Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk yivsiz tüfeğim; Benelli Super Nova ComforTech Slug...
Saygıdeğer forum üyeleri ve Ankara' lı dostlarım,

Hava şartları nedeni ile bugün atışa gidemedim diye üzülmeyin, sizin yerinize de atış yaptım. Smile

Gözüme ahşap bir levha ilişir, tam hedefe oturtmalıktır. Geçen haftadan kalan atışların etkisini yoklamak üzere omuza bir el atılır ve ağrı yoktur. O zaman devam. Smile

25 cm boyunda tahta parçasını pergel niyetine kullanmak üzere, ortasına bir çivi çakılır ve iki ucu zifte batırılarak tahtaya bir daire çizilir.

[Resim: PSX_20160521_200943_zpsat1ld6u3.jpg]

Dairenin içi strafor parçası yardımı ile zifte boyanır. Uzun mesafe hedefimiz hazırdır.

[Resim: PSX_20160522_113431_zps5c373ntr.jpg]

Emeklemeden koşmak üzere hedef 100M.' ye yerleştirilir. Bakılır ki arpacık hedeften daha büyük, büyük bir R ile yaklaşık 80-85M.' ye geri gelinir. Smile

[Resim: PSX_20160521_200440_zpsry53pxwd.jpg]

İşte atış sonuçları,

[Resim: PSX_20160522_113319_zpswdfagdfz.jpg]

Üstteki yuvarlak içine alınmış ilk 5 atış, hedefin alt kenar orta noktasına yapılmış olan atışlardır.

Biri siyahın içinde bulunan orta kısımdaki kare içine alınmış 3 atış ise hedef tahtasının toprak ile keşistiği bölgeye yapılmış olan atışlardır.

En alttaki kare içine alınmış 3 atış ise bariz toprağa yapılmış olan atışlardır.

Bu arada 3-5 kutu hedef atışı niyeti ile gidilen atışta, nasıl oldu da 1 koli fişek harcadık, halen düşünüyorum. Bundan sonra atışa giderken mühimmat kutumu yanıma almak yerine, atacağım kadar fişek almayı düşünüyorum. Lakabını nasıl kazandığını, sanırım zamanla daha iyi anlıyorum.

Supernova ile yapılamayan grupman, Glock19 ile yapılmaya kalkışılır ve kendi adıma yaptığım 120-130 adet yivsiz atışından sonra, bırakın göz gez arpacığı, gez ve arpacığı dahi aynı eksen üzerinde tutamayınca, mermi ziyan etmemek adına atıştan vazgeçilip, tatlı bir omuz ağrısı ile evin yolu tutulur.

Saygılarımı sunar, tüm forum üyesi dostlarıma bol isabetli atışlar dilerim.

Alıntı

Sn. Yasin Alan kısa film gibi anlatım oldu, günü mutlu bitirmeniz güzel Wink Bende Yakacık Atış poligonuna gittim sonuç sizinki gibi Smile

Alıntı

Sn. Yasin Alan;

Çalışmalarınızı izledikçe size imreniyorum. Bu dönem bahçe düzenlemem esnasında, küçük bir kazası geçirmiş olmam sebebi ile, atış yapamıyorum. Sad

Benimle iletişim bilgilerinizi paylaşabilir misiniz. Sizin için de uygun olur ise müsait bir zamanda tanışmak isterim.

onurlcw@yahoo.com

Saygılarımla.

Alıntı

Saygıdeğer dostlar,

Fabrika çıkışı100-120 metre arasına sıfırlanmış olan, standart nişangahlı (arpacık sabit, gez yatay ayarlanabilir) Benelli Supernova tüfeğimde 50 metreye sıfırlama yapmanın bir formulü var mıdır?

Saygılarımla.

Alıntı

(01-06-2016, 02:48 PM)Yasin ALAN demiş ki: Saygıdeğer dostlar,

Fabrika çıkışı100-120 metre arasına sıfırlanmış olan, standart nişangahlı (arpacık sabit, gez yatay ayarlanabilir) Benelli Supernova tüfeğimde 50 metreye sıfırlama yapmanın bir formulü var mıdır?

Saygılarımla.

Gezinizin yapısını bilmiyorum. Genelde benim Berettadaki gibi oluyor. Yukarı aşağı ayar vidası varsa sorun yok. Ancak bu sorunun cevabını halen bu tüfeğe sahip olanlar (mesela Sn.Türkmenoğlu) daha iyi bilebilir.

Aşağıdaki bağlantıda verilen resim gibi mi acaba? öyleyse UP yazılı vida ile yükseklik ayarı ve sıfırlama yapabilirsiniz
http://www.stu-offroad.com/firearms/bene...nova-1.htm

[Resim: benelli-1_zps1ojvsccq.jpg]

Eğer böyle değil arpacık ayarlanabilir ise oradan yükseklik ayarı yapılabilir diye biliyorum

Alıntı

Benelli ghost sight modellerde yakın mesafeye sıfırlama problem oluyor, gez yükseklik ayarı kurtarmıyor. Bence en büyük eksiklerden biriside bu. Sat 8 gibi arpacık yüksekliği kolayca ayarlanan silahlarda böyle bir problem yok. Benelli'nin diğer modellerini hadi geçtim, fakat M4 gibi tepe modelinde halen bu problemli arpacık tasarımını ısrarla kullanması ilginç.

Ben çözümü tornada bir parça yaptırıp arpacığı yükselterek sağladım. Ayrıca yine gez ve arpacığın orjinal boyaları çok kötü hiçbir şey görünmüyor. Bunun da çözümünü yurt dışından glow on nişangah boyası temin ederek sağladım.

Arpacığı sökmek ayrı bir dert, anahtarı metrik değil, 5.5mm anahtar bulmak lazım. Somun fiberli gevşedimi işi bitti yenisini almanız lazım, arpacığı hizalamak ayrı bir dert, elinizin bu işe yatkın ve kumpas gibi ölçü aletinin olması lazım.

Kötü bir diğer özellik ise gezin kasaya sabitli olması, gece görüşlü optik, yada red dot ve holosight'ın arkasına optik büyütme takacaksanız gezi sökmek zorundasınız. Pikaçu ray üzerine kolay sökülebilen bir LPA marka gezin kullanılması çok daha mantıklı olurdu.

Alıntı

Sn. Sabri,

Resim ile izahat daha uygun olacak sanırım. Standart nişangahlı Supernovalarda arpacık sabit olup, gez ise yalnızca yatay ayarlı olarak namlu üzerine konumlandırılmış. Gez yatağı namluya sabit olmakla birlikte, iki küçük alyan vidayı gevşetilip, gez ayarı yapılabiliyor.

[Resim: 20160601_164401_zpsnjddihfo.jpg]

[Resim: 20160601_164456_zpscpgzyh3l.jpg]

Saygılarımla.

Alıntı

Benim tanıdığım YasinAlan, gez'e ince paso, düz kenar eğe ile dalarak en fazla 5 atışta, tüfeğin nişangahını 50 metreye sıfırlar Smile

Alıntı

Sn Yasin ALAN;

Sakın geze dokunmayın. En nefret ettiğim kullanıcı profili remington 870 veya süpernova slug a sahip olup gezi arpacığı ile oynayan kullanıcı profilidir. Ben nefret ettiğim için dokunmayın demiyorum tabiki Smile

Remington üretim prosesinde her namlunun vuruş noktası sıfırlanır ve gez arpacık ayarı yapılmış olarak çıkar. Şu an kaç metre idi tam hatırlamıyorum. (Araştırabilecek vaktim yok. Top bana atıldığı için cevap veriyorum.)
Her namlu o kadar düzgün bir şekilde kasaya oturur ve o kadar düzgün bir vuruş noktasına sahiptir ki, 10 yıl önce üretilmiş remingtona 10 yıl sonra üretim bandından çıkmış bir namluyu takarsanız (ki defalarca denedim) bile nişan ve vuruş noktasında sapma göremezsiniz. Şimdi böyle üretimi sağlanmış ve eline teslim edilmiş bir nişangahı beğenmeyip, kişisel beceriksizliklerini hesaba katmayıp, nişangaha girişen kişiye ne denir? Evlat olsa sevilmez.. Bu hassasiyet asla maverick mossberg de bulunmaz, winchesterda da aksi yönde bir örnek görebildim sadece.

Benelli süpernovalardan 3 adet elime geçti. Herhalde en az üç katının övgüsünü de duymuşumdur isabetlilik konusunda. Benelli süpernovayı ghost sight ile tercih etmeyip standart namlu ile almamın ilk sebebi inanılmaz isabetliliği ikincisi ise iki model arasındaki uçurumsal fiyat farkıdır. Bu kadar titiz üretilmiş bir namluya dokunmak hiç hoş olmaz. Sağ sol ayarına bile kesinlikle dokunmamanızı şiddetle öneririm.

Gelelim böyle isabetli tüfekler ile her çeşit mesafede nasıl hedef vurulur sorusuna.. Çalışarak.. Çok çalışma ile tüfeği tanıyarak..
Başka hiç bir yolu yok. Her çeşit mesafede tüfek vuruş noktasındaki küçük değişimler nasıl gerçekleşiyor nereye nasıl atmalıyım konusu refleks haline gelene kadar çalışarak.. Sanıyorum 5-6 bin atım sonrasında profesyonelleşmiş olursunuz. (Sivil olarak)

Saygılarımla

Alıntı

Açıklayıcı anlatımınız ve ilginiz için teşekkür ederim Sn. turkmenoglu.

Mesaj anlaşılmıştır.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi