Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Armsan'dan yeni bir AK türevi; RS S1.
Değerli arkadaşlar,

Son zamanlarda özellikle hobi amaçlı yivsiz tüfeklerle birlikte yaygınlaşan .410 kalibre tüfek ve fişekler, son derece yanlış bir şekilde 36 GA / numara veya 36 kalibre olarak tanımlanmaktadır. Maalesef üretici kataloglarında bile bu tanımlar yanlış kullanılmaktadır.

Anglosaksonlar yivsiz namlulu silahlar için '' gauge '' veya '' bore '', yivli namlulu silahlar için '' caliber '' yani kalibre tabirini kullanırken, kıta Avrupası her ikisi için de kalibre tabirini kullanmaktadır. Bunun tek istisnası .410 kalibredir.

Yivsiz bir tüfeğin namlu veya fişek numarası, attığı bir tek küresel / yuvarlak kurşun bilyanın, bir pound / libre veya 453 gram kurşunun kaçta biri olduğunu tanımlar.

Örneğin bir tüfeğin namlu çapı 12 GA ise, bu namlu, 453 gram saf kurşunun 12' de birinden imal edilmiş, 18.53 mm çapında yuvarlak bir bilyayı atmak üzere üretilmiş demektir.

Buradan hareketle;

.410 kalibre bir tüfekten atılabilecek yuvarlak bir bilyanın çapı, 10.41 mm' dir.
453 gram saf kurşundan elde edilebilecek 10.41 mm çaplı küresel bilya adedi 67.5 ila 68 adettir.
Dolayısı ile .410 kalibreyi '' gauge '' veya '' bore '' cinsinden numaralandırmak gerekirse kabaca 67 numara olarak tanımlamak gerekecektir.

Tersinden hesaplanacak olursa, 36 numara bir tüfeğin çapı .410 değil, .506 kalibre olacaktır.

Yine aynı şekilde .36 kalibre bir tüfeğin çapı 9.1 mm olacaktır.

36 kalibre bir tüfeğin çapı ise 914.4 mm olacaktır. Smile

Özetle 36 numara veya kalibre diye bir tüfek ve fişek çapı yoktur, doğrusu .410 kalibredir.

Dikkatlerden kaçan bu konuyu Av Doğa dergisinde ayrıntılı bir şekilde ele alan, yukarıdaki bilgileri söz konusu dergideki makalesinden derleyip özetlediğim Sn.Nejat Üner' e saygı ve teşekkürlerimi sunar, .410 kalibre silahlarınızla keyifli ve emniyetli atışlar dilerim.

Alıntı

Bu ve bu türev de olan tüfeklerin çoğalmasının en büyük sebebi , yeni nesilin Av kökenli değil de görsele hitabeden silahlara meraklı olması.

Her geçen gün bu tip modellerin artacağına da eminim.

Alıntı

Şarjör ve yivsiz tüfek !

Alıntı

Armsan yaptiysa iyidir diye dusunuyorum tabi tecrube etmek lazim

Alıntı

12 ga için bence gayet güzel bir görüntüsü olduğunu düşünüyorum. Hali hazırda 1 adet armsanım var, gayet de memnunum. Bakalım bu oyuncak nasıl birşey çıkacak ?
Bizde yok sanırım, ancak yurtdışında khan arms a tac serisi buna çok benzeyen, sanki kopyası bir şarjörlü otomatik vardı. Resmini bulursam eklerim.

Alıntı

İlginç, ismi de aynı çıktı. Khan arms rs-s1 , Armsan Rs-s1.

http://www.khanshotguns.com/site_img/uru...c_rss1.jpg

Alıntı

Yurtdışındaki birkaç forumdan da araştırdım, hatta Rus forumlarında armsanın Khan armstan kopya çektiği ya da ortak üretim yaptıkları tartışılıyordu. Armsanın bu silahı önce yurtdışına sattığı söylentisi var ama ne videosunu, ne satış ilanını bulamadım.

Alıntı

(31-03-2016, 02:03 PM)Xlll demiş ki: Bu ve bu türev de olan tüfeklerin çoğalmasının en büyük sebebi , yeni nesilin Av kökenli değil de görsele hitabeden silahlara meraklı olması.

Her geçen gün bu tip modellerin artacağına da eminim.

Bu durumun sosyolojik alt yapısı,kuşaklar arası tüketici eğilim ve yaklaşımlarında yaşanan keskin değişkenlikler.

Genel kabül görmüş haliyle;

X (1965-1979)
Y (1980-1999)
Z (2000-2021)

nesilleri arasında yaşamın her alanında oluşan sosyal ayrışmalar,beklenti,tercih ve alt toplamda eğilimlerin farklılaşması.

Tasarruf ve daha üretim odaklı olan ikinci dünya savaşı neslini bu tarihsel çizgiye dahil etmiyorum.Ve mevcutta oluşan Alfa jenerasyonuna dair sadece olasılık hesapları mevcut.

Av,insanlığın var oluşuyla şekillenen temel ihtiyaç üçlemesinin (barınma-beslenme-giyinme) en zaruri ayağıydı.Orta çağa kadar av bu tanımsal dinamiğini devam ettirdi.Coğrafi farklılıklara dayalı olarak özellikle Avrupa'da oluşan toplumsal sınıf farklılıklarında kendine soyluluk-burjuvazi-aristokrasi'de beslenme önceliğinden başka bir anlam yüklendi.Doğu topumlarında ise sınıfsal farklılığa tabi olmadan bir kültür öğesi olarak devam etti.

Arz talep denen döngü aslında bir kurgudan ibaret.Daha yakın geçmişimize bakarsak,soğuk savaş dönemi ve günümüze değin küresel alanda yaşanan çatışma algısı tüm tüketim alışkanlıklarının dna'sını değiştirdi.Yaşam evrensel gelişmelerle doğru orantılı bir şekil alıyor.

Misal,bugün modanın yönlendiricisi konumundaki en prestijli markalara bakın.Hepsinin kolleksiyonlarında askeri çizgilerin olduğu nüanslar var.Kamuflaj desenleri,haki renkler hazır giyimin bir parçası haline gelmeye başladı.Zira modayı besleyen ve şekillendiren küresel yaşamın yansımaları.

Silah sanayi de bu sürecin dışında tutulamaz.Bahse konu ettiğimiz yivsiz tüfekler artık av kültüründen öte savunma-saldırı alanındaki kümeye dahil olma yolunda.Hal böyle olunca sunulan ürünlerde mutasyona uğruyor.Bakınız;forumda tartıştığımız konu:Savunma amaçlı yivsiz tüfek seçimi...

En nihayetinde vakit,şarjör beslemeli 12ga'ları bağrımıza basma vaktidir Smile

Alıntı

Av kültüründen gelmek!

Avcı;

Doğru silah ve ekipmanı amacına uygun seçen, seçtiği ekipmanı en iyi şekilde kullanabilen, sürekli araştırıp kendini geliştiren insandır.

Bu kültürde yetişen bir insan, savunma amaçlı olarak kullanacağı tüfeği de bu bilgi ve birikim ile seçer.

Emin olun bu bahsettiğimiz arkadaşların hiç birisi şarjörlü bir tüfeği bağrına basmaz.

Çünkü araştırır, okur, hiçbirşey bilmiyorsa sayfanın başında Sn.lupus' un yazısını okur.

Hiç domuz avında Benelli M4 kullanan birisini duydunuz mu?

Ben kullanıyorum ve iddia ediyorum...Benelli M4 domuz avı için en ideal tüfeklerden birisidir.

Bu iddiada bulunma sebebini de yukarıdaki '' Avcı '' tanımında belirtmiştim.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ThePulchra
Yakın zamanda çıkarılabilir şarjörlü yivsiz namlulu bir tüfeği bağrıma basmayı düşünüyorum...SAFİR T14.

Çünkü portföyümüzdeki Aimpoint ürünleri ve montaj çözümlerini sergilemek için elimizin altında gerçek bir AR bulundurmak mümkün değil.

Hazır para vermişken ve elimiz değmişken arada fantazi de yaparız. Benim için bu tür tüfeklerin kullanım alanı bundan ibarettir.

Ha... Bazı arkadaşların aklına '' Neden SAFİR? '' sorusu gelebilir... SAFİR, çünkü aksesuar ve montaj çözümleri açısından gerçek AR serisi ile ölçüleri tam uyumlu, tek nedeni bu.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi