Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ele Geçirilen Silahlar
(asla uygulamayı savunmuyorum yanlış anlaşılmasın) Düzce'ye yetmişlerde gelin olarak gelen annem ilk ramazan karşılamasında, uzun süren karşılıklı atışma şeklinde silah seslerini duyunca iç savaş çıktığını düşünüp babamın yanına koşmuş. Biz çocukken Düzce'de hala çok yaygındı havaya ateş etme genel olarak. Yıllardır uzağım çok seyrek gidebiliyorum artık, demek ki hala varmış bu kafada insanlar. Hiç unutmam Galatasaray'ın UEFA kupasını aldığı an sokak ortasında yakalanıp sağımıza solumuza düşen çekirdeklerden kaçmak için bir dükkana sığınmıştık arkadaşlarla. Herhalde on binlerce mermi atılmıştır o dakikalarda.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Gün itibari ile askerimizin K.Irak bölgesinde bulunan  Hakurk bölgesindeki kamplara hem hava kuvvetlerinin hem de uçar birlik harekatı ile kara kuvvetlerimizin komando birliklerinin operasyon yaptığı haberi geçildi.Kara kuvvetleri uhdesinde bulunan T-129 helikopterleri ile yakın hava desteği sağlandığı ifade edildi.Operasyonun bölgedeki mağara ve sığınakları temizlemek ve kullanılamaz hale getirmek olduğu gün içerisinde dile getirildi.

Operasyon tam bir gizlilikle icra ediliyor.Şahsen benim gibi oldukça meraklı , zaman zaman maydanoz , biri dahi bu durumdan oldukça memnun.Operasyonun tahlili elbette sıcağı sıcağına  ve henüz fazla bir bilgi bilinmiyor iken yapılmamalı.Zamanlama manidardır elbette.Başka operasyonların ön hazırlığı olduğu iddia edilebilir yahut Suriye bölgesinde yapılacak bir operasyonun tamamlayıcısı olduğu iddia edilebilir.Kaçamaya çalışan teröristlerin üstlenebileceği bir arka bahçesi olmaması istenmiş olabilir.Tersi de olabilir.Bu bölgeden Suriye'ye destek geçişleri olmaması.Bunlar ihtimal.

Binlerce komandodan bahsediliyor.Rakamın bir şaşırtmaca olması ayrı bir konudur ama bir veya bir kaç komando tugayından söz edilebilir diye düşünüyorum.Bunlar spekülasyon gelecek neler gösterir bilemeyeceğim ama operasyonun gizlikle yürütülmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.Irak'ta bütün Türk televizyonları çekiyor.

Benim hoşuma gitmeyen şey MSB'nin twitter üzerinden açıklaması.Ele geçirilen mühimmat ve sığınaklar hakkında bilgi geçilmiş.

[Resim: 6edcce4e-3906-4190-ab6f-85430d50b9eb.jpg]

Alıntı: Pençe Harekâtı kapsamında; PKK?lı teröristlere ait 5 adet mağara ve sığınakta; 400 m. EYP yapımında kullanılan kablo, binden fazla doçka uçaksavar mermisi, 11 adet çeşitli çapta havan mühimmatı ile çok miktarda yaşam malzemesi bulunarak imha edildi.

https://www.cnnturk.com/turkiye/hakurka-pence-harekati280519

An itibarı ile twitter linki paylaşamıyorum.Geçmişte uzun bir düzeltme yazısı yazmıştım.Yirmi üç mm ZU-23 mm mühimmatına doçka denilmişti.Bende mühimmatın Vya-23 mühimmatından türediğini yazmıştım.Belki eklemedim bu merminin tasarımcısını idam ettirdi Stalin.Gerçi sanırım o topun tasarımcısı idi ama her neyse.Şu mübarek günde kul hakkına girmeyelim  Big Grin Degyatyarov'un veya Sipagin'in bu mühimmatta zerre emeği yok.Bütün Rus uçaksavarlarına doçka demek gelenek olabilir.

Bu arada mühimmat API-T yani zırh delici yangın çıkarıcı izli mühimmat.

http://www.arsenal-bg.com/c/23x152-mm-rounds-for-air-defence-systems-ads-ads-n-zu-23-2-zu-23-2f-and-zsu-23-4-135

Burada da görülebilir.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
CoolHand, demasoni, alone61, Bren Lazoli, Zemre10, ERDAL, sparus, pasa_7676, Mechul, XXAHMETXX, byfortius
Şu mübarek gün Rabbim hepsini korusun ve muzaffer eylesin. Amin.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
madenci08, waltherslv, demirci57, ERDAL, tirendaz, wubıh, sem, sparus, mimaslan, Zemre10, pasa_7676, serdar75, Mechul, xeorx, XXAHMETXX
İtalya'da aşırı sağcılara düzenlenen operasyonda pek çok silah ele geçmiş.Bu silahlar yaklaşık 30 adet av tüfeği ve 9 adet saldırı silahı. Görsellere baktığımız zaman bu silahların makineli tabanca ve piyade tüfeği oluğunu görüyoruz.

[Resim: B9720273169Z.1_20190715161939_000%2BGK8E...k=M2hanmNF]

Ülkemizde paylaşılması suç değil ama yine Nazi amblemli işaret ve anı eşyaları da bulunmuş. Swastika içeriği herkesin kendi sorumluğunda.Uyarımı yapayım baştan.

Benim ilgimi çeken şey ise daha farklı.Tahmin edebileceğiniz gibi yanda duran füze.Yabancı basını da araştırdım.En sonunda füzenin Matra Super 530F olduğunu buldum. Kanisterinden dolayı baştan acaba anti-gemi füzesi olabilir mi dedim.Gemi konuşlu Masurca uçak savar mı dedim ama booster dediğimiz ilk kademe motoru yada fırlatma motorunun sığıp sığmadığından emin değildim.Ben bu kadar uğraşmışken Waykipedya her şeyini Fransız basında dolaşan bir haberi kaynak göstererek dökmüş.

[Resim: Italy_Weapons_Seized_43656_16bf64c52dc_large.jpg] 
Füze Matra 530 füzesinin modernize edilmiş Super isimli versiyonu.Füze aslen  Fransız imalatı bir hava-hava füzesi yine Fransız imalatı olan Mirage F1 ve Mirage 2000 uçaklarında kullanılan yarı aktif radar güdümlü füze.İtalya bu füzenin kullanıcısı bir ülke değil.Benim lançer zannettiğim sandıktaki bilgilere göre füze 1980 imalatı imiş ve başlangıçta Katar ordusuna satılmış.Katar hala aktif olarak Mirage 2000 kullanan bir ülke.

Anladığım kadarıyla polis alıcı kılığında yaklaşıp operasyon yapmış. Hava alanında bulunan füzeyi 600000 (yazı ile altı yüz bin) avroya satmaya çalışıyorlarmış.Alman ve Avusturya menşeli ateşli silahların çıkması acaba silahlar hediyesi miydi sorusunu akla getiriyor.

Bazı haber kaynaklarında sadece tek bir İtalyan sitesi füzenin Katar'a satılmak istendiği ibaresi var.İnsanın aklına bir hava-hava füzesi ile ne yapabilirsiniz sorusu geliyor.

1)Yerden ateşlenebilen bir Uçaksavar füzesi haline getirmek.Yemen'de örneği gördüğümüz füzelerin çoğu ısı güdümlü ve Sovyet menşeili idi. Yemen'e gidecek olsa Yemen Katar arası İstanbul-Bursa arası kadar mesafe diyerek sallayabilirim. Smile Şaka bir yana Bu ihtimal teknik olarak çok düşük.Ara yüz problemini çözebileceklerini zannetmiyorum.

2)Katar yakın zamanda EF-2000 , Rafele ve F-15 siparişi verdi.Uçaklar henüz teslim edilmedi ama yakındır.Bu uçaklar gelince Mirage-2000 tarih olacak Super Matra'da. Birileri bunu paraya çevirmeye çalıştı.Katar istihbaratı bir şekilde bunu öğrenince füzeyi geri edinmek istedi.Belki İtalyan basınındaki haber  çeviri hatasından kaynaklanmıyordur.

3)Libya'da iç savaş devam ediyor.Libya hava kuvvetleri 2 adet Mirage F1 uçağına sahipti.Sanırım ulusal geçiş konseyine bağlı bu güç Ukraynalıların teknik desteği ile bazı uçakları uçar durumda tutuyordu.Geçene günlerde bir adet F1 düşürülmüştü.Uçağın Portekizli olduğu anlaşılan pilotunun  akıbeti belli değildi.Libya belki bu füzeyi edinmek isteyebilir ama bu ihtimalin de makul olmayan yönleri var.Daha çok bombardıman ve isyan bastırma  görevlerinde kullanılacak bir hava gücünün hangi hava kuvvetine karşı bu füzeye ihtiyacı olur.

4)Her zaman ara satıcılar olabilir.Birileri ben bunu alırım sahibindene koyarım meraklısına hava-hava füzesi tenzilatlı satış 1.5 milyon dolar , ölücüler aramasın diyenler olabilir.

Benim aklıma gelenler bunlar.Bu füzenin nasıl karaborsaya düştüğü ilginç bir hikaye olabilir.Yakında çıkar kokusu.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
mtaner55, Zemre10, wubıh, Ahmet Efe, alone61, lenduha, al-me, karabasan, sparus, Gazanfer
Güdümlü füzeler kıymetli ve hassas oldukları için kapalı tüplerde yada kanisterlerde tutulur. Bu tüpler atış lançeri değildir. Basit saklama kabıdır. Magic 530 F sadece uçaktan atılan hava hava füzesidir.

Bu tip çok nitelikli silahların standart raf ömürleri vardır. Raf ömrü dolunca ya hurdaya çıkar yada sağlayıcı firma raf ömrü uzatım programı uygular. Genellikle katı yakıtldırlar. Bu yakıt tüpleri falan değişir. Mümkünse daha yeni yazılımlar belki parçalar yüklenir.

Araplarda onu becerecek kafa yoktur. Muhtemelen Fransa ya bunun için giderken limanda falan geçerken cebellezi edilmiştir. İtalya malum biraz eli uzunla dolu bir memlekettir.

Libya'nın elinde Fransız Mirage F1 uçakları var ama onlar bunu atacak radar yok.

Yerden havaya kullanılma diye bir olay mümkün değil. Füze yarı aktif radar güdümlü füze. Yani aydıtlatma radarı olmadan hedefi uzaktan göremez. Hedefe tevcih edilemez.

Birde üzerinde bir dijital yapı var. Düz kontakla ateşleyim falan bayağı yalan dolan iş.Kaynak kodu yazılım porgram falan.

Saygılar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Murphy, wubıh, tirendaz, al-me, karabasan, sparus, Murata
(16-07-2019, 12:43 PM)madenci08 demiş ki:
[Resim: Italy_Weapons_Seized_43656_16bf64c52dc_large.jpg]

Polislerin ele geçirdiği değil de polisleri ele geçiren silah görüntüsündeki bu havadan-havaya Mantra Super 530 F, 1980 yılında hizmete giren R530 füzesinin modernizasyonu imiş ve 30 kg'lık patlayıcı yüküyle 25 km menzile sahipmiş.

Haberin içinde Katar geçiyor ama İtalyan gazetesi yanlış değerlendirmiş olmalı. Katar, füzenin 1994 yılında (25 yıl önce) üçüncü bir "dost" ülkeye yapılan daha büyük silah satışının bir parçası olduğunu söylemiş ancak o üçüncü ülkeyi belirtmemiş. Bu satışta 40 kadar füzenin satışını yapmışlar. Katar ve "üçüncü" ilke bu olayı birlikte soruşturuyorlarmış.

Amerika'nın Katar'a hiç kullan(a)mayacağı yığınla silah sattığı günlerde, 25 yıl önce envanterinden çıkardığı bir adet füzeyi almak için riske girmesi mantık dışı zaten.

Bu arada polis, füzenin mükemmel kondüsyonda olduğunu, patlayıcı düzeneğinin olmadığını, ancak alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından eklenebileceğini belirtmiş. 

İstedikleri fiyatın 470.000 Euro olduğu belirtiliyor. 

Saygılar.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
madenci08, al-me, karabasan, Sabri, byfortius, tirendaz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi