Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ata Arms Yivli Av Tüfeği :TURQUA
Haber bekliyorum sizden.

Sn. f.aktunc; bence pazarlama olayında yanlış cümleyi seçmişsiniz. Sanki muz cumhuriyetiymişiz gibi izlenim olmuş. Sonuçta bu "bolt-action" Nikolaus von Dreyse'nin patentli sistemi. Resimden gördüğüm kadarıyla bu tüfekte aynı sistemle çalışıyor. Ayrıca Türkiye'nin ürettiği askeri "bolt-action" sizin ürününüzden önce vardı. Bu afişi gören bir yabancı "Lan adamlar hayatında bolt-action tüfek üretmemişler, ilk defa üretiyorlarmış. Şimdi bunların deneyimi de yoktur becerememişlerdir" der (Yabancı forumlardan çıkarttığım sonuç, adamlar silah konusunda bizden daha bilinçli). Burda afişlerin "First bolt action rifle ever made in Turkey by private (citizen) sector" olması daha doğru olur. Saygılar.

(23-02-2016, 10:02 PM)ORTAÇ demiş ki: Söz konusu tüfek Shot Show' da görücüye çıktı incelemek ve videosunu çekmek imkanım oldu.

Firma yetkilisinden hamaset dışında kelam çıkmayacağı anlaşıldı...Bari sizden bu tüfeği bildiğimiz kollu mekanizmalı tüfeklerden ayıran özgün özellikleri duyalım Sn.ORTAÇ. Mekanizma kilitleme şekli veya açıları mı, fişek besleme veya tahliye şekli mi, iğne ve kurma elemanları mı, tetik ve emniyet sistemi mi, farklı yiv set profili ve ölçüleri mi...Nedir bu tüfeği bu kadar özgün yapan farklı özellikleri? Son olarak da namlunun nereden, ne şekilde tedarik edildiğine dair bir bilginiz var mı? Üretici tamamen kütük malzemeden kendisi mi işliyor, yiv seti açılmış olarak bir tedarikçiden mi alıyor? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

(24-02-2016, 09:44 AM)Ruhsuz demiş ki: Sn. f.aktunc; bence pazarlama olayında yanlış cümleyi seçmişsiniz. Sanki muz cumhuriyetiymişiz gibi izlenim olmuş. Sonuçta bu "bolt-action" Nikolaus von Dreyse'nin patentli sistemi. Resimden gördüğüm kadarıyla bu tüfekte aynı sistemle çalışıyor. Ayrıca Türkiye'nin ürettiği askeri "bolt-action" sizin ürününüzden önce vardı. Bu afişi gören bir yabancı "Lan adamlar hayatında bolt-action tüfek üretmemişler, ilk defa üretiyorlarmış. Şimdi bunların deneyimi de yoktur becerememişlerdir" der (Yabancı forumlardan çıkarttığım sonuç, adamlar silah konusunda bizden daha bilinçli). Burda afişlerin "First bolt action rifle ever made in Turkey by private (citizen) sector" olması daha doğru olur. Saygılar.

Merhaba..

Bu konuda kendinizce haklı olabilirsiniz. Sonuçta kişisel bir görüş..Ancak şimdiye kadar slogan konusunda olumsuz birşey duymadım.
Özellikle fuar ortamlarında bu tarz ilkler her zaman merak uyandırıyor ve ilgi çekiyor. Turqua'nın ilk gittiği fuarda gördüğü ilgi şuan için memnun edici. IWA fuardan sonra ise değerlendirme yapılacaktır. Gerekirse ufak revizyonlarla seri imalata geçilir.

Geçen senelerde avcılık fuarında yerli yapım şarjörlü av tüfeklerini görür Türkiye'de ne zaman satılıcak diye mera ederdik. Şimdi her taraf bu tüfeklerle doldu.
Gelecekte de yivli tüfeklerin Türkiye pazarına gireceğini ümit ediyorum. .308 Türkiye standartlarına görede iyi bir kalibre.

(24-02-2016, 10:01 AM)lupus demiş ki:
(23-02-2016, 10:02 PM)ORTAÇ demiş ki: Söz konusu tüfek Shot Show' da görücüye çıktı incelemek ve videosunu çekmek imkanım oldu.

Firma yetkilisinden hamaset dışında kelam çıkmayacağı anlaşıldı...Bari sizden bu tüfeği bildiğimiz kollu mekanizmalı tüfeklerden ayıran özgün özellikleri duyalım Sn.ORTAÇ. Mekanizma kilitleme şekli veya açıları mı, fişek besleme veya tahliye şekli mi, iğne ve kurma elemanları mı, tetik ve emniyet sistemi mi, farklı yiv set profili ve ölçüleri mi...Nedir bu tüfeği bu kadar özgün yapan farklı özellikleri? Son olarak da namlunun nereden, ne şekilde tedarik edildiğine dair bir bilginiz var mı? Üretici tamamen kütük malzemeden kendisi mi işliyor, yiv seti açılmış olarak bir tedarikçiden mi alıyor? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Merhaba..

Konuyu gerekli arkadaşlara ilettim. Daha çok bilgi vereceklerdir.

İlgilenenlere:

http://www.ataarms.com/en/fotogaleri.php

(25-02-2016, 06:24 PM)harun demiş ki: İlgilenenlere:

http://www.ataarms.com/en/fotogaleri.php

Videodan o kadar oyuncakvari gibi durmuyor. Smile

(28-01-2016, 06:41 PM)By_Düzce demiş ki: Ata Arms'ın fiyat politikasını biraz yüksek bulsam da, üretim kalitesine özen gösteren ve çizgilerini yükseltmeye çalışan bir firma olarak görüyorum. Ürünlerini gönül rahatlığı ile sattığım için bu yorumu yapıyorum, kullanıcılar kadar doğru tesbit yaptığımı iddia edemem. Umarım yivsiz sektöründe gösterdiklerinden daha fazla hassasiyet ve özen gösterirler yivli sektöründe.

Saygılar.

Aman By_Düzce;

Kendileri yivsiz tüfeğin nişangahını kontrol etmeden bayilere gönderiyorlar halen. Aynı özeni gösterecek olurlarsa dünya silah literatüründeki hedefi vuramayan yegane yivli tüfek haline gelir..

Saygılarımla

(23-02-2016, 07:57 PM)f.aktunc demiş ki: Bu ürün Türkiye'nin ilk bolt action tüfeğidir. Bahsettiğiniz tüfek Mauser marka olup Türkiye de üretilse bile Mauser lisansı ile üretileceğinden dolayı Türkiye'ye ait olamamıştır. Turqua ise %100 yerli tasarımdır ve %100 yerli bir firmada üretilmiştir.
Ata Silah firması Türkiye de ilk ve tek yivli uzun namlu üretim iznini almış özel sektör firmasıdır.

1- Bu ürün 308 cal olarak tasarladın ancak ilerleyen zamanlarda piyasa durumuna göre diğer çaplarda üretilecektir.
2- İlk olarak Shot Show'da bu sene sunuldu. IWA fuarında da gösterilecek.
3- Turqua 'nın sadece yurtdışı satışı vardır. MKE getirmi bilemem ama yurtiçi satış durumu olursa gerekli izinleri Ata Silah alacaktır.
4- Tasarım konusuna gelince... Herkes aynı ürünü beğenecek diye bir kural yoktur. Ancak bu ürün tamamen özgün bir tasarım. Herhangi bir üründen esinlenilerek yapılmış bir ürün değil. Şimdiye kadar gelen tepkiler güzel..

Anladığım kadarı ile bolt action fikrinin değil tüfeğin yerli malı olduğu ifade ediliyor. Ancak Sarsılmazın cz klonu yapıp yerli malı edebiyatı yapması veya yurt savunmanın walther taklidini yapıp %100 yerli tüfek yapıyorum demesinden farkı yok. Daha önce yapılana taklit deniyorsa bu tüfeğin taklit olmayan yeri neresidir? tetiği ileri ittirince mi tetiği düşüyor mesela? Ne farkı var bildiğimiz bolt action tüfek tasarımından onu anlamak lazım. Hiç bir farkı yoksa her zamanki yarı cahil satıcı cümlelerini bir kez daha duymuş olacağız.

Başlangıç olarak 308 kalibre seçilmesi bence çok doğru. Ülkemize ileride sokulacak olursa ifadesini anlamadım. Mkek in getirmesi ibaresi de aynı şekilde garip geldi. Mkek iç piyasaya sunacak olursa gerçekten harika olur, uygun fiyat ile sunulursa tabi ki. Şahsen olumlu geri bildirimleri duyarsam fiyat ta benim alabileceğim bir seviyede olursa seve seve alır, seve seve kullanırım. Zira görünüşten daha önemlisi işlevsel bir silah olması ve uygun fiyatlı olması benim için.

Memleketimizde bu işi kotarmaya en yakın profesyonellikte ve imkanlardaki firma Ata firmasıdır.

Anladığım kadarı ile yeni forumdaşımızın üslubu veya anlatım tarzı hatalı. Ya düşündüklerini ifade etmekte zorlanıyor yada silahın nasıl tanıtılacağından bihaber.
Tasarım konusuna gelince.... diye başlayıp görünüşe geçiyorsak du bi dakka tasarım dediğin ahşaptaki cevizin desen seçimi değildir diye düşünebilmek lazım en baştan. Görünüşün kimine estetik kimine garabet gelmesi tartışılabilir orası ayrı. Ama belirtilen görüşlerin gerçek profesyonellerden geldiğini idrak edemeyecek ve hemen gerekli çözümü bulamayacak kapasitede olan bir firmanın kenya il sınırlarından (izan ve bilgi olarak) dışarı çıkamamasına da şaşırmamak lazım.

Öncelikle Ata firmasına hayırlı uğurlu olsun, iç piyasaya uygun fiyatlar ile sunulur ise memlekete ve biz silah severlere de hayırlı olsun diyorum.

Saygılarımla

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi