Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği, araçta bulundurma
(17-01-2017, 10:52 PM)hymer demiş ki: Arkadaşlar,

Konudaki mesajları okuduğumda; "yivsiz tüfek ruhsatına sahip bir kişinin, tüfek ve mühimmatı silah boş olmak kaydıyla aracında (motokaravanında) taşımasında bir sakınca olmaz" diye anladım.

Çıkardığım sonuçta yanlış bir nokta var ise uyaracak forum sakinlerine şimdiden teşekkürler.
Sn. hymer,

Meskul mahal içerisinde tüfeğinizi kılıfında, takozu takılı ve boş vaziyette olmak üzere ve mühimmatınızı da ayrı bir yerde olmak üzere (özetle ani kullanıma fırsat verilmeyecek şekilde) istediğiniz yerde (kanunen kısıtlı alanlar haricinde) bulundurabilirsiniz. Meskun mahal dışında ise serbest Smile

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
hymer, Feass35
(18-01-2017, 12:29 AM)Gravis_Pro demiş ki:

Konudaki mesajları okuduğumda; "yivsiz tüfek ruhsatına sahip bir kişinin, tüfek ve mühimmatı silah boş olmak kaydıyla aracında (motokaravanında) taşımasında bir sakınca olmaz" diye anladım.

Çıkardığım sonuçta yanlış bir nokta var ise uyaracak forum sakinlerine şimdiden teşekkürler.
Sn. hymer,

Meskul mahal içerisinde tüfeğinizi kılıfında, takozu takılı ve boş vaziyette olmak üzere ve mühimmatınızı da ayrı bir yerde olmak üzere (özetle ani kullanıma fırsat verilmeyecek şekilde) istediğiniz yerde (kanunen kısıtlı alanlar haricinde) bulundurabilirsiniz. Meskun mahal dışında ise serbest Smile

Saygılarımla

Sayın Gravis-Pro;
Mevzuatta takoz ile ilgili bir ibare yok, takoza av harici ihtiyaç yoktur. Hatta av sezonunda avlaklarda bile av yapmamak koşulu ile takozsuz tüfeğiniz ile gezmenizde dahi kanunen bir sakınca yoktur.
Bunlar kanunu bilmeyen orman ve polis memurlarının uydurmasıdır.

Mühimmat konusuna gelince ise ulaşılabilir olması ile ilgili bir ibarede yoktur. Tüfeğin boş olması ibaresi vardır. Buna dayanarak tüfek boş olabilir, ama dipçik yada yan fişeklikte fişek bulunabilir. Şarjörlü tüfeklerde şarjör dolu ama tüfeğe takılmamış olabilir aynı kılıf içinde. Ben yıllardır boş ama dipçikte fişek bulunan yivsiz av tüfeğimi arabamın bagajında kılıfsız olarak kanunlara uygun bir biçimde taşıyorum. Yan yolcu koltuğunda taşıyacağım zaman ise fermuarı açık ince bir kılıfa koyuyorum. Sonuçta araç iç kabininde kılıfta ve boş bir tüfek, mevzuata tamamen uygun.

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Sabri, fbalun, hymer, kuzeybuzulu, Feass35, browning 61, musti267
(18-01-2017, 03:06 AM)Kara45 demiş ki:
(18-01-2017, 12:29 AM)Gravis_Pro demiş ki:

Sn. hymer,

Saygılarımla

Sayın Gravis-Pro;
Mevzuatta takoz ile ilgili bir ibare yok, takoza av harici ihtiyaç yoktur. Hatta av sezonunda avlaklarda bile av yapmamak koşulu ile takozsuz tüfeğiniz ile gezmenizde dahi kanunen bir sakınca yoktur.
Bunlar kanunu bilmeyen orman ve polis memurlarının uydurmasıdır.

Mühimmat konusuna gelince ise ulaşılabilir olması ile ilgili bir ibarede yoktur. Tüfeğin boş olması ibaresi vardır. Buna dayanarak tüfek boş olabilir, ama dipçik yada yan fişeklikte fişek bulunabilir. Şarjörlü tüfeklerde şarjör dolu ama tüfeğe takılmamış olabilir aynı kılıf içinde. Ben yıllardır boş ama dipçikte fişek bulunan yivsiz av tüfeğimi arabamın bagajında kılıfsız olarak kanunlara uygun bir biçimde taşıyorum. Yan yolcu koltuğunda taşıyacağım zaman ise fermuarı açık ince bir kılıfa koyuyorum. Sonuçta araç iç kabininde kılıfta ve boş bir tüfek, mevzuata tamamen uygun.

Saygılarımla.

Sn. Kara45,

Konuya neresinden başlamalıyım bilemedim. Dilim döndüğünce yazdığım mesajı izah edeyim, eksik kalırsa kusura bakmayınız.

Öncelikle tecrübe edindiği bir kaç hususu arz etmeliyim.

İlk olarak İstanbul merkezinde asayiş uygulamasına denk geliyorum. Polis araçta arama yapıyor, bagajda iki adet tüfeğim var. İlk olarak ruhsatını istiyor veriyorum. İkinci olarak kılıfından çıkarttırıp seri numaralarını, namlusunun yivli olup olmadığını kontrol ediyor ve takozu göstermemi istiyor. Tapayı açıp takılı olduğunu gösteriyorum. Teşekkür ediyor, ayrılıyorum.  

İkincisi, yine İstanbul içi asayiş ve trafik uygulama yapıyor. Trafikle ilgili kısmı geçiyorum. Yunus ekibinden polis arkadaş üst araması sonrasında araç araması yapıyor. Bagajda tüfek olduğunu belirtiyorum. Bagajı açıyor, ruhsatı istiyor, sadece göz gezdirip takozumu soruyor, takılı olduğunu beyan ediyorum, kılıfı açıp bakma gereği bile duymuyor.

Üçüncüsü,  İstanbul Çatalca' da tarlaların arasında kurumuş bataklık etrafı kapalı bir alan. Gonk hedefimiz var, tek kurşunlarımız var, atış yapıyoruz. Orman Bölge' ye bağlı bir ekip geliyor 3 kişi yaya olarak. Selamlaşıyoruz. Önce ruhsat ve av belgelerini istiyor. Avlanma yapmadığımızı hedef atışı yaptığımızı beyan ediyoruz. Bulunduğumuz alanın avlak alan olduğu ve burada yapamazsınız vs. vs. Tüfekleri kontrol ediyor, takozlarımız takılı değil tabi. Ama yanımızda yerde duruyor. Takozunuz yok, av belgeniz yok, avlak alandasınız neresinden tutalım diyorlar. Şöyle böyle izah ediyoruz. Fişeklerimizin hemen hemen hepsini kontrol ediyor. Saçmamız yok, sadece tek kurşun. Çantamız kontrolden geçiyor. Gonk hedefimiz karşımızda. Sonuç olarak atışa son veriyoruz. Uyarıyla yetiniyoruz.

Dördüncüsü, yine İstanbul' un köşesi bucağı dağın başı bir yerdeyiz. Ara sıra gittiğimiz eski terk edilmiş askeri  poligon sahası. Yine hedef atışları yapıyoruz. Jandarma tetörist yakalamış gibi baskın yapıyor Smile Ruhsat, tüfek kontrol, takoz kontrol, çanta, araba ve üst aramasından sonra izah ediyoruz derdimizi. Sağ olsun anlayışlı bir astsubay arkadaş. Bulunduğumuz alanın her ne kadar eski askeri poligon olsa da 3. Kuzey otoyolu kapsamında artık meskun mahal olduğu ve suç işlediğimizi beyan ediyor. Biraz tüfek incelemesi yapıyoruz sohbet muhabbet atışı sonlandırıyoruz ve ayrılıyoruz.

Konuya dönersek;

Sn. hymer, motokaravanında taşımadan bahsetmiş. Motokaravan meskun mahal içinden çok genellikle de dağda, bayırda dolayısıyla meskun mahal dışında bulunma olasılığı daha fazla olan bir araç. Malumunuz bizde meskun mahal dışı genelde avlak alan olarak tanımlanır.

Evet mevzuatta takoz yok, fişek kapasitesi sınırlandırması var. Peki bu takozun adı nereden çıktı? Şehir içinde polis neden takoz kontrol ediyor? Avlak alanda hedefimiz karşımızda takozumuz yok, av belgemiz yok vs. vs. bu Ormancı abiler neden bize sardılar? Hangi kanunun hangi maddesi? Anadolunun güzel tabiriyle "Anamı seven kadı, derdime kime yanam" Smile

Şimdi size bir örnek vermeliyim. Vatandaşın biri avcı değil, arıcılık yapıyor ve ürününü kurttan kuştan korumak için korunma amaçlı ruhsatlı bir tüfek ediniyor. Bu vatandaş yetiştiricilik yaptığı alana giderken avlak alan içerisinden geçiyor. Öncelikle tüfeğini boş ve kılıfında götürmek zorunda. Bu vatandaş yanında sadece tek kurşunlu fişek bulundurabilir.

Başka bir husus; Av sezonu bitmiş. Avcı demiş ki "ya benim köpek yağ bağladı, gidip biraz gezdireyim, köpeğe de spor olsun"  yok arkadaş gezdiremezsin, sen yaban hayatı köpek ile rahatsız edemezsin. Yada geleceksin bana köpeği çişe tutacağım izni alacaksın.

Hadi şimdi bu örneği kanun maddelerinde arayalım. Var mıdır? Yoktur. Bilmem ne kanunu bilmem ne yönetmeliği bilmem ne uygulama esasları çerçevesinde böyle bir zorunluluk getirilmiştir. İsteyen uyar isteyen uymaz.

Mühimmat konusuna gelince, bulundurma ruhsatlı tabancamızı izin olarak nasıl taşıyoruz malumunuz. Tabanca çantasında boş olarak, mermilerimiz ise ayrı bir yerde. Sebep nedir? Ani kullanımı kısıtlamak için vs.vs.  Hangi kanun hangi madde? Bilenlerin takdirine bırakıyorum.

Tüfekte de taşıma mantığı aynıdır. Meskun mahalde ayrı vaziyette. Meskun mahal dışında avlak alan değilse istediğin gibi, avlak alan ise fişek kapasitesi sınırlandırılmış, avcılık belgelerin eksiksiz, harcın pulun ödenmiş olarak.

Ben av yapmıyorum, kendimi koruyorum ama... İnsiyatif karşıda biz de değil.

Şimdi her çevirme yapan polise, askere ne takozu kardeşim hangi kanun hangi maddesi diyebiliriz, diyebiliriz de yol bitmez Smile  Yasalar sadece 6136 ile sınırlı değil. 6136 yanında bir çok kanun ve bu kanunlara istinaden yönetmelik, esaslar ve okuyup kafasına göre yorumlayan kolluk ile karşı karşıyayız. Yargıtay, içtihat falan bunlara hiç girilmez beni aşar en azından.

Sn. hymer, bu bağlamda istediğini istediği gibi taşıyabilir kendi tasarrufudur. Herkezin tecrübeleri de farklıdır. Sn. Kara45 size katılmasam da açıklamalarınıza saygı duyuyorum. En azından mesajlarımız aynı amaça hizmet ediyor. Lakin birine yol gösterirken ve tartışılan konuda amir hükmündeki kişiler bile farklı uygulamalar ortaya koymuşken verilen tavsiyede fazlaya değil eksik olana bakılmalı diye düşünüyorum. Aksi durumda iş böyle dertleşmeye dönüşüyor Smile

Bu arada tüfek ruhsatnamesinin ön yüzünde 3. maddede; 3. Yivsiz tüfek ruhsatnamesi beş yıl süre ile verilir. Avlanma yetkisi vermez. Bu belge sahibine belgede kayıtlı silahın ancak meskun mahaller dışında, kırsal alanda taşınması yetkisini sağlar. Söz konusu silahların köy, kasaba veya şehir içinde boş olarak torba veya kılıf içerisinde yada araçların bagajında taşınıp nakledilmesi zorunludur.

Ne takoz, ne kapasite sınırlandırması ne de mühimmat taşınmasından bahsetmiyor. Şimdi ben elimdeki ruhsata göre hareket etsem daha ne isterim Smile

Sn. Üstad' ın da başka bir konuda yazdığı söz bana göre evla olandır.

(19-01-2016, 12:46 PM)lupus demiş ki: '' Ne şeytanı gör, ne de ' Euzü çek...' '' derdi rahmetli büyük büyük dedem... 

Saygı ve sevgilerimle.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
cnrabt, Murata, Sabri, mehmetstar, YgtBey, kuzeybuzulu, hymer, Feass35, gunaxe, heisenberg, Yasin06, 1905sss, jeffrey
Yakında bazı Lawrance ların istediği gibi olursa takoz denen illet ömür boyu sıkıntı olmaktan çıkacak merak etmeyelim. Ortada dert edecek birşey kalmayacak çünkü. Adamlar av korumacılığı ayağına bildiğiniz çatlasanızda 2 den fazla fişek almayan şarjör tüpleriyle tüfek ürettirmek için gece gündüz kanun kovalıyorlar. Sonra şimdiki Şarjörü 15 ten fazla mermi  alan kişlerin böbürlenmeleri gibi " benim tüfek ayıptır söylemesi 5+1 " diye gurur kaynağı olur.

Açıkçası ben av alanı haricinde takoz denen aleti takmıyorum. Av alanındaki kontrollerde görevlilerce zaten hep ikiden fazla fişek süremedikleri için teşekkür edip gidildi. Şimdiye kadar yapılan asayiş kontrollerinde  artık yaydığımız enerjiden,görüntüden diksiyondan kıyafetten aile oluşumuzdan vs vs neden bilmem sıkıntı olmadı. Ancak yapılan uygulamaları gördükçe duydukça günün birinde hikaye nerede biter gerçekten belirsiz.

Devrettiğim tüfeğimi tespit ve devir için Jandarmaya götürdüğümde görevli personel takozuna vs bakmadı hiç, seri numarası vs bilindik işlemler. Hatta takozu yoktu yanımda devrettiğim kişiye aceleyle evde bulamadığımı duyacağı şekilde söylemiş dahi bulundum. Artık geliş amacı belli olduğundan belki de hiç kulak asılmadı bile.

Yine satın aldığım tüfeklerimi tespite götürdüğümde hiç takoz var mı yok mu bakan olmadı. Orası da tanıdık, hem niyet belli diye mi  bilinmez.

Başka durumlarda ne olur şu an için bilemiyorum ama en istemediğim şey kolluk ile tartışmak. Niye takoz  yok diyen olursa "sadece av için geçerli olduğunu biliyordum zira ruhsat üzerinde öyle yazıyor, sizin için mahsuru yoksa hemen sizin yanınızda takozu takıp öyle  devam edeyim müsadenizle " derdim. Belki pısırık bir davranış gibi gözükebilir ama gerçekten bu gibi durumlarla uğraşacak ekonomik,  siyasi gücü  ayrıca kişisel motivasyonu olmayan bireyler için en rahat tatsızlıktan uzak durma yolu bu veya buna benzer yöntemler oluyor. Devamı her ne kadar silah severin boynuna atılan bir fazla ilmek gibi gözükse de... 

Sayın hymer forumdaşımıza verecek net bir tavsiyem ne yazık ki bulunmamaktadır. Ancak kendi yaptığımı ve endişelerimi yazabildim. Güzel memleketimizin içte ve dışta yaşadığı karmaşıklıktan haklı olarak herşeye şüphe ile bakar hale gelmiş kolluk kuvvetlerimize yanlış işler peşinde olmayan insanlar olduğumuzu sadece yasal ruhsatlı silah sahibi olduğumuzu ruhsatta yazan nakil hakkımızı kullandığımızı nasıl anlatırız açıkçası ben de bilmiyorum.

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Yasin06, YgtBey, alone61, hymer, Feass35, heisenberg, Murata, 1905sss
Herkes bir gün çifte sahibi olacak Smile

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, cnrabt, browning 61, Ruhsuz, Feass35
(18-01-2017, 03:05 PM)1905sss demiş ki: Herkes bir gün çifte sahibi olacak Smile

Olur tabii ama mecburiyetten değil de keyfiyetten olsun. Mesela şöyle sidelock,bol gravürlü,çift tetik, bol desenli kök ceviz möbleli bir sanat eseri... Hatta istenmeyen yancıları uzak tutmak için çap 16 bile yapılabilir. Smile

Foto temsilidir  Angel

[Resim: IMG_7188.jpg]

upload jpg

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, alone61, 1905sss, Feass35
(18-01-2017, 03:05 PM)1905sss demiş ki: Herkes bir gün çifte sahibi olacak Smile

Tek+ tek= çifte sayılır değil mi ?   Big Grin Big Grin

[Resim: zay2N4.png]

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
cnrabt, 1905sss, ugurucar57, Feass35, kuzeybuzulu, heisenberg, TTD, lupus
Sayın Gravis_Pro,
Aslında sayılmaz ama yan yana bantlayın. Oldu bitti. Big Grin Big Grin

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
All in one! Yan yana bantla çifte olsun, alt alta bantla poze olsun. Eos kullanmak bir ayrıcalıktır Smile

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Feass35
Sayın GravisPro;
Yaşadığınız tecrübeler malesef konu hakkında az bilgili memurlar ile karşılaşmanızdan dolayı oluyor.
Benim bu konuda referansım; az bilen memurların sözü değil kanun ve mevzuattır.
Ben her işimi tamamen yasalara saygı çerçevesinde yapan dürüst bir vatandaşım, elimdeki sınırlı bulunan hakkımıda cahil cuhala insanların kafalarına göre yaptıkları keyfi davranışlarına yedirmem. Gereğini neyse yaparım, sonuna kadar uğraşırım hakkım için. Haklı olduğum konular için her zaman uğraşacak; zamanım,maddi gücüm ve çevrem hazırdır.
Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
asuspc, 1905sss, fbalun, Kanuni

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi