Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk yivsiz tüfeğim; Benelli Super Nova ComforTech Slug...
Sn Yasin Alan ilk tüfeğiniz hayırlı olsun.Smile

Alıntı

Hayırlı olsun Sn Yasin ALAN
Kazasız,sorunsuz ve keyifle kullanmanız dileğiyle
Saygılar

Alıntı

Hayırlı olsun,

Güle güle keyifle kullanın. Saygılar

Alıntı

Sn. Yasin ALAN hayırlı olsun. Sanırım aynı yerden almışız.O tüfek kılıfından bana da hediye geldi. Gerçekten çok sağlam Big GrinD Çok güzel bir tüfek.

Alıntı

Güle güle kullanın Sn. Yasin Alan.
Ben de aynı modeli Sayın turkmenoglu'nda görüp incelemiştim.Düşündüğümün aksine hiç bilimkurgu filminden fırlamış gibi durmuyor.İşçiliği de M4'ten iyi gelmişti bana.
Keyifli atışlar.
Saygılarımla

Alıntı

Sayın Yasin Alan,

Hayırlı olsun.Bir pompalı olarak eklemek istediğim bir tüfek.

Alıntı

Saygıdeğer forum üyeleri,

Bugün Ankara'da havanın da güzel olması sebebi ile ilk yivsiz tüfeğim Benelli Supernova ile ilk talimlerimizi gerçekleştirdik.

45 adet hedef atışı ve 30 adet çift atış çalışmaları yaptım.

Yapılan 75 atımda besleme, tahliye, ateşleme, kovan tahribatı vb. olumsuzluklar yaşamadım çok şükür. Standart olan nişangah sistemi ile de çok iyi geçindik.

[Resim: 1_zpsliwvrrs1.jpg]

[Resim: 2_zpsvquc9ocz.jpg]

Yapmış olduğum hedef atışlarında genellikle sağ üst vurduğumu fark ettim. 15 fişek sonrası netice değişmeyince, kardeşim atış yaptı. Onun vuruşları da benim atışlarım ile benzerlik gösterince, sol alt nişan alıp ikişer atış gerçekleştirdik. Atışlar ortada toplandı.

[Resim: 3_zpsz7melfgm.jpg]

Solak olmanın birçok avantajını gördüğüm gibi, bir o kadar da dezavantajını gördüm. Piyasada kavrama özelliği bulunan bütün tüketim malları genellikle sağ el kullanıcıları için tasarlanır. Bu yüzden ne alırsam alayım, bu konuya dikkat ederim. Ancak daha önce pompalı bir tüfek kullanmamam nedeni ile olsa gerek, hiç aklıma gelmeyen bir durumla karşılaştım.

Tüfeğim ile bu konuda bir handikap yaşadık. Şöyle ki;

Gördüğünüz üzere tahliye esnasında kovan, başparmak avuç hizasına dokunup, tahliye problemi yaşatıyor. Elimi biraz daha alt kısma kaydırdığım taktirde ise orta ve yüzük parmağı namluya temas ediyor. Zaten ilk tüfeğini pompalı mekanizma ile tercih eden bir kullanıcı için gerekli olan mesai, böylelikle iki katına çıkmış bulunuyor. Aslında önemli bir handikap olmasına rağmen, bol mesai ile üstesinden geleceğim kanaatindeyim. O yüzden şu an için çok kafaya takmıyorum.

Solak olup da, ilk yivsiz tüfek tercihini pompalı bir tüfekten yana kullanacak arkadaşların, bol mesaiye ihtiyaçları olacağını peşinen belirtmek isterim. Bu arada solak pompalı tüfek kullanıcı arkadaşlarımız, tecrübelerini paylaşırlarsa memnun kalırım.

Solak olmanın dezavantajı olduğu gibi avantajı da var demiştim. İlerde bir gün M4 sahibi olursam, sağlak kullanıcılar gibi sol el baş parmağı ile kurma kolu çekme sıkıntısı yaşamayacağım demektir. Smile

Üstadın deyimi ile '' Karapatoz '' bugün ilk ısırığını da attı. Yarı destekli ayakta yaptığım bir atışta, daha rahat atış yapabileceğimi düşünüp, destek elimi kaşık altına yerleştirmişim. Tamamen kullanıcı hatası olan bu durum...Fişeğin ateşlenmesi ile kilidi açılan mekanizma bir miktar geri gelip, sağ el işaret parmağına, '' Daha yolun başındasın evlat! '' der gibi dişini gösterdi.

[Resim: 5_zpspa5ryolf.jpg]

[Resim: 6_zpssbdu7nw3.jpg]

Atış alanımızı bulmak istediğimiz gibi bıraktık tabi.

[Resim: 7_zpsdtjog3b5.jpg]

Son olarak atış alanımızdan da bir kare.

[Resim: 4_zpsmquyawey.jpg]

Saygılar.

Alıntı

Solak kullanıcılar Sayın Harun Mossbergleri satmaya başlayınca bu linkteki modeli ısrarla sorsunlar bence;
http://www.mossberg.com/product/590a1-9-...ded-59815/ Angel
Saygılar.

Alıntı

Sn.Yasin ALAN,

Eğer kol boyunuz yeterli ise, ön el kundağını biraz daha önden kavrayarak elinizin kovan tahliye penceresinin önünü kapatmasına engel olabilirsiniz.

İkinci tavsiyem ise, mekanizmayı hissetmeye çalışmadan, ön el kundağını / mekanizmayı tek bir sert hareketle çekmenizdir. Hareketin nerede bitmesi gerektiğini hissetmeye çalışmayın, bırakın ona tüfek kendisi karar versin, siz sadece net ve sert bir şekilde ön el kundağını çekin ve itin. Elinizle birlikte kol ve giysiniz de kovan tahliye penceresinin önüne gelmesine rağmen ikinci fişeğin nasıl tahliye edildiğine dikkat ediniz.

Yeri gelmişken tüm pompalı tüfek sahibi ve kullanıcısı arkadaşlara önemli bir hatırlatma yapmak isterim. Pompalı tüfeklerde en sık tutukluk nedeni, bir kullanıcı hatası olan '' short stroke '', yani ön el kundağının yeterince sert ve sonuna kadar çekilip, müteakiben de ileri itilmemesidir. Bunun en sık nedeni de bazı kullanıcıların bu manevra esnasında geride ve ileride hissettikleri vuruntu nedeni ile tüfeğe zarar verme tedirginliğidir. Halbuki tüm pompalı mekanizmalı tüfekler, bu şekilde kullanılmak üzere tasarlanır ve üretilir. Doldurma ve tahliye manevraları esnasında, mekanizmanın hangi durumda olduğunu ve o esnada ne yaptığını hissetmeye çalışmayın, tüfeğe zarar vermekten korkmayın, çünkü veremezsiniz. Siz işinizi yapın, gerisini tüfeğe bırakın.

Tüfeğiniz tekrar hayırlı uğurlu olsun Sn.Yasin ALAN. Umarım daha nice sorunsuz, kazasız belasız atışlar nasip olur.

Saygılar.

Alıntı

Merhaba arkadaşlar,

Daha önce forumda göremedim. Var ise de zararı olmaz diye düşünüyorum.

Benelli Nova ve Supernova modelinin, resimli Türkçe kullanım kılavuzu ve detaylı parça listesi.

Benelli Nova/Supernova Türkçe Kullanım Kılavuzu ve Parça listesi.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi