Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği, araçta bulundurma
(17-01-2017, 10:52 PM)hymer demiş ki: Arkadaşlar,

Konudaki mesajları okuduğumda; "yivsiz tüfek ruhsatına sahip bir kişinin, tüfek ve mühimmatı silah boş olmak kaydıyla aracında (motokaravanında) taşımasında bir sakınca olmaz" diye anladım.

Çıkardığım sonuçta yanlış bir nokta var ise uyaracak forum sakinlerine şimdiden teşekkürler.

Eksik anlamışsınız . Aracın kapalı  bagaj kısmında boş olmalı. Elinizin altında yada seyahat kısımlarında değil.  Motor karavanlarında kapalı eşya bagajları var. 

Takoz  denmiş.  Takoz'u  polis yada jandarma sorabilir. İsterse işlemde yapar. Ama ben takozdan işlemi henüz duymadım. 

Ben bir tane hatsan 7+1 pompalı almıştım. Firma takozu saklamamı söyledi.    Takozum nerde ? Yüce Allah bilir.  7+1 otomatiğimde var . Ne ruhsatta ne uzatma vizesinde  soran olmadı. Ama sorulmayacak diye şart yok.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hymer
Sn. Kara45,

Az bilgili memurlarla karşılaşıyor olmam benim az bildiğim manasına gelmiyor. Dişe dokunacak bir haksızlık olmadığı sürece de sesimi fazla yükseltmiyorum. Bu benim tercihimdir. Belki zamanım, maddi gücüm ve çevrem olmadığı içindir suskunluğum Smile

Velhasıl kelam soruya her iki yönden cevap verilmiş oldu.

Saygılarımla

Alıntı

Sanırım konu başlığından kaynaklanan bir yanlış anlaşılma oldu. Konu içeriğinde, aracımı bir yakınımın kullanıyor olması durumunda diye belirtmiştim. Ayrıca böyle bir şey olmadı, sadece merak ettiğim için böyle bir konu açtım. Müteakibinde, Sn.Lupus Bey'in görüşü bana mantıklı geldi. (Sorumun cevabını aldım) Takoz konusuna gelecek olursak, zaten yivsiz av tüfeklerimin takoza gereksinimi yok (biri çifte, diğeri süper poze) Evraklarda da yazdığı gibi, araçta boş vaziyette sevk edilmesinde resmi olarak bir sakınca yoktur, diyor (resmi evrakta) Avcılık pulu da olduğuna göre..
[Resim: IMG_2488.jpg]

[Resim: IMG_2489.jpg]

[Resim: IMG_2490.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Karşılışan durumlar yorum farkı dağoruyor.Bugüne kadar araç bajajımda 2 adet tüfek , kıyafet çantası , mühimmat çantası ve kamuflajlı sırt çantası taşıdım.Çevirme , arama veya diğer durumlarda (özellikle son olaylardan sonra sıkı aramalarda ) aracımdaki tüfek, üstümde ve çantamda taşıdığım taşıma ruhsatlı tabanaclarım için sadece ruhsatları gösterim .Kimse seri numarası , takoz veya avcılık belgesi sormadı.Şunuda belirteyim kişilerin tavrı , kılık kıyafeti , tipiniz etki yapabiliyor.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, cnrabt, 1905sss, hunter 12
Duzeltme: Paylasim ve resim baska bir konuda gectiginden kirlilik yaratmamasi adina duzenlendi.

Alıntı

Merhaba değerli forumdaşlar.

Son dönemlerde aracımla üniversite kampuslerine girdiğim, yol olarak kullandığım zamanlar olabiliyor. Normalde taşıma ruhsatlı silah ile üniversite kampusu gibi birçok yere giriş kısıtı var. Bagajdaki yivsiz için de aynı durum geçerli midir? 

Bir de ekleme yapmak istiyorum.
Konuyu gözden geçirdiğimde 2016 yılı haziran ayinda aldığım yivsiz ruhsatnamesinin yukarıda paylaşılandan farklı olduğunu gördüm.

[Resim: 20171225_083214_1.jpg]

3. Maddede geçen: "Söz konusu silahların köy, kasaba, şehir içinde boş olarak torba veya kılıf içerisinde ya da araçların bagajında taşınıp nakledilmesi zorunludur." kısmı çıkarılmış, yazılmamış.

Kanunda bir değişiklik olmamasına rağmen bu ayrıntının bu şekilde uygulanmasını nasıl yorumlamalıyız yada yorumlamalı mıyız bilemedim.

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
LAMRETOEJ, Sabri, 1905sss, Ahmet Efe
Muğlak, ucu açık bir ibare olmuş.

''Meskun mahal dışı, kırsal alana'' kişi,meskun mahalden ve kırsal olmayan alandan geçmeden ne şekilde gidecek?

Buradaki ''taşımak'' fiilinde kastedilenin elde ya da omuzda kılıfsız, açık şekilde taşımak olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki, yivsiz tüfeklerde nakil belgesi gibi bir durum da söz konusu olmadığı için, meskun mahaldeki bir poligona ya da bir silah tamir atölyesine gidilecek ise bu ne şekilde olacak? Ya da bayiden alınan bir yivsiz tüfek, meskun mahalden geçmeden eve nasıl götürülebilecek?

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Xlll, Sabri, 1905sss, blueokkes, Ruhsuz, LAMRETOEJ
Ucu açık ve muğlak kurallar genelde idarenin lehine değerlendiriliyor maalesef. Çünkü değerlendirmeyi idare yapıyor Smile Buda kişiye ve duruma göre farklı uygulama yaparken idarenin elini güçlendiriyor. Emin olun 3'üncü maddeyi kırpan kişi bunu düşünmüştür.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ruhsuz, PersonalDefence
2521 sayılı kanun geçerlidir taşıma konusunda değişiklik sözkonusu değildir . Belgenin  arkasına yazılmamış olması hukukunuzu  bozmaz. Zaten o belge hatırlatma niteliğinde.

Geçerli 2521 sayılı kanunun madde 10 fıkrası hükmü gereğii;

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?Mev...eXmlSearch

Alıntı: Bu belge tüfek sahibine, bulundurma ve meskun mahaller dışında kırsal alanda taşıma yetkisi sağlar. Söz konusu tüfeklerin köy, kasaba veya şehir içinde boş olarak torba veya kılıf içerisinde ya da araçların bagajında taşınıp nakledilmesi zorunludur.

İsterseniz yazıcıdan  kanunun çıktısını  alın kılıfın  içine atarak yanınızda bulundurun. Olurda yurdum kolluk kuvveti işgüzarlık yapmaya kalkarsa kanunen haklı olduğunuz gösterirsiniz. Yada kanun numarasını akılda tutun. Cepten kolluk kuvvetine ibraz edersiniz. Arabanızın bagajında     gönül rahatlığıyla kılıf içinde boş şekilde yivsiz tüfeğinizi taşıyabilirsiniz. 

Yivsiz sevdanız var ise 2521 sayılı kanun bu işin anayasasıdır.

Saygılar.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Sabri, 1905sss, yyildiz, DrgFly, xeorx, Gravis_Pro, harun, LAMRETOEJ, sem, Murata, Xlll, mvx, BBNinca, husrev
Burada sanırım "bulundurma", "taşıma" ve "nakil" kavramlarını iyi anlamak gerekiyor. Silah arabanızın bagajında boş halde ise; naklediyorsunuzdur. Ancak nakil şartlarının da oluşmuş olması gerekir. Aracınız dağın başında, yasak avlanmanın yapıldığı yerde ise ve tüfeğin hemen yanında kutu kutu fişekler, av ekipmanları bulunuyor ise nakil edildiğine inandırmak doğal olarak güçtür.

Benzer şekilde boş ve kılıfında tamirciye, ruhsat işlemleri için emniyete vs götürürken yine "nakil" şartlarını sağlıyorsunuz. Ancak boş ve kılıfında olsa dahi hiçbir kolluk kuvvetini Kızılay'ın ya da Şişli'nin ortasında tüfeği naklettiğinize ikna edemezsiniz.

Yivsiz tüfek için meskun mahal dışında "taşıma" fiili ise av sırasında kılıfından çıkarmış olmanızdır. Meskun mahaldeki bunun dışındaki durumlarda Av Koruma memurlarını kaçak avlanma yapmadığınıza ikna etmek zorundasınız. 

Bulundurma ise bildiğiniz gibi meskende/işyerinde olması halidir (araç değil) ve tüfeği kayıtlı olduğu adres dışında da bulundurabilirsiniz (yazlığınız, işyeriniz). Tabanca bulundurma için durum farklıdır.

Eğer aracınızla üniversite kampüsü gibi eğitim kurumlarına giriyorsanız, silahınız "nakil" şartları altında olsa dahi görevliler sizi  güvenlik gerekçesi ile kampüsten çıkarabilir, buna itiraz edemezsiniz... (Hele bunu Hacettepe'de yaparsanız plakanızı kara listeye alırlar).

Sonuç olarak 6136 (16) 'da net bir şekilde silahın eğitim kurumlarında "taşınamayacağı" belirtilmiş olmakla birlikte arabanın bagajındaki tüfeğiniz "nakil" şartları altındadır. Kolluk kuvveti yanlış uygulama yapsa dahi, cezai bir işlemi gerektirecek durum oluşmamış olur.

Saygılarımla

[Resim: 6136.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, LAMRETOEJ, Xlll, Dr.Vatan, Sabri, BBNinca, husrev

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi