Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ele Geçirilen Silahlar
(01-03-2019, 08:19 PM)musti267 demiş ki:
Alıntı: Okuduğum hikayelerin hiçbirisinde tabanca ile  savaşa savaşa  Almanlardan kaçan bir personel yok.Ecnebice kullanmak istemiyorum ama tüfek versus tabanca durumunda tabancanın yaşama şansı yok.Sadece sizi bir silah kontaynırına ulaşacak kadar hayatta tutabilir.Pilotların ise öyle bir durumu yok

sn Madenci08.

TSK bünyesinde gayet gelişkin  SAR ve CSAR yapılanması vardır. Bu birlikler özel kuvvet sınıfında  gayet seçkin askerlerdir. .   2 dünya  şavasında helikopterler bile yoktu. 

Pilotmuzun hasbel kadar dost olmayan bir bölgede inişe mecbur kalırsa bu birliğin temel görevi son model helikopterle oraya giderek pilotmuzu hızlıca teslim alırlar. 

Pilotlarımızın üzerinde acil durum GPS vericileri ve uydu telsizleri   vardır. CSAR birliği   hemen aynı anda derhal ilgili bölgeye intikal eder gerekirse çatışmaya girer ve pilotumuzu  geri alır.  İşte bu kısa zaman zarfında pilotumuzu idare edecek kadar bir öz savunma  sağlamak elzemdir.  Oda malesef G26 ile sağlamak hiç mümkün değildir. Doğrusu ne verilebilirse kardır. 

Zaten CSAR demek ( combat search and rescue - muharip arama kurtarma ) silahlı çatışma demektir. 

Konteynır falan fi tarihinin hatırasıdır. 

Hatta CSAR birliğimize  taaruz helikopterleri ve gerekirse muharip jetlerde eşlik eder.    Bölgede pilotumuzun canına kast edecek düşman unsurlar her türlü imkanla yok edilir.  

Mesela K.Irak'a yapılan her haa saldırısına sınırda uçan CSAR birimleri uçarak  eşlik eder.  Olumsuz bir durumda hemen bölgeye intikal ederler. 

Saygılar.

Elbette bu anlattıklarınızın hepsini biliyorum hatta zamanın birisinde havacı personel için ABD silahlı kuvvetlerinin hazırladığı hayatta kalma temalı eğitim filmi paylaşmıştım.Bu belgeselde yeşil bereli bir çavuş da vardı.Dost birlikler ile buluşmak her zaman mümkün olmayabiliyor.Herkes Scott O'Graddy kadar şanslı olmayabiliyor.Körfez savaşında ele geçirilen Tornado pilotları o kadar şanslı değildi.

Ben Hintlilerin tabanca tercihinin on numara olduğunu iddia etmiyorum ama tarihi perspektiften baktığımız zaman böyle bir tercihin her zaman var olduğunu belirtmek istiyorum.Alman paraşütçüleri başlangıçta Mauser Hsc kullanıyorlardı.Sonrasında luger oldu.Ele geçen BHP ve Vis Radom gibi silahları da kullandılar.Ufak bir silahı vücuda iliştirmek daha kolay.Taşımak ve onunla kaçmak daha kolay.

Elbette PDW denilen HK MP7 gibi bir silah verilebilirdi.Belki bu tarz bir silah hayat kurtarırdı.Bunlar ayrı konular.

https://www.thefirearmblog.com/blog/2015...homet-mp9/

https://forum.cartridgecollectors.org/t/...p7a1/28934

Fırlatma koltukları hele ki eski nesil  Sovyet koltukları neredeyse boyun kırabiliyordu. Şimdi ki koltuklar daha gelişmiş modeller olsa da yine fırlatma anında atlayana fiziki hasar verebiliyor.Bazen yere düşme anında sakatlanma gerçekleşebiliyor.Geçen gün salıverdiğimiz Mig-21 pilotu üzerinden tank geçmiş gibiydi.İki kişi zor yürütüyordu.

http://medind.nic.in/iab/t07/s1/iabt07s1p63.pdf

Hintlilerin Mig-21 ile atladıktan sonra başına gelenler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
iso
Malatya'da bir otomobilde araç anahtarı görünümlü suikast silahı ele geçirildi. (Ajans)

[Resim: 67809-B8-E-C386-4373-974-E-14193946-ACED.jpg]

Saygılar

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
XXAHMETXX, browning 61, tanerzorlu01, iso, şahin44, ismicey, husrev

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi