Yivsiz av tüfeği, araçta bulundurma
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği, araçta bulundurma
(19-01-2016, 06:29 AM)musti267 demiş ki: Sn pasa_7676 .

Aracın size ait olmasına yada sizin sürmenize   gerek yok.  Kanunda böyle bir şart tanımlanmamış. Kanundan anlaşılan   araçta sizde olacaksınız birde tüfek  taşıma çantasında   boş şekilde  olacak.  Bağajda olursa sağlıklı olur.  

Ayrıca avcılık belgeside şart değildir .  Yivsiz tüfek  sahiplik ruhsatıylada tüfek araçta  çantada  boş şekilde   taşınabilir . Belgenin arkasında böyle  yazıyor.

Saygılar.  

Sayın musti267,

Geçen haftalarda EGM tarafından 81 ilde yapılan 'Huzur Türkiye' operasyonunu özetleyen bir video ile karşılaştım. Videonun 1:50 dakikasını bakarsanız, 2 polis memurumuz bir yivli tüfeği kontrol ediyor ve avcılık belgesi olup olmadığını, kimin avcı olduğu gibi sorular soruyor. Mesajınızın üzerinde epey bir zaman geçmiş. Belki şartlar değişmiştir diye kafam karıştı. OHAL ile ilgili bir uygulama olabilir mi? Yoksa yivsiz tüfek ruhsatnamesi, tüfek kurallar dahilinde taşınsa dahi, artık tek başına yeterli değil mi? Merak ettim açıkcası. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
durango
Sn. Feass35, yivsiz tüfeğimle bir çok uygulamaya denk geldim avcılık belgem yok. Soranda olmadı.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, underrated, Feass35, ismicey
Sayın Feass35, sizin de dediğniz üzere araçtan çıkan yivli bir tüfek.

Örneğin:yivli tüfeklerin tabanca gibi taşıma veya bulundurma olarak belirgin farklı renklerde kartları olmaz. Hep sarı renktedir. Mesela benim sarı ruhsat kartının üzerinde taşıma yazıyor ama bazı durumlarda bu bir anlam ifade etmeyebilir. Uygulamada polisler yivli tüfeğin taşımada olup olmadığını anlamak için avcı belgenizi ibraz etmenizi isteyebilirler.

Yivli tüfeklere taşıma ruhsatı almak için avcı belgeniz olması ve dahası bulundurmaya düşmemesi için ilk ruhsatı çıkarırken ödediğiniz 5 yıllık yivli tüfek ve tabancalara uygulanan taşıma harcından hariç her sene vergi dairesine av vizesi bedelini yatırmanız ve bu yatırdığınız verginin dekontu ile Orman müdürlüğüne av belgenize o yıla ait kısma işlettirmeniz gerekiyor bu şekilde o yıl avlanma verginizi yatırmış ve yivli tüfeği taşıma gerekeçenizi korumuş oluyorsunuz.Daha sonra bağlı bulunduğunuz ruhsat şube o yıla ait işlenmiş av belgenizin fotokopisini alıp dosyanıza koyuyor ve yivli tüfeğinizi taşıma durumunuz devam ediyor. Yani bu durumda av belgenize vurulmuş o yıla ait vize sizin taşıma izniniz olmuş oluyor gibi düşününüz.

Sadece polis uygulamasında değil örneğin havalimanında uçağa yivli tüfeğinizi vermek isterseniz silah teslim kısmında sizden av belgenizi ibraz etmenizi yukarıda belirttiğim sebepten mutlaka isterler.

Yivsiz tüfeklerde sarı sahiplik ruhsatnamesinin tarihinin geçerli olması aracınızda bulunması için yeterlidir.

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Gravis_Pro, bilhan, Feass35, demirci57, husrev, blueokkes, _X0X_, ismicey
Sayın durango ve Sayın cnrabt,

Öncelikle 2 husus hakkında özür dilemek isterim.

1. Videodan bahsetmişim ama linki paylaşmayı unutmuşum. O yüzden izninizle şimdi paylaşıyorum.

2. Sayın cnrabt, sayenizde farkettim. Evet yivli demişim ama yivsiz olacaktı. Şayet videoyu izlerseniz bahsi konu olan tüfek yivsiz.
Ama yinede cevabımı aldım ilginiz ve şuan için olmasa da ileride ihtiyaç duymak istediğim yivli ile ilgili bilgiyi de aldım.
Teşekkür ederim.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cnrabt
Sn Feass35.

Siz de İzmirlisiniz galiba.

Yivsiz tüfek sahliplik belgesinin arkasında gereken yazıyor.  Burada gösterilen tüfek yivsiz tüfek. Sanırım polisin hukuki bilgisi yetersiz. Yada malum terörün yoğun olması dolayısıyla  o soruyu soruyor.

İçiniz rahat olsun. Tüfeğinizin geçerli vizesi olan ruhsatı olduğu sürece arabada bagajda   taşıyabilirsiniz. Araç başkasına ait olabilir. Sakıncası yok.  Avlanma ruhsatıda şart değil. Hatta araç  bagajında olduğu sürece kılıf bile şart değil. Boş olması kafi. Ama kılıf içinde olması tavsiye edilir. Meskun mahal dışında araç yada kılıfada gerek yok .Ama avlanma yapamasınız.

Kanun aynen şu şekilde ve çok açık:  

Alıntı: Bu belge tüfek sahibine, bulundurma ve meskun mahaller dışında kırsal alanda taşıma yetkisi sağlar. Söz konusu tüfeklerin köy, kasaba veya şehir içinde boş olarak torba veya kılıf içerisinde YA DA  araçların bagajında taşınıp nakledilmesi zorunludur.

Ne polis ne jandarma size hiç bir işlem yapamaz.  İnat ederlerse gereken ruhsatın arkasında bu yazı yazıyor. Gösterin onlarda böylece öğrenmiş olur.

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Haritacı1461, Feass35, 1905sss, Sabri, ismicey
Sayın musti267,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. İzmirli değilim ama kendimi İzmirli hissediyorum. Big Grin İyi akşamlar.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
musti267
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul az. Daha önce de belirtmiştim başımdan geçen bir olayı, ormancı yetkilisi meskun mahal dışında (bu alan, dönemin avcılık haritasında, avlanılabilen bir yer) avcılık yapılan havalı tüfek ile domuz avlayamazsın diye derhal burayı terket dediğinde, tüfeğin bir av tüfeği olmadığını, bulunduğum yerin av mahali olduunu, aracımda yivsiz tüfeğimin olmadığını, ancak torpido gözünden hem yivsiz tüfek ve o döneme ait avcılık pulunu gösterdiğimde (bunlar neki diyerek) orman bölge aracında bulunan, daha üst rütbeli (sanki kurmay albay!!) arkadaşına götürüp gösterip geldiğinde, sizi bir daha havalı tüfekle buralarda domuz avlarken görmeyeyim diyerek gidişini hiç unutamıyorum. (yanımda 10 yaşında çocuğum ile polimiğe girmek istemedim zırtapoz ile) Özetle, gerçek anlamda görevini ve kanunları çok iyi bilen kolluk güçleri var. (o arkadaşları gerçekten tebrik ve takdir ediyorum, aile fertlerimden biri de polis memuru) Ama ülkemizde ne yazık ki, devletten aldığı o maaşı hak etmeyen iş bilmez, kendi egolarına göre kural-kanun oluşturan, sözüm ona resmi kıyafetle dolaşan yetkililer de var.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
asuspc, ismicey
Arkadaşlar,

Konudaki mesajları okuduğumda; "yivsiz tüfek ruhsatına sahip bir kişinin, tüfek ve mühimmatı silah boş olmak kaydıyla aracında (motokaravanında) taşımasında bir sakınca olmaz" diye anladım.

Çıkardığım sonuçta yanlış bir nokta var ise uyaracak forum sakinlerine şimdiden teşekkürler.

Alıntı

Sayın hymer, müsaadenizle sizin durumunuz biraz buna benziyor. Smile

[Resim: IMG_7178.jpg]

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
demirci57, TULPARR, asuspc, heisenberg, Kara45, S@riyerli, ismicey, zerdust, Haritacı1461
(17-01-2017, 11:37 PM)cnrabt demiş ki: Sayın hymer, müsaadenizle sizin durumunuz biraz buna benziyor. Smile

Sayın Cnrabt,

Ne yapayım balkonda mı vurayım!  Smile

Not: Çoğu karavancı arkadaşım zaman zaman yayla yada ıssız yerlerde konaklama yapıyorlar, henüz yanıtlara ulaşamasam da konuya ilgim bu çerçevedeydi.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cnrabt

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi