Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ele Geçirilen Silahlar
Sn PersonalDefence çok teşekkür ederim. Özellikle sizin gibi tecrübeli birisinin yorumları beni hem onore etti hem de ilerisi için teşvik edici oldu.

En iyi bildiğim bir konu hakkında bile bir şeyler yazmam en az bir hafta zamanımı alıyor.Konuları bir kompozisyon halinde tutup uzun bir konu yazmak biraz daha zaman alıyor.Aklımda olup yazamadığım çok fazla şey var.

En azından günümüze biraz daha yaklaştım.Üçüncü bölüm ise biraz daha şehir savaşı ağırlıklı olacak.Bu kadar yazının ana fikri geleceğin savaşları şehirlerde geçecek ben nizamiye nöbetçiliğinden başka bir şey bilmiyorum şeklinde anlaşılacağı üzere Smile Aklımda üç veya dört bölümde bitirmek var.

http://kahverengisular.blogspot.com.tr/2...eme-2.html

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, sem, Gazanfer, ERDAL, wubıh
Sayın madenci08,

Yazınızın ikinci bölümünü de bir tarihi roman okur gibi keyifle okudum, elinize sağlık. Bence gayet hızlı yazıyorsunuz. Özelikle iyi bildiğiniz ve çok ilgi duyduğunuz bir konuyu hiç bilmeyenlerin seviyesini göz önüne alarak onların zihnine oturacak şekilde tane tane yazıp toparlamak gerçekten emek isteyen bir süreç. 

Somme Muharebesi'ni anlattığınız bölüm gerçekten insanı o ortamda hissettiriyor. Sayenizde muharebenin ayrıntılarını ve İngilizler için önemini öğrendim. Sanıyorum bundan sonraki en büyük pişmanlıkları da Kut-ül Amare olmuştur. Bu arada Clausewitz'e yaptığınız atıf da çok iyiydi, bir sonraki bölüm muhtemelen Liddell Hart'tan bahsetmeden geçemeyeceksiniz gibi hissediyorum. Çok ayrıntılı bilgi sahibi olmamakla birlikte günümüzde geçerli askeri konseptin temellerini Liddell Hart'ın yenilikçi fikirlerinin oluşturduğuna dair bilgiler edinmiştim.

Yazı boyunca üzerinde durulmayan tek konu sanıyorum keskin nişancılardı. Özellikle Stalingrad'da şehir savaşı konseptinde önemli rol oynadığını biliyorum keskin nişancıların. Oradan günümüze kadar da önemlerini belkide artırarak yerlerini korudular. Hendek operasyonları ve El-Bab örneklerine çok yakında şahit olduk. Bu konuyu nasıl işleyeceğinizi de çok merak ediyorum. 

Yazıda üzerine kısaca temas ettiğiniz bir nokta var, Rusların Türk ve Moğol süvari taktiklerini kendi için nasıl uyarlayıp Almanlara karşı kullandıkları konusunu eğer vaktiniz olursa öğrenmeyi çok isterim.

Takipteyiz efendim, fırsat bulur da yazarsanız 3. bölümü merakla bekliyoruz.
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
madenci08
[Resim: 174550.jpg]

Şırnak'ta örgüte ait, toprağa gömülü 2 adet AT-4 tanksavar füzesi ve 2 adet 60 milimetrelik havan ile bu silahlara ait mühimmat bulundu...
AT-4 muhtemelen ABD menşeili, YPG'ye verilen silahlar arasında...

Alıntı

Keskin nişancılar için belki flashback yaparız.Belli mi olur. Aslında aklımda yoktu ama konu bağlamak istediğim yerde başka bir kaynak değiniyor.

Liddel Hart'ın stratejik yaklaşımına genel anlamda dolaylı tutum deniliyor. Aslında onun da temeli Sun Tzu'nun yaklaşımlarına dayanmakta. Gerçek zafer düşmanını savaşmadan yenebilmektir. Uzayan bir savaş en sonunda sana da kaybettirir. Zaten sıkıntımız savaşların uzaması ve yıpratma savaşlarına dönmesi. Trend bu yönde ilerliyor.

Kısa bir şekilde ve bildiğim kadar anlatayım.Alman zırhlı birlikler kuramını yaratanların (başta Heinz Guderian ) ilk fark ettiği şey şu olmuştu. Tarihte iki güç bilinen dünyaya hakim olabilmişlerdi. Bunlardan ilki Vikinglerdi su çekimi alçak gemileri ile yeni dünyadan Hindistan'a ulaşmışlar , yağmacılık yapmışlar sonra da ticaret kolonileri kurmuşlardı. Neredeyse üç yüz yıllık sürede tarihte etkileri olmuştu.İkinci güç ise Cengizhan ve Moğollardı. Onlarda Moğolistan'dan çıkıp gelmiş kısa bir sürede orta Avrupa'ya kadar olan bölgeyi işgal etmişlerdi.

İkisinin de ortak noktası neydi , onlara uzun mesafeli fetihler yapabilme kabiliyetini kazandıran şey neydi? Bu sorunun cevabı binekti. Vikingler gemiye , Moğollar ata sahipti. Bu nedenle uzun menzilli bir fetih harekatı için zırhlı birlikler gerekliydi.

Ruslar Almanların yaklaşımının süvari taktikleri üzerine kurulu olduğunu gördüler. 

Rusya 16. yy kadar prenslikler şeklindeydi. En çok başı çekenler Kiev ve Moskova prenslikleriydi. Neredeyse 7. yy ile 12. yy kadar uzun bir süre bugün ki Ukrayna ve Kafkas dağlarının kuzeyi için (bugün Rusya)  bu prenslikler ile çeşitli Türk kavimleri arasında ( Kuman ve Kıpçaklar , Peçenekler , Gagavuzlar , Bulgarlar vs) savaşlar yapıldı. Bu dönemde Ruslar Türk süvari taktiklerinin çoğunu kopyaladılar. Silahlardan , zırhlara kadar.

Kalka savaşından sonra neredeyse tüm Rusya ve Ukrayna Moğol hakimiyeti altına girdi. Bu tarihten sonra Rusların mücadelesi Altın Orda devleti (Berke han döneminde Müslüman oldular hatta coğrafyada (Ukrayna ve Kafkasya) İslamiyet'in yayılması onlar sayesinde oldu.) ve ardılı olan Türk-Moğol devletlerle savaştılar sonra da Osmanlı'nın başına bela oldular.  Big Grin

Ruslar tank doktrinleri hız ve yüksek ateş gücü üzerine kuruludur. Türk süvari taktikleri de hız ve ok atışı üzerine kuruluydu. Rus tankları Alman tanklarından daha hafif daha az zırhlı ve daha hızlıydı. Toplarının çapları devamlı arttı. Bu doktrin bugün de böyle. Rusların zırh için dahiyane (?) çözümü basit bir geometride saklı. Rusların ön cephe zırhları (en çok darbenin buraya geleceği varsayılır  ) yaklaşık kırk beş derece ( aklımda öyle kaldı) açılı olan bu zırhlar 20 cm kalınlığında olsun eğik durduğu için merminin delip geçebilmesi için gereken mesafe 20 çarpı kök iki oluyordu .Tabi doğru açıyla ve yüksek hızla gelirse .Pek çok mermimin sekip geçeceği düşünülmüştü .Aynı zamanda basit , yüksek miktarda üretilebiliyorlardı , motorları ne verirsen yakabiliyorlardı (sanırım yakıt odası teknolojisi).Bu nedenle uzun mesafeleri minimum lojistikle halledebildiler.

14.dakika ve sonrası.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
husrev, heisenberg, pasa_7676, PersonalDefence, sem, Tonyukuk ÖTUKEN, ERDAL, iso
[Resim: fft99_mf9416635.jpg]

Terör ve Güvenlik uzmanı Sayın Abdullah Ağar bu sabah sosyal medya hesabı üzerinden attığı bir mesajda, Hakkarinin Yüksekova ilçesi İkiyaka bölgesinde, kendi tabiri ile "Atışa hazır güdümlü uçaksavar füzesi." ele geçirildiğini, seri numarasının silinmiş ve üzerinin tekrar boyandığını yazmış.

https://twitter.com/abdullahagar2/status/881407551216209920

pkklı hainlerden ele geçen silahların balistik ve teknik özellikleri gün geçtikçe artıyor. Allah Asker ve Polisimizin yardımcısı olsun.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
heisenberg, S@riyerli, Zemre10, demirci57, sem, Surmene, xeorx, Ruhsuz, pasa_7676, iso, ahmetarslan
[Resim: 20286829_1883226741997568_5193277950355979826_o.jpg]

Pkk örgütünden ele geçme Glock temelli gaz tabancasından yapılma susturuculu tabanca. Sanırım 7.65mm çaplı.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, wubıh, Gazanfer, iso, sem, ahmetarslan
Çukurova İlçesi'nde kapısı kırılarak girilen villanın bordum katında 12 uzun namlulu silah, 24 el bombası, 12 hücum yeleği, bin uzun namlulu silah mermisi, 96 şarjör, 12 polis üniforması, 49 gri büyük kova, 1 amper ölçer, 1 lehim malzemesi, 4 lehim tabancası, 42 silikon mumu, 2 lehim kablosu, 1.5 ton amonyum nitrat, 300 kilo çivi, 6 koli bandı, 3 siyah bant, 20 litrelik 24 boş bidon, 25 gaz maskesi, 10 pil, 10 açma kapama anahtarı, 10 zil butonu, 1 karışım yapmak için mutfak robotu, 500 gramlık 150 teneke kutularda mantar, 20 litrelik 11 benzin dolu bidon, 18 kilogramlık yapıştırıcı, 10, yastık, 10 sünger yatak, 10 battaniye, 2 hasır ve oldukça fazla konserve yiyecek ve ekmek ele geçirildi.

[Resim: pkkli-teroristlerin-plani-1.jpg]

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
AsmTR, Sabri, FRD, iso, husrev, sezgin63, sem, zarif_, Gazanfer, heisenberg, lupus, ahmetarslan, harun
Lokal ganimetlerden çok bölgesel ganimetler daha dikkat çekici olabiliyor...

2017 yılının Şubat-Mart aylarında, İspanyol polisi ve Europol'ün ortak operasyonuyla Bask bölgesinin üç farklı şehrinde  yapılan operasyonlarda toplam 10.000 adet CETME tüfeği, 400 adet Howitzer topu ele geçirilmişti. Operasyonun 2014 yılında başlatılan bir soruşturma kapsamında sonuçlanması da manidar.
http://www.ulusal.com.tr/index.php?m=hab...kunc-suphe

ABD'nin yakın zamanda Rakka için sevk ettiği malzemeler arasında bol miktarda Howitzer topu da bulunuyor.
http://www.mynet.com/haber/dunya/iste-ab...-2924139-1

Tarihler, yerler, aktörler, malzemeler ; körler sağırlar birbirlerini ağırlar...

[Resim: pp_3.jpg]

[Resim: silah_1.jpg]

[Resim: silah2.jpg]

[Resim: silah3_1.jpg]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
rainman, lupus, alone61
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid336400

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git: