Yivsiz av tüfeği, araçta bulundurma
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği, araçta bulundurma
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, konu başlığı bu açıklamalar ile daha açıklayıcı bir hale geldi.

Sayın Dr.Vatan, 
Ben de üçüncü maddenin kırpılması konusunda sizinle aynı fikirdeyim.

Sayın musti267,
Çok pratik ve faydalı bir tavsiyede bulundunuz çok teşekkür ederim. Bir çıktı alıp 2521 sayılı kanunu kılıf içinde taşıyacağım. Girilecek gereksiz diyalogları asgari düzeye çekecektir.

Sayın lenduha,
Bulundurma, taşıma ve nakil kavramları konusundaki doyurucu açıklamanız için çok teşekkür ederim. Şimdi konu kafamda çok daha iyi oturdu. Yalnızca şu noktadaki açıklamanıza dair bir sorum olacak.

Alıntı: Ancak boş ve kılıfında olsa dahi hiçbir kolluk kuvvetini Kızılay'ın ya da Şişli'nin ortasında tüfeği naklettiğinize ikna edemezsiniz. 

Kaçak avlanma, taşıma vesaire durumlarında yasal olarak neler olacağı konusunda mutabıkız, ancak yukarıda bahsedilen durumda tüfeğin nakil şartlarına uygun olmadığı kanaatinde olan kolluk kuvvetinin cezai bir yaptırım yetkisi mevcut mudur? Yoksa burada da kolluk yanlış bir uygulamaya yönelse bile cezai işlem gerektirecek durum oluşmamış mı olur? 

Yasayla açıkça kısıtlanan eğitim alanları vs yerlerde dahi nakil statüsünden dolayı cezai yaptırım şartları oluşamıyorsa Kızılay'da yada Şişli'de yaşanacak diyalogda da sadece canımızın sıkılması söz konusu olabilir, ancak cezai bir yaptırımla karşılaşamayız diye düşünüyorum. Doğru mu anlamışım? 

Not: Hacettepe konusundaki uyarınız için teşekkür ederim, umarım bu uyarı bizzat kendi tecrübenize dayalı değildir Smile 

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Dr.Vatan, lenduha
Sn PersonalDefence,

Tüfeğin nakil şartları yerine geldiğinde, kalabalık yerlerde tüfeği taşırken buna bağlı bir ceza almanız çok mümkün değildir. Ancak en iyi ihtimalle can sıkıcı bir diyalog yaşarsınız. Poligona beraber gittiğimiz arkadaşların sabah buluşma noktasına gelene dek buna benzer bir kaç durumla karşı karşıya kaldıklarını biliyorum.

Geçmiş tecrübelerden yola çıkarak, daha ileri bir durumda; yani direnmeniz ya da  mevcut hal ve durumun şüphe uyandıracak seviyede olması, yine can sıkıcı bir soruşturmaya maruz kalmanıza neden olabilir. Ama sonuçta yine ceza almanız çok mümkün değildir, çünkü henüz hiçbir ceza maddesinde karşılığı yoktur. (Görevli memura mukavemet etmediğiniz sürece)

Hacettepe tecrübesi şahsıma ait değil Smile Ancak dilekçe ile çözülmeyecek dert yok.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Sabri
Alıntı: Kaçak avlanma, taşıma vesaire durumlarında yasal olarak neler olacağı konusunda mutabıkız, ancak yukarıda bahsedilen durumda tüfeğin nakil şartlarına uygun olmadığı kanaatinde olan kolluk kuvvetinin cezai bir yaptırım yetkisi mevcut mudur? Yoksa burada da kolluk yanlış bir uygulamaya yönelse bile cezai işlem gerektirecek durum oluşmamış mı olur? 

Temel hukuk kuralı yani kuvvetlerin ayrılığı gereği kolluk kuvveti,  TCK hükümlerine esasen bir cezalandırma ve yaptırım yetkisi yoktur.  Parayla ödenen trafik cezaları istisnadır. 

Çok çok yapabilecekleri tutanak tutup savcılığa  durum iletilir. Ondanda tüfeğiniz ruhsatlı olduğu sürece birşey çıkmaz.

Belgesiz av; oda ispatlanabilirse hariçtir. Genellikle aracınızda vurduğunuz ava ait bir ispat olmalı. Olmadığı sürece sadece işgüzar memurluğa muhatap olursunuz.  Sote yerlerde  dilediğinizce atış  talimi yapabilirsiniz. 

Bir konuda hatalı paylaşımda bulunulmuş. 
Yivsiz tüfekler kanunlarımızda  ateşli silah olarak tanımlanmamıştır. Ruhtsata tabi sportif alet hükmündedirler.  O yüzden 6136 sayılı ateşli silahlar kanununa tabi değildirler. Ruhsatsız bir yivsiz yakalatsanız bile kabahatlar kanunundan bir para cezası ödersiniz.  

Kıssadan hisse 2521 sayılı  yasa değişmediği sürece taşınması Türkiye koşullarında oldukça pratiktir. 

Ben tüfeğimi  kılıfının bir yüzünü cırt cırtla kaplatmıştım.  Cırtın diğer yüzünü hapörlerin altına gelen bagaj kısmının tam dibine yağıştırarak eklettim. Tüfeğimi orada  taşıyordum. Hem bagajda yer kaplamıyor hemde  aramalarda bile pek dikkat çekmiyordu.  

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Murata
(26-12-2017, 02:20 AM)musti267 demiş ki:
Alıntı: Bu belge tüfek sahibine, bulundurma ve meskun mahaller dışında kırsal alanda taşıma yetkisi sağlar. Söz konusu tüfeklerin köy, kasaba veya şehir içinde boş olarak torba veya kılıf içerisinde ya da araçların bagajında taşınıp nakledilmesi zorunludur.

Uygulamanın bu yönde olmadığını biliyorum, ancak ben bu cümleden bagajda taşınırken kılıf veya poşete gerek yok şeklinde bir anlam çıkardım bugüne kadar. Ben mi cümleyi yanlış yorumluyorum yoksa bu kanunda da keyfi bir uygulama mı mevcut ?

Saygılar.

Alıntı

Yivsiz tüfeğin meskun mahalde; elde, omuzda, sırtta KILIFSIZ şekilde taşınması dışında, ne şekilde taşınırsa taşınsın sorun çıkacağını hiç sanmıyorum ve bu düşünceme göre hareket ediyorum. Bu zamana kadar da hiç sorun yaşamadım.

Silahla girilmemesi gereken yerler istisna tabii.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi