

Colt 1911 .38 Super'leri incelerken, (Bkz. Dibi Düşen Adam)

[Resim: e44ab9c49a2b8be750e98c9f49d6e7cc.jpg]

[Resim: 9c2289744c6cc2ffe432960ec6d3e326.jpg]

Ruger Parabellum mu deyorlar, ne deyorlarSmile
[Resim: 529042ebbfb3184ac8381c7d9b327726.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın mlm'ye Pazar günü vakit ayırıp benimle görüştüğü için çok teşekkür ederim.

Tisaş ZİG M1 (9x19) Uzun zamandır merak ettiğim bir tabancaydı.

Yüz adede yakın atış yaptık, her hangi bir sorun yaşamadık. Silah gayet güzel besleme ve tahliye yaptı.

İlk başlarda süreklı olarak aşağıdan vurdum.
Tam silahta bir sorun olduğunu düşünürken gölgeye geçip, oradan atış yapınca sorunun güneş, güneş gözlüğü, yansıma, vs. kaynaklı olduğunu gördük.

Nitekim, bu sebepten dolayı da 25 metre den atış yapmadık.

Ancak bu tabancayla ilgili farkettiğim iki nokta oldu:

1- Kabzası bizim Colt 1911 .38 Superler gibi ve hatta modern ABD'den ithal edilen, tek sıra şarjörlü, diğer 1911 ler gibi kibar değil. Sanki içinde çift sıra şarjör varmışcasına kalın ve kaba (Türkçesi: Odun gibi) .

Benim atışlarım yaklaşık 20 saniye (2 sn/fişek) içerisinde tamamlandı ve gördüğünüz gibi sağda toplanmış.
Silahı gerçek bir 1911 i kavradığım gibi kavrayınca, sanırım kabzanın gereksiz kalınlığından dolayı , tetik parmağım kısa kalmış.

2- O MecGar şarjör olmamış. Fişek yatağını doldurup, silahı emniyete alıp şarjörü çıkarttığınızda, şarjörün en üstündeki fişek boşa çıkıp kabzanın içerisinden yere düşüyor.
Bence MecGar .38 Super ve 9x19 için aynı şarjörü kullanıyor ve Tisaş'a da bu şarjörü veriyor.

Sanki şarjör gerdeli rampasız, 1911 namluları için düşünülmüş gibi, fişeği sürekli olarak bir açıyla yukarıya doğu ittiriyor.

İyi bir Ed Brown veya benzeri 9x19 fişek için yapılmış şarjör bu sorunu giderebilir.

Ancak birinci maddede belirttiğim sorun nasıl giderilir bilmiyorum.

Elimize eğe alıp semere değil de, doğrudan eşeğe mi girişelim?

Not: Spyderco Sage 2 nin Ascim'deki fiyatına baktım (1100TL) da kendisine artık Sayın Beyefendi Spyderco şeklinde hitap edilmesi gerektiğini düşünüyorum Big Grin Big Grin

Alıntı

Rica ederim Sn. Evrenay, benim için keyifti.

Silah hakkındaki yorumlarınız için teşekkürler, şarjörün fişek kusması benim de kafamı kurcalamıştı bir hayli. En azından problemi ve kaynağını tespit ettik, bir çözüm yolu bulacağız umarım.

Kabze kalınlığı muhtemelen kabze kapaklarından kaynaklanıyor. Ama çift sıra şarjörlü bir silahmış hissi tanımlaması açıkçası bu silaha haksızlık olur. Ilk atışlarınızdaki grupman dağılımının bu yorumla ilintili olabileceğini düşünüyorum, silaha bir kızgınlık söz konusu olabilir.Big Grin

Ve gelelim Spyderco reyize. Ben hayatımda bu kadar "pahalı" bir bıçak görmedim azizim, kesinlikle her türlü sıfatı hak ediyor Big Grin

Saygılarımla.

Alıntı

Beyaz elidivenler.Alaman kahvesi ve hoş sohpet Sn.Evrenay Selamlar.
Sn.Mlm kazasız,belasız iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
Hayırlı olsun.

Alıntı

Sn. Karadenizarif çok teşekkürler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi