Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ata Arms Yivli Av Tüfeği :TURQUA
Ben tetik korkuluğunu hiç bir şeye benzetemedim.Gözü andırır bir yapısı var.Arkada ki geyik gözünden ilham alınmış olabilir.Tetik için hiç yorum yapamayacağım.

Sanırım tüfeği hatlarıyla diğerlerinden daha farklı bir şekilde/havada yapmak istemişler ama bu konu hep tartışıldı.Şekilsel olarak özgünlük mü herkese güven veren bilindik bir yapı mı?

En azından üstadın dediği gibi kubuz-tetik ve tetik korkuluğunda böyle bir hava var.

Arkadaşlar çap konusunda bir bilgi varmı

Ortada tüfeğin olup olmadığı belli değil ki çapı çupu belli olsun...

Mayıs ayında Prohunt fuarında görücüye çıkmalı değil mi? Lansman için fuarlar önemlidir sonuçta.

(29-01-2016, 02:55 PM)binajwaad demiş ki: Mayıs ayında Prohunt fuarında görücüye çıkmalı değil mi? Lansman için fuarlar önemlidir sonuçta.

Sanırım Prohunt'tan önce IWA'da görücüye çıkacak.

(29-01-2016, 11:33 AM)lupus demiş ki: Sanırım bir tek ben tetik, tetik korkuluğu ve kubuz yapısını havalı tüfeklere benzettim...

Alıp atış yapmadan, uzun soluklu kullanmadan tüfeğin kalitesi hakkında fikir beyan etmek zor. Benim asıl takıldığım konu posterdeki slogan. '' Türkiye' de şimdiye kadar üretilen ilk kolu mekanizmalı tüfek ! ''. Slogan İngilizce, belli ki bu slogan dış pazarlar için konulmuş, ki büyük ihtimalle MSB sadece ihraç için üretim izni vermiştir, tüfek iç piyasada satılmayacaktır, piyasaya süreceğin bir ürünün arkasında bir geleneğin, birikimin olmadığını beyan etmenin alemi nedir... Kafa hala tarım fuarında müşteri kafalar gibi çalışıyor. Posterdeki slogan da bunu yansıtıyor. Ne bileyim, '' Yıllardır avlaklarda edindiğimiz tecrübe ve birikimimizle artık gözümüz daha uzaklarda! '' gibi veya benzeri, çok daha fazla güven veren bir sloganla hedef kitlenin karşısına çıkmayı düşünmek bu kadar mı zor bir iştir.

Ne yalan söyleyeyim, benim de ilk aklıma gelen "ilk" diye vurgulanmış olmasının yanlış bir slogan olabileceği idi. Haddimiz ve bilgimiz olmadığından yazmamıştım ama üstadıma bu konuda da sonuna kadar katılıyorum, çok güzel ifade etmiş. Eleştirmenin yanında çözüm önerisi de sunması ayrıca taktire şayan.

Ayrıca, "ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca" hesabı, yivsiz av tüfekleri ile benzer yasal mevzuata kavuşmadan maalesef "ticari bir heves" olarak kalacağını tahmin ediyorum (yurtdışı satış konusu hariç).

Yaygınlaşabilmesi için (ülkemizde), harç-haraç- belasından ve olumlu-olumsuz geri bildirimler için de mermi sınırlaması kurtulması gerekir. Yoksa benim gözümde (Türk vatandaşları için) ölü doğumdur!

Kendi ülkemizin ürettiği bir silaha (özellikle tabanca), yabancı ülke vatandaşlarından daha olumsuz şartlarla sahip olmak da işin en "trajik ve acı" boyutu ne yazık ki. Bürokrasiden pek umudum yok ama, bu yasal düzenlemeler için sektörün (üreticilerin) biraz daha aktif olmasını isterdim.
Sadece bir kaç basit yasal değişiklik bile sektöre çok önemli maddi girdiler sağlayacaktır.

Saygılarımla.

[Resim: Turk03Crest.jpg]

[Resim: 2532338_06_1938_turkish_mauser_cal_8mm_ma_640.jpg]

Firma yetkilierinin azıcık tarih dersine ihtiyacı var.

1925-1954 arası AS-FA ( askeri fabrikalar umum müdürlüğü-MKE nin atası ) Mauser G98 temelli 7.9mm kurma kollu ( bolt action ) tüfekler üretmiştir.

Geçmişte askeri birliklerde acemi eğitiminde Kırıkkkale adıyla kullanılmış tüfeklerdir.

1952 den sonra ABD den gelen M-1 garand tüfekleri sebebiyle üretimi bildiğim kadarıyla 1954 te durdurulmuştur. Uzun süre jandarma ve acemi birliklerinde hizmet silahı kalmıştır.

Ancak bu konuda frima yetkilerini suçlayamam. Çünkü ülkemizin malum mamalak silah yasaları gereği ülkemizin milli silah tarihini ve bu tarihe ait değerli eserleri yabancı ülkelerden öğrenmek durumunda kalıyoruz.

Şunlardan birini alayım desen 40 dereden su getirtecek devletimiz yasaları ve bunların dağ gibi bürokrasisi ve bedelleri . Bu yasalar olmasada şu değerli eserlere biz sahip çıksak . Hatta gönülden geçen her üretim senesine ait modelden almak. Of of.

Buyrun bu güzel tarih ABD de sadece 380 dolardan satışta .İçimiz yanmaz mı şimdi.

http://www.armslist.com/posts/2532338/hu...de-in-1942

Yaşımız ortaya çıkacak ama, sanırım bu tüfeklerle mekanik ve nişancılık eğitimi yapıp, bir kaç fişek atma bahtiyarlığına kavuşabilen son nesiliz... O zamanlar " Bizim başımız kel mi de G3 yerine bu hurdalara kaldık.." diye hayıflanırdık. İlerleyen zamanlarda M1 Garandları elimize alınca çağ atladığımızı hissetmiştik. Sırf hatırası için bile gavurun ödediği bedelin bir kaç katını ödemeye razıyız, heyhat..

Gavura bunlar ortalama 15 dolara verildi. Ben ölüsüne 30 dolar veririm. Smile Şaka bir yana bir adetini ecdad yadigarı olarak sahiplenip saklamayı çok isterdim. Gel gör ki devletimiz bizi buna layık görmemiş.

Yazdım yazdım sildim .

Sonuç , bizden bi b.. Olmaz , olabilme ihtimaline karşı da önlemler çok önceden alnımış .

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi