Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk yivsiz tüfeğim; Benelli Super Nova ComforTech Slug...
M2 için Türkçe kılavuz;
http://www.benelli.it/sites/default/file.../TU/m2.pdf

M3 için Türkçe kılavuz;
http://www.benelli.it/sites/default/file.../TU/m3.pdf

M4 için Türkçe kılavuz;
http://www.benelli.it/sites/default/file.../TU/m4.pdf

Benelli severler için yukarıdaki mesaja eklemek amaçlı olarak yazıyorum.
Saygılar.

Alıntı

Değerli forum üyeleri,

Bugün itibari ile, ilk yivsiz tüfeğim Benelli Supernova ile 300 atım adedini geride bırakmış bulunuyorum.

Çok şükür şu ana kadar, herhangi bir mekanik veya fişek kaynaklı problemle karşılaşmadım. Yavaş yavaş birbirimizi tanımaya başlıyoruz artık.

Ayakta değil ama yatarak destekli yaptığım atışlarda, dipçik yüksekliğinin bana göre kısa olduğunu farkettim. Yatarak yaptığım atışlarda, dipcik pedinin, agirlikli olarak üst kısmı omzuma temas ediyordu. Dipçiği omzuma tam oturtmak istediğimde ise nişan hattım bozuluyordu.

Tüfek her ne kadar sabit dipçikli olsa da, tüfek ile beraber verilen dipçik kilitleme plakası, sapma ve yükseklik ayar plakaları ile, dipçik alçaklık/yükseklik ve sağ/sol el kullanım ayarını yapabiliyorsunuz.

[Resim: 20160214_143706_zps9iwgkecm.jpg]

Üstteki sapma ayar plakası. (SX: Sol, DX: Sağ el için.) Bir yüzü sağ, diğer yüzü sol el kullanımına göre çift yönlü olarak kullanılabiliyor. Orta kısımdaki plakalar dipçik yükseklik/alçaklık ayarı yapmanıza olanak sağlıyor.A,B,C ve Z olarak farklı kalınlıklara sahip olmak üzere 4'e ayrılmış.

[Resim: 20160214_143959_zps6ueiiwdv.jpg]

Yine 1. resimde görünen, en alttaki 2 adet metal plaka ise (dipçik kilitleme plakası) yapmış olduğunuz kombinasyonu, altüst ve tersyüz olmak üzere 8 farklı çeşitte dipçiğe kaydetmeye yarıyor.

Önemli bir ayrıntı ise dipçik kilitleme plakalarını, yapmış olduğunuz kombinasyona göre seçmeniz gerekiyor. Örneğin solaksanız, sapma ayar plakasını SX olarak seçiyorsunuz. Dipçik yükseklik ayarını en yükseğe ayarlamak istediğinizde ise alt kısmı, üst kısmına nazaran daha kalın olan ayar plakalarından Z olanı seçiyorsunuz.

[Resim: 20160214_144700_zpsh9s6yfpu.jpg]

Son olarak Z/SX ibaresini düz okuyacağımız şekilde dipçik kilitleme plakaları arasından bulup resimde görüldüğü üzere montaj edip işlemi tamamlıyoruz.

[Resim: 20160214_152941_zpsbj3ozkib.jpg]

Montaj somununu sıkmadan önce, kendinize göre seçmiş olduğunuz plakalar sayesinde zaten dipçik yönergesini seçmiş oluyor.

[Resim: 20160214_153035_zpshtna70rz.jpg]

Plakalar bu kişiselleştirme ayarlarını et kalınlıkları sayesinde yapıyor. Örneğin sapma ayarını (sağ/sol) yapan plakanın bir kenarı diğer kenarına göre 0.28 mm. daha kalın. Bu plaka sayesinde 0.28 mm'lik fark dipçik te aşağı yukarı 1-2 cm.'lik istediğiniz yönde sapma yapmanızı sağlıyor.

[Resim: 20160214_152505_zps514iiofo.jpg]

[Resim: 20160214_152511_zpsepwnvqav.jpg]

[Resim: 20160214_152359_zpsj9gsyduh.jpg]

[Resim: 20160214_152412_zpsddniwrvn.jpg]

Yükseklik ayar plakaları da aynen bu mantıkla görevini yerine getiriyor. Tek fark, kalınlık farkları plakaların yan kenarlarında değil, üst ve alt kısımlarında.

Tüfeği bu hali ile henüz test edemedim lakin evde yatarak denediğim de nişan hattımı bozmadan, tüfeği omzuma tam oturtmuş durumdayım.

Tüm forum ahalisine saygılarımı sunarım.

Alıntı

Şu ayar plakalarını kullanmak için adım atan ender forumdaşlarımızdansınız. Ben onları aldığı gibi bir kenarda tutan o kadar çok kişi gördüm ki.

Umarım kendinize en uygun ölçüyü rahatlıkla bulursunuz.

Saygılarımla

Alıntı

Sn. Yasin ALAN;

Hayırlı olsun. Güzel günlerde, kazasız belasız, keyifle kullanınız.

Alıntı

Sn. Yasin Alan,
Yeni tüfeğiniz hayırlı olsun. Güle güle kullanın, darısı benim başıma. Smile

Alıntı

Sn. Yasin Alan
Kazasın belasız iyi atışlar dilerim.. Ben de nasip olursa Benelli Super Nova Slug Tactical alacağım.. Okumaya ve araştırmaya devam. Saygılarımla

Alıntı

Sayın S.Y,

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Şayet son kararınızı verip halen inceleme imkanı bulamadı iseniz, tüfek Ankara ve Kırıkkale ilindedir. Dilediğiniz zaman inceleyip omuzlayabilir, bu ara yoğunluğum çok fakat vakit olursa, güvenlik kuralları dahilinde atış da yapabilirsiniz.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Yasin Alan,

İyi bir seçim, güzel bir tüfek sahibi oldunuz. Kazasız, belasız, iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Yanlış algılamadıysam solaksınız. Atışlarınızdaki kayma soldan omuzlama ile ilgiliyse, uygun dipçik ayar pulları daha sağlıklı nişan açısı elde edebilirsiniz. Size kolay gelsin. Keyifli ve başarılı atışlar dilerim.

Alıntı

Sn. Sabri,

Daha güzelleri sizlerin olsun efendim. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Supernova' nın standart nişangahlı modellerinde, yalnızca yatay ayarlı gez mevcut olduğundan, yatay kaymaları düzelttik fakat standart nişangahlar da yükseklik ayarı olmadığı için, tam anlamıyla istediğimiz mesafeye sıfırlama yapamadık.

Ve tecrübeli dostlarla yaptığımız atışlarda Supernova' nın 100-125 metre arası bir mesafeye sıfırlanmış olduğunu farkettik. Bundan mütevellit atışları, 100 ve altı mesafelerde aynı oranda alt nişan alarak, hafızaya almaya çalışıyorum.

Dipçik ayar plakaları ile ilgili, solak kullanıcılara göre kişiselleştirme yapmıştım, başlık altında mevcut.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Yasin Alan bir mahsuru yok ise bilgi edinmek için size sorularım olacak. Mail: sinanyazici@gmail.com
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi