Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
REX ZERO 1, Slovenia, AREX.
Geçen yıl IWA ' da lansmanı yapılan REX Zero 1 bu yıl Shot Show'da görücüye çıkmış.

Slovenia ve çevre ülkelerde çekilmiş tanıtım videoları;

.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ERDAL, abhaz81, Saka
Şöyle uzaktan gözlerimi kısıp bakınca Sig Sauer görüyorum.

Alıntı

Ne acayip bir şey yapmışlar böyle. Bir tek çekme kanallarını beğendim açıkçası.

Alıntı

Sayın Üstad;

Paylaşımınızı yeni gördüm, tabanca tasarımlarına olan merakım sebebiyle hayli ilgi çekici buldum. Videolarda görüldüğü kadarıyla sürgü düşürme manivelası sürgü gerideyken sürgüyü düşürmeye, ancak sürgü ilerideyken tetik tek hareketli moddaysa tetiği çift hareketli moda geçirmeye yarıyor. Anladığım kadarıyla bu durum silahı hem horozu indirmeden kurulu kilitli taşıma şansı veriyor, hemde Beretta 92fs  yada Cougar'larda olan emniyetli horoz indirme görevini de istenirse yerine getiriyor. Böylece bu sistemdeki bir silah farklı disiplinlerde taşımayı tercih edecek insanların tümüne uyum sağlamış oluyor. Bu durumda izninizle birkaç sorum olacak.

-Bu durum bir devrim niteliğinde olmasa da çok ciddi bir yenilik değil midir? 
-Gelecekteki yapılacak tasarımlarda bu yeniliğin hakim olmasını ne derece mümkün görüyorsunuz?
-Taktik kullanım açısından sizin görüş belirteceğiniz bir avantaj yada dezavantaj var mı? 
-Bazı silahların rafine edilmesi gerektiğinden söz etmiştiniz, bu silahta da aynı gereklilik mevcut mudur? Bu özelliğin eklenmesi tabancanın sıhhatli çalışmasını etkileyecek yapısal bir problemi de beraberinde getiriyor mu?

Eğer tabancayı ayrıntılı inceleme imkanını bulduysanız gözlemlerinizi, bulamadıysanız da en azından tahminlerinizi paylaşmanızı çok isterim. 

Saygılarımla...

Alıntı

Sn. PersonelDefence ;

Soruyu Sn Lupus'a sormuşsunuz o size detaylı cevap verecektir ama ben bildiğim kadarıyla cevap vermek isterim.

Decocker yani horoz indirme manivelası neredeyse 75 yıllık bir tasarım.Belki çok daha eski örnekleri vardır ama benim bildiğim tarihteki en başarılı örneği Vis P-35 Radom. Silah dönemin pek çok silahının olduğu gibi tek hareketli ama malum kimi insanlara göre horozu kurulu bir tabancayı taşıma fikri güvensiz geliyor.Bu tartışma çok yeni değil malum tabanca tasarlandığı zaman yetkililer özellikle at üzerinde süvari subaylarının bu tabancanın kurulu bir biçimde taşınmasını güvensiz bulmuşlar ama risk altındaki bir personel için silahı kurmak ölümcül bir zaman kaybı olabileceğini de düşünmüşler.Bu da horoz indirme manivelasının doğumu olmuş.

Bu manivela ile neredeyse özdeşleşmiş olan silah ise Sig Sauer P 226.Silah çift hareketli/tek hareketli SA/DA bir tetiğe sahip.Silah kurulduğu zaman tetik tek hareketli hale geliyor ve horoz kurulu oluyor.Horoz indirme manivelası ise horozu düşürüyor ve tetik çift hareketli hale geliyor.Bu şekilde dolu tabanca daha güvenli şekilde taşınıyor.Silah fazladan bir emniyet manivelasına sahip değil.İlk ateşi çift hareketli yaptıktan sonraki atışlar tek hareketli olarak yapılıyor.Taktik kullanımdaysa dolu bir silah nispeten güvenli ama daha uzun daha ağır bir tetik çekişine sahip oluyor.Bu şekilde eğitim yapan bir atıcıysanız ve  devamlı dolu taşıyorsanız iki tetik çekişine aşina bir atıcı olmanız lazım.Elbette silahı kurulu ve horoz kalkık taşımakta alternatif.Özellikle rehine kurtarma atışı gibi hassasiyet gerektiren atışlar için bu şekilde silah taşıyan birimler var.(En bilindik örneği SWAT ve Colt 1911)

İşin açıkçası bu şekilde bir silahı (P -226) taşımak ve kullanmak biraz eğitim istiyor.Siviller içinse klasik emniyet mandalını daha az karışık ve daha güvenli bulanlar var.Her silahın emniyet  mandalı kolay manüple edilemiyor o ayrı bir konu.Birde alışkanlıklar çok önemli.

Rex Zero bariz bir şekilde Sig Sauer P 226 klonu.Burada şekilsel bir benzerlikten bahsetmiyorum.Üretici de Amerika dağıtıcısı da bunu belirtiyor.Bu nedenle silahın horoz indirme manivelasına sahip olması ve benzer bir kullanıma sahip olması kaçınılamaz.Burada bu tasarımın üzerine yaptıkları aynı manivelanın (iki ayrı manivela :düzeltme) tıpkı emniyet manivelası gibi kullanılması.Bu noktada iki taşıma biçiminden birini tercih edebiliyorsunuz klasik bir Sig Sauer P 226 gibi silah kurulu , tetik çift hareketli taşıyabiliyorsunuz.Bu şekilde silah taşımaya alışkın gerçek bir P 226 kullanıcısı böyle taşıyacak ve kullanacaktır.Alışkanlıklar gerçekten önemli.İsteyenler bu silahı klasik emniyet sistemi ile kullanabilecek. Bu   arada kendimi düzelteyim emniyet manivelası horoz indirme manivelasının hemen arkasında.Horoz indirme manivelası dediğiniz gibi çalışıyor.

Üç manivela yerine iki manivela var.Kimi için Sig Sauer gibi bir tabanca da emniyet manivelasına ne gerek var diye düşünebilir kimisi için güzel düşünülmüş bir özellik.İki farklı zihniyette düşünen kullanıcı kitlesine de hitap ediyor silah.Bu noktada " farklılığını " ortaya koyuyor.Elbette klon bir silahta yapılabilecek değişiklikler ayrı bir konu.Çift hareketli bir 1911 de yapabilirsiniz ama insanlar bu ne ya derler.

Amerika'da özellikle fiyatı bir nebze fazla bulunuyordu forumlarda.Malum hem surplus silah bulma imkanları var hem de güvenilirlikleri tartışılmakla beraber zastava ve norinco gibi ucuz yollu klonları bulma imkanları var.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, ThePulchra, alone61, husrev, xeorx, sem, PersonalDefence
Benim tabanca tercihim en sade,en basit olandan yana çalışır.Bu tabanca bir tabanca için fazlaca karmaşık bence.Çift hareketli bir tabanca neden kurulu kilitli taşınsın,eğer sadece ateşlenmeyen fişek hadisesinde çift harekette mükerrer tetik çekişiyse cevap,tek hareketin net ve pürüzsüz tetik çekişi bu söyleme rakip olur ve bence bu tartışmayı kazanır.Bence element uydurmuşlar Smile bir mandala birden fazla görev yüklemek silah işi için fazlaca riskli.
Taklitler aslını yaşatır.

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sakin, sem, PersonalDefence, DoganSW
Sn.Personal Defence,

Sürgü Durdurma / Salma Manivelası' na horoz düşürme görevini de yükleyerek iki ayrı iş yaptırma ameliyesinin mücidi Walther' dir. Walther P88 modelinde ve Walther P5 modelinde bu sistem kullanılmıştır. Ancak ilerleyen zamanlarda Walther P88 modelini pazardan gelen talepler doğrultusunda revize edip, P88 Compact modeline geçiş yaparken, klasik Walther P38 / Beretta 92 tipi emniyet / horoz düşürme manivelasına dönüş yapmıştır. P5 modeli aynı şekilde üretilmeye devam etmiş, bir süre sonra da üretimden kalkmıştır.

Balkan ülkelerinde ilk klon çalışmaları başladığında üretilen ilk modeller Walther P88' den türetilmiş modellerdir ( Örn. PHP ) Akabinde SIG Sauer P serisine dönüş yapılmış, ancak az ya da çok Walther P88 genlerinin kalıntıları kalmıştır ( HS' nin şarjör kilidi gibi ). REX ZERO da SIG Sauer ve Walther genleri üzerinde vücut bulmuş bir klon. Asıllarında zamanla doğal seleksiyona uğramış genleri hala muhafaza etmek bence '' innovasyon '' dan ziyade, Angelina Jolie' nin dudaklarını, Sophie Howard' ın göğüslerini, Jenifer Lopes' in kalçalarını, Taylor Swift' in bacaklarını bir araya getirerek dünyanın en güzel kadınını yaratamaya çalışmak gibi bir şeydir. Ha, bahsettiğiniz üzere bu şekilde çok daha geniş bir ihtiyaç veya zevk yelpazesine hitap etme yaklaşımı yanlış mıdır? Açıkçası ben de bilemiyorum, bunu zaman gösterecektir. Ancak ben kendi açımdan, kendi yaşam alanında, kendi genleri üzerinde bir bütün olarak uyumlu bir şekilde inşa edilmiş bedenlerin daha sağlıklı olduğuna inanıyorum.

Saygılar.

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
blacksea, asuspc, fbalun, alone61, husrev, Sabri, Ozan60, sem, zarif_, PersonalDefence, Sakin, harun, madenci08, fuat_61, DoganSW, alpago, Triggernazi
(13-12-2016, 09:17 AM)lupus demiş ki: Angelina Jolie' nin dudaklarını, Sophie Howard' ın göğüslerini, Jenifer Lopes' in kalçalarını, Taylor Swift' in bacaklarını bir araya getirerek dünyanın en güzel kadınını yaratamaya çalışmak gibi bir şeydir.

Ama o öyle olmuyor işte... Angelina'nun dudakları Sophie'de güzel durmuyor. Taylor'un ince bacakları JayLo'nun koca poposunun altında sakil duruyor. Hepsi kendinde güzel.  Smile

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, underrated, alpago, şahin44, Triggernazi
Sayın madenci08,
Verdiğiniz bilgiler ve konunun tarihsel kökeni hakkındaki açıklamalarınız çok faydalı oldu, teşekkür ederim.

Sayın karadenizarif,
Sizin gibi bir profesyonel bu görüşü benimsemiş durumdaysa ve bu silah size bile karışık geliyorsa demek ki bu tasarım ancak işin taktik gerekliliklerinin ciddiyetini kavrayamamış kişiler tarafından cezbedici olacaktır diye düşünüyorum. Pazarlama açısından başarılı olup olmayacağı ileride görülecek olsa bile, taktik kullanım açısından sizin görüşünüzün bu yönde olması benim için fazlasıyla yeterli, teşekkür ederim.

Sayın lupus,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Walther P88 ve P5 modelleri hakkında bilgim yoktu, Walther modellerini daha fazla araştırılmayı hakediyor anlaşılan, malum birçok ilk onlar tarafından ortaya çıkarılmış.

''Ancak ben kendi açımdan, kendi yaşam alanında, kendi genleri üzerinde bir bütün olarak uyumlu bir şekilde inşa edilmiş bedenlerin daha sağlıklı olduğuna inanıyorum'' Bu cümlenizin arka planında ne kadar çok sebep olduğunu diğer konulardaki yazılarınızdan biliyorum. Aslında bu cevabın geleceğini de tahmin ediyordum ancak ben yeni bir buluş gibi algıladığım için bir acaba mı sorusu zihnimde belirmişti. Demek ki her zaman sadelik mükemmelliğe götürüyormuş.

Diğer yandan verdiğiniz yanıt kafamda yeni bir soru doğurdu, Balkan ülkelerinin SIG Sauer P serisini kopyalamaya çalıştığını belirttiniz, malum bizim ülkemizde bu durum CZ 75 için geçerli. Neden ülkemiz silah sanayi P serisi yerine CZ platformuna yoğunlaştı? Pazarlama açısından düşünecek olsak SIG Sauer'in prestijinin ülkemizde daha yüksek olduğunu düşünüyorum daha kolay pazarlayabilirlerdi. Diğer yandan kolluk kuvvetleri ve siviller çoğunlukla silahını atım yatağı boş taşıyor. CZ nin düşük sürgü profili bu konuda bir dezavantaj oluşturuyor. Buna rağmen neden ısrarla CZ klonu yapıyoruz? 

Saygılarımla...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
DoganSW, ERDAL, karadenizarif, bilhan
(13-12-2016, 02:02 PM)PersonalDefence demiş ki: Balkan ülkelerinin SIG Sauer P serisini kopyalamaya çalıştığını belirttiniz, malum bizim ülkemizde bu durum CZ 75 için geçerli. Neden ülkemiz silah sanayi P serisi yerine CZ platformuna yoğunlaştı?

O zamanlar CZ75' in tasarımı alışageldiğimiz teammüllere ( Emniyet manivelası, sürgü sülueti, vb. ) ve üretim şekli ( Dolu çelik malzemeden talaş kaldırmak ) üretim kabiliyetlerimize daha uygundu.  SIG Sauer gibi tabancalara emniyetsiz, tehlikeli birer tuğla gözü ile bakılırdı. İnce sürgü rayları olan alüminyum gövde, bükme çelik saç sürgü ile dayanım ve performansı standartları karşılayabilecek tabanca üretmek neredeyse imkansız gibiydi. Ve o zamanlar Çek Onaltılısı denilince akan sular dururdu. Smile

Saygılar.

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
madenci08, Gravis_Pro, fbalun, PersonalDefence, Ozan60, beyazkurt, Sabri, hunter 12, fuat_61, ERDAL, alpago, tirendaz, barış06, zarif_, şahin44, bilhan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi