Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TİSAŞ ZİG M 1911 KALİBRE SEÇİMİ
TİSAŞ ZİG M 1911 SS alacağım, lakin 9 mm ve 45 ACP arasında kararsız kaldım.

Kendimi korumaktan ziyade sportif olarak kullacağım ve amacım 15 - 200 metre hedeflere 5' er li grupman yapmak.

9 mm alsam şarjör değiştirmeden 2 set atış yapabilirim...Acaba 45 ACP için 10 luk şarjör bulunur mu?

Tabii ki olaya sadece şarjör kapasitesi olarak da bakmıyorum, TİSAŞ ZİG M 1911' in doğasına acaba hangi kalibre daha uygun olur?

Alıntı

Sn.kartalcin,

Şarjör illa ki bulunur, bence siz şarjörden ziyade o şarjörlere her zaman her yerde yükleyecek fişek bulup bulamayacağınızı düşünmelisiniz. Smile

* Tabancayı alma amacınız,
* Bu amaca hakkını vererek ulaşabilmek için yapılması gereken atış adetleri,
* Bu adetlerdeki fişeğe erişim imkanı ve bu adetlerdeki fişek maliyetleri,
* Atış yapmayı düşündüğünüz mesafeler, bu mesafelerdeki mermi yolları,

Hepsi size milli tabanca kalibremiz olan 9x19 mm' yi işaret edecektir. Smile

1911' in ruhu .45 kalibredir... Ama bizde nefsi 9x19 mm' dir. Wink

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ERDAL, sencerstm
Teşekkürler, 9mm de sabit karar kıldım. Şimdi geriye kalan orijinal Colt 1911 namlu yüzüğü ve ayarlı fiber optik arpacık gez takımı.

Alıntı

1911 45 kalibredir.
Eğer 9x19'unu isterseniz BHP alırsınız.
J.M. Browning öyle uygun görmüş. Cool

Bunu derken kendimde 38 Super 1911 var, o da başka... Blush

(04-04-2016, 01:44 PM)kartalcin demiş ki: ...amacım 15 - 200 metre hedeflere 5' er li grupman yapmak.

Hal böyle iken size tabanca kalibresi tavsiye edemez halde kaldım!

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
(04-04-2016, 04:15 PM)harun demiş ki: 1911 45 kalibredir.
Eğer 9x19'unu isterseniz BHP alırsınız.
J.M. Browning öyle uygun görmüş. Cool

Thumbs Up

Ve hiçbir 1911 asla bir BHP kadar sağlıklı çalışmaz!

Ancak, işin içerisine öküzü gözünün ortasından vurmak kaygısı girince işler değişiyor. Tetik... BHP' nin tetiği maalesef Sn.kartalcin' in amacına pek uygun değil. En azından herkes için. 1911' in en cazip ve en vazgeçilmez özelliklerinden birisi, belki de en önemlisi, çekiş hattı hiç değişmeden dümdüz çekilen, direk mekanik temaslı, kurulma mesafesi son derece kısa olan tetiği ve BHP' de ne yaparsanız yapın bunu yakalayabilmek çok zor.

(04-04-2016, 04:15 PM)harun demiş ki: Bunu derken kendimde 38 Super 1911 var, o da başka... Blush

Bu tabanca ile 25 m mesafeden, 5 adet fişekle tek bir delik açan atıcı görmüşlüğüm var. Heyhat, iş yine gelip fişek tedarikine dayanınca, tüm cazibesi ortadan kalkıyor. Sad

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
ZİG M 14' ü de düşündüm, lakin ZİG M 1911 için bir takım modifikasyonlar düşünüyorum, bunun için daha uygun gibi geldi.

Bir de hedefte pozitif etkileri çok fark eder mi bilmiyorum, lakin ZİG M 1911' in namlusu 1 cm daha uzun !.. Smile

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
Balistik performansta '' Size matters!.. '', ama ne kadar '' size '', ne kadar '' matters '', denemek görmek lazım... Smile

Namlu boyları arasında 1 cm fark olan G17 ve G19' un çıkış hızları fişeğe göre 5 ila 10 m / sn fark ediyor.

Mekanik atış sehpasından 25 m' ye yapılan atışlarda G17 ve G19 aynı dağılımı sergiliyor.

Tabii farklı marka, model tabancalarda bu değerler çok daha farklı olabilir.

Gerçekten tek tek deneyip görmeden bilgi vermek mümkün değil, ancak fikir yürütülür, o da hiç sağlıklı olmaz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
Benim bir sorum ise orjinal 1911 parçaları; namlu yüksüğü, kunduz kuyruğu, emniyet,sürgü salma manivelası ve kabze kapakları acaba 9mm olan Zig M1911 ile uyumlu olurmu.

Mesela 45 acp namlu daha iri ama 9mm bana daha etli gibi geldi yani 45 acp namlu yüksüğü 9mm' e olur gibi geldi bana yanlış mıyım acaba?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
(04-04-2016, 05:49 PM)Fruktoz23 demiş ki: Benim bir sorum ise orjinal 1911 parçaları; namlu yüksüğü, kunduz kuyruğu, emniyet,sürgü salma manivelası ve kabze kapakları acaba 9mm olan Zig M1911 ile uyumlu olurmu.

Mesela 45 acp namlu daha iri ama 9mm bana daha etli gibi geldi yani 45 acp namlu yüksüğü 9mm' e olur gibi geldi bana yanlış mıyım acaba?

Sn.fruktoz23,

Allah nasip ederse yarın öbür gün bir yerlerde mesleğinizin ilk basamağına adım attığınızda, mesleki ve hukuki kıymete haiz pek çok dosya dolduracak, pek çok adli rapor yazacaksınız. Birgün bir yerde size kinayeli bir şekilde sorulan '' Okumanız yazmanız var mı? '' sorusu ile mahçup olmak istemiyorsanız, bir ağabeyiniz olarak size vereceğim nasihati dikkatlice okuyunuz. Hekimlik, konuşma dili ile kurulan iletişim ile icra edilen, icraatın yazı dili ile kayıt altına alınıp isbatının yapıldığı bir disiplindir. İyi ve kaliteli bir hekim, sadece bir üst lisans diploması sahibi sıradan bir doktor değil, gerçekten iyi bir hekim olmak istiyorsanız, konuşma diline de, yazı diline de çok iyi vakıf olmak, her ikisini de çok iyi kullanmak zorundasınız.

Şimdi lütfen yazdığınız mesajı bu bağlamda bir değerlendiriniz... 1911 parçaları hakkında bir sorunuz olabilir, ancak '' 1911 parçaları '' sorunuz olamaz, sorununuz olabilir. '' Orijinal 1911 parçaları '' derken büyük ihtimalle Colt' u kast ettiniz, ama yan sanayi parçalarla tadilat yapan silahseverler Colt üretimi parçalardan ziyade Wilson Combat, Ed Brown gibi üreticilerin ürünlerini tercih etmektedir. Eğer kast ettiğiniz üretici Colt ise, Wilson Combat ve Ed Brown gibi bu işin zirvesindeki üreticilerin parçaları sizi ilgilendirmiyorsa, sorunuza kısa sürede net cevaplar alabilmek için bunu açıkça belirtmeniz gerekir. Sizin eğitim düzeyinizde bir kişiden .45 ACP kalibre tanımı özenli bir şekilde .45 ACP olarak yazması beklenir. Emin olun, özensizlik sandığınızdan çok daha sinsi ve bulaşıcı hastalıktır. Ve yanlış bir bilgi veya görüş içeren bir cümle kurduğunuzda, cümleniz, fikriniz veya verdiğiniz bilgi yanlıştır, siz bir başkasının yanlış seçimi, yanlış tanıdığı bir kişi olabilirsiniz, ama kurduğunuz yanlış bir cümle sizi yanlış olarak tanımlamaz.

Biraz uzun ve sıkıcı olduğunun farkındayım, ancak nazımız ve sözümüz ancak sizin gibi genç ve açık zihinli kardeşlerimize geçtiği için geleceğimize yatırım olarak gördüğüm bu tür mesajları yazıyorum. Lütfen özenli, dikkatli yaşamayı, ahreket etmeyi, konuşmayı, yazmayı hal edininiz. Çünkü bu tür insanların sayısı her geçen giderek azalıyor.

Sorunuza gelecek olursak, .45 ACP ZIG M 1911' e pek çok yan sanayi 1911 parçası hiç bir müdahale yapılmadan takılabiliyor. Bazı parçalar ise özellikle müdahale ile silaha özel bir uyumla takılmak üzere üretildiği için bunlara müdahale edilmesi gerekebiliyor. Parça üreticileri satış sitelerine ve ürün paketlerine bu konuyla iligli uyarılar koyuyorlar, tedarik aşamasında bu ayrıntıya dikkat edilirse gereksiz harcama yapmamış olursunuz.

Genel olarak farklı kalibrelerdeki 1911' lerin gövdeleri, .45 ACP kalibre 1911' lerle aynıdır. Şarjörler, namlu bağlantıları, kovan fırlatıcıları farklı olabilmekle birlikte, tetik, kabza emniyeti vs gibi parçalar büyük oranda birebir aynı parçalardır. Sürgülerin ebatları da aynı olmakla birlikte, sizin de belirttiğiniz gibi namlu yüksükleri, tırnaklar farklı olabiliyor. Hatta pek çok üretici küçük çaplı modellerde namlu yüksüğü kullanmak yerine, zurna namlu kullanmayı tercih ediyor. TİSAŞ' ın da hizmet sınıfı ebatlarındaki 9x19 mm modellerinde namlu yüksüğü varken, kompakt 9x19 mm modellerinde zurna namlu uygulaması mevcut.

Özetle her 1911' i kendine özel kabul ederek, yine kendine özel çözümler üretmek gerekir.

Saygılar. Sevgiler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
absobon
Sn.Lupus;

Tavsiye ve nasihatleriniz için çok teşekkür ederim. Sadece soruma cevap vermekle kalmayıp aynı zamanda bizim gibi genç ve eğitime ihtiyaç insanlara bizim için gerçekten önemli olan konularda da yardımcı olduğunuz için size ayrıca teşekkür ederim. İlerde sizin gibi insanlarla karşılaşabilmek ve sizin bizlere olduğunuz gibi hastalarıma yardımcı olabilmek dileğiyle...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi