Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ele Geçirilen Silahlar
Sn personal defence ;

Bütün gecem (V1'in tek iyi tarafı) Amerikan ordu reserve birliklerini araştırmakla geçti hatta özellikle hava kuvvetleri yedeklerine de baktım.Son dönemde malum popüler bir konu.

İşin açıkçası yedek birliklerine geçmek için önünüzde iki yol var. Orduda profosyonel hizmet vermek ve sözleşme sonunda yedek olmak istediğinizi beyan etmek.İki yıl boyunca kıpraşmama garantisi alıyorsunuz. Sivil yaşamda minimal askeri eğitim alıyorsunuz bu da her ay bir hafta sonu senede toplam 14 gün askerlik hizmeti yapmanız demek.On dört günde sadece temel ve en gerekli şeyleri yapıyorsunuz(yanaşık düzen değil). İsterseniz ordu ihtisas alanınızı değiştirebiliyorsunuz.Çok isterseniz hava indirme gibi bazı ağır eğitimleri de alabiliyorsunuz. Elbette bu fazladan bir eğitim süreci.Ordu istediği zaman sizi aktif göreve çağırabiliyor.Siz isterseniz yeniden orduya yazılabiliyorsunuz.Irak zamanında epey ordu yedeği göreve çağrılmış bir kısmı ülkeye ceset torbası içinde geri dönmüştü.Faydası size askerlik yaptığınız tüm günler için ödeme almak ve daha iyi bir sağlık hizmeti oluyor. Yirmi bin dolarlık bir çek ve bazı farklı ıvır zıvırda var.

Diğer yol ise askerlik hizmetini yapmadan ordu yedeği olarak başvurmak.Bu durumda başvurduğunuz birliğin temel eğitimini alıyorsunuz. Ordu( Kara kuvvetleri bizde) birlikleri için 10 hafta (70 gün) temel askeri eğitim (acemi eğitimi) sonrasında sivil hayata geri dönüyorsunuz ve aynı döngü sizin için devam ediyor.

Ordu yedekleri askerlikleri süresince aktif personelin mutlaka alması gereken tüm eğitimleri alıyor.Gün sayısı kadar para ve maaş alıyor. Kullanılan silahlar standart ordu donanımı oluyor.Sadece biraz daha eskimişleri veriliyor.

Bu nedenle G-3 ,HK-33 kullanımı hüküm süren bir orduda Amerikan sistemi yedeklik hizmeti aynı silahları kullandırmanız lazım.

Bunun farklı bir noktası ise ulusal muhafızlar.Ulusal muhafızlar eyalete bağlı oldukları ve üst makamda valiyle irtibatta oldukları için sadece anayasal bazı durumlarda aktif göreve çağrılıyorlar.(Bunu ordu personeli olmak olarak algılayın yoksa yan gel yat değiller sivil de değiller)Ulusal muhafızların tüm silahları bir 30 sene geriden gelir. Tankları , uçakları ve tüfekleri hep eskimiş modellerdir.

Ben eritileceklerine inanmıyorum. Bana göre gafillik olur.Kaldı ki seneler önce konuştuğum bir askeri personel tüfeklerin kolay kolay imha edilmediğini depolarda seferberlik gibi durumlar için bekletildiğini ama aynı şeyi tabancalar için söyleyemeyeceğini dile getirmişti.

Türkiye için daha farklı bir sistem yedeklik getirilebilir.Bu silahlar yedek birliklere verilebilir. Bu yedeklik ile alakalı kafamda bir şeyler yazmak var.Toparlayabilirsem bilirsem eğer.

Amerikan sistemi yedekliğin farklı avantajları ve hileleri var.Pilotların durumu daha farklı o da başka bir yazıya kalsın.İş beni bekler.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
sem, lupus, iso, GullyFoyle, usame, pasa_7676, heisenberg, Murata, sparus, şekerlioğlu

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): demasoni, 1 Ziyaretçi