Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği, araçta bulundurma
Yivsiz av tüfeğinin (adıma ruhsatlı, taşıma kılıfı içinde, fişekleri ayrı yerde, döneme ait avcılık pulu da mevcut) şahsıma ait araçta iken, aracı kardeşim veya eşimin kullandığı sırada, herhangi bir kolluk kuvveti çevirmesi durumunda, aracı kullanan yakınım veya benim hakkımda hukuki bir yaptırımı olur mu?

Alıntı

Sayın pasa- 7676 herhangi bir hukuki yaptırım olmaz.
Saygılarımla.

Alıntı

Araçta siz yoksanız kolluk görevlisi tarafından el konulabilir.
Aracı kullanan kişi : Tüfek sahibi kardesim olur, adı soyadı bu şahıs tüfeğini araçta
unutmuş diyerek bir ihtimal yırtabilir.
Ki üç sene önce yaşanmış olan bu olaydan ancak bu şekilde kurtulan avcı bir arkadaşım var.

Bu olaya benzer bir durum olarak :
Av esnasında avlanma pulu,tüfek ruhsatı,avcı belgesi herşeyi tam olan kişinin
o tüfeğini avcı belgesi olmayan arkadaşının elinde yakalanması halinde o tüfeğe el konulduğu oldu.
Saygılar.

Alıntı

Sayın Pasa;
Adınıza kayıtlı Yivsiz av tüfeğinizi; ruhsatınız yanınızda olacak bir biçimde atım yatağı ve şarjörü boş olmak koşulu ile, çanta, kılıf içinde veya görünmeyecek bir şekilde sarılı bir biçimde bulundurmanız ve taşımanızda bir sakınca yoktur.

Kimi kanundan bir haber kolluk kuvvetleri, av sezonu değil taşıyamazsın, veya bunun takozu yok gibisinden beylik laflar edebilirler, takoz sadece av koşullarında geçerlidir. Ayrıca tüfeği aracınızda yada yanınızda uygun durumda taşıyıp nakletmenizin bir sakıncası yoktur.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
TULPARR
Sn pasa_7676 .

Aracın size ait olmasına yada sizin sürmenize gerek yok. Kanunda böyle bir şart tanımlanmamış. Kanundan anlaşılan araçta sizde olacaksınız birde tüfek taşıma çantasında boş şekilde olacak. Bağajda olursa sağlıklı olur.

Ayrıca avcılık belgeside şart değildir . Yivsiz tüfek sahiplik ruhsatıylada tüfek araçta çantada boş şekilde taşınabilir . Belgenin arkasında böyle yazıyor.

Saygılar.

Alıntı

Sayın pasa_7676;

Ruhsat, tüfeğin sahibine taşıma ve bulundurma yetkisi verir. Arabada taşıma kuralı ise ya yolcu kabininde kılıf ya da çuval vb bir şeyin içerisinde, ya da kılıfsız olarak bagajda taşınabilir.

Elbette ki atım yatağı ve şarjörü boş bir vaziyette.

Mesajınızda belirttiğiniz üzere saydığımız tüm kurallara uygun bir biçimde taşınıyor tüfeğiniz, ama ruhsat sahibi yanında olmadan!

Bu durumda tamamen kolluk kuvvetinin insiyatifine kalırsınız.

Alıntı

'' Ne şeytanı gör, ne de ' Euzü çek...' '' derdi rahmetli büyük büyük dedem...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
pasa_7676, lenduha, Sharp.Shooter, blueokkes
Aşağıdaki videodan pek farksız olmaz gibi geliyor bana.. Silah ruhsatı kişiye özeldir. Araçta bulunması bence ruhsatsız silah işlemine girer..

https://www.youtube.com/watch?v=Jp_cPYwz...e=youtu.be

At, avrat, silah dediğinde ben koptum Wink Aracın plakasıda AT..

Alıntı

Sn. loclu, benzettiğiniz olayda yakalanan bir tabanca (muhtemelen de herhangi bir ruhsatı yok) ; benim bahsettiğim, yivsiz ruhsatlı av tüfeği. Durumu savunacak değilim, zira böyle bir durum oluşmadı. Sadece böyle bir durum ile karşılaşılır ise ne gibi hukuki bir yaptırım olacağı merak konusu idi, Sn. lupus bey'in yorumu benim için yeterli bir cevap. '' Ne şeytanı gör, ne de ' Euzü çek...' '' derdi rahmetli büyük büyük dedem...

Alıntı

Sn. pasa_7676; başımdan geçen olayı anlatmak istiyorum. Yorum tamamiyle size aittir.

Birader memlekete gitti, ben de ondan 1 hafta sonra gidecektim. Bizim Erzincan'ın manzarası havası çok güzeldir. Gelirken benim tüfeği de getir dedi.
Biraderin ruhsatını ve tüfeğini aldım yanıma valizimle birlikte gara gittim. Girişte silahı çıkarmamı istediler.
Silahı ve ruhsatı çıkardım. Giderken akıllılık edip kendi ruhsatımı da almıştım yanıma. Polis biraderin ve benim ruhsata baktı, tüfeğin seri numarasına baktı.
"Silah senin değil mi" dedi. Ben de durumu anlattım.

Aynen şu kelimeleri kullandı: "Tamam busefer geçebilirsin ama bidahakine silah sahibi silahı yanına alsın, bu şekilde olmaz"

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi